תוכן עניינים

  • מה זה אבחון נוירופסיכולוגי?
  • אבחון נוירופסיכולוגי לילדים ומבוגרים
  • במה אבחון נוירופסיכולוגי ממוקד?
  • תהליך של הערכה נוירופסיכולוגית
  • מדוע מומלץ לפנות לנוירופסיכולוגים?
  • אבחון נוירופסיכולוגי - סיכום

מה זה אבחון נוירופסיכולוגי?

אבחון נוירופסיכולוגי נערך על ידי נוירופסיכולוגים מוסמכים ומאפשר להעריך את השפעותיהן השליליות של פגיעות מוחיות או טראומות קשות על תפקודי המוח הקשורים לשמיעה, ראייה, תנועה ויכולות נוספות בקרב ילדים, בני נוער ומבוגרים. למעשה, הערכה נוירופסיכולוגית מסייעת במדידה וזיהוי ליקויים בתפקוד הקוגניטיבי, המוטורי, ההתנהגותי ו/או השפתי על ידי הערכת מבנה תפקוד המוח והתבוננות במיומנויות החשיבה ועיבוד המידע של האדם.

מכיוון שאבחון נוירופסיכולוגי לילדים ומבוגרים כולל בדיקה מקיפה של תפקודי הקשב והריכוז, הזיכרון, הלמידה והשפה, כמו גם הערכה של כישורים חזותיים-מרחביים, כישורים מוטוריים וחושיים, רמת אינטליגנציה (IQ), יכולת ביצוע של דברים מורכבים, מצב רוח ומאפייני אישיות, מאובחנים רבים פונים לביצוע אבחון מקיף זה על מנת להבין טוב יותר את הקשיים הלימודיים שהם חווים ולקבל המלצות להתאמות בדרכי הלמידה וההיבחנות במסגרת בית הספר, במבחני מיון ובאקדמיה.

תהליך של הערכה נוירופסיכולוגית מקיפה מתבצע באמצעות ראיון מקדים (אינטייק) וסדרת בדיקות מתוקננות המועברים על ידי נוירופסיכולוגים אשר הוסמכו במיוחד לשם כך, כאשר המבחנים שהנבדקים מבצעים הינם מבוססי נייר ועיפרון וניתנים באותה המתכונת לכל הנבדקים. באופן כללי, אבחון פסיכונוירולוגי נמשך מספר רב של שעות הנפרסות על שניים או יותר מפגשים.

במהלך הראיון המקדים, אנשי המקצוע אוספים מידע אודות הנבדקים, ההיסטוריה הרפואית והמשפחתית שלהם, מצבם הגופני ודאגותיהם הנוכחיות על מנת להבין על הצד הטוב ביותר את ממצאי הבדיקות שיועברו בהמשך ולהציע המלצות מועילות להמשך בירור וטיפול בבעיה או הבעיות שיתגלו. בתום האבחון, נמסרת לנבדק או להוריו חוות דעת מקיפה בה מפורטות האבחנות החדשות וההמלצות הרלוונטיות. יש לציין, כי חשוב לבחור מכון אבחון המספק דו"חות מקיפים, מפורטים ובהתאם לדרישות המסגרות השונות, זאת כדי שתוכלו להנות מההתאמות הנדרשות לכם או לילדכם במסגרת לימודיכם.

אבחון נוירופסיכולוגי לילדים ומבוגרים

זה עשוי להיות קשה לשמוע מצוות בית הספר או היועצים באקדמיה שאתם או ילדכם אינכם מתמודדים עם החיים והלימודים באותו האופן כמו בני גילכם, כשרוב האנשים פשוט מחזיקים אצבעות ומקווים שהדברים ילכו וישתפרו. יחד עם זאת, במידה והצוות החינוכי של בית הספר בו לומד ילדכם או מרכז היעוץ של המוסד האקדמי בו אתם לומדים המליצו לכם לפנות לביצוע אבחון נוירופסיכולוגי, הדבר הגרוע ביותר שבאפשרותכם לעשות הוא לדחות את מועד הבדיקה.

אף על פי שפנייה לאבחון אינה תמיד צעד פשוט, ככל שתחשפו מוקדם יותר לבעיות הבסיסיות שעשויות להתגלות בהערכה נוירופסיכולוגית, כך תוכלו להקדים את הטיפול או התמיכה המקצועית שאתם או ילדכם זקוקים להם כדי לממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בכם. יתרה מזאת, מחקרים קליניים שנערכו בשנים האחרונות מצאו כי אבחון וטיפול מוקדם יכולים להוביל לשיפור יכולתם האינטלקטואלית והכללית של ילדים המאובחנים על רצף הספקטרום האוטיסטי.

אבחון נוירופסיכולוגי לילדים

אבחון נוירופסיכולוגי נחשב להערכה הכוללנית ביותר מבין האבחונים הפסיכולוגיים הקיימים משום שהוא סוקר באופן יסודי את אופן הפעולה של מוחם של ילדים, בני נוער ומבוגרים. כאמור, נוירופסיכולוגים בוחנים את ההיסטוריה הרפואית והמשפחתית של הנבדקים, נותנים להם לבצע מבחנים מסוימים ומעריכים את התנהגותם לאורך כל משך הבדיקה. בפועל, אבחון זה ממוקד בביטויים של תפקודי המוח, כולל תפקודים קוגניטיביים, תפקודים אקדמיים, תפקודים ניהוליים, תפקודים רגשיים, תפקודי זיכרון וכישורים חזותיי-מרחביים.

חשוב להדגיש, כי נוירופסיכולוגים מעריכים כל תחום של מיומנויות באופן פרטני על מנת שתתקבל תמונה מלאה של האופן בו פועלים ולומדים הנבדקים השונים - מה שמאפשר להם לזהות תחומים בהם אתם או ילדכם מתפקדים בצורה שונה מהנורמה לבני גילכם ולהבין מדוע זה המצב.

במרבית המקרים, הערכה נוירופסיכולוגית הינה השלב הראשון והמרכזי בו צריכים לנקוט ילדים ומבוגרים שאינם מתפקדים בהתאם למצופה בגילם, זאת משום שהבדיקה מאפשרת למדוד את ההתקדמות, לקבל המלצות מועילות לטיפול ולהיות זכאים לשירותי חינוך מיוחד או לסל שיקום בעת הצורך.

במה אבחון נוירופסיכולוגי ממוקד?

בדיוק כמו באבחונים פסיכולוגיים אחרים, אבחון נוירופסיכולוגי כולל ראיון מקדים, העברת בדיקות ומתן אבחנות מקצועיות. במידה ואתם פונים לביצוע אבחון עם ילדכם, רצוי שתספרו לו את הדברים באופן בו הוא יוכל להבין אותם, בפשטות ובקצרה. כמו כן, קשרו בין ההסבר שלכם על הבדיקה ובין הקשיים שילדכם מודע אליהם, כגון שגיאות כתיב, מעקב אחר הוראות או התפרצויות זעם.

במקביל, הרגיעו את ילדכם המודאג מכיוון שהערכה נוירופסיכולוגית אינה תהליך המערב סבל או המעורר תחושות שליליות במהלכו. לדוגמא, באפשרותכם להסביר לילדכם שאתם מנסים להבין טוב יותר את קשייו כדי שתוכלו לעזור לו לשפר את המצב הקיים, שאין צורך שהוא ידע לענות נכונה על כל השאלות שישאלו אותו במהלך יום הבדיקה ושהדבר הכי חשוב עבורכם הוא שפשוט ינסה כמיטב יכולתו. מעבר לכך, ילדכם צפוי לגלות עניין ולהנות מרוב המטלות שיועברו לו והמידע הרב שייאסף ויעובד יאפשר טיפול יעיל יותר בבעיותיו.

בעת שמדובר באבחון נוירופסיכולוגי ממוקד לילדים, ההורים בדרך כלל אינם נמצאים בתוך חדר הבדיקות, אלא אם כן הילד מאוד צעיר ומתקשה מאוד להיפרד מהם, כאשר הזמן הדרוש לביצוע הבדיקה משתנה בהתאם לגילם של הנבדקים ולבעיותיהם האישיות. חשוב לציין, כי נדרש מכם להקפיד שילדכם ישן היטב בלילה שלפני הבדיקה.

במידה וילדכם מרכיב משקפיים או נעזר במכשיר שמיעה או במכשיר עזר אחר, יש להביא אותם עמכם ולעשות בהם שימוש במהלך הבדיקה. בנוסף, יש לעדכן נוירופסיכולוגים על צרכים שפתיים מיוחדים, נטילת תרופות באופן קבוע, ביצוע בדיקות קודמות במסגרות אחרות, תוכניות חינוכיות פרטניות שנוסו ורישומים רפואיים רלוונטיים או שעשויים להיות רלוונטיים לסיבת הפניה.

נוירופסיכולוגים מומלצים

תהליך של הערכה נוירופסיכולוגית

התחלת תהליך של כל הערכה נוירופסיכולוגית הינה מילוי שאלונים בסיסיים על ידי הוריו ומוריו של הנבדק, כששאלונים אלו ממוקדים בתחומים הנכללים ברשומות הרפואיות והלימודיות של הילד. במידת האפשר, השאלונים יועברו לאיש המקצוע זמן מה לפני הפגישה הראשונה כדי שיתאפשר לו לבחון אותו לעומק. במהלך הראיון המקדים עם ההורים, נוירופסיכולוגים ממוקדים מעט יותר ברקע החינוכי והפסיכולוגי של הנבדק והוריו.

בשלב זה, תתבקשו לספר על כל ההפרעות הנפשיות או הנוירולוגיות שיש לבני משפחה אחרים, לדון על בעיות שהתרחשו במהלך ההריון, הלידה וההתפתחות המוקדמת של ילדכם ולהתמקד בסיבות בגינן ילדכם זקוק לאבחון. כהורים, תרצו לתת כמה שיותר פרטים לגבי הבעיות של הילד, לכן הקפידו לציין אבחונים וטיפולים קודמים שניסיתים והיו ספציפיים ומפורשים ככל שתוכלו בנוגע לחששותיכם.

בהמשך, תקבע פגישת אבחון ראשונה עם ילדכם אשר תכלול טווח רחב של מבחנים הבודקים כישורים ותפקודים שונים, כולל מבחן אינטליגנציה (IQ). בישראל, מבחן האינטליגנציה הנפוץ ביותר הינו מבחן וכסלר לילדים ומבוגרים המשווה בין רמת האינטליגנציה המילולית והביצועית של הנבדק ביחס לנבדקים אחרים בני אותו גיל.

ארבעת ההיבטים הנבדקים במבחן וכסלר (WISC) הינם זיכרון העבודה, הבנה מילולית, מהירות עיבוד והיסק תפיסתי, כאשר כל אחד מאלו מורכב מעשרה תת-מבחנים וחמישה מבחנים משלימים. מכיוון שתוצאות כל המבחנים יחד מסייעים בהערכת הפרופיל הקוגניטיבי של ילדים, מתאפשר לאנשי המקצוע להציג להוריהם מהן נקודות החוזק והחולשה של ילדיהם.

בעוד מבחן וכסלר (WISC) משמש כדי לקבוע מהי מנת המשכל (IQ) של בני אדם, הפרופיל הקוגניטיבי שמתקבל מאפשר גם ללמוד על נושאים חשובים אחרים, כמו עמידה או אי עמידה בקריטריונים לאבחון אוטיזם - מה שיעיד על צורך בביצוע הערכות מקיפות נוספות. בעזרת השוואת תפקודם של ילדים ספציפיים לתפקודם של ילדים אחרים בני גילם, נוירופסיכולוגים מזהים את התחומים אותם הורים צריכים לחזק אצל ילדיהם כדי שיוכלו להתמודד טוב יותר עם האתגרים הנוכחיים והעתידיים בחייהם.

מדוע מומלץ לפנות לנוירופסיכולוגים?

נוירופסיכולוגים יכולים להסביר לכם מדוע אתם או ילדכם מתמודדים עם קשיי למידה שונים, שכן ילדים ומבוגרים עלולים להתקשות בקריאה או כתיבה בעקבות הפרעת קשב וריכוז (ADHD), ליקויים שפתיים, בעיית שמיעה או לקות למידה ספציפית. בנוסף לכך, תוצאות ההערכה מפרטות אילו מיומנויות צריך לחזק ובאיזה אסטרטגיות וטיפולים ניתן לעשות שימוש על מנת לעזור לכם או לילדכם.

אבחון פסיכונוירולוגי עוזר גם בזיהוי ההשפעות השליליות של בעיות רפואיות, נוירולוגיות והתפתחותיות, כגון אפילפסיה, אוטיזם, הפרעת קשב וריכוז (ADHD) או דיסלקציה. במצבים מסוימים, אנשים פונים לביצוע הערכה זו כדי לקבל תמונת מצב נוכחית שתאפשר למדוד את התקדמותם של מטופלים לאורך הטיפולים השונים בהם נעזרים בהם. כמו כן, בדיקה זו מספקת הבנה טובה יותר של דפוסי ההתנהגות והלמידה של אנשים ומנחה מורים, מטפלים והורים איך לעזור לילדים לממש את הפוטנציאל הטמון בו.

אבחון נוירופסיכולוגי למבוגרים

הפרעות שונות המתרחשות במהלך הילדות המוקדמות עשויות לגרום לדפוסים ייחודיים של נקודות חוזק וחולשה, כך שממצאי האבחון מסייעים בזיהוי נכון של ההפרעה ובהכרת האזורים הספציפיים במוח הקשורים לתפקודים הלקויים. לדוגמא, הערכה נוירופסיכולוגית מאפשרת לבצע אבחנה מבדלת בין הפרעת קשב וריכוז (ADHD) ודיכאון או לקבוע האם עיכוב שפתי נגרם עקב בעיה בהפקת דיבור, הבנה או ביטוי של שפה, ביישנות, אוטיזם או עיכוב בהתפתחות הקוגניטיבית.

בסיום התהליך, איש המקצוע יעבד את כל המידע שאסף כדי לקבוע את האבחנה או האבחנות המקצועיות של הנבדק, כשמידע זה כולל את ההיסטוריה הנוירולוגית והפסיכיאטרית המשפחתית, הגורמים הרגשיים המשפיעים של התפקוד, שאלונים ממוקדים, התערבויות מקצועיות קודמות ותוצאות האבחון הנוירופסיכולוגי. בשלב זה, נוירופסיכולוגים מוסרים חוות דעת מפורטת כתובה לנבדק או להוריו, כשזו תכלול את סיכום הממצאים, המלצות לטיפול והמלצות לביצוע בדיקות ובירורים מקצועיים נוספים.

אבחון נוירופסיכולוגי - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, אבחון נוירופסיכולוגי נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים מחוננים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה האבחונית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון נוירופסיכולוגי בגבעתיים - חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.