מכון לאבחון הפרעת קשב וריכוז בילדים ומבוגרים – בדיקת BRC המומלצת

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה אבחון BRC?

BRC הינה הבדיקה הממוחשבת המתקדמת בעולם לאבחון הפרעת קשב וריכוז והערכת מנגנונים ניהוליים אצל ילדים, מתבגרים ומבוגרים.

למעשה, בדיקת BRC הינה האבחון הממוחשב היחיד בעולם, אשר מעבר לבדיקת כל תפקודי הקשב של הנבדק, מספק גם מידע לגבי תפקודים נוספים. לדוגמא, הבדיקה מעריכה את תפקודי הזיכרון של הנבדק, כולל זיכרון לטווח קצר, זיכרון לטווח ארוך, למידה משינון וזיכרון עבודה.

בנוסף, מתקבלת הערכה של התפקודים הניהוליים האחראיים ליכולות חשובות מאוד, כגון תכנון, ארגון, בקרה עצמית, למידה מטעויות, הסתגלות למצבים משתנים ועוד. כמו כן, מבחן BRC כולל הערכה של ההבנה החברתית, כלומר, היכולת להבין ולפרש נכון מצבים חברתיים ובין אישיים וכן להתנהג בצורה מותאמת חברתית.

לבסוף, אבחון BRC משלב גם ממצאים רגשיים לצד התמונה הקוגניטיבית ובכך מרחיב את רמת הסיוע בקבלת החלטות בעת אבחנה ומתן טיפול הולם לקשיי וצרכי הנבדק.

חשוב לציין, כי קיימים שוני סוגים שונים של הבדיקה וחשוב להתייעץ עם מכון לאבחון קשב וריכוז לגבי הצורך האישי שלכם או של ילדכם. בעוד "BRC פוקוס" משמשת כבדיקה ממוחשבת לאבחון קשב וריכוז ולבדיקת יעילות טיפול תרופתי, "BRC מורחב" כוללת גם הרחבת הבדיקה לתפקודי זיכרון ושפה שונים.

אבחון BRC

אבחון הפרעת קשב וריכוז (ADHD) אצל ילדים ומבוגרים

יכולת הקשב מאפשרת לילדים ומבוגרים להבחין במה שקורה להם וסביבם וכן לקלוט את הדברים כך שישמרו בזיכרון שלהם, כאשר הודות ליכולת הקשבית מתאפשרות יכולות הלמידה, ההבנה והזכירה של המידע. עד לא מזמן, מומחים רבים טענו כי בדיקת קשב וריכוז (ADHD) נחוצה רק לילדים ומבוגרים המפגינים קושי משמעותי בריכוז ושמירה על קשב ומיקוד זמן רב, קרי, קושי בקשב מתמשך.

לאור זאת, בדיקות הקשב הממוחשבות הישנות אשר היו מקובלות לפני שנים רבים העריכו את תפקודם של הנבדקים אך ורק במטלות הבודקות קשב מתמשך. יחד עם זאת, בשנים האחרונות התפרסמו מחקרים קליניים חדשים רחבי היקף בנושא אבחון ADHD אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים, בהם בניגוד לדעה הרווחת, יכולת הקשב של האנשים מחולקת לארבעה תפקודי קשב שונים ואינה מתבססת על יכולת הקשב המתמשך בלבד.

ראשית, תפקודים ניהוליים אחראים על כישורים חשובים שונים, כולל יכולות ארגון, תכנון, הסתגלות לשינויים ולמידה מטעויות, לכן ליקויים באחד או יותר מהתפקודים הניהוליים עשוי לפגוע ביכולתם של ילדים, בני נוער ומבוגרים להתארגן, ללמוד, לפתור בעיות ולהשלים יעדים מסוגים שונים שהציבו לעצמם. במידה וילדכם או אתם מתמודדים עם ליקויים בתפקודים ניהוליים, ייתכן שתתקשו, למשל, להתעורר בבוקר בזמן הנדרש כדי להגיע לבית הספר או למקום העבודה כמצופה.

שנית, קשב סלקטיבי מתייחס ליכולתם של אנשים לזקק את הקשב שלהם במטלה מסוימת, בו בזמן שהם מתעלמים מהגירויים השונים בסביבתם. למשל, ליקויים בקשב סלקטיבי עלולים לבוא לידי ביטוי בכך שילדים יתקשו מאוד להקשיב למחנכת הכתה כאשר תלמידים אחרים בכיתתם משוחחים בקול רם במקביל.

שלישית, פיצול קשב מתאר את המיומנויות הנדרשות לשימת לב והתייחסות לשני דברים או יותר במקביל. לדוגמא, ילדים ומבוגרים הסובלים מליקויים משמעותיים ביכולת פיצול הקשב יתמודדו עם קושי בעת שידרשו לצפות בסדרת טלוויזיה ולהשיב לדבריהם של בני משפחה או חברים הנמצאים עמם בו זמנית.

רביעית, יכולת הקשב המתמשך הינה יכולתם של אנשים להתרכז זמן ממושך ולשמור על רמת ביצוע אחידה לזמן רב. למשל, ילדים, מתבגרים ומבוגרים המאובחנים עם ליקויים ביכולת הקשב המתמשך לעתים קרובות נראים כחולמים בזמן שהם קוראים טקסט, מגלים אי שקט משמעותי ותזזיתיות יתר וכן מדברים עם חבריהם לכתה בעת שנדרשים להתרכז במה שמלמדת המורה.

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו

איך מאבחנים הפרעת קשב וריכוז ?

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) נראית שונה אצל ילדים ומבוגרים שונים, על כן קיימים מגוון רחב של קריטריונים אשר מסייעים לאנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש בכדי להגיע לאבחנה מבדלת נכונה. במקביל, מצד הנבדק והוריו, נדרש להיות פתוחים וכנים עם איש המקצוע בעת ביצוע אבחון קשב וריכוז, כך שהמאבחן יוכל להגיע למסקנות המדויקות ביותר.

בטרם מאבחנים הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים ומבוגרים, עליהם להציג שילוב של מספר סימפטומים הידועים כסימני היכר של ADHD, כלומר היפראקטיביות, אימפולסיביות וחוסר תשומת לב. בתחילת הבדיקה, סביר שאיש המקצוע ישאל אתכם מספר שאלות לגבי מה שאתם או ילדכם חווים, כולל:

 • כמה משמעותיים הסימפטומים ?
  בכדי להיות מאובחנים כסובלים מהפרעת קשב וריכוז, הסימפטומים חייבים להיות בעלי השפעה שלילית על חייו של הנבדק. באופן כללי, אנשים הסובלים מ-ADHD חווים קשיים מהותיים באחד או יותר מתחומי החיים, כולל קריירה, כספים ואחריות משפחתית.
 • מתי התחילו הסימפטומים ?
  במידה ומדובר באבחון הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים, איש המקצוע יבדוק כמה מוקדם התחילו להופיע הסימפטומים שאתם מתארים. יחד עם זאת, כשמדובר באבחון קשב וריכוז אצל מבוגרים, מומלץ שתכינו מראש רשימה של כל הסימפטומים שהופיעו בחייכם, החל מהילדות.
 • כמה זמן נמשכים הסימפטומים ?
  בכדי שאדם יאובחן כסובל מהפרעת קשב וריכוז, הסימפטומים חייבים להימשך כבר שישה חודשים לפחות ברציפות.
 • מתי והיכן מופיעים הסימפטומים ?
  במידה ואדם אכן סובל מהפרעת קשב וריכוז, הסימפטומים חייבים להופיע במספר מקומות ובמצבים שונים, כלומר גם בבית וגם בבית הספר או באקדמיה. במרבית המקרים, כאשר הסימפטומים מופיעים רק במקום אחד, אין זה סביר כי האדם לוקה ב-ADHD.
מבחן BRC

מה עושים במכון לאבחון קשב וריכוז ?

אין בדיקה אחת ויחידה בה מכוני אבחון משתמשים לצורך אבחון הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים ומבוגרים, אולם הבדיקה עשויה לכלול מספר שלבים. ראשית, בכדי לסייע לשלול מצבים רפואיים נוספים התואמים לסימפטומים של ילדכם או שלכם, מומלץ לערוך בדיקות רפואיות מקיפות על פי המלצת הרופא המטפל.

במקביל, חשוב לאסוף ולרכז את כל המידע הרפואי הקיים, כולל בעיות רפואיות אחרות, היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית וכן מידע מבית הספר. במרבית המקרים, תתבקשו להביא עמכם ראיונות ושאלונים שימולאו על ידי בני המשפחה, המורים של ילדכם ואנשי מקצוע שמכירים אותו היטב, כגון רופאים, מטפלים וכד'.

בשלב זה, במידה והרופא מעלה חשד ל-ADHD, ייתכן ותופנו לביצוע בדיקת קשב וריכוז ממוחשבת כדי לעזור לאסוף ולהעריך את המידע עליכם או על ילדכם. כאמור, BRC הינה הבדיקה הממוחשבת המתקדמת בעולם לאבחון הפרעת קשב וריכוז ותפקודים ניהוליים.

בסוף תהליך האבחון, הרופא יבצע סיכום של הממצאים השונים ויבדוק האם הנבדק עומד בקריטריונים של ADHD מתוך DSM-5 (מדריך לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות של האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית), כדי לערוך אבחנה מבדלת מדויקת.

אבחון הפרעת קשב וריכוז במבוגרים

מבוגרים רבים תוהים האם ייתכן והם סובלים מהפרעת קשב וריכוז, לכן במידה והנכם סובלים מקשיים משמעותיים באחת או יותר מהקטגוריות הבאות, מומלץ שתשקלו לפנות לאבחון BRC בהקדם:

 • עבודה או קריירה, כולל אובדן או עזיבה של עבודות לעתים תכופות.
 • מקצוע או לימודים, כולל חוסר התאמה בין הביצוע לבין היכולת שלך.
 • מטלות יום יומיות, כולל היעדר יכולת לבצע את מטלות משק הבית, לשלם חשבונות במועד או לארגן דברים.
 • מערכות יחסים, כולל שכיחת דברים חשובים, קושי בהשלמת משימות או התעצבנות על נושאים קטנים.
 • רגשות, כולל חווית מתח מתמשך ודאגה מכיוון שאתם לא עומדים במטרות שהצבתם לעצמכם או נושאים באחריות למעשיכם.
בדיקת BRC

מצבים שעשויים להתגלות תוך כדי אבחון קשב וריכוז

חשוב לדעת כי אבחון הפרעת קשב וריכוז אינו שולל את הצורך באבחון מקצועי של מצבים אפשריים נוספים. לדוגמא, המצבים הבאים אינם חלק מאבחנה של ADHD, אולם הם עשויים להתפתח יחד עמה וייתכן שחלק מהאנשים אף מתבלבלים ביניהם:

 • דיכאון
  תסמינים של דיכאון כוללים תחושות של חוסר תקווה, חוסר אונים ותיעוב עצמי, שינויים בהרגלי השינה והתזונה וכן איבוד עניין בפעילויות שהאדם נהנה מהן בעבר.
 • התמכרות לסמים
  אימפולסיביות וקשיים התנהגותיים מלווים לעתים קרובות ילדים ומבוגרים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז ועשויים להוביל אותם לבעיות עם אלכוהול וסמים.

מה קורה אחרי אבחון BRC (הפרעת קשב וריכוז) ?

קבלת אבחנה של הפרעת קשב וריכוז יכולה להיות קריאת השכמה והזדמנות נפלאה עבורכם ועבור ילדכם. קבלת תוצאות בדיקת BRC עשויה לדרבן אתכם לחפש עזרה עבור הקשיים שעומדים בדרך של ילדכם או שלכם אל האושר וההצלחה.

במידה ואתם או ילדכם עברתכם לאחרונה אבחון קשב וריכוז וקיבלתם אבחנה של ADHD, אל תמתינו כדי להתחיל בטיפול. ככל שתתחילו להתמודד עם התסמינים בשלב מוקדם יותר, כך ייטב לכם ולילדכם.

ניהול מוצלח של הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים דורש עבודה והשקעה רבה מצד הוריהם, שכן מציאת הטיפולים המתאימים עבורם הוא תהליך שלוקח זמן, התמדה, ניסוי וטעייה. יחד עם זאת, אתם יכולים לעזור לילדכם לאורך הדרך על ידי כך שתלמדו ככל שתוכלו על ADHD, תקבלו תמיכה מקצועית ואימוץ הרגלים של אורח חיים בריא.

טיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD)

במידה ואתם או יקירכם אובחנתם כסובלים מהפרעת קשב וריכוז, אל תאבדו תקווה. בעזרת טיפול נכון ותמיכה מקצועית, אתם וילדכם תוכלו לשלוט טוב יותר בתסמינים מהם אתם סובלים ולבנות את החיים שאתם רוצים.

יחד עם זאת, זכרו כי בדיוק כמו הפנייה למבחן BRC, גם הטיפול הוא באחריותכם. ההחלטה האם לנקוט בפעולה שתסייע לילדכם לנהל את התסמינים של הפרעת הקשב והריכוז שלהם היא בידכם. אנשי המקצוע ישמחו לעזור לכם, אולם בסופו של דבר ההחלטה והאחריות נמצאות בידיים שלכם.

במקביל, למדו כל מה שאתם יכולים על ADHD. המפתח להצלחה שלכם ושל ילדכם הוא שתלמדו כל מה שתוכלו בנושא הפרעת קשב וריכוז. הבנה נכונה של הקשיים תעזור לכם לקבל החלטות מושכלות לגבי כל ההיבטים בחייכם ובחייו של ילדכם.

לבסוף, זכרו כי תמיכה משפחתית עושה את כל ההבדל. בעוד שהטיפול בהפרעת הקשב והריכוז תלוי באיש המקצוע ובילדכם, קיימת חשיבות רבה לתמיכה מאנשים אחרים ובמיוחד מבני משפחה, כדי לעזור להם לשמור על מוטיבציה ולקבל את קשייהם בתקופות קשות.

אבחון BRC (הפרעת קשב וריכוז) - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, אבחון BRC (הפרעת קשב וריכוז) נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון BRC (הפרעת קשב וריכוז) בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה, בעלת מעל 30 שנות ניסיון בעבודה עם ילדים, בני נוער ומבוגרים. הקימה את מכון דרור ומנהלת אותו משנת 2008, במקביל לעיסוקה כמדריכת פסיכולוגים צעירים במגזר הציבורי. בנוסף, רותי מתפקדת כמנהלת מקצועית בהתנדבות של קרן פילנתרופית הפועלת בתחומי החינוך והרווחה בישראל.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו