מכון-דרור-לוגו

תפריט

כמה עולה אבחון פסיכודיאגנוסטי והאם מחיר זה מה שחשוב?

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

כמה עולה אבחון פסיכודיאגנוסטי?

אבחון פסיכודיאגנוסטי הינו האבחון המקיף והארוך ביותר הנערך כיום לילדים, בני נוער ומבוגרים על ידי פסיכולוגים קליניים מוסמכים, כאשר לעתים קרובות הבדיקה עשויה להתארך ולהיות מורכבת עוד יותר בעקבות קשיים אובייקטיביים של הנבדק, כמו מוגבלות גופנית, לקות ראייה או לקות שמיעה.

בשל כך, מחיר של אבחון פסיכודיאגנוסטי המבוצע במכוני אבחון פרטיים בדרך כלל יהיה גבוה יותר באופן משמעותי מאשר מחיר של סוגי אבחונים פסיכולוגיים אחרים הנערכים על ידי פסיכולוגים מוסמכים, כמו אבחון פסיכולוגי חינוכי.

לדוגמא, בעוד תהליך של אבחון פסיכולוגי חינוכי לילדים בגיל הרך יכול להימשך כ-4 שעות בממוצע מתחילתו ועד סופו, תהליך של אבחון פסיכודיאגנוסטי למבוגרים יכול להימשך כ-8 שעות בממוצע ולהיפרס על פני מספר מפגשים.

בנוסף, פסיכולוגים קליניים נדרשים להקדיש שעות רבות לניתוח ממצאי המבחנים השונים המועברים במהלך הבדיקה, לבחינת שאלוני דיווח עצמי הממולאים על ידי הנבדק ו/או הוריו, לקריאת הערכות רפואיות ופסיכולוגיות קודמות ולסקירת הרקע המשפחתי, ההתפתחותי והחינוכי של הנבדק.

יחד עם זאת, בדומה לכל סוגי האבחונים הפסיכולוגיים, עלות של אבחון פסיכודיאגנוסטי אינה הדבר המרכזי שצריך לעמוד לנגד עיניכם בעת בחירת מכון פרטי לביצוע הבדיקה, שכן ישנם גורמים אחרים הרבה יותר חשובים מאשר מחיר שעליכם לבדוק כמאובחנים, כמו שנות הניסיון של הפסיכולוג הקליני שעתיד לאבחן אתכם או את ילדיכם.

אבחון פסיכודיאגנוסטי מחיר

אבחון פסיכודיאגנוסטי: מחיר לעומת מקצועיות

כאמור, במידה והנכם מעוניינים לבצע אבחון פסיכודיאגנוסטי, עליכם לבדוק מספר דברים חשובים בטרם ביצוע הבדיקה מלבד עלות האבחון, אולם הדבר המהותי ביותר מבחינתכם יהיה בדיקת המוניטין המקצועי של איש המקצוע שאתם צפויים להיפגש עמו באמצעות חיפוש המלצות בגוגל וברשתות חברתיות שונות.

במקרים רבים, אנשים מגלים רק בדיעבד כי מכוני אבחון הגובים מחירים הנמוכים באופן ניכר מהתעריפים הנגבים על ידי מכוני אבחון מומלצים אינם בעלי ההסמכה הנדרשת לעריכת אבחון פסיכודיאגנוסטי לילדים, בני נוער ומבוגרים או אינם מספקים חוות הדעת העומדות בקריטריונים של הגורמים השונים, כמו ביטוח לאומי או משרד הבריאות.

במצבים אחרים, פסיכולוגים הגובים מחיר נמוך משמעותית מהמקובל במכוני אבחון מוכרים עבור ביצוע אבחון פסיכודיאגנוסטי עשויים להתגלות כחסרי ניסיון מקצועי בביצוע אבחונים פסיכולוגיים מכיוון שזה עתה סיימו את לימודיהם האקדמיים והוכרו כפסיכולוגים המתחילים את תהליך ההתמחות הקלינית שלהם.

חשוב לציין, כי תהליך של בדיקה פסיכודיאגנוסטית מקיפה צריך לכלול מלבד ביצוע האבחון עצמו גם שיחה מקדימה (אינטייק) ושיחת סיכום (משוב) עם הנבדק ו/או הוריו וזוהי אחריותכם הבלעדית לבדוק מראש עם מכון האבחון האם מחיר הבדיקה כולל גם שיחות אלו או שישנה תוספת עלות בגין שיחת אינטייק ושיחת משוב.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

עלות אבחון פסיכודיאגנוסטי לילדים לעומת למבוגרים

מלבד המשתנים הרבים הקשורים למכון האבחון או איש המקצוע עצמו, עלות של אבחון פסיכודיאגנוסטי משתנה מאוד בהתאם לסיבת הפניה, למטרת הבדיקה ולגילו של הנבדק, כאשר אבחון פסיכולוגי למבוגרים בהכרח עולה יותר מאשר בדיקה זהה המועברת לילדים.

באופן דומה, מחיר של אבחון פסיכודיאגנוסטי הנערך לבני נוער בהכרח יהיה גבוה יותר מאשר עלות של אותה בדיקה המבוצעת לילדים צעירים, שכן ככל שהנבדק גדול יותר מבחינת גילו, כך האבחון צפוי להיות ארוך יותר ולהיפרס על פני מפגשים רבים יותר.

מלבד זאת, כשמדובר בתלמידים או סטודנטים עם לקויות למידה ו/או הפרעת קשב וריכוז (ADHD), לעתים קרובות יש גם צורך בביצוע אבחון תפקודי למידה בעברית, באנגלית ו/או בחשבון – מה שמאפשר לאיש המקצוע להמליץ על מתן התאמות בדרכי הלמידה וההיבחנות בבית הספר או באקדמיה.

במידה והנכם שוקלים לבצע אבחון תפקודי למידה בנוסף לעריכת אבחון פסיכודיאגנוסטי, עליכם לקחת בחשבון כי מחיר האבחון ישתנה בהתאם, שכן אבחון תפקודי למידה, המכונה גם אבחון דידקטי, לרוב נמשך מספר שעות ומצריך השקעת משאבים נוספים מצד איש המקצוע.

עלות אבחון פסיכודיאגנוסטי

אבחון פסיכודיאגנוסטי: מחיר מומלץ

לאור הגורמים הרבים המשפיעים על עלותו של אבחון פסיכודיאגנוסטי, אין מחיר מומלץ לביצוע הערכה פסיכולוגית זו ועליכם לבדוק כל הצעת מחיר שאתם מקבלים בהתאם לנסיבות העניין, כלומר ביחס לגילו של הנבדק, לניסיונו המקצועי של הפסיכולוג הקליני בביצוע אבחונים פסיכולוגיים וכיוצ"ב.

למשל, סביר להניח שמחיר של אבחון פסיכודיאגנוסטי הנערך במכון אבחון פרטי על ידי פסיכולוג קליני מומחה בעל מוניטין וניסיון רב שנים יהיה גבוה יותר מזה המבוצע במרכז ציבורי לבריאות הנפש על ידי פסיכולוג קליני מתמחה שרק לאחרונה סיים את לימודיו האקדמיים.

כמו כן, זמינות התורים במכוני אבחון פרטיים גבוהה הרבה יותר מאשר זמינות השירותים הפסיכולוגיים במרכזים ציבוריים לבריאות הנפש, כך שבאפשרותכם לתאם מועד לביצוע אבחון פסיכודיאגנוסטי פרטי תוך מספר ימים במקום להמתין מספר שבועות ואף חודשים עד שתתואם לכם בדיקה במרכז ציבורי.

כמה עולה אבחון פסיכודיאגנוסטי

אבחון פסיכודיאגנוסטי פרטי - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, אבחון פסיכודיאגנוסטי נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון פסיכודיאגנוסטי בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא אבחון פסיכודיאגנוסטי

אבחון פסיכודיאגנוסטי למבוגרים
אבחון פסיכודיאגנוסטי למבוגרים: דוגמאות לתוצאות אפשריות

כדי לקבל תמונת מצב מקיפה הנוגעת לנבדק מסוים, מתבצע אבחון פסיכודיאגנוסטי המאשר או שולל תופעות נפשיות, רגשיות או שכליות המחייבות המשך בדיקה וטיפול. בשל כך, האבחון הפסיכודיאגנוסטי מתאים למגוון רחב של נסיבות.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: