מאמרים » ההתפתחות בילדות המוקדמת » ההתפתחות הקוגנטיבית בילדות המוקדמת

נבחן את נושא הגרייה המוקדמת בשלבים השונים של התפתחות הילד, ואיך גרייה זו משפיעה על תהליכים קוגנטיביים ורגשיים אצל ילדים. בנוסף, נדבר על היתרונות להמשך ההתפתחות החינוכית והמקצועית בעתיד.

גרייה מוקדמת מתייחסת לקידום ההתפתחות הנורמלית של הפרט. המטרה אינה לעודד ילדים להיות גאונים, אלא לאפשר לילד למצות את מלוא הפוטנציאל הטמון בו ואת מימושו המלא כאדם.

  • תהליכים רגשיים : הילד ירכוש, באמצעות ניסיונו במשפחה, איזון רגשי, חיוניות פיזית ויכולת אינטלקטואלית.
  • גרייה חזותית : התינוק נולד עם מערכת ראייה המורכבת מאינספור אלמנטים פיזיולוגיים (קרנית, עדשה, רשתית, אישון וכד') המאפיינים אותו. מערכת זו מתפתחת בהדרגה לאורך זמן והתפתחות טובה תהיה תלויה בגרייה שהתינוק יקבל. במהלך החודשים הראשונים של חיי התינוק ניתן להתרשם מפרטים מסוימים המראים איך הוא בוחר דרכים לקבלת גירויים חזותיים.
  • גרייה מתחום המגע : חוש המגע הינו הראשון שמתפתח. הוא אמצעי התקשורת העיקרי של התינוק. כל הילדים מגיבים לדרך שנוגעים בהם ומזיזים אותם. הורים עם חוש מגע מפותח אשר נמצאים בקשר פיזי הדוק עם ילדיהם, יוצרים חופשיות במערכת היחסים המשותפת ומלכתחילה קל להם להרגיע ילדם.
  • גרייה שמיעתית : קיים מחקר המעיד כי האזנה לסוגים מסוימים של מוזיקה מורכבת עשויה לגרום לשיפור קצר-מועד (חמש עשרה דקות) בביצוע של משימות שכליות הידועות כ"חשיבה מרחבית-טמפורלית" (Spatial-temporal reasoning). תיאוריה זו כונתה "אפקט מוצרט". גרסאות עממיות של התאוריה הטוענות כי "האזנה למוצרט הופכת אותך לחכם יותר" או שלחשיפה מוקדמת למוזיקה קלאסית בילדות יש השפעה מועילה על ההתפתחות השכלית ואף מקלה על תסמיני מחלות מסוימות.