מכון-דרור-לוגו

תפריט

דמיון מודרך לילדים או למבוגרים – טיפול בדמיון מודרך לחרדות לפני השינה

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה דמיון מודרך?

דמיון מודרך הוא שימוש אקטיבי בדמיון האנושי על מנת להחיל שינוי או שיפור במצב הנפשי והרגשי של האדם. דמיון מודרך יכול להוות חלק מטיפול רגשי פרטני ויכול להתבצע גם במסגרת קבוצתית, בה לוקחים חלק מדריך ומספר משתתפים. אנשים בעלי שליטה גבוהה בשיטה יכולים להשתמש בה גם על עצמם. באמצעות דמיון מודרך ניתן להתמודד עם חרדה, דיכאון, סטרס ומצבים גופניים שונים.

סשן של דמיון מודרך מתחיל בהשלטת מצב של רגיעה ושלווה אצל המטופל. לאחר שהוא רגוע ושליו, המדריך ינחה אותו אילו תמונות, צלילים, צבעים, מצבים, ריחות ורגשות לדמות במוחו. ככל שמעורבים יותר חושים במהלך הדמיון המודרך, כך החוויה עוצמתית ומשפיעה יותר. בנוסף להעצמת החוויה, המדריך או המדריכה עוזרים למטופל להתרכז רק באותה החוויה שהוא חווה בדמיונו, מבלי לסטות לדמיונות אחרים.

דמיון מודרך יעיל ליישום לפני מבחנים, תחרויות ואירועים חשובים בחייו של המטופל. באמצעותו הוא יכול לדמיין את עצמו צולח את המבחן ומנצח את התחרות, וכך להירגע לקראתם, להיות רגוע יותר במהלכם, לחוש ביטחון עצמי ולקוות שהמחשבה תיצור מציאות.

באמצעות דמיון מודרך ניתן לדמיין מצבים יום-יומיים מאתגרים או בעייתיים ולמצוא פתרונות חדשים ויצירתיים להתמודדות איתם. דמיון מודרך יעיל מאוד גם בהתמודדות עם משברים, שינוי הרגלים מזיקים, התמודדות עם כאבים, חיזוק המודעות העצמית ומיומנויות התקשורת הבינאישית – ועוד.

דמיון מודרך

טיפול באמצעות דמיון מודרך - במה ניתן לטפל?

טיפול בדמיון מודרך יכול לעזור למגוון מטופלים ולטפל במגוון בעיות רגשיות ואחרות. דמיון מודרך עוזר למטופל להשיג רגיעה ושלווה פנימית כבר בתחילת הטיפול ולכל אורכו, אך גם בשגרה. במידה והוא חש סטרס או חרדה לקראת אירוע חיים חשוב או לקראת סיטואציה שמלחיצה אותו, לדמיון מודרך שנערך מבעוד מועד תהיה השפעה חיובית על רגשותיו במהלך אותם אירועים וסיטואציות. להלן רשימה של בעיות רגשיות ומצבים שבהם ניתן לטפל באמצעות דמיון מודרך:

• סטרס כרוני
• חרדה, פוביות והפרעות חרדה
• דיכאון
• אבל ואובדן
• הפרעת דחק פוסט-טראומטית
קושי בוויסות רגשי
• קושי לשלוט בדחפים
• בעיות בזוגיות
• דילמות הוריות ומשפחתיות
• התכוננות לקראת מבחנים ותחרויות
• הכנה ללידה
התמכרויות
• לחץ דם גבוה
• התמודדות עם כאבים כרוניים, כמו כאבי ראש
• התמודדות עם מחלות פיזיות והשלכותיהן

באמצעות דמיון מודרך ניתן לחתור להחלת שינוי בדפוסי חשיבה והתנהגות שליליים בהווה, לטפל בקונפליקטים וזיכרונות בעייתיים מהעבר ולעזור למטופל להשיג את מטרותיו בעתיד.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

אבחון באמצעות דמיון מודרך לילדים, לנוער או למבוגרים

בעזרת דמיון מודרך יכול המטפל לקבל הצצה אל נפשו של המטופל, ובמיוחד אל הצדדים הבלתי-מודעים שלה. מטפל מיומן בדמיון מודרך יוכל לזהות כיצד הלא-מודע של המטופל משלים חלקים חסרים בדמיון ובמחשבות, ובאופן זה להבין עם אילו קונפליקטים פנימיים ורגשיים הוא מתמודד – ובפרט להצליח לזהות את אלו שהמטופל אינו מודע להם.

זוהי דרך יעילה מאוד לאבחן בעיות רגשיות, בהן ניתן להמשיך ולטפל באמצעות דמיון מודרך ובעזרת טכניקה או כלי רלוונטי מסוג אחר.

טיפול בדמיון מודרך

טיפול בדמיון מודרך - שלבי טיפול

פחות או יותר כל סשן של דמיון מודרך כולל מספר שלבים מרכזיים, ואלו הם:

יישום טכניקות הרגעה – המטפלת תיישם טכניקות נשימה נכונה, מדיטציה וטכניקות הרפיה, כך שהמטופל ייכנס למצב של רגיעה. טכניקות אלו עוזרות להאט את קצב הנשימה ואת דופק הלב ולהרגיע ולשחרר את השרירים המתוחים. כאשר המטופל רגוע, קל לו יותר לתקשר עם התת-מודע שלו, להתמסר להדרכה, לשלוט במחשבותיו ולכוון אותן על-פי ההדרכה, והסיכוי שהמחשבה המודעת שלו תסטה מההדרכה מצטמצם.

ויזואליזציה מנטאלית – המטפלת מתארת למטופל מגוון תמונות ומצבים שאותם ידמיין, תוך עירוב של מירב החושים. ככל שהחוויה עשירה ועוצמתית יותר מבחינה חושית, ומלאה בצבעים עזים, ריחות נעימים וצלילים מרגיעים, כך למטופל קל יותר לשקוע בתוך דמיונו
ו-"לאבד את עצמו" בתוך ההדרכה. בשורה התחתונה, כך הטיפול מוצלח יותר. המטופל יכול לבחור לפני ההדרכה את הנושא והתוכן שלה בהתאם לרצונותיו.

חזרה למציאות ויציאה מההרפיה – החזרה לכאן ועכשיו איננה מיידית. המטפלת מחזירה את המטופל אט-אט ובאופן הדרגתי למציאות, תוך יצירת קישור בין הדמיון לבין המציאות הפיזית.

דמיון מודרך לחרדות והפרעות חרדה

דמיון מודרך נמצא כטיפול יעיל במיוחד בחרדות, פוביות והפרעות חרדה. אנשים הסובלים מפחדים מכל הסוגים והרמות נוטים לדמיין תסריטים מוקצנים ושליליים במוחם בשגרה. ניתן לומר שהם בלאו הכי משתמשים בדמיון מודרך – רק שבמקום לחוש רגיעה ורווחה, הדמיון שלהם מוביל אותם לפחד מהנורא מכל ולדמיין סיטואציות אסוניות.

אם המטופל סובל מפוביה מסוימת, כמו פוביה ממעליות או פוביה ממקומות סגורים, דמיון מודרך יתמקד בחוויה שלו כשהוא מצוי במקומות שמהווים עבורו טריגר לחרדה, רק שבמקום לחוש חרדה – המדריך יכוון אותו להרגיש רגוע, שליו ומאוזן. הוא ידריך אותו לדמיין שהוא צולח את השהייה במעלית או במקום הסגור ללא בעיה. אם מטופל סובל מחרדה חברתית, דמיון מודרך יכול לכלול סיטואציות חברתיות בהן הוא משגשג, פורח, מתנהל באופן כריזמטי ומתקשר באופן נפלא.

לדמיון מודרך יש יכולת ליצור שינוי בהתניות ובתגובות לטריגרים כאשר המטופל בא איתם במגע. ההדרכה מתמקדת באותם הטריגרים בשביל להוציא מהם את העוקץ הרגשי ולנטרל אותו ככל האפשר, כך שכאשר המטופל יבוא במגע עם הטריגרים במציאות – הוא יוכל לשאת את הרגשות הנלווים ללא שיתוק או הפרעה ברמת התפקוד.

דמיון מודרך משפר את התחושות הנחוות לפני הסיטואציה שמעוררת חרדה וגם במהלכה. ככל שההדרכה מלאה בפרטים, עשירה בתחושות וברגשות, ומדמה טוב יותר את המציאות – כך גוברת ההשפעה החיובית שלה ברגע האמת.

דמיון מודרך לילדים

טיפול בדמיון מודרך לרגיעה או לפני השינה

דמיון מודרך הוא כלי חשוב ויעיל בשיפור הרווחה הרגשית והנפשית ובפתרון חרדות, פוביות ואתגרים יום-יומיים. הוא משמש גם ככלי יעיל איתו ניתן להתמודד עם מחלות וכאבים ולהתכונן לקראת אירועי חיים מלחיצים, כמו לידה, תחרויות ומבחנים. מטפלים רגשיים מסוגים שונים עושים בו שימוש על מנת לאבחן ולטפל במטופליהם, הן במסגרת טיפול פרטני והן במסגרת של הנחייה קבוצתית בדמיון מודרך.

למחשבות שלנו יש השפעה גדולה מאוד על המציאות, הרווחה והתפקוד היום-יומי שלנו. מחשבה גם יוצרת וגם משפיעה על המציאות. הוויזואליזציה המנטאלית מאפשרת למטופל לדמיין מצבים המהווים עבורו טריגר לרגשות שליליים ומעוררים בו קושי, סטרס, כאבים וחרדה, רק שבמקום רגשות אלו – הדמיון המודרך מטמיע בו מסרים של שלווה, הנאה, איזון והצלחה, כך שכאשר המצבים הללו יגיעו – הוא יוכל להתמודד איתם בשלווה, בהנאה, באיזון ובהצלחה.

דמיון מודרך - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, טיפול בדמיון מודרך נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון או הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול בדמיון מודרך בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא טיפולים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT
טיפול CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי – מטפלים מומלצים בשיטת CBT

הגדרה נכונה של הבעיה או המטרה, שיעורי בית שמתרגלים מחוץ לקליניקה ובעיקר התמקדות בהווה ופחות בעבר – כך טיפול CBT מסייע לילדים, בני נוער ומבוגרים להשתחרר מפחדים, להתגבר על חרדה ודיכאון, לבנות ביטחון עצמי ולשפר את הבריאות והיציבות הנפשית בשורה ארוכה של היבטים.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: