מכון-דרור-לוגו

תפריט

גשטלט תרפיה – טיפול גשטאלט – מטפלים בשיטת הגשטלט פסיכולוגיה

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה גשטאלט?

פסיכולוגיית הגשטאלט החלה להתפתח באמצע המאה הקודמת כהמשך ישיר של הגישה ההומניסטית-קיומית בפסיכולוגיה שהייתה נפוצה מאוד באותה תקופה בקרב פסיכולוגים, פסיכותרפיסטים ופסיכיאטרים, כאשר מייסדי האסכולה האמינו כי תרפיית גשטאלט הינה גישה פנומנולוגית, כך שבאמצעות עבודה על הכאן ועכשיו מטופלים יכולים לשפר את רווחתם הנפשית והכללית כאחד.

מטפלים בשיטת גשטאלט מאמינים כי הדרך הטובה והנכונה ביותר לראות בני אדם הינה כישות אחת שלמה הכוללת תודעה, גוף ונפש. למעשה, תרפיית גשטאלט (באנגלית: Gestalt Therapy) מבוססת על הנחת היסוד שכדי להצליח להתגבר על רגשות שליליים ומעיקים הצפים מהעבר יש צורך קודם לכן ללמוד כיצד להתחבר לרגשות ותחושות שגוף האדם חווה בהווה ולהיות מודעים לאופן בו העבר וההווה קשורים זה בזה ומשפיעים על עיצוב אורח החיים בטווח הארוך.

בנוסף, פסיכולוגיית הגשטאלט מדגישה בראש ובראשונה את איכות המפגש והקשר שנוצר בין מטפלים למטופלים כמאפשרים את הצלחתו של תהליך הריפוי. בעזרת מחויבות הדדית לטיפול ומודעות רגשית, הנרכשות שלב אחר שלב, מטפלי גשטאלט מוסמכים מסייעים למטופליהם לחקור בסקרנות את אורח חייהם, הסתגלות יצירתית, אמונות בסיסיות, שיפוט עצמי ותופעות נוספות המתגלות תוך כדי המפגשים הטיפוליים.

גשטאלט תרפיה

גשטלט פסיכולוגיה

בשונה מסוגי טיפולים נפשיים אחרים, תרפיית גשטאלט מעודדת את המטופלים להתחבר למה שהם חווים ברגעים הנוכחיים ולשתף באופן בו הם מרגישים כאן ועכשיו במקום לדון לעומק על הסיבות או הגורמים שהובילו לדברים שליליים שהאדם חווה בעבר.

בפועל, מטופלים מתבקשים לחוות ולבחון את הרגשות שהם חווים באותו הרגע במקום לדבר על רגשות או חוויות העבר. לדוגמא, מטפלי גשטלט יכולים לשאול אתכם מה קורה כרגע, כיצד מה שקורה גורם לכם להרגיש ומה אתם חושבים או אומרים לעצמכם בעת שאתם מודעים לרגש או הרגשות הספציפיים הללו.

המטרה המרכזית של פסיכולוגיית הגשטלט הינה לאפשר למטופלים להיות מסוגלים לקבל באהבה וסבר פנים יפות את מחשבותיהם ורגשותיהם השונים, כאשר שאיפתם של מטפלים הינה להתייחס למטופלים ולתמוך בפיתוח המודעות שלהם על ידי התאמה ואמפתיה רגשיות לתהליך האישי שהם עוברים, לדברים שהם משתפים ומעמיקים בהם וכן לחוויותיהם ועולמם הרגשיים.

במהלך טיפול גשטאלט, מטפלים עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם מטופלים, תומכים במודעות שלהם ומזמינים אותם לחקור את מה שקורה במציאות במקום להתעמק בדברים שהם מאמינים שצריכים לקרות.

מכיוון שפסיכולוגיית הגשטלט מבוססת על האמונה ששינויים משמעותיים מתרחשים כאן ועכשיו, כשאנשים מקבלים בצורה עמוקה וכנה את מי שהם באמת, מטפלים מתמקדים גם ביכולת להעריך ולהוקיר את מנגנוני ההתמודדות של האדם העוזרים לו לשרוד, שכן התהליך עוסק בעובדות קשות על החיים.

יש לציין, כי בעבר הרחוק, מנגנוני התמודדות אלו היו הדרך הטובה ביותר, לעתים קרובות אף הדרך היחידה, להתמודדות עם קשייהם ומשאביהם המוגבלים של בני האדם. משום כך, הערכתו של האדם את עצמו על היותו מי שהוא הינה גישה המסייעת לו להתבונן פנימה ולהפגין אמפתיה לעצמי הפגיע שלו.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

גשטלט תרפיה

באופן כללי, תרפיית גשטאלט נמצאה יעילה כטיפול רגשי לילדים ומבוגרים המתמודדים עם טווח רחב של בעיות רגשיות והפרעות נפשיות, כולל:

התמכרות למסכים
התמכרות לסמים
• קשיים בין-אישיים
הפרעות מצב רוח
הפרעות אכילה
• צער ואובדן
טראומה התפתחותית
התמכרות למין
התמכרות להימורים
הפרעה דו-קוטבית
דיכאון
הפרעות חרדה

יחד עם זאת, בכדי להבין האם סוג טיפול זה מתאים לכם או לילדכם, חשוב להכיר היטב את מטרות הגישה ולשקול האם זו האפשרות הטובה ביותר לשיפור מצבכם הנפשי והרגשי.

ראשית, פסיכולוגיית הגשטלט מתמקדת בסוגיות המתרחשות בהווה וחוקרת כיצד חוויות העבר עלולות לפגוע ביכולתם של בני אדם לחיות חיים מלאים ברגע הנוכחי, כאשר מטפלים בוחנים את האופן בו האדם יוצר את חייו והשפעתם של דפוסי חשיבה כפייתיים משבשים את אורח חייו.

בדרך זו, מתאפשר למטופלים לגלות את יכולותיהם הטבעיות וכן לקיים קשרים בין-אישיים בריאים ומספקים עם אנשים אחרים.

שנית, טיפול גשטאלט יכול להיות כרוך גם בעבודה אינטנסיבית ויצירתית על תגובות רגשיות, תחושות גופניות ומחשבות, כגון שימוש באישורים וחזרה על דברים בצורה אחרת על מנת להתמקד באחריותו של אדם למעשיו.

לדוגמא, ייתכן ויהיה מועיל יותר להיות סקרנים לגבי הדאגות שלכם ולחקור אותן במקום להיות מודאגים שבני זוג או חברים הולכים ומתרחקים מכם בהדרגה.

שלישית, התחלת תהליך של תרפיית גשטאלט בדרך כלל מצריכה שהמטופלים יהיו ברורים ביחס לקונפליקטים והרגשות שהם מעוניינים לחקור בעזרתו של איש המקצוע, שכן מטרת הטיפול הינה ללמוד כיצד לזהות תחושות ורגשות המתחוללים בהווה ובמיוחד את הכואבים שבהם ובאלו המשפיעים לרעה על חייו של האדם.

במהלך הטיפול, כאמור, מטפלים מעודדים את המטופלים להיות מודעים יותר לרגשותיהם וצרכיהם האישיים, ותומכים בהם לקבל ולהביע את הסוגיות שהדחיקו זמן רב.

גשטלט תרפיה

טיפול גשטאלט

אף על פי שגשטלט תרפיה יכולה לעזור לילדים, בני נוער ומבוגרים רבים, מדובר בשיטת טיפול רגשי שלא בהכרח מתאימה לכל האנשים והמצבים, לכן חשוב להתייעץ עם איש מקצוע מוסמך לפני שמחליטים על פנייה לתרפיה מסוג זה.

לדוגמא, אנשים המתמודדים ברגע זה עם משבר אישי משמעותי עשויים שלא להפיק את התועלת המרבית שיש לפסיכולוגיית הגשטאלט להציע להם.

במידה והבעיה המיידית שאתם או ילדכם מעוניינים לפתור טומנת בחובה התנהגות משביתה ומסוכנת לכם או לזולת, ייתכן ועדיף לכם לפנות לטיפול המשלב טכניקות התנהגותיות יותר, כגון:

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT)
• טיפול קוגניטיבי-אנליטי (CAT)
טיפול רציונלי-אמוטיבי (REBT)

לדוגמא, סוגי טיפולים אלו מומלצים לאנשים שבודקים דברים כל הזמן, שוטפים ידיים בכפייתיות, מתמודדים עם הפרעות אכילה או מציגים התנהגויות של פגיעה עצמית.

בנוסף, גשטלט תרפיה מאופיינת בתהליך של עבודה יצירתית משותפת, אולם מטופלים מסוימים אינם חשים בנוח לחקור יחד עם מטפלים את רגשותיהם ודפוסי המחשבה שלהם או לבחון את חלומותיהם וזה נורמלי לחלוטין.

במצבים אלו, בדרך כלל ההמלצה הינה לפנות לסוג טיפול רגשי המתמקד יותר בסיבות במקום בדרכים – מה שקורה, בין היתר, בפסיכותרפיה פסיכודינאמית.

טיפול גשטאלט

גשטאלט - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, תרפיית גשטאלט נערכת על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופלים מרגישים בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים להם ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לתרפיית גשטאלט בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא טיפולים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT
טיפול CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי – מטפלים מומלצים בשיטת CBT

הגדרה נכונה של הבעיה או המטרה, שיעורי בית שמתרגלים מחוץ לקליניקה ובעיקר התמקדות בהווה ופחות בעבר – כך טיפול CBT מסייע לילדים, בני נוער ומבוגרים להשתחרר מפחדים, להתגבר על חרדה ודיכאון, לבנות ביטחון עצמי ולשפר את הבריאות והיציבות הנפשית בשורה ארוכה של היבטים.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: