מכון-דרור-לוגו

תפריט

אבחון פסיכודיאגנוסטי: מה זה? איפה עושים? מדריך לשנת 2024

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה אבחון פסיכודיאגנוסטי?

אבחון פסיכודיאגנוסטי מאפשר להבין לעומק את דפוסי ההתנהגות של ילדים, בני נוער ומבוגרים, לזהות את נקודות החוזק והחולשה שלהם, לאתר ליקויים קוגניטיביים או בעיות רגשיות ולהמליץ על המשך בירור וטיפול מקצועי בהתאם לקשיים שנתגלו במהלך הבדיקה.

בישראל, בדיקה פסיכודיאגנוסטית נערכת על ידי פסיכולוגים קליניים מוסמכים בלבד, בעלי הכשרה מיוחדת וניסיון רב בביצוע של מבחנים פסיכודיאגנוסטיים, ניתוח ממצאיהם וכתיבת חוות דעת העומדות בקריטריונים של הגופים השונים, כמו ביטוח לאומי ומשרד הבריאות.

מכיוון שהאבחון אינו מורכב ממבחן אחד ויחיד, אלא מסוללה של מבחנים ומבדקים מתוקננים המבוססים על מחקרים מדעיים, מתאפשר לאיש המקצוע להעריך את התפקוד הפסיכולוגי, הרגשי והנפשי של הנבדק, כפי שהוא בא לידי ביטוי ביום הבדיקה.

אבחון פסיכודיאגנוסטי

הסבר על תהליך האבחון הפסיכודיאגנוסטי

בתחילת תהליך האבחון הפסיכודיאגנוסטי, מתקיימת שיחה מקדימה (אינטייק) עם הנבדק או הוריו, שמטרתה לספק לאיש המקצוע את כל הרקע הרפואי, ההתפתחותי, החינוכי, הטיפולי והמשפחתי הרלוונטי לסיבת הפנייה בטרם התחלת ביצוע הבדיקה.

מלבד המידע המתקבל במהלך השיחה, סביר להניח שתתבקשו לתאר בפירוט את התפקוד של הילד או הנער במסגרת החינוכית, בבית, בגינת השעשועים ובפעילויות עם ילדים אחרים בני גילו וכן להביא עמכם למכון האבחון את הדברים הבאים:

שאלונים בלתי פורמליים
רשומות רפואיות וחינוכיות
הערכות פסיכולוגיות קודמות
בדיקות רפואיות שנערכו בעבר
חוות דעת שניתנו על ידי אנשי מקצוע אחרים

בנוסף, לפני ביצוע אבחון פסיכודיאגנוסטי חשוב לשתף את איש המקצוע אם אתם או ילדכם מתמודדים עם אחד או יותר מהמצבים הבאים:

פגיעה בכישורים חברתיים
בעיות תקשורת
ליקויים שפתיים
קשיי למידה
• מצוקה נפשית

בהתאם לצורך, איש המקצוע יבקש את הסכמתכם כדי לשוחח בטלפון עם הצוות החינוכי של הגן או בית הספר בו לומד ילדכם, הרופא המטפל, המטפלת הרגשית ואנשי מקצוע נוספים המכירים את הנבדק ויכולים לספק מידע חיוני שיעזור לשקף באופן מלא את מצבו הנוכחי.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

אבחנות אפשריות בעקבות אבחון פסיכודיאגנוסטי

כאמור, אבחון פסיכודיאגנוסטי, הן לילדים והן למבוגרים, נערך על ידי פסיכולוגים קליניים בעלי השכלה והכשרה בתחומי ההתפתחות, הלמידה, ההדרכה, ההורות, החינוך וזכויות תלמידי החינוך המיוחד במערכת החינוך, במשרד הבריאות ובמוסד לביטוח לאומי.

כמו כן, פסיכולוגים מוסמכים להעריך תהליכים התפתחותיים אצל ילדים ובני נוער, כולל בהקשר של מערכת החינוך והמסגרת המשפחתית, באמצעות מבחנים מתוקננים המשווים בין הישגיו של הנבדק לבין הנורמות המצופות מבני גילו, מינו, שיוכו האתני והתרבותי, מצבו הכלכלי-חברתי ומדדים נוספים.

למעשה, מבחנים מתוקננים אלו מאפשרים להשוות את רמת התפקוד והיכולות של אדם מסוים לקבוצת ההשוואה הנורמטיבית, כך שניתן לבצע השוואה בין ילד מסוים בן 9 לכלל הילדים בני גילו באוכלוסייה או בין מבוגר בן 32 לכלל המבוגרים בני גילו באוכלוסייה.

מאחר שפסיכולוגים קליניים הינם מומחים בבריאות הנפש ולעתים אף חוקרים בתחום, חוות דעת המבוססת על סמך אבחון פסיכודיאגנוסטי יכולה גם לספק טווח רחב של אבחנות מקצועיות לילדים, לבני נוער ולמבוגרים, כגון:

בעיות רגשיות
• קשיים חברתיים
בעיות התנהגות
ליקויים אינטלקטואליים
הפרעות פסיכולוגיות
דיכאון
הפרעות חרדה
פוסט טראומה (PTSD)
לקויות למידה
התפרצויות זעם
הפרעות על רצף הספקטרום האוטיסטי
• התנהגות אימפולסיבית
התמכרויות
הפרעה דו-קוטבית
הפרעות אישיות

מכון מומלץ אבחון פסיכודיאגנוסטי

מבחן דיאגנוסטי לעומת סוגי אבחונים אחרים

מכיוון שאנשים לעתים קרובות מתבלבלים בין סוגי האבחונים הפסיכולוגיים השונים, חשוב להבין היטב מהם ההבדלים המרכזיים במטרות והתועלות של כל אחד מסוגי האבחונים הללו לפני שפונים לביצוע אבחון פסיכודיאגנוסטי לילדים או למבוגרים.

ההתלבטות והקושי בהבנת ההבדלים בין סוגי אבחונים שונים הנערכים על ידי פסיכולוגים נובעים מכך שפסיכולוגיה ובריאות הנפש הינם תחומים כלליים המורכבים ממגוון תחומי משנה והתמחויות רבות, ביניהן ביצוע מבחן דיאגנוסטי.

מעבר לכך, ישנם מונחים מקצועיים רבים שאינם תמיד קלים להבנה עבור מי שאינם אנשי מקצוע בעלי השכלה והכשרה בפסיכודיאגנוסטיקה, כמו פסיכולוגים חינוכיים וקליניים המומחים בביצוע ופרשנות של הערכות פסיכולוגיות מקיפות לילדים, בני נוער ומבוגרים.

באופן כללי, במידה ומטרת האבחון הינה להבין טוב יותר מדוע תלמיד או סטודנט נאלץ להתמודד עם אתגרים רבים בתחום הלימודי, הרגשי, החברתי ו/או ההתנהגותי, הן במסגרת הלימודית והן מחוצה לה, לרוב מומלץ לפנות לביצוע אבחון פסיכולוגי חינוכי.

לכן, הורים המודאגים בעיקר מהיכולות האקדמיות של ילדיהם וחושדים כי הם עלולים לסבול מלקויות למידה ו/או הפרעת קשב וריכוז (ADHD), בהחלט יכולים להסתפק בביצוע של אבחון פסיכולוגי חינוכי כדי לקבל המלצות להמשך בירור וטיפול מקצועי שייושם על ידי המשפחה, המוסד החינוכי ואנשי המקצוע העובדים עם הילד באופן שוטף.

חשוב לציין, כי לעומת אבחון פסיכודיאגנוסטי, הנערך על ידי פסיכולוגים קליניים מוסמכים, אבחון פסיכולוגי חינוכי נערך על ידי פסיכולוגים חינוכיים מוסמכים וכולל הערכה פורמלית ומתוקננת של רמת אינטליגנציה (מבחן IQ) וכן בדיקה של המצב הרגשי והתפקוד ההתנהגותי של הנבדק.

ההבדל בין אבחון פסיכודיאגנוסטי ונוירופסיכולוגי

להבדיל מאבחון פסיכודיאגנוסטי, אבחון נוירופסיכולוגי נערך על ידי נוירופסיכולוגים מוסמכים ומטרתו להעריך את השפעותיהם של מצבים רפואיים-נוירולוגיים על ילדים, בני נוער ומבוגרים. לדוגמא, מרבית האנשים מופנים להערכה נוירופסיכולוגית לאחר שאובחנו עם אחד מהמצבים הבאים:

פגיעה מוחית
אירוע טראומטי
התקפי אפילפסיה
אלצהיימר
שבץ מוחי
מחלות קשות
הפרעות נוירולוגיות נוספות

בדיקה של נוירופסיכולוג כוללת התייחסות לחלקים מסוימים של המוח האנושי ומאפשרת לספק לנבדק או הוריו המלצות מקצועיות לטיפול בליקויים והבעיות שנתגלו במהלך הבדיקה. באופן כללי, אבחון נוירופסיכולוגי ממוקד בעיקר בתחומים הבאים:

תפקודי זיכרון
תפקודי קשב וריכוז
תפיסה חושית
יכולת עיבוד מידע
יכולת שפתית
כישורים חזותיים-מרחביים
מיומנויות מוטוריות עדינות
תהליכים נוירו-קוגניטיביים נוספים

אבחון דיאגנוסטי

מכון מומלץ לביצוע אבחון פסיכודיאגנוסטי פרטי

כאמור, ילדים ומבוגרים הנאבקים עם הפרעות נפשיות ובעיות רגשיות משמעותיות או מתקשים לנהל כהלכה את ההתנהגות, הרגשות ומערכות היחסים שלהם, יכולים להפיק תועלת רבה מתהליך של אבחון פסיכודיאגנוסטי ויישום ההמלצות המקצועיות המתקבלות בעקבותיו.

לדוגמא, מומלץ לפנות לביצוע של אבחון פסיכודיאגנוסטי על מנת לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית אם אתם או ילדכם חווים מאבקים ארוכי טווח הקשורים לאחד או יותר מהמצבים הבאים:

דיכאון
פוביה ספציפית
הפרעות חרדה
• פוסט טראומה (PTSD)
הפרעות אכילה
הפרעות אישיות
שינויים קיצוניים במצב הרוח
הפרעות התנהגות
בעיות במערכות יחסים זוגיות
קשיים באינטראקציות חברתיות

אף על פי שמרבית האבחונים הפסיכולוגיים כוללים בדיקה של התפקוד הקוגניטיבי, הרגשי, ההתנהגותי, החברתי והאקדמי, חשוב ביותר להתייעץ עם מכון אבחון מומלץ לגבי סוג האבחון הרלוונטי ביותר עבורכם או עבור ילדכם, שכן קיימים הבדלים מהותיים במטרות של כל הערכה פסיכולוגית.

פסיכולוגיה - המדריך המלא בנושא פסיכולוגים
נגן וידאו אודות פסיכולוגיה - המדריך המלא בנושא פסיכולוגים

אבחון פסיכודיאגנוסטי - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, אבחון פסיכודיאגנוסטי נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון פסיכודיאגנוסטי בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

Picture of רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא אבחון פסיכודיאגנוסטי

אבחון פסיכודיאגנוסטי למבוגרים
אבחון פסיכודיאגנוסטי למבוגרים: סיבות ודוגמא לתוצאות אפשריות

כדי לקבל תמונת מצב מקיפה הנוגעת לנבדק מסוים, מתבצע אבחון פסיכודיאגנוסטי המאשר או שולל תופעות נפשיות, רגשיות או שכליות המחייבות המשך בדיקה וטיפול. בשל כך, האבחון הפסיכודיאגנוסטי מתאים למגוון רחב של נסיבות.

המדריך המלא >>
מבחן פסיכודיאגנוסטי לילדים
אבחון פסיכודיאגנוסטי לילדים: מטרות ותוצאות אפשריות לדוגמא

עבור ילדים המתמודדים עם קשיים מכל סוג, לימודיים או חברתיים ורגשיים, עשוי האבחון הפסיכודיאגנוסטי לאתר באופן מדויק מהן הבעיות שיש להתמקד בהן. מתוך האיתור הספציפי ותוצאות האבחון, יומלץ על תכנית טיפולית מתאימה.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: