מכון לאבחון לקויות למידה וליקויי למידה לילדים, סטודנטים ומבוגרים

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מהו אבחון לקויות למידה?

במרבית המקרים, ילדים ובני נוער מופנים לאבחון לקויות למידה משום שהם עצמם, הוריהם או מוריהם בבית הספר חוששים שהתלמיד אינו מגיע להישגים אקדמיים ברמה שהם חושבים שהוא יכול להציג על סמך יכולתו האינטלקטואלית, שכן אבחון מקיף לילדים הנערך על ידי פסיכולוג ילדים עוזר להבהיר איך היבטים של התפקוד הקוגניטיבי, כגון תשומת לב או תפקודים ניהוליים, משפיעים על אופן הלמידה של תלמידים בכתה.

אבחון ליקויי למידה אצל ילדים לרוב מתבצע על ידי פסיכולוג המוסמך להעריך את רמת האינטליגנציה (IQ) ומיומן לבדוק אם וכיצד בעיות רגשיות עלולות לפגוע גם בתפקוד הלימודי, שכן ילדים רבים המאובחנים עם לקויות למידה סובלים במקביל ממצבים אחרים, כגון הפרעות חרדה שונות. כמו כן, לקות למידה עשויה לערער את הבטחון העצמי של ילדים או לגרום למתבגרים לחוות דיכאון במהלך גיל ההתבגרות – מה שיוביל לקושי בעמידה בדרישות האקדמיות.

תהליך אבחון של ילדים מתחיל באיסוף נתונים מהורי הילד אודות סוגיות התפתחותיות מוקדמות, איך הילד הסתגל לגן ובית הספר, מה מצבו הנוכחי של הילד ובאילו תחומים הוא נאבק בחיי היום יום. בנוסף, המאבחנת תאסוף מידע תוך כדי התבוננות בילד במהלך ביצוע הבדיקה ותעשה שימוש במבחנים ומדדים סטנדרטיים על מנת להעריך את ביצועיו של הילד, כולל יכולות הקריאה והכתיבה, הבנת הנקרא ורמת ההבעה. במידת הצורך, יבדקו גם כישורים וחשיבה מתמטיים.

אבחון לקויות למידה

אבחון לקויות למידה לילדים ומתבגרים

כאמור, אבחון לקויות למידה לילדים כולל הערכה של התפקוד אינטלקטואלי (מבחן IQ), התפקוד האקדמי והיבטים של התפקוד הרגשי, כאשר משך האבחון משתנה בהתאם לגילו של הנבדק ולסיבת הפנייה, אולם בכדי לאפשר למאבחנת הערכה מקיפה לגבי ביצועיו של התלמיד, ייתכן כי הבדיקה תמשך מספר שעות.

בהתאם לחומרת קשיי הלמידה ויכולת הקשב של הנבדק, לעתים יש צורך לחלק את האבחון לשני מפגשים או אף יותר מכיוון שילדים עשויים להתעייף או לאבד את הריכוז והסבלנות ככל שהבדיקה מתארכת. במידה ולא נעשה זאת, סביר שלא נצליח למדוד את היכולות והכישורים האמיתיים של הילדים.

בעוד מרבית הילדים בגילאי 6 שנים ומעלה יכולים לשבת לאבחון כ-3 שעות עם מספר הפסקות במהלכן, מתבגרים לרוב יכולים לבצע את מטלות האבחון לאורך זמן רב יותר, כאשר ארבע או חמש שעות אינן דבר חריג עבורם. במהלך הבדיקה, מוגשות לנבדק מגוון מטלות שונות, כאשר המאבחנת מנסה להתאים את סדר העברתן כך שהנבדק לא יתעייף או ישתעמם.

יש לציין, כי רוב המטלות המועברות כחלק מאבחון ליקויי למידה אצל ילדים נוטות להיות קצרות מאוד, החל מכמה דקות ועד רבע שעה לכל היותר, כך שבמידה וילדכם לא יאהב מבחן מסוים, הוא יסתיים מהר מאוד ואם מטלה מסוימת אינה מושכת אותו, הוא יעשה דברים מעניינים יותר לאחר מכן.

ילדים אוהבים להשתמש בראשם כדי לפתור בעיות ולהתמודד עם אתגרים שונים ולהראות למבוגרים שהם לומדים ומתקדמים, כך שרובם חווים את האבחון כחוויה מהנה. יחד עם זאת, ילדים המתמודדים עם קשיי למידה משמעותיים בבית הספר לרוב כבר יודעים שהם לא מציגים ביצועים טובים כמו חבריהם ובני גילם ולכן עשויים לחוות תסכול בחלק מהמטלות, אולם זה תפקידה של המאבחנת לתת להם משוב חיובי על הצלחותיהם, לעודד אותם ולהעלות את המורל והמוטיבציה.

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו

אבחון ליקויי למידה אצל ילדים ונוער

ישנם כישורי למידה רבים הנדרשים להצלחה בלמידה והיבחנות, אולם הסוגים הנבדקים באבחון ליקויי למידה אצל ילדים נוטים להיות כושר הקריאה, יכולת הכתיבה, רמת ההבעה, יכולת החישוב וההבנה החשבונית. למעשה, במהלך הבדיקה המאבחנת מחפשת הבדלים ביכולותיו הטכניות של הנבדק בעת ביצוע אחת מהמטלות הללו בהשוואה ליכולתו האינטלקטואלית.

מרבית הילדים ובני הנוער המופנים למכוני אבחון לקויות למידה מתמודדים עם קשיים בקריאה, כאשר מבחינה זו הכישורים הטכניים הינם היכולת לזהות מילים באופן גלובלי, לקרוא בקול מילים שאינן מוכרות לילד, לקרוא משפטים המורכבים ממספר מילים ואז להפיק משמעות מן הכתוב. למעשה, זהו התהליך המלא של ההתפתחות מפענוח לשטף, ובסופו של דבר, להבנה אמיתית של הנקרא.

בבדיקת היכולת והכישורים המתמטיים אצל ילדים, המאבחנת תבחן את הידע הבסיסי שלהם במתמטיקה וכמה מהר הם יכולים ליישם עובדות מתמטיות. כמו כן, תיבדק יכולת החישוב שלהם, הן בעל פה והן על ידי פתרון מבחני נייר ועיפרון. בנוסף, ייבדק איך הם עונים על בעיות מילוליות פונקציונליות במתמטיקה – מה שיעיד על יכולות ההבנה והחשיבה המתמטיות.

במידה ואתם מהססים לפנות לאבחון ליקויי למידה אצל ילדים, אתם לא לבד, שכן זו יכולה להיות החלטה קשה עבור משפחות רבות מכיוון שהורים דואגים לשווא שילדיהם יתויגו ושיתייחסו אליהם אחרת בבית הספר או שאינם בטוחים האם קשיי הלמידה של ילדיהם רציניים עד כדי כך שהם צריכים לפנות למכון אבחון, אולם בעת שאתם מקבלים את ההחלטה שלכם, זכרו כיצד האבחון יכול להטיב עם ילדכם.

אבחון לקויות למידה לסטודנטים

אבחון הפרעות וקשיי למידה אצל ילדים

אבחון הינו הצעד הראשון בדרך לעזור לילדכם, שכן אבחון קשיי למידה יכול להוביל לכך שהוא יקבל את התמיכה הנחוצה לו כל כך על מנת לשגשג ולהצליח במסגרת בית הספר, כאשר בהתאם להמלצות שיתקבלו בית הספר יוכל להעניק לילדכם שעות שילוב, כלומר, שעות הוראה מתקנת לשיפור מיומנויות היסוד של הקריאה והכתיבה, רמת הבנת הנקרא, ההבעה וכתיב, כמו גם שעות פרטניות לתמיכה בתחום לימודי ספציפי, כגון חשבון או אנגלית.

הערכה מקצועית מקיפה, הכוללת אבחון דידקטי ואבחון פסיכולוגי, תעזור לכם ולצוות החינוכי של בית הספר להבין את האתגרים העומדים בפני ילדכם ולאבחן בדיוק באילו מיומנויות הוא מתקשה, כולל כישורים חברתיים, אקדמיים, קוגניטיביים ורגשיים. כמו כן, הבדיקה תשפוך אור גם על נקודות החוזק והחולשה של הילד – מה שיאפשר לכם ולבית הספר לתעל את כוחותיו של ילדכם לשם התמודדות טובה יותר עם האתגרים השונים.

בנוסף, אבחון לקויות למידה מאפשר למסגרת החינוכית לספק תמיכה ממוקדת בקשיי הלמידה של התלמיד, כאשר במידה וילדכם ימצא זכאי להתאמות בדרכי הלמידה וההיבחנות, בית הספר יעשה שימוש בממצאי והמלצות האבחון כדי לספק לו את העזרה והתמיכה הלימודית לה הוא זקוק על מנת לשפר את הישגיו האקדמיים ולהעניק לו חוויות חיוביות של הצלחה.

במקביל, אבחון מקיף שופך אור על אסטרטגיות שיכולות לעזור לילדכם בבית, שכן לאחר שתאבחנו עם אילו קשיי למידה ילדכם נאבק, תוכלו למצוא מגוון כלים וטיפולים אשר יעזרו לו מחוץ למסגרת בית הספר. לדוגמא, ישנן טכנולוגיות מסייעות המקלות על חלק מהפעולות או אמצעים להמרת טקסט לדיבור. במקביל, ניתן לעשות שימוש בכלים פשוטים, כגון לוחות שנה, שעוני עצר ועזרים לאחיזת עיפרון – מה שיכול להקל על אתגרים יום יומיים אצל ילדים.

איך לבחור מכוני אבחון לקויות למידה מומלצים?

אף הורה לא רוצה לגלות שהילד שלו מתמודד עם ליקויי למידה, אולם אי ידיעה או התעלמות עלולות להוביל ללחץ, חרדה וחוסר וודאות. לכן, לאחר שתלמדו יותר על הסיבה לכך שילדכם נאבק עם קשיי למידה שונים יהיה לכם הרבה יותר קל לפנות לקבלת תמיכה מקצועית, הן עבורו והן עבורכם.

ילדים ובני נוער רבים מרגישים טוב יותר לאחר שהם מגלים שיש סיבה ברורה לקשיים שהם חווים, כאשר מכוני אבחון לקויות למידה יכולים להסביר לילדים ולהוריהם מדוע הם נאבקים עם הקשיים. במקרים רבים, עצם העובדה שיש שם ללקות הלמידה יכולה להוות הקלה משמעותית עבור הנבדק. בנוסף, המאבחנת גם תסביר לכם על דרכי הטיפול בלקויות הלמידה וההתערבויות השונות שיכולות לעזור לילדכם – מה שיאפשר להם לדעת שמשפחתם וצוות בית הספר עובדים יחד כדי לעזור להם להתקדם וייתן להם הזדמנות לקחת חלק פעיל בתהליך.

במידה והנכם שוקלים לפנות לאבחון, אחת הדרכים הטובות ביותר לגלות על מכון אבחון לקויות למידה מומלץ היא באמצעות שיחה עם הורים אחרים מאזור מגוריכם, שכן מישהו אחר בסביבתכם שעבר את החוויה וסומך על איש המקצוע יכול לתת המלצה טובה. יחד עם זאת, בדקו עם הממליץ האם הילד שלו הרגיש בנוח לאחר שעבר את כל הבדיקות והאם הוא הרגיש שאיש המקצוע היה יסודי ומקצועי באופן ביצוע האבחון.

במצבים בהם אין באפשרותכם להשיג המלצות ממכרים, חשוב שתקפידו לבחור מכוני אבחון לקויות למידה בהם הפסיכולוגים שעורכים את האבחונים הם בעלי הכשרה וניסיון רב שנים בתחום, מכיוון שלא כל איש מקצוע מוסמך ורשאי לאבחן ליקויי למידה אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים. יתרה מכך, החשיבות שבבחירת איש מקצוע בעל מוניטין טמונה ברצונכם שתוצאות הבדיקה ישקפו באופן המהימן ביותר את המצב הנוכחי של ילדכם.

מה זה אבחון לקויות למידה?

אנשים רבים טועים לחשוב שלקויות למידה שונות משפיעות רק על ילדים ובני נוער, אולם אבחון לקויות למידה נפוץ מאוד בקרב סטודנטים הסובלים מקשיים בלמידה והיבחנות, כאשר הסיבה לכך טמונה בעובדה שלקויות למידה והפרעת קשב וריכוז (ADHD) הן בעיות המלוות אנשים למשך כל שנות חייהם.

במבט לאחור, ייתכן ותזהו מצבים מסוימים בהם אתם מתמודדים עם קשיים עוד מתקופת הילדות, כגון להישאר ממוקדים ומאורגנים בעת ביצוע משימות, לרשום מידע באופן מסודר או לשנות שגרה. כמו כן, מבוגרים לעתים קרובות נאלצים לראות איך ילדיהם מתמודדים עם אותם הקשיים ותוהים האם זה קשור לבעיות שהם עצמם חווים.

מכיוון שלקויות למידה והפרעת קשב וריכוז אינן מצב שנוצר יש מאין ומרבית הקשיים עשויים לעבור במשפחה, ייתכן שאתם לא תסבלו מהיפראקטיביות כמו ילדכם המאובחן עם ADHD, אולם אתם עשויים להפגין תסמינים אחרים, כגון לאבד או לשכוח דברים חשובים לעתים קרובות. לכן, במידה ואתם חושדים שאתם סובלים מלקות למידה כלשהי, דברו על כך עם רופא המשפחה שלכם.

הרופא יכול לשלול בעיות רפואיות אחרות העלולות לגרום לתסמינים מהם אתם סובלים ולהפנות אתכם לפסיכולוג המתמחה באבחון לקויות למידה למבוגרים במידת הצורך. חשוב לזכור, כי פנייה לאבחון מקצועי אינה מעידה על כך שאדם אינו אינטליגנטי, שכן המפתח להצלחה עבור סטודנטים רבים יהיה לפנות לאבחון לקויות למידה על מנת לזהות את מקור קשיי הלמידה שלהם ולקבל תמיכה מקצועית שתעזור להם להתמודד באופן יעיל יותר עם הקשיים עמם הם מתמודדים בחייהם.

אבחון ליקויי למידה למבוגרים

מכון אבחון לקויות למידה לסטודנטים

כאמור, פנייה למכון אבחון לקויות למידה אינה שמורה רק לילדים ומתבגרים, כאשר לא מעט סטודנטים מגלים בשלב מתקדם של חייהם כי סוגי לקויות למידה שונים מסתתרים מאחורי התסכול הרב שהם חוו בתקופת לימודיהם בבית הספר, באקדמיה ובמקומות העבודה. במידה והנכם שוקלים לפנות לאבחון ליקויי למידה, סקרו את הרשימה הבאה ובדקו אם הנושאים המפורטים בה נראים לכם מוכרים.

ראשית, מומלץ לפנות למכון אבחון במידה ואתם לעתים קרובות קוראים לא נכון או מעתיקים מילים באופן שגוי, מתבלבלים בין אותיות או מספרים דומים, הופכים אותם או מבלבלים את הסדר שלהם, מתקשים לקרוא עיתונים, לעקוב אחר אותיות קטנות או לעקוב אחר טורים וכן מסוגלים להסביר דברים בעל פה אך לא בכתב.

שנית, רצוי לשקול פנייה לאבחון לקויות למידה אם אתם מתקשים לכתוב רעיונות על גבי נייר או למלא באופן נכון מסמכים וטפסים שונים, הופכים או משמיטים אותיות, מילים או משפטים בעת כתיבה, סובלים מקושי מתמשך בבניית משפט, כתיבה טכנית או ארגון הביטוי בכתב, מאייתים את אותה מילה באופן שונה באותו מסך וכן מתקשים לחייג מספרי טלפון או לקרוא כתובות.

במידה והנכם מודאגים מכך שאתם או אדם אהוב עשויים לסבול מלקויות למידה, באפשרותכם לפנות לייעוץ פסיכולוגי או למכון לאבחון לקויות למידה על מנת לקבל כלים חדשים להתמודדות עם האתגרים שאתם מתמודדים עמם בבית, בלימודים או בעבודה, כאשר ייעוץ פסיכולוגי הוא בדרך כלל קצר ויכול לכלול ראיון ודיון פתוח, בעוד אבחון ליקויי למידה הוא פורמלי יותר וכרוך בביצוע בדיקות מקיפות המעריכות את רמת האינטליגנציה (מבחן IQ), היכולות והאתגרים הצפויים.

במקרים מסוימים, מבוגרים עשויים לקבל אבחנה מפסיכולוג או איש מקצוע אחר המעידה על כך שהם סובלים מלקויות למידה או מצבים אחרים, כגון דיסלקציה, דיסגרפיה, דיסקלקוליה, ליקויים שפתיים, בעיות זיכרון והפרעת קשב וריכוז (ADHD). בסיום תהליך הבדיקה, רוב הסיכויים שתקבלו טווח רחב של כלים והמלצות שיאפשרו הקלה על חייכם בבית, באקדמיה ובמקום העבודה, כאשר לעתים קרובות העזרה תכלול התאמות בתנאי הלמידה וההיבחנות וזכאות להתאמות נוספות בפסיכומטרי, בלימודים, במבחני הסמכה ובמבחני מיון.

אבחון לקויות למידה למבוגרים עם קשיי למידה

התמודדות רבת שנים עם קשיי למידה, כגון קשיים בקריאה או קשיים בכתיבה, עשויה להוות סימן משמעותי לקיומן של לקויות למידה שונות אצל מבוגרים, כולל דיסלקציה, דיסגרפיה ודיסקלקוליה. כמו כן, ייתכן שכילדים לקח לכם זמן רב על מנת להשלים משימות הדורשות קריאה והבנת הנקרא.

כסטודנטים לפסיכומטרי, אתם עלולים להבחין בכך שאתם נמנעים מקריאה וכתיבה בכל הזדמנות ודרך אפשרית או מהססים להשיב לדואר אלקטרוני ומסרונים מכיוון שאתם חוששים שתכתבו יותר מדי מילים עם שגיאות כתיב. בנוסף, אנשים רבים אינם טובים במתמטיקה, אולם ייתכן ששמתם לב כי חישוב טיפים במסעדות ואיזון חשבון הבנק תמיד נראים לכם דברים קשים במיוחד.

במידה ואתם מתקשים בחישוב מידות ומדידת כמויות, אתם עשויים להתקשות ולהסתבך אפילו עם פעולות יום יומיות פשוטות יחסית, כגון בישול. יש לציין, כי סימנים אלה ואחרים הינם מאפיינים שכיחים של דיסקלקוליה, לקות למידה ספציפית במתמטיקה המשפיעה על יכולתם של ילדים, מתבגרים ומבוגרים לערוך חישובים מתמטיים פשוטים ומורכבים כאחד.

למעשה, מומחים רבים טוענים כי דיסקלקוליה שכיחה באותה מידה כמו דיסלקציה, אף על פי שלקות למידה בכתיבה מאובחנת בקרב אנשים לעתים קרובות יותר. יחד עם זאת, ישנם כלים רבים שמטרתם לעזור לסטודנטים המאובחנים עם דיסקלקוליה להתמודד עם קשיי למידה, כאשר עזרים אלה כוללים כלים בסיסיים, מחשבונים, תוכנות וטכנולוגיות מסייעות אחרות המיועדות להקל על קשייהם של ילדים ומבוגרים שעברו אבחון לקויות למידה.

אבחון ליקויי למידה או קשב וריכוז אצל מבוגרים

סימנים המעידים על כך שמבוגר עשוי לסבול מליקויי למידה או הפרעת קשב וריכוז כוללים קושי להתמקד בעת עבודה על דברים חשובים או מעקב אחר שיחה מרובת משתתפים, צורך בהפסקות להתרעננות, קושי לשבת בשקט למשך פרקי זמן ארוכים, התפזרות במחשבות, שכיחת דברים ונטייה כרונית לאחר לפגישות.

במקרים רבים, אנשים אינם עוברים אבחון ליקויי למידה או ADHD עד שנעשים סטודנטים, למרות שסבלו מקשיי למידה כבר בבית הספר היסודי והתיכון. כמו כן, בעיות אלו נוטות להיות בעלות מרכיב תורשתי, כך שאם יש לכם ילד או הורה המאובחן עם לקויות למידה, קיים סיכוי גבוה יותר שאתם תחוו תסמינים וקשיים דומים.

מלבד האפשרות לעשות שימוש בטכניקות טיפול עצמי שיכולות לסייע בהפחתת תסמינים של לקויות למידה ו-ADHD, ישנן דרכים רבות המוכחות מחקרית לשם אבחון וטיפול בלקויות למידה והפרעת קשב וריכוז. לדוגמא, באפשרותכם למזער את כמות ועוצמת הסחות הדעת שסביבכם על ידי כך שתעמידו את שולחן העבודה מול הקיר במקום מול החלון או להשתמש באוזניות אם יש רעשי רקע המסיחים את דעתכם, כמו גם ללמוד על טיפולים אלטרנטיביים, כגון מדיטציה ומיינדפולנס.

במידה ואתם סטודנטים הנאבקים עם סדר וארגון, עזרים טכנולוגיים ואפליקציות שונות לטלפון הסלולרי יכולים להיות כלי עזר נפלאים עבורכם. בנוסף, תוכלו לפרק פרויקטים או משימות גדולות לשלבים קטנים כדי שיהיה לכם קל יותר לנהל ולעקוב אחר קצב ההתקדמות שלכם. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי זה נורמלי לחלוטין כי אנשים המאובחנים עם לקויות למידה או בעיות קשב וריכוז יחוו אתגרים משמעותיים בחיי היום יום ויתקשו בהתארגנות – מה שעלול להוביל גם לבעיות רגשיות אצל מבוגרים.

אבחון לקויות למידה לסטודנטים לפסיכומטרי

במידה והבחנתם בכך שלא נוח לכם במסגרות חברתיות שונות וזה לא רק בגלל שאתם ביישנים, שאתם מתקשים להחזיק שיחה לאורך זמן או שאתם נוטים לפספס רמזים חברתיים ומוצאים את עצמכם לעתים קרובות מפריעים לאנשים אחרים, ייתכן ואתם סובלים מקשיים באינטראקציה חברתית עקב קיומה של לקות למידה.

ישנן סיבות אפשריות רבות לקשיים במיומנויות חברתיות, כולל לקויות למידה שונות ובעיקר לקות למידה לא מילולית (NVLD), לכן חשוב שתדעו כי יש דרכים רבות שיעזרו לכם לשפר את כישורי ההתמודדות שלכם עם סיטואציות חברתיות, כגון למידת כללים חברתיים בסיסיים באמצעות שיטות טיפול רגשי למבוגרים.

לדוגמא, כאשר אתם יודעים מראש שיש אירוע להורים בבית הספר של ילדכם או אירוע מסוים במקום עבודתכם, התכוננו לקראת הגעתכם אליו וערכו רשימה של נושאים כלליים שנוח לכם לדבר עליהם עם אנשים ושאלות שייתכן ותרצו לשאול אותם. בנוסף, חפשו באינטרנט מקורות מידע שיכולים לעזור לכם, חפשו קבוצת מיומנויות חברתיות למבוגרים באזור מגוריכם או פנו לאנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש, כגון פסיכולוגית המתמחה בעבודה עם מבוגרים – מה שיעזור לכם להשתפר באינטראקציות חברתיות.

חשוב לציין, כי פנייה לאבחון לקויות למידה לסטודנטים לפסיכומטרי אינה מעידה על כך שאתם לא אינטליגנטיים או לא מוצלחים, שכן לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז (ADHD) נפוצות מאוד בקרב ילדים, מתבגרים ומבוגרים בעלי אינטליגנציה נורמלית ומעלה. כמו כן, זכרו כי מציאת תמיכה מקצועית הולמת הינה המפתח להצלחה שלכם בבחינה הפסיכומטרית בפרט ובלימודים האקדמיים בכלל.

אבחון לקויות למידה - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, אבחון לקויות למידה נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מחוויית האבחון.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון לקויות למידה בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה, בעלת מעל 30 שנות ניסיון בעבודה עם ילדים, בני נוער ומבוגרים. הקימה את מכון דרור ומנהלת אותו משנת 2008, במקביל לעיסוקה כמדריכת פסיכולוגים צעירים במגזר הציבורי. בנוסף, רותי מתפקדת כמנהלת מקצועית בהתנדבות של קרן פילנתרופית הפועלת בתחומי החינוך והרווחה בישראל.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו