מכון-דרור-לוגו

תפריט

אבחון פסיכודידקטי למבוגרים או לסטודנטים: מדריך לשנת 2024

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מהו אבחון פסיכודידקטי למבוגרים?

מבוגרים רבים פונים לאבחון פסיכודידקטי לסטודנטים לקראת השלמת בגרויות, בחינה פסיכומטרית או לימודים אקדמיים, כאשר הם מעוניינים להבין מדוע הם מתקשים כל השנים בלמידה ולקבל המלצות נכונות לטיפול מקצועי ולהתאמות בדרכי ההיבחנות.

בניגוד לילדים ובני נוער, המופנים לאבחון פסיכודידקטי בדרך כלל על ידי הצוות החינוכי של בית הספר, מבוגרים הפונים למכוני אבחון לרוב עושים זאת מיוזמתם האישית, מאחר שהם חושדים או יודעים שהם סובלים מלקויות למידה ו/או הפרעת קשב וריכוז (ADHD).

למעשה, מרבית הסטודנטים הפונים לאבחון פסיכודידקטי למבוגרים כבר אובחנו במהלך לימודיהם בבית הספר היסודי או התיכון ואושרו להם התאמות בדרכי הלמידה וההיבחנות בבחינות הבגרות, אולם נדרש מהם לערוך אבחון חדש משום שהאבחון הקודם פג תוקף.

יחד עם זאת, במידה ומעולם לא עברתם הערכה מקצועית מקיפה, אין זה אומר שאינכם מתמודדים עם קשיי למידה משמעותיים או שאינכם זכאים להתאמות בתנאי הלמידה וההיבחנות כמבוגרים, אולם חשוב במיוחד שתפנו למכון אבחון מומלץ בעל מוניטין וניסיון רב שנים בעבודה עם סטודנטים בגילאים שונים.

אבחון פסיכודידקטי לסטודנטים

כמה זמן תקף אבחון פסיכודידקטי לסטודנטים?

באופן כללי, תוקף של אבחון פסיכודידקטי לילדים הינו 3-6 שנים, כך שאבחון הנערך בתקופת הילדות אינו תקף לצורך זכאותם של סטודנטים להתאמות בתנאי המבחן הפסיכומטרי או במבחנים אקדמיים.

יתרה מזאת, מרבית מרכזי הבחינות למבוגרים, לרבות המרכז הארצי לבחינות ולהערכה (מאל"ו) והמוסדות האקדמיים, דורשים מסטודנטים להציג בפניהם חוות דעת עדכניות מ-5 השנים האחרונות בלבד לשם בדיקת זכאותם להתאמות בתנאי ההיבחנות.

במקרים חריגים, ייתכן ויאושרו לכם התאמות על סמך הערכה פסיכולוגית ו/או אבחון דידקטי שעברתם כתלמידי בית ספר יסודי או תיכון, אולם מדובר באישורים פרטניים הניתנים באופן זמני עד להגשת חוות דעת עדכנית של פסיכולוגית או מאבחנת דידקטית, בהתאם לדרישת מרכז הבחינות.

חשוב לציין, כי ישנם סוגים שונים של אבחונים שמטרתם לאתר לקויות למידה ו/או הפרעות קשב וריכוז (ADHD) במבוגרים, לכן הקפידו לבדוק מהן הדרישות של מרכז הבחינות אליו אתם צפויים להגיש את חוות הדעת ולפנות רק לסוג האבחון הנדרש מכם – מה שימנע את הצורך לפנות לאבחון נוסף בעתיד.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

אבחון פסיכודידקטי למבוגרים להשלמת בגרויות

במידה ואתם בשנות ה-20 או ה-30 של חייכם והחלטתם להשלים בגרויות, סביר להניח שחוויתם סוגים שונים של קשיים במהלך לימודיכם בבית הספר – מה שמנע מכם להצליח לסיים 12 שנות לימוד עם תעודת בגרות מלאה בידכם.

בעוד חלק מהמבוגרים עברו אבחון פסיכודידקטי בילדותם וזכו להנות מהתאמות בתנאי ההיבחנות בהתאם לקשיים שהתגלו בבדיקה, אחרים לעולם לא עברו הערכה מקיפה או קיבלו אבחנה מקצועית לבעיה ממנה הם סובלים. בעקבות זאת, הם נאלצו להיבחן בתנאים שאינם מותאמים לקשיים ונמנעו מהם חוויות הצלחה הקשורות ללמידה ומבחנים.

לדוגמא, סטודנט שהתקשה כתלמיד לסיים את בחינות הבגרות בזמן הקצוב עקב קיומה של לקות למידה ספציפית יכול היה להיות זכאי לתוספת זמן מרבית בכל מקצועות הלימוד אם היה עובר אבחון דידקטי או פסיכודידקטי המעיד על כך. באותה המידה, מי שהתקשה בקריאה טכנית ובהבנת הנקרא, היה יכול להיבחן עם הקראת שאלוני הבחינות.

אבחון פסיכודידקטי למבוגרים

אבחון פסיכודידקטי לסטודנטים לפסיכומטרי

סטודנטים רבים הלומדים לפסיכומטרי פונים לאבחון פסיכודידקטי למבוגרים מכיוון שהם מעוניינים להגיש בקשה לבחינה בתנאים מותאמים, כמו תוספת זמן בחלק מהבחינה או בכולה, בחינה ממוחשבת, גיליון תשובות מוגדל, שימוש במחשבון לשם ביצוע ארבע פעולות החשבון והשמעת פרקי הבחינה באנגלית.

במצבים אלו, נוסף על ביצוע אבחון פסיכודידקטי לסטודנטים, נדרש מאיש המקצוע למלא עבור הסטודנט 'שאלון למאבחן', בו ירוכזו בצורה ברורה ומסודרת כל הנתונים החשובים עבור הצוות המקצועי אשר ידון בבקשתכם מטעם המרכז הארצי לבחינות ולהערכה.

יש לציין, כי מלבד חוות הדעת העדכנית שתימסר לכם על ידי מכון האבחון, מומלץ שתצרפו לבקשה כל אבחון קודם או מסמך רלוונטי (כמו תעודות מבית הספר היסודי, למשל) היכול להעיד על לקות למידה ראשונית ו/או לקות קשב ראשונית – מה שיעלה באופן משמעותי את הסיכוי שבקשתכם תאושר.

אבחון פסיכודידקטי לסטודנטים לאוניברסיטה או למכללה

בשונה מבחינות הבגרות או הבחינה הפסיכומטרית, במידה והנכם סטודנטים במכללה או באוניברסיטה בישראל, עליכם לוודא מראש עם הגורם האחראי במוסד האקדמי האם באפשרותכם לפנות למכון אבחון פרטי.

אף על פי שאבחון פסיכודידקטי למבוגרים נחשב להערכה מקיפה ביותר, שכן מדובר בשילוב של אבחון פסיכולוגי ואבחון דידקטי יחד, ישנם מוסדות אקדמיים אשר אינם מוכנים לאשר התאמות בתנאי הלמידה וההיבחנות על סמך תוצאותיו.

לכן, בכדי להימנע מעלויות מיותרות, בדקו מראש אילו סוגי אבחונים מאושרים על ידי המוסד האקדמי בו אתם לומדים ופנו רק למכונים המתמחים בביצוע סוג האבחון שנדרשתם אליו – מה שיבטיח שההמלצות שיכתבו בחוות הדעת אכן יאושרו ולא תאלצו לפנות לאבחון נוסף בהמשך.

אבחונים פסיכודידקטיים

איפה עושים אבחון פסיכודידקטי למבוגרים?

מרבית המכונים הפרטיים ואנשי המקצוע בישראל אינם בעלי ניסיון באבחון פסיכודידקטי לסטודנטים. בשל כך, חשוב לשאול כבר בשיחת הטלפון הראשון שלכם עם מכון האבחון את השאלות הבאות:

מה הניסיון שלכם באבחונים למבוגרים?
כמה סטודנטים פונים אליכם מדי שנה לאבחון דידקטי או פסיכודידקטי?
מהי ההכשרה של אנשי המקצוע במכון?
האם המכון מוכר במרכז הארצי לבחינות והערכה?
במידת הצורך, האם האבחון כולל הערכה של השפה האנגלית ו/או התפקוד החשבוני?

במקרה ואינכם שבעי רצון מהתשובות שקיבלתם, המשיכו בחיפושכם אחר מכון אבחון מקצועי שיקנה לכם תחושת ביטחון לאחר שיחת ייעוץ והכוונה טלפונית, שמטרתה להבין לעומק את סיבת פנייתכם ולהציע לכם את הפתרונות המקצועיים והמדויקים ביותר.

אבחון פסיכודידקטי - המדריך המלא להורים
נגן וידאו אודות אבחון פסיכודידקטי - המדריך המלא להורים

אבחון פסיכודידקטי לסטודנטים הלומדים בחו"ל

מבחני בגרות, מבחן פסיכומטרי ובחינות אקדמיות אינן הסיבות היחידות בגינן מבוגרים פונים לביצוע אבחון פסיכודידקטי או אבחון דידקטי לסטודנטים. לדוגמא, תלמידים וסטודנטים ישראלים או דוברי עברית הלומדים במוסדות חינוכיים ואקדמיים בחו"ל פונים לעתים קרובות למכוני אבחון טרם עזיבתם את הארץ.

בנוסף, סטודנטים המועמדים לגשת למבחני הסמכה של לשכת עורכי הדין, לשכת רואי החשבון, לשכת השמאים, רשות שוק ההון ומשטרת ישראל רשאים להיבחן בתנאים מותאמים אם יש בידם חוות דעת המעידה על קיומן של לקויות למידה ו/או הפרעת קשב וריכוז (ADHD).

אבחון פסיכודידקטי למבוגרים פרטי - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, אבחון פסיכודידקטי למבוגרים נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון פסיכודידקטי למבוגרים בגבעתיים – חייגו03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

Picture of רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא אבחון פסיכודידקטי

אבחון פסיכודידקטי מחיר
עלות (מחיר) אבחון פסיכודידקטי: כמה עולה אבחון פרטי ב-2024?

מחירו של אבחון פסיכודידקטי משתנה ממכון למכון בהתאם לשנות הניסיון של המקום, המוניטין שלו, זמינות התורים וכן האחריות והשירות שהוא נותן. כמו כן, קיימים אבחונים שונים לילדים ולמבוגרים, כך שהמחיר הוא גם נגזרת של גיל הנבדק.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: