מכון-דרור-לוגו

תפריט

מאמרים בנושא
דיכאון

בעוד כל בני האדם מרגישים עצובים מדי פעם, לא כולם חווים דיכאון מתמשך המשפיע על מצב הרוח, הקשרים החברתיים והיצירתיות שלהם ופוגע ביכולתם לחוש רגשות ותחושת הנאה, לחשוב בהגיון ולתפקד כשורה.

למעשה, אנשים שמעולם לא התמודדו עם תסמינים של דיכאון לרוב מתקשים להבין איך באמת נראים החיים של ילדים, בני נוער ומבוגרים הסובלים מסוגים שונים של דיכאון וחשים חוסר תקווה.

תסמינים שכיחים של דיכאון כוללים תחושה מתמשכת של עצב או ריקנות, עצבנות יתר, הרגשת אשמה, רמת חרדה גבוהה, תסכול או כעס, שינויים במידת התיאבון, חוסר יכולת להתרכז, קושי לשים לב לפרטים וחוסר עניין בפעילויות שהסבו לאדם הנאה בעבר.

אף על פי שסוגי דיכאון שונים יכולים להופיע באופן ספונטני, הפרעות מצב רוח נוטות להתפתח בעקבות בעיות במערכות יחסים, שינויים משמעותיים בנסיבות חיים, מרכיב גנטי ייחודי, חווית אירוע טראומטי או שימוש מופרז בסמים ואלכוהול.

סוגי ותסמיני דיכאון: 16 מאמרים מומלצים

איך להתמודד עם דיכאון
איך להתמודד עם דיכאון? המדריך המלא על התמודדות עם דיכאון

דיכאון הינו הפרעת מצב רוח המלווה בעצב ואובדן עניין בדברים שהאדם נהנה מהם בעבר. דיכאון מתאר קושי מתמשך, לא זמני, השכיח בקרב נשים כמעט פי שתיים מאשר בקרב גברים ומלווה ברגשות אשם או חוסר ערך וקושי להתרכז או לקבל החלטות.

המדריך המלא >>
איך לצאת מדיכאון
איך לצאת מדיכאון מהר ולהתחיל חיים חדשים? המדריך המלא

ישנן דרכים רבות לצאת מדיכאון – טיפולים רגשיים, טיפול תרופתי וגם לא מעט שינויים שניתן להחיל באופן מיידי באורח החיים. לכולן יש פוטנציאל להשפיע באופן חיובי על הרווחה הנפשית של המתמודדים עם דיכאון וחשוב לתת להן הזדמנות מלאה.

המדריך המלא >>
טיפול בדיכאון
טיפול בדיכאון: תסמינים, שיטות ודרכי טיפול פסיכולוגי בדיכאון

ישנן מספר דרכים יעילות לטפל בדיכאון – טיפול רגשי, טיפול תרופתי וגם טיפול עצמי באמצעות שינוי אורח החיים. לרוב מומלץ לשלב לפחות 2 מדרכי הטיפול ולתת לתהליך להוכיח את עצמו, כך שיהיה ניתן לחזור לתפקוד מלא ולחיים טובים, מספקים ומאוזנים.

המדריך המלא >>
טיפול טבעי בדיכאון ללא תרופות
טיפול טבעי בדיכאון ללא תרופות: כולל תרופות טבעיות לדיכאון

כדי לטפל באופן אפקטיבי בדיכאון, להימנע מרכיבים מסונתזים ומתופעות לוואי מזיקות, ניתן לבחור בדרך טיפול טבעית. צמחי מרפא, תוספי תזונה, סיגול אורח חיים בריא, טיפול במגע או טיפול רגשי – כולם יכולים לסייע ביציאה מדיכאון בדרך טבעית ונטולת תרופות.

המדריך המלא >>
תרופות נגד דיכאון
תרופות נגד דיכאון: תופעות לוואי וסוגי כדורים (כולל ללא מרשם)

תרופות נגד דיכאון פועלות על המערכת העצבית במוח, מתוך מטרה להפחית את התגובות הרגשיות החזקות שמתעוררות במצב של דיכאון ממושך. עם זאת, כדורים נגד דיכאון משמשים להקלה בתסמינים עצמם, ולא יכולים לטפל באופן עמוק ושורשי במקור הבעיה.

המדריך המלא >>
דיכאון וחרדה
דיכאון וחרדה: תסמינים, אבחון ודרכי טיפול בחרדות ודיכאון

סקר בינלאומי הראה כי יותר מ-40 אחוז מהאנשים התמודדו גם עם דיכאון וגם עם חרדה באותה השנה, לפחות פעם אחת בחיים. התופעות האלו אמנם שונות זו מזו, אך יכולות להעצים אחת את השנייה ולייצר תסמינים דומים ולא פשוטים. כדי לנצח אותן, כדאי להגדיל את המודעות, החמלה והסלחנות לעצמנו.

המדריך המלא >>
דיכאון אצל ילדים
דיכאון אצל ילדים: תסמינים, אבחון ודרכי טיפול בדיכאון אצל ילדים

ילדים גם סובלים מדיכאון, רק שקשה יותר להבחין בכך. דיכאון משבש את ההתפתחות שלהם במובנים ובמישורים שונים – רגשית, קוגניטיבית, חברתית ודידקטית, ויש לו פוטנציאל להשפיע לרעה לא רק על ההווה שלהם, אלא במידה רבה מאוד גם על עתידם.

המדריך המלא >>
דיכאון בגיל ההתבגרות
דיכאון בגיל ההתבגרות: סימנים לדיכאון אצל בני נוער או במתבגרים

בני נוער רבים מתמודדים עם דיכאון. לא תמיד הם יודעים כיצד לפעול, ולעיתים הם בוחרים שלא לשתף את האנשים הקרובים להם. לדיכאון יש השפעה שלילית רבה וגדולה על מגוון מישורי החיים והוא משפיע באופן משמעותי על התפקוד ועל ההתפתחות שלהם.

המדריך המלא >>
דיכאון קליני
דיכאון קליני: תסמינים, אבחון ודרכי טיפול בדיכאון קליני עמוק

דיכאון קליני הינו הפרעה נפוצה ורצינית המאופיינת בקיומן של תחושות עצב מתמשך, חרדה או ריקנות, אובדן עניין בפעילויות מהנות, עייפות, ריחוק חברתי, קשיי ריכוז וזיכרון, בעיות שינה, בעיות עיכול, כאבי ראש ותחושות של חוסר תקווה.

המדריך המלא >>
דיכאון עונתי
דיכאון עונתי: תסמינים ודרכי טיפול בדיכאון חורף או דיכאון קיץ

דיכאון עונתי, המכונה גם הפרעה רגשית עונתית, קשור לחילופי עונות ולאור יום מופחת בסתיו ועד סוף החורף. המצב הנפשי משתפר בשאר ימות השנה כתגובה לאור השמש. דיכאון עונתי כולל מצב רוח נמוך, חוסר אנרגיה, נרגנות וקשיי שינה.

המדריך המלא >>
דיכאון אחרי פרידה
דיכאון אחרי פרידה: איך להתגבר ולהתאושש לאחר פרידה מבן זוג?

פרידה משמעותית יכולה להשפיע עלינו למשך פרק זמן ארוך שיכול גם להגיע לשנתיים ויותר, כאשר מחקרים מזהירים שהחוויה עלולה להיות קשה אפילו יותר ממוות של בן משפחה. בדרך להתגברות על האובדן – חשוב לשמור על סבלנות, אך גם להיעזר במי שיכולים להפוך את המסע לפשוט יותר.

המדריך המלא >>
דיכאון אחרי לידה
דיכאון אחרי לידה: תסמינים, אבחון וטיפול בדיכאון לאחר לידה

דיכאון אחרי לידה מאופיין בהופעת תסמיני דיכאון הנמשכים מעבר לשבועיים לאחר הלידה ופוגעים בחיי היומיום. דיכאון לאחר לידה מופיע אצל 10-15% מהנשים ושכיח יותר בקרב נשים עם היסטוריה משפחתית של דיכאון, אירועים קודמים של דיכאון אחרי לידה, חוסר תמיכה מבן הזוג או המשפחה וגורמים מלחיצים בחיי היומיום.

המדריך המלא >>
דיסתימיה
דיסתימיה: תסמינים, אבחון וטיפול בדיכאון קל כרוני בתפקוד גבוה

דיסתימיה הינה הפרעה דיכאונית מתמשכת וכרונית המציגה תסמינים דומים אך קלים יותר לאלו של דיכאון קליני. מקורה של הפרעה זו הינו פיזיולוגי והיא מופיעה בעקבות גורמים כמו סטרס, פרפקציוניזם ודרישות גבוהות של האדם כלפי עצמו. דיסתימיה נמשכת יותר מדיכאון קליני, כלומר שנתיים לפחות בקרב מבוגרים.

המדריך המלא >>
תחושת ריקנות או חוסר משמעות
תחושת ריקנות פנימית: הרגשת ריקנות או חוסר משמעות בחיים

ריקנות היא תחושה שמאופיינת בסבל, שעמום, ניכור, חוסר חשק וחוסר רגש. פעמים רבות היא נובעת מכך שאין לאדם משמעות ומטרה בחייו, או שחייו אינם מלאים בפעילויות מספקות ומעשירות. לעיתים תחושת ריקנות מהווה סימן לקיום בעיה רגשית עמוקה.

המדריך המלא >>
התמודדות עם אובדן
התמודדות עם אובדן: איך מתמודדים עם אבל, שכול ומוות?

התמודדות עם אובדן אינה פשוטה, אך הכרחית. לשכול השלכות רבות, רגשיות ופיזיות, וצורות התבטאות שונות ומגוונות. תהליך טבעי של אבל עלול להידרדר להפרעה פתולוגית שמונעת מהאדם להתקדם בחייו לאחר האובדן ואף לפגוע בעצמו ובסביבתו.

המדריך המלא >>
מחשבות אובדניות
מחשבות אובדניות: זיהוי וטיפול באובדנות אצל ילדים או מתבגרים

הן מבהילות, מציפות ומייצרות גם חוסר אונים – אך נטיות אובדניות הן נפוצות יותר משנוטים לשער. אלו נטיות שלמרבה הצער יכולות להתעורר בכל גיל ולא פעם מונעות מאנשים לבקש עזרה. לכן, חשוב לזהות את סימני המצוקה שמלווים מחשבות אובדניות ולזכור שתמיד אפשר לפעול לשיפור המצב.

המדריך המלא >>

שאלות ותשובות בנושא סוגים וסימנים לדיכאון

דיכאון עשוי להיות מתואר על ידי אנשים שאינם מומחים בתחום בריאות הנפש כתחושת עצבות, מסכנות, אומללות או דכדוך שכל בני האדם מרגישים מעת לעת לתקופות קצרות, אולם דיכאון קליני אמיתי הינו הפרעת מצב רוח המאופיינת ברגשות קשים של עצב, אובדן, כעס או תסכול הפוגעים בתפקוד היום-יומי של האדם למשך תקופות ממושכות. למעשה, מחקרים עדכניים מצאו כי סוגים שונים של דיכאון משפיעים על כ-10% מהמבוגרים באוכלוסייה הכללית בשלב כלשהו של חייהם, כאשר אנשים הסובלים ממחלות כרוניות, כמו סרטן או טרשת נפוצה, נמצאים בסיכון פי 2-4 יותר גבוה לחוות תסמינים של דיכאון קליני במקביל להתמודדותם האינטנסיבית והמתמשכת עם המחלה הכרונית.

תסמינים של דיכאון אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים עשויים להיות קלים, בינוניים או חמורים, אולם גם במצבים בהם הסימפטומים הינם קלים יחסית, דיכאון אינו זהה למצב שבו אדם מתמודד עם תחושת עצבות או תסכול באופן זמני, שכן אנשים המאובחנים עם סוגי דיכאון נפוצים בדרך כלל אינם מסוגלים להתגבר על המצב רק עם כוח רצון. בעוד הקפדה על הרגלים בריאים ותרגול הרגלים של אורח חיים בריא יכולים לעזור, פעילות גופנית סדירה, אכילה מאוזנת ויציאה לחופשה לרוב אינן מספיקות כדי להפסיק דיכאון קשה. חשוב לציין, כי דיכאון שכיח יותר אצל נשים מאשר גברים ונפוץ במיוחד במהלך גיל ההתבגרות ותחילת שנות העשרים.

דיכאון לעתים קרובות עובר במשפחה ונובע מתורשה, התנהגות נלמדת או כתוצאה משתי הסיבות גם יחד, שכן אף על פי שאנשים עלולים להיות בעלי נטייה גנטית לדיכאון, במרבית המקרים אירוע חיים מלחיץ או טראומטי הוא הגורם המכריע שמוביל לאפיזודה דיכאונית. בנוסף, דיכאון עשוי להיגרם על ידי אחד או יותר מהמצבים הבאים: אכזבה בבית, בעבודה או בבית הספר, פרידה, גירושין, כישלונות חוזרים ונשנים, שימוש לרעה באלכוהול או סמים, מתח נפשי מתמשך, אירועי ילדות טראומטיים, התעללות, הזנחה, בידוד חברתי, בעיות שינה, תזונה לא מאוזנת, חוסר בחומצה פולית ואומגה 3 ואף כתופעת לוואי של נטילת תרופות הרגעה או תרופות נגד לחץ דם גבוה.

בעוד הגורמים המדויקים לדיכאון אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים אינם ידועים, מחקרים מקיפים שנערכו בשנים האחרונות מצאו מספר גורמים המשפיעים על הופעתם של תסמיני דיכאון. ראשית, מדענים מאמינים כי דיכאון מופיע אצל אנשים שהמוליכים העצביים שלהם, כמו סרוטונין, אינם מועברים כראוי וגורמים לחוסר איזון כימי בתאי עצב במוח. שנית, היסטוריה משפחתית של דיכאון והפרעות מצב רוח אחרות מעמידות את האדם בסיכון מוגבר להתמודד עם דיכאון במהלך חייו. שלישית, מאפייני אישיות מסוימים, כמו פסימיות, הערכה עצמית נמוכה ורמת סובלנות נמוכה למצבי לחץ, גורמים גם כן לתסמיני דיכאון. רביעית, מצבי חיים קשים ומחלות כרוניות אף הם תורמים להתפתחותו של דיכאון.

לא כל האנשים המאובחנים עם דיכאון מתמודדים עם אותה כמות של תסמינים גופניים ונפשיים, כאשר חומרת הסימפטומים ומשך הימשכותם גם כן משתנים מאוד בין אדם לאדם. יחד עם זאת, כדי לקבל אבחנה מקצועית של דיכאון, אדם נדרש להציג לפחות 5 תסמינים מהרשימה הבאה במשך שבועיים ברציפות: תחושת עצב וריקנות, חוסר עניין בפעילויות שהסבו הנאה בעבר, שינוי בתיאבון מלווה בירידה או עלייה במשקל, חוסר או עודף בשעות שינה, עייפות כרונית, חוסר אנרגיה, תחושת חוסר ערך או אשמה, קושי לחשוב או להתרכז ומחשבות טורדניות. מלבד זאת, דיכאון לרוב מלווה בהערכה עצמית נמוכה, התפרצויות זעם ושינויים פתאומיים בהתנהגות הכללית.

בדומה להפרעות נפשיות נפוצות אחרות, ישנם מספר סוגי דיכאון שניתן לאבחן אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים. ראשית, דיכאון קליני עשוי להימשך 6 חודשים או יותר ומאופיין בתסמינים קשים הפוגעים בעבודתו של האדם, באיכות השינה ובהרגלי האכילה שלו. שנית, דיסתימיה הינה הפרעת מצב רוח המתארת מצבים בהם מתגלים תסמינים דומים לאלו של דיכאון קליני לתקופות של שנתיים לפחות, אך בעוצמה נמוכה יותר. שלישית, דיכאון עונתי בא לידי ביטוי בדרך של דיכאון חורף או דיכאון קיץ. רביעית, דיכאון אחרי לידה פוגע בכ-12% מהנשים לאחר לידה. חמישית, הפרעה דיספורית קדם וסתית מתייחסת לתסמיני דיכאון המופיעים כשבוע לפני הווסת ונעלמים מיד לאחר הווסת.

דיכאון שאינו מטופל עלול להוות בעיה רצינית ביותר ואף לסכן את חייהם של אנשים הסובלים ממחשבות אובדניות. לכן חשוב ביותר לפנות לקבלת טיפול מקצועי אם אתם מתמודדים עם תסמינים שכיחים של דיכאון. באופן כללי, מומחים בבריאות הנפש מסכימים כי יותר מ-80% מהאנשים הפונים לטיפול בדיכאון חווים הקלה משמעותית בחומרת ותדירות הסימפטומים שלהם לאחר תקופה יחסית קצרה. בשל כך, במידה ואתם מעוניינים להתגבר על דיכאון הנמשך מעל שבועיים, פנו בהקדם לרופא המטפל בכם והתייעצו עמו לגבי אפשרויות הטיפול השונות, כמו סוגים שונים של פסיכותרפיה. במקרים של מחשבות אובדניות או מחשבות על פגיעה עצמית, יש לפנות באופן מיידי למיון הסמוך לביתכם.

כאמור, חשוב לפנות לטיפול באופן מיידי אם אתם שומעים קולות שאנשים אחרים אינם שומעים, מתפרצים בבכי ללא סיבה לעתים תכופות, מרגישים שתסמיני דיכאון פוגעים בתפקודכם בעבודה, בלימודים או בתחום החברתי מזה יותר משבועיים, מגלים 3 או יותר תסמינים שכיחים של דיכאון או סבורים שתרופה שאתם נוטלים באופן קבוע עלולה לגרום לכם לחוות דיכאון. בנוסף, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי אם אתם חושבים שעליכם להפחית בשתיית אלכוהול ובצריכת סמים, אם קרוב משפחה המליץ לכם לעשות זאת, אם אתם מרגישים אשמים בגלל כמויות האלכוהול או הסמים שאתם צורכים או אם הדבר הראשון שאתם עושים בבוקר הוא לשתות אלכוהול או להשתמש בסמים.

מכיוון שתרופות מרשם ומצבים רפואיים מסוימים עשויים לגרום לאנשים לחוות תסמינים המאפיינים דיכאון, השלב הראשון של כל תהליך אבחון הינו סקירה מקיפה של ההיסטוריה הרפואית האישית של הנבדק ובדיקה גופנית יסודית, כולל ראיון ובדיקות מעבדה הנדרשות כדי לשלול גורמים אחרים שעשויים לגרום לסימפטומים המדווחים. במהלך הראיון, ייתכן והרופא ישאל אתכם שאלות הקשורות לתסמינים שלכם, לטיפולים שניסיתם בעבר, להיסטוריה משפחתית של דיכאון או הפרעות נפשיות אחרות, לשימוש בסמים או שתיית אלכוהול, למחשבות שמטרידות אתכם, לדפוסי חשיבה, לתפקודי זיכרון, לריכוז, לשינה, לתיאבון ולגורמי לחץ אפשריים בחייכם. במידה ולא נמצאה סיבה אחרת למצבכם, סביר להניח שתופנו לביצוע אבחון פסיכולוגי.

רופאים מוסמכים לבחור בין מספר סוגי תרופות נגד דיכאון בהתאם לחומרת התסמינים ולמידת הסובלנות של האדם לתרופות, כאשר טיפול תרופתי לרוב ניתן בשילוב עם פסיכותרפיה. מכיוון שרופאים אינם יכולים לדעת מראש כיצד האדם יגיב לתרופות נגד דיכאון, לעתים קרובות אנשים צריכים לנסות מספר סוגי תרופות עד שמוצאים את התרופה שמאפשרת להם לחוות הטבה בתסמינים הגופניים והנפשיים כאחד. כמו כן, מטופלים נדרשים להמתין 6-8 שבועות עד שיחושו את ההשפעה המלאה של תרופות נגד דיכאון והן לרוב ניתנות לתקופה של 6-12 חודשים. חשוב לציין, כי אסור להפסיק את נטילתן של תרופות נגד דיכאון מבלי לדבר תחילה עם הרופא המטפל בכם.

אף על פי שרופאים בדרך כלל ממליצים על שילוב של תרופות עם פסיכותרפיה, מחקרים שנערכו בשנים האחרונות הראו כי אנשים המעוניינים להתמודד עם דיכאון קל ללא תרופות בהחלט יכולים לפנות רק לפסיכותרפיה כדי לשפר את יכולתם לנהל את התסמינים השונים ולעבד את בעיותיהם על ידי שיחות שבועיות קבועות עם פסיכותרפיסטים. בהתאם לסוג הבעיות שאתם חווים בחיים, ייתכן ותחליטו לבחור בטיפול פרטני, טיפול זוגי, טיפול משפחתי או טיפול קבוצתי, כאשר טיפול בדיכאון נמשך 10-20 שבועות לכל הפחות. באופן כללי, הטיפולים הרגשיים המומלצים לטיפול בדיכאון הינם טיפול פסיכולוגי דינמי וטיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), המתמקד בשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות שליליים הקשורים לדיכאון.

הרגלים של אורח חיים בריא עוזרים למנוע דיכאון, להפחית את הסיכוי לאפיזודות דיכאוניות חוזרות ואף להפסיק דיכאון קיים. בלא תלות בסוג הדיכאון ממנו אתם סובלים, ההמלצות הבאות יכולות לסייע לכם להתמודד טוב יותר עם תסמיני דיכאון: שינה מספקת, הקפדה על תזונה בריאה ומזינה, פעילות ספורטיבית סדירה, הימנעות מאלכוהול, סמים וחומרים ממכרים אחרים, השתלבות בפעילויות שגורמות לכם הנאה גם אם לא בא לכם כרגע, בילוי זמן עם בני משפחה וחברים קרובים. תרגלו מדיטציה כדרך להירגע, התייעצו עם תזונאית קלינית לגבי תוספי תזונה וצורך בוויטמינים ופנו לייעוץ פסיכולוגי בתקופות של צער, לחץ נפשי או מצב רוח ירוד.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: