אבחון קשב וריכוז במבוגרים – נוירולוג הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

אבחון קשב וריכוז במבוגרים

מבוגרים בדרך כלל פונים למכון אבחון קשב וריכוז משום שהם מתמודדים עם בעיות מתמשכות בלימודים או בעבודה ומתקשים לעמוד בזמנים, לזכור מועדים חשובים, לפתח מערכות יחסים ולשמור על סדר וארגון.

במקרים אחרים, מבוגרים עם ADHD מאופיינים בדפוס מתמשך של חוסר תשומת לב, אימפולסיביות, היפראקטיביות וקושי לעקוב אחר הוראות הפוגע בתפקודם בבית ובמקום העבודה.

בדומה להפרעות נוירו-התפתחותיות אחרות, הפרעת קשב וריכוז מתפתחת בתקופת הילדות המוקדמת, אולם התסמינים הגופניים והנפשיים לרוב מלווים את האדם לאורך כל שנות חייו.

נכון לשנת 2022, המומחים מעריכים שכ-5% מהמבוגרים ברחבי העולם סובלים מבעיות קשב וריכוז ברמות חומרה שונות, כאשר רק כמחציתם עברו אבחון נוירולוגי לבעיות קשב וריכוז.

אף על פי שבאפשרותכם לנסות לבצע מבחן ADHD אונליין או לפנות לרופא המשפחה כדי שישאל אתכם מספר שאלות וימליץ לכם על טיפול תרופתי, מדובר במבחנים שאינם בעלי תוקף רשמי והתוצאות שתקבלו בדרך כלל יתאמו את הניחוש שלכם.

לעומת זאת, פנייה לאבחון נוירולוגי להפרעת קשב וריכוז תאפשר לכם לדעת בוודאות מוחלטת האם אתם סובלים מהפרעת קשב וריכוז או מהפרעה נוירו-התפתחותית אחרת על פי המדריך לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות (DSM-5).

אבחון קשב וריכוז במבוגרים

אבחון הפרעות קשב וריכוז במבוגרים

מבוגרים רבים הפונים לאבחון הפרעת קשב וריכוז אצל נוירולוג מתארים את אותה חוויה אישית – הם אינם משוכנעים שיש להם ADHD, למרות שרופא משפחה או פסיכיאטר סיפק להם אבחנה מקצועית כזו.

להבדיל מבדיקות לא פורמליות בנות 10-15 דקות שעורכים רופאי משפחה, נוירולוגים ופסיכיאטרים, בדיקת קשב וריכוז למבוגרים הנערכת על ידי פסיכולוג מוסמך לעתים קרובות אורכת מספר שעות, כאשר האבחנה המקצועית ניתנת על סמך הקריטריונים המקובלים המופיעים ב-DSM-5.

לדוגמא, זה שכיח ביותר שאנשים אשר אובחנו בעבר עם בעיות קשב וריכוז, נטלו טיפול תרופתי במשך מספר חודשים ואז הפסיקו עקב תופעות לוואי פונים לביצוע אבחון מקיף יותר אצל נוירולוג מבוגרים.

בשל כך, חשוב לזכור כי פנייה למכון קשב וריכוז מומלץ מבטיחה לכם הערכה מקיפה והוליסטית של ADHD על ידי מומחים בעלי ניסיון של שנים רבות בתחום – מה שיאפשר לכם לדעת אחת ולתמיד האם אתם סובלים מהפרעת קשב וריכוז וכיצד אתם יכולים לטפל בבעיות.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

בדיקת תסמינים של קשב וריכוז במבוגרים

במידה וזו הפעם הראשונה שאתם פונים לאבחון בעיות קשב וריכוז, רצוי להתייעץ תחילה עם מכון האבחון לגבי סוג הבדיקה המתאימה ביותר לצרכים האישיים שלכם ולוודא שאתם מבינים מהם השלבים המרכיבים את התהליך.

במהלך הפגישה הראשונה שלכם, תקיימו עם איש המקצוע דיון פתוח על נושאים שונים, כגון:

 • האתגרים שאתם חווים בתחומי חיים שונים
 • התסמינים הנוכחיים
 • הילדות המוקדמת
 • תקופת בית הספר
 • תפקודכם במקום העבודה
 • ההיסטוריה הרפואית והמשפחתית

לאחר מכן, יתקיים ראיון קליני שמטרתו לספק לאיש המקצוע את כל המידע הנדרש לצורך מתן אבחנה של ADHD אצל מבוגרים, כולל:

 • ההיסטוריה ההתפתחותית והחינוכית
 • התפקוד הרגשי
 • ההיסטוריה התעסוקתית
 • התפקוד האקדמי כתלמיד וכסטודנט
 • ההיסטוריה הפסיכיאטרית האישית והמשפחתית

בנוסף, פסיכולוג מבוגרים יעריך את חומרת התסמינים הנוכחיים שלכם באמצעות סוללת מבחנים ושאלונים מתוקננים המבוססים על ראיות ומחקרים רבים ומשמשים לאבחון הפרעת קשב וריכוז במבוגרים בכל רחבי העולם.

אבחון הפרעת קשב וריכוז במבוגרים

נוירולוג מומחה הפרעות קשב וריכוז במבוגרים

כאמור, אין מבחן אחד ויחיד לצורך אבחון ADHD אצל מבוגרים ואנשי מקצוע מבססים את האבחנה המקצועית שלהם על סמך שילוב של מספר כלי אבחון שונים.

לדוגמא, אבחון נוירולוגי להפרעת קשב וריכוז מתבסס על עמידה בקריטריונים המפורטים במהדורה החמישית של המדריך לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות (DSM-5) המוצא לאור על ידי האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית.

בהתאם לכך, אבחנה מקצועית של ADHD ניתנת רק למבוגרים העומדים בכל הקריטריונים הבאים:

 • הצגת 5 תסמינים של חוסר קשב ו/או 5 תסמינים של היפראקטיביות ואימפולסיביות במשך 6 חודשים רצופים לכל הפחות, שאינם תואמים את רמת ההתפתחות ופוגעים בתפקוד החברתי, האקדמי ו/או התעסוקתי של האדם
 • הצגת תסמינים מסוימים לפני גיל 12 שנים
 • הצגת תסמינים בשתי סביבות לכל הפחות, כמו בית, בית ספר ועבודה
 • הצגת תסמינים שאינם מוסברים טוב יותר בדרך אחרת
אבחון בעיות קשב וריכוז אצל מבוגרים

טיפול בהפרעות קשב וריכוז במבוגרים

בסיום הפגישה הראשונה שלכם עם איש המקצוע, סביר להניח שתופנו לביצוע בדיקת קשב וריכוז ממוחשבת, המכונה אבחון BRC, במטרה להעריך את יכולת המיקוד, תשומת הלב, התפקודים הניהוליים, תפקודי הזיכרון ומידת האימפולסיביות שלכם.

התוצאות שמתקבלות בעקבות בדיקה ממוחשבת מושוות לאלו של מיליוני אנשים אחרים ברחבי העולם אשר עברו את אותה הבדיקה בדיוק על מנת לבדוק מבחינה סטטיסטית מהי חומרת הבעיות שלכם.

בהמשך, תוזמנו לפגישת סיכום במכון האבחון כדי לדון יחד עם הנוירולוג בממצאי המבחנים השונים ולקבל תשובות לכל השאלות המקצועיות שיש לכם בנושא ADHD.

בשלב זה, באפשרותכם להתייעץ עם איש המקצוע על אפשרויות הטיפול השונות שיכולות לסייע לכם לנהל באופן יעיל יותר את התסמינים השונים, כמו טיפול תרופתי או פסיכותרפיה.

חשוב לציין, כי קבלת האבחנה המקצועית המסבירה מדוע אתם מתמודדים כל השנים עם קשיים שונים מהווה רק את השלב הראשון בדרך לשיפור איכות החיים והחזרת השליטה על חייכם – מה שיקרה לאחר קבלת טיפול מקצועי בהפרעות קשב וריכוז.

אבחון קשב וריכוז - המדריך המלא להורים
Play Video about אבחון קשב וריכוז - המדריך המלא להורים

אבחון קשב וריכוז (ADHD) במבוגרים - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, אבחון קשב וריכוז במבוגרים נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון קשב וריכוז במבוגרים בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא אבחון קשב וריכוז

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: