תוכן עניינים

  • אבחון פסיכולוגי
  • אבחון פסיכולוגי לילדים ולמבוגרים
  • כיצד להכין ילדים לאבחון פסיכולוגי ?
  • חוות דעת על סמך הערכה פסיכולוגית
  • הערכה פסיכולוגית כחלק מאבחון לקויות למידה
  • אבחון פסיכולוגי כחלק מאבחון פסיכודידקטי
  • אבחון פסיכולוגי קליני או אבחון פסיכודיאגנוסטי
  • סוגים נוספים של הערכה פסיכולוגית
  • מחיר של אבחון פסיכולוגי פרטי
  • אבחון פסיכולוגי - סיכום

אבחון פסיכולוגי

אבחון פסיכולוגי מתייחס לסדרה של מבחנים שונים המועברים כדי להעריך את התפקוד האינטלקטואלי, הרגשי וההתנהגותי של ילדים ומבוגרים. סוללת מבחנים זו משתנה בהתאם לסיבת הפנייה ולשיחה המקדימה (אינטייק) שתתקיים לפני תחילת האבחון.

באופן כללי, אבחון פסיכולוגי יכול לכלול הערכה של היכולת האינטלקטואלית (מבחן IQ), תפקודי תפיסה ועיבוד, יכולות שפתיות והבעה בעל-פה, מדדים של ריכוז וזיכרון קצר טווח ומבחנים השלכתיים. במידת הצורך, ישתמשו גם בשאלוני דיווח עצמי ושאלונים שימולאו על ידי ההורים והצוות החינוכי של בית הספר. כמו כן, עשויה להיערך תצפית על תפקודו והתנהגותו של ילדכם.

אבחון פסיכולוגי לילדים או למבוגרים נערך בדרך כלל בשעות הבוקר, כאשר רוב האנשים מתפקדים במיטבם. בהתאם לגיל של הנבדק ולמספר המטלות שיועברו לו, ייתכן שיעלה צורך בתיאום פגישה אחת או שתי פגישות נוספות כדי להשלים את האבחון.

אבחון פסיכולוגי לילדים ולמבוגרים

אבחון פסיכולוגי לילדים ולמבוגרים

מרבית הילדים והמתבגרים מופנים לאבחון פסיכולוגי על ידי הוריהם, רופא הילדים שלהם או הצוות החינוכי של הגן או בית הספר בו הם לומדים. לעומת זאת, מבוגרים לרוב פונים להערכה פסיכולוגית בשל קושי או בעיה מסוימת הפוגעת בתפקוד היום יומי שלהם, כמו גם באיכות חייהם ובעצמאותם.

קיימות סיבות רבות ומגוונות מדוע לפנות למכון אבחון, אך לרוב מטרת הבדיקה הינה להעריך לקויות למידה, הפרעת קשב וריכוז (ADHD), מחוננות, מוכנות רגשית וקוגניטיבית לכיתה א', בעיות התנהגות, בעיות במיומנויות חברתיות או קשיים רגשיים שונים, כגון דיכאון, הפרעת חרדה והפרעות במצב הרוח.

במקרים אחרים, ילדים ומבוגרים עשויים לפנות להערכה פסיכולוגית עקב חשד לקשיים על רצף הספקטרום האוטיסטי, קשיים בעיבוד מידע, קשיים ביחסי הורה-ילד, סיבות שאינן נראות לעין לתת-הישגיות או כדי להעריך גורמים פסיכולוגיים הקשורים למצבים רפואיים שונים, כגון מחלות ואלרגיות.

בנוסף, תלמידי בית ספר יסודי ותיכון עלולים להזדקק לביצוע אבחון פסיכולוגי כהשלמה לאבחון דידקטי קיים, במצבים בהם משרד החינוך דורש מהתלמיד אבחון פסיכודידקטי, כגון התאמות ברמה 3 בבחינות הבגרות או לצורך קביעת זכאות לשעות הוראה מתקנת מסל השילוב של בית הספר.

כיצד להכין ילדים לאבחון פסיכולוגי ?

כאמור, הערכה פסיכולוגית כרוכה בהעברה, צינון ופרשנות של מבחנים ומטלות שונות ומגוונות. בתום תהליך האבחון, הפסיכולוגית תכתוב חוות דעת מפורטת ומעמיקה וכן תיפגש עם הורי הילד על מנת לתת להם משוב לגבי תוצאות הבדיקה ולהמליץ על דרכי הטיפול האפשריות בהתאם לממצאים שנתגלו.

תהליך האבחון מתחלק לשלושה שלבים, כאשר תחילה תתקיים שיחה מקדימה (אינטייק) עם ההורים, אחריה יבוצע האבחון עם הילד ולבסוף, כשחוות הדעת הכתובה תהיה מוכנה, תתקיים גם שיחת סיכום (משוב) עם ההורים. בהתאם לצורך ולקשייו של הילד, האבחון עשוי להיפרס על שני מפגשים.

בכדי שיתאפשר לילדכם ליהנות מחוויית האבחון ולהיות פחות מודאג ממידת הצלחתו או מחולשותיו, הקפידו על הכנה מקדימה, כלומר, הכינו את ילדכם לבדיקה וכך תצמצמו את רמת הלחץ והחרדה. כמו כן, יום לפני המפגש כדאי להזכיר לילדכם כיצד צפוי להיראות יום האבחון וודאו עמו שהוא יודע שישהה לבד עם הפסיכולוגית בחדר הבדיקות, בעת שאתם תמתינו בחדר הקבלה.

הקפידו להימנע מהמונח "מבחן", שכן המילה עצמה יכולה לעתים קרובות לעורר תחושות של חרדה ללא צורך אמיתי. לעומת זאת, היו כנים לגבי מטרת האבחון והסבירו לילדכם כי ילדים שונים לומדים בדרכים שונות וכי המטלות שהוא עתיד לבצע באבחון הפסיכולוגי יעזרו להוריו ולמוריו להבין כיצד הוא לומד בדרך הטובה ביותר ולסייע לו בהתאם.

בעוד ילדכם יאותגר במהלך האבחון, הוא קרוב לוודאי ייהנה ממספר לא מבוטל של מטלות ויזכור את האבחון כחוויה חיובית ונעימה. בכדי לסייע לו, פרטו בפניו מבעוד מועד את מטלות האבחון הכוללות שאלות, חידות, ציורים וסיפורים, כמו גם מספר מטלות הדומות לאלו שילדכם מכיר מהגן או מבית הספר בו הוא לומד.

ביום האבחון, וודאו כי ילדכם נח היטב ואכל ארוחת בוקר טובה ומזינה וכן הרגישו חופשי להביא עמכם חטיפים בריאים ושתייה שאתם יודעים שילדכם אוהב במיוחד. זכרו כי תכנון זמן נכון מסייע תמיד להפחתת רמת החרדה, לכן השתדלו להגיע מעט לפני המועד שנקבע לאבחון על מנת לאפשר לילדכם להכיר את הפסיכולוגית וכדי להתארגן עם עצמו לפני שמתחילים.

במהלך האבחון, כדי להימנע מעייפות, אנו יוזמים מספר הפסקות בין המטלות השונות על מנת לאפשר לילדים לגשת לשירותים, לשתות, לאכול ולהתרענן. בעת שמדובר בילדים עד גיל 10, לעתים קרובות הם גם רוצים לדבר עם הוריהם תוך כדי ההפסקות. בשל כך, עבור ילדים בגילאים אלה המגיעים לאבחון פסיכולוגי, אנו מבקשים מהוריהם להישאר בחדר הקבלה של המכון למשך זמן הבדיקה.

במידה וילדכם חצה את גיל 10, לרוב אנו משאירים לשיקול דעתכם האם להישאר להמתין במכון או לצאת לסידורים בזמן שילדכם נמצא בבדיקה. יחד עם זאת, אנא ודאו כי יש לנו את מספר הטלפון האישי שלכם בו ניתן ליצור עמכם קשר באופן מיידי במקרה הצורך.

מלבד המלצות אלו, אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר אם אתם מתלבטים מה להגיד לילדכם לפני האבחון, לכן אל תהססו לפנות אלינו ולהתייעץ עמנו בנושא.

הערכה פסיכולוגית למבוגרים ולילדים

חוות דעת על סמך הערכה פסיכולוגית

לאחר כשבועיים מיום סיום האבחון, תחזרו למכון לצורך קיום שיחת משוב עם הפסיכולוגית, בה היא תסקור בפניכם את ממצאי הבדיקה. במידה וילדכם מעוניין לבוא עמכם לשיחה, אנו מבקשים שתודיעו לנו על כך מראש, שכן בדרך כלל בני נוער מעוניינים להגיע לשמוע גם כן את התוצאות.

שיחת המשוב בדרך כלל אורכת 45-60 דקות בהן הפסיכולוגית תסקור את ממצאי האבחון הפסיכולוגי, תדונו יחד בהמלצותיה ויתאפשר לכם לשאול כל שאלה שהנכם חפצים. בנוסף, במהלך השיחה תקבלו את חוות הדעת המפורטת הכתובה.

חוות דעת על סמך הערכה פסיכולוגית מספקת תיעוד בכתב של המבחנים שהועברו לילדכם ואת ממצאיהם, יחד עם אבחנות והמלצות ספציפיות להמשך בירור וטיפול מקצועי, כך שההורים, הצוות החינוכי של הגן או בית הספר, הרופאים ואנשי המקצוע הנוספים העובדים עם ילדכם יוכלו לגבש תכנית טיפול מותאמת אישית אשר תאפשר לו להצליח להתגבר על קשייו.

בנוסף, במידה והנכם מעוניינים שהמכון ישלח את חוות הדעת של ילדכם ישירות למוסד החינוכי בו הוא לומד או לאנשי מקצוע מסוימים העובדים עמו, תתבקשו על ידנו לחתום על טופס ויתור סודיות לשם כך, שכן חל עלינו איסור למסור מידע אישי אודות ילדים מלבד להוריהם, אלא בצו של בית משפט.

הערכה פסיכולוגית כחלק מאבחון לקויות למידה

אבחון פסיכולוגי מספק אינדיקציות לקיומן של לקויות למידה שונות בקרב ילדים ומבוגרים. בעוד סדרת הבדיקות המועברות מותאמת באופן יחידני, לרוב הצעד הראשון יהיה לבדוק את היכולת הקוגניטיבית כדי לקבוע מהן נקודות החוזק והחולשה של הפרט ולהעריך את פוטנציאל הלמידה שלו.

לאחר האבחון, יתאפשר לנבדק ולהוריו להבין האם קיימים קשיים מסוימים המתקשרים לקיומן של לקויות למידה, כגון קשיים שפתיים או תפיסתיים. הערכה פסיכולוגית מספקת גם אינדיקציה למה שאנשים מסוגלים ומציגה פערים תפקודיים משמעותיים. לדוגמא, האם התפקוד המילולי טוב יותר מהתפקוד הביצועי או להיפך.

מבדקי הישגים מאפשרים לברר את רמת השליטה של הנבדק בתחומים אקדמיים מרכזיים, כאשר הם בנויים, מנוהלים ומתוקננים באופן שונה מאוד מאשר המבחנים הסטנדרטיים הניתנים לילדים בבית הספר. כתוצאה מכך, אבחון פסיכולוגי מספק מידע שונה ובעל ערך רב אשר יתכן ואינו יכול להיות מושג בדרך אחרת.

לבסוף, מטלות המעריכות את יכולות עיבוד המידע מועברות כדי להעריך עיבוד קוגניטיבי, ריכוז, למידה וזיכרון קצר טווח. ממצאי המבדקים והמטלות השונות מאפשרים אינטגרציה של כל המידע, כך שניתן להגיע לאבחנה ברורה בהתאם לקריטריונים מוגדרים ונורמות מקובלות, לגבי מקור הקשיים בתחום הלמידה של הנבדק.

אבחון פסיכולוגי כחלק מאבחון פסיכודידקטי

אבחון זה כולל ראיון קליני, סקירה של רשומות רפואיות וחינוכיות שונות וכן בחינה של בדיקות קשב ממוחשבות, כגון בדיקת BRC. חוות דעת על סמך אבחון פסיכודידקטי כוללת הסבר מלא של תוצאות האבחון, האבחנה, המלצות להתאמות בדרכי למידה והיבחנות וכן הנחיות להמשך בירור וטיפול מקצועי.

אבחון פסיכודידקטי (פסיכולוגי ודידקטי) מספק אבחנה מדויקת ומקיפה לגבי תהליכי קוגניטיביים ויכולות למידה של ילדים ומבוגרים. למעשה, הערכה זו עשויה להעיד על קיומן של לקויות למידה, הפרעת קשב וריכוז (ADHD), עיכוב התפתחותי, הפרעות בעיבוד מידע ובעיות נוספות הדורשות התערבות מקצועית הולמת.

חוות הדעת שתתקבל בעקבות האבחון עשויה להעיד גם על צורך של הנבדק בהתאמות בבחינות של משרד החינוך, באקדמיה, במבחני קבלה שונים ואף במקום העבודה, או לשמש לשם אבחנה מבדלת בין קשיים אפשריים שונים.

כאמור, האבחון כולל ראיון קליני מקיף, תצפיות התנהגותיות, סקירת הרשומות הרפואיות והחינוכיות כנדרש, הערכת רמת האינטליגנציה (מבחן IQ), תפקודי הלמידה והזיכרון וכן הישגים בפועל. הדו"ח שמתקבל כולל פירוט מלא של תוצאות הבדיקה, אבחנות מדויקות, המלצות להמשך טיפול ומשוב.

סדרת הבדיקות שאתם או ילדכם תעברו כחלק מאבחון פסיכודידקטי (פסיכולוגי ודידקטי) כוללת הערכה מלאה של רמת האינטליגנציה, כולל מדדים מילוליים ובלתי מילוליים, וכן מדדים של הישגים אקדמיים, כגון רמת הקריאה, הבנת הנקרא, יכולות הכתיבה, ההבעה בכתב והכתיב.

בנוסף, המבחנים השונים כוללים הערכה של יכולות הקשב והריכוז, הזיכרון והפונקציות הניהוליות, כגון ארגון, תכנון ובקרה עצמית. כמו כן, על פי הצורך יבדקו גם תהליכים קוגניטיביים שונים, כולל עיבוד שמיעתי ואינטגרציה חזותית-מוטורית.

חוו"ד פסיכולוגית לבית משפט

אבחון פסיכולוגי קליני או אבחון פסיכודיאגנוסטי

אבחון פסיכולוגי קליני כולל הערכה של רמת האינטליגנציה (IQ), מצבו הרגשי והנפשי של הנבדק ומאפייני האישיות שלו, כמו גם התרשמות מיעילות דרכי ההתמודדות הנוכחיות שלו עם קשייו השונים. באמצעות אבחון זה, ניתן להעריך את מצב הרוח של הנבדק, הבנתו החברתית, קשייו הרגשיים, התנהגותו ומבנה האישיות שלו.

אבחון פסיכודיאגנוסטי מורכב מראיון קליני מקיף, סקירת כל התיק הרפואי והחינוכי הרלוונטי של הנבדק והעברת מבדקים ומטלות שונות. בסיום הבדיקה, תתקבל חוות דעת כתובה המפרטת את כל התחומים שנבדקו באבחון, אבחנה מדויקת לגבי מקור הקשיים, המלצות להמשך בירור וטיפול מקצועי וכן הפנייה למידע ולגופים רלוונטיים. במעמד זה, תתקיים גם שיחת משוב עם ההורים של הנבדק או המאובחן עצמו.

סוגים נוספים של הערכה פסיכולוגית

במקרה של חשד שילד או מבוגר נמצא על רצף הספקטרום האוטיסטי ולוקה בתסמונת אספרגר, אוטיזם או הפרעת התפתחותית נרחבת לא משויכת (PDD-NOS), מומלץ לבצע הערכה פסיכולוגית קלינית לצד הערכה פסיכיאטרית מקיפה. חשוב לציין, כי אבחון לקביעת אבחנה על רצף הספקטרום האוטיסטי המוכרת על ידי המוסד לביטוח לאומי נערך על ידי פסיכולוגית קלינית מומחית.

אבחון פסיכולוגי זה כולל בדיקות קוגניטיביות ושפה מעמיקות כדי להעריך את רמת האינטליגנציה (IQ) ולעמוד על התפקוד הפסיכו-מוטורי והתפיסתי, החוזקות והחולשות המילוליות והבלתי מילוליות, סגנון הלמידה והתקשורת וכן מיומנויות לחיים עצמאיים.

הערכת נקודות החוזק והחולשה בקשר ובתקשורת כוללת הערכה של צורות תקשורת בלתי מילוליות, כגון יצירת קשר עין, מבטים ומחוות, כמו גם דפוסי נטיות דיבור, מתח ולחץ וכן שימוש והבנת שפה, כולל מטאפורה, אירוניה, אבסורדים והומור. בנוסף, מבוצעת הערכה של בהירות וקוהרנטיות של השיחה והפרגמטיקה, כולל לקיחת תור ורגישות לרמזים מילוליים. הבדיקות עשויות לכלול גם הפנייה לבדיקה אודיולוגית כדי לשלול לקות שמיעה.

במקרים אחרים, אנשים עשויים להזדקק לחוות דעת פסיכולוגית לבית משפט. הערכות פסיכולוגיות משפטיות כוללות, לכל הפחות, ראיון קליני מקיף, סקירה מלאה של התיק הרפואי, החינוכי, התעסוקתי והמשפטי הרלוונטי וכן הערכה פסיכולוגית קלינית מקיפה של מצבו הנפשי של הנבדק ורמת המסוגלות שלו.

בנוסף, חוות דעת פסיכולוגית כוללת רמת אינטליגנציה (IQ), מאפייני אישיות, תפקוד התנהגותי, פתולוגיה, רמת מוטיבציה ואף מחקר במידת הצורך. בסיום האבחון, יתקבל דו"ח מפורט כתוב הכולל את תוצאות הבדיקות השונות, אבחנות והמלצות לנבדק ולבית המשפט.

מחיר של אבחון פסיכולוגי פרטי

חשוב לדעת, כי חברות ביטוח פרטיות רבות כוללות כיסוי לאבחון פסיכולוגי ואבחונים נוספים כחלק מפוליסת הביטוח שלכם ושל ילדכם. במרבית המקרים, עליכם להגיש לחברת הביטוח חשבונית מס וקבלה בגין האבחון על מנת לזכות בהחזר בגין חלק ממחיר האבחון. זוהי אחריותכם הבלעדית ליצור קשר עם חברת הביטוח שלכם על מנת לבדוק ולקבוע מהן הזכויות שלכם או של ילדכם בטרם ביצוע הבדיקה.

בפנייתכם לחברה או לסוכן הביטוח, חשוב לשאול האם מחיר של האבחון פסיכולוגי מכוסה בפוליסת הביטוח שלכם או של ילדכם, האם יש השתתפות עצמית ואם כן מה הגובה שלה, איזה חלק ממחיר האבחון יוחזר לכם, האם יש צורך בהפניה מרופא התפתחותי, נוירולוג או פסיכיאטר וכן האם נדרש אישור מראש מחברת הביטוח.

במידה וחברת הביטוח שלכם מבקשת רשימה של המבחנים המועברים באבחון הפסיכולוגי שאתם או ילדכם עתידים לערוך במכוננו, אנו יכולים לספק לכם פירוט מלא של הבדיקות השונות שהועברו בסוף התהליך. בעת התשלום, תקבלו מאתנו חשבונית מס וקבלה שאותה אתם רשאים להגיש לחברת הביטוח שלכם עבור ההחזר הכספי.

אבחון פסיכולוגי - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, האבחון הפסיכולוגי נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער וסטודנטים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון פסיכולוגי בגבעתיים - חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.