הדרכת הורים פרטנית לגיל הרך וגיל ההתבגרות – מדריכת הורים מומלצת

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מהי הדרכת הורים?

הדרכת הורים מהווה בהחלט אחת מהתשוקות הרבות שלי כפסיכולוגית ומדריכת הורים, שכן הורות הינה אחת המשימות המסובכות והמאתגרות ביותר בחיינו כאנשים בוגרים וזה יכול להיות די מדהים להבין בדיוק מהי הגישה המתאימה לכם ולילדכם. אני מאמינה גם שזה חשוב מאוד להתאים את ההתייחסות שלכם למצבם הפרטני של ילדכם ומשפחתכם.

בנוסף, אני חושבת שזה מאתגר במיוחד עבור הורים להיות אובייקטיביים לגבי רוב הדברים הקשורים לילדיהם ולהורות שלהם, כך שהדרכה הורית כשלעצמה יכולה להועיל באופן יוצא דופן בשיפור המצב המשפחתי שלכם ומערך הקשיים המסוים של ילדכם. זכרו כי פסיכולוגית ומדריכת הורים מוסמכת הינה בעלת ניסיון רב שנים בעבודה עם ילדים, בני נוער והוריהם.

בטרם נדון עוד בהדרכת הורים, חשוב לי להסביר מספר דברים אודות האופן בו אני רואה מהי הדרכת הורים, בתקווה להפיג חלק מהחששות שהורים עשויים לחוש כאשר הם פונים לשירות מסוג זה, בין אם כקורס ובין אם כהדרכה פרטנית.

הדרכת הורים

הגישה שלנו להדרכת הורים פרטנית

ראשית, אינני הולכת לספר לכם שאתם הורים "רעים" או "נוראיים", שכן גם אם אני עשויה לתת לכם משוב מסוים, זה ייעשה בעדינות, ברגישות ובחמלה. אני מכבדת מאוד את העובדה כי הורות הינה משימה עצומה ושאתם מפחדים ממה שאחרים יחשבו על הדרך המסוימת של ההורים שאתם. זכרו כי שיחות עם מדריכת הורים הינן חסויות לחלוטין.

שנית, אינני חושבת שאני יודעת יותר מכם על הילדים שלכם או על משפחתכם. מבחינתי ההורים הם המומחים ואני יודעת שאתם הולכים להכיר הרבה יותר ממני את משפחתכם וילדכם.

יחד עם זאת, מה שאני מביאה לשולחן זה מעל 35 שנות ניסיון של ידע מקצועי שנצבר בעבודה ישירות עם ילדים ובני נוער, שנים של עבודה בייעוץ פסיכולוגי להורים והשכלה אקדמית בנושא פסיכולוגיה, בריאות הנפש והתפתחות הילד.

שלישית, אינני מצפה מכם להיות הורים מושלמים. למעשה, אני אפילו אוהבת שאנשים עושים טעויות מדי פעם, מכיוון שזה מעיד על כך שהם מנסים לעשות דברים חדשים ולומדים תוך כדי. אני תמיד אומרת לילדים שאני עובדת איתם: "אנחנו צריכים לעשות טעויות כי טעויות עוזרות למוח שלנו לגדול!".

אני מאמינה מאוד בכך ולכן לא לעולם לא אהיה נוקשה עמכם בנוגע להורות שלכם. יתרה מכך, יש לקוות כי אני אוכל לעזור לכם להיות פחות קשים ונוקשים עם עצמכם כהורים ולהרגיש פחות אשמה הורית, על אחת כמה וכמה במצבים בהם אין בכך כל צורך.

רביעית, נעבוד ביחד לכל אורך הדרך. אני משתפת פעולה במאה אחוז כשמדובר בעזרה למשפחה שלכם, מה שאומר שאני זקוקה למשוב שלכם וארצה לשמוע מכם מה אתם חושבים שיעבוד ומה שאתם חושבים שאתם לא מסוגלים לעשות בשום אופן. באמצעות שיתוף הפעולה שלנו, נוכל לפתח תכנית מציאותית שתאפשר לכם להרגיש בנוח עמה.

מלבד הנקודות הללו, הנותנות מידע רב על איך אני נוהגת כפסיכולוגית בתהליך של הדרכת הורים פרטנית, אני רוצה להרחיב מעט את המידע בנושא, שכן גישתי כמדריכת הורים שונה מאוד מזו שאני משתמשת בעת טיפול רגשי בילדים, בני נוער או מבוגרים, כך גם לגבי המודלים בהם אני עושה שימוש.

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו

מטרות אופייניות להדרכה הורית

כאמור, בעוד אני משתפת פעולה ואינני שיפוטית בהתחשב בשירות שאני מספקת, אני מאוד פעילה וממוקדת פתרון כשמדובר בהדרכה הורית, כך שאחפש דרכים יעילות לעזור לכם לפתור את הבעיות במשפחתכם ולהבין את ילדכם בצורה טובה יותר.

במהלך התהליך, אני גם אתן לכם עצות ופידבק ישירים, דבר שלא תמיד אופייני לשיטת הטיפול שלי. לתפיסתי המקצועית, הדרכת הורים פרטנית כוללת אימון וייעוץ להורים, לכן מלכתחילה ניגשים לזה אחרת.

כמו כן, מכיוון שישנם קשיים שונים אצל ילדים, בני נוער ואנשים צעירים שאני עוזרת להוריהם כמדריכה, אנו נחליט יחד בתחילת הדרך מהי הגישה המתאימה ביותר עבורכם.

זכרו כי מטרת ההדרכה תהיה ייחודית ומותאמת עבור מצבו של ילדכם ומצבה של משפחתכם. לדוגמא, הורים רבים פונים אלינו על מנת לשפר את כישורי ההתמודדות של ילדיהם על ידי הקניית אסטרטגיות לכם, כהורים, בהן תוכלו להשתמש כדי לעזור להם במצבים שונים בבית.

הורים אחרים פונים למדריכת הורים כדי שתסייע להם בהבנה מלאה של המצב הנתון – מה שמאפשר להם לתמוך ביעילות רבה יותר בילדיכם מול בית הספר ומערכת החינוך, כמו גם לשפר את היחסים הבין אישיים עם ילדיכם ולהקנות לבני המשפחה מיומנויות תקשורת בריאות יותר.

מטרות אופייניות נוספות להדרכה הורית כוללות צמצום בעיות התנהגות אצל ילדים, כגון התפרצויות זעם, התנהגות אימפולסיבית ואגרסיבית, תוקפנות, כישורים חברתיים והתנהגויות כלליות, וכן שיפור ההיררכיה המשפחתית בבית על מנת לעזור להורים להבהיר לילדיהם את ציפיותיהם מהם.

כמו כן, הורים עשויים להיפגש עם פסיכולוגית ילדים כדי לבנות מיומנויות להורות משותפת ולתקשורת משפחתית סביב הורות, להחיל שגרה משפחתית בבית המדגישה ומעצימה צמיחה והערכה עצמית עבור ילדים והורים וכן להקנות לבני המשפחה דרכי התמודדות עם משברים, צער, אתגרים וחוויות קשות, לעתים לאחר שילדים מאובחנים עם הפרעה קשה או כשמתמודדים עם בעיות רגשיות, חברתיות והתנהגותיות.

הדרכת הורים פרטנית

מתי מומלץ לפנות למדריכת הורים מוסמכת?

כפסיכולוגית ומדריכת הורים מוסמכת מזה יותר מ-35 שנים, באפשרותי לסייע לילדים והוריהם להתמודד בהצלחה עם מצבי חיים מאתגרים. לדוגמא, משפחות רבות פונות להדרכת הורים לאחר שילדיהם קיבלו אבחנה מקצועית, כגון הפרעת קשב וריכוז (ADHD), בעיית שליטה בדחפים, לקויות למידה, אוטיזם, תסמונת אספרגר או הפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת (PDD-NOS).

הורים אחרים פונים לייעוץ פסיכולוגי מכיוון שילדיהם סובלים מדיכאון, הפרעות חרדה, פוביות ספציפיות או הפרעות אכילה. כמו כן, סיבות נוספות לפנייה להדרכת הורים פרטנית כוללות קשיים במיומנויות חברתיות, בעיות חברתיות, קשיים ביחסים בין אחים, התקפי זעם, הפרעת התנגדות (ODD), אילמות סלקטיבית, הישגים אקדמיים נמוכים ובעיות הקשורות ללמידה.

בנוסף, אני מסייעת למשפחות בעת התמודדות עם בעיות התאמה לחיים הבוגרים ואירועים משפחתיים מאתגרים, כגון גירושין, מעברים והולדת אח חדש, וכן בבניית כישורי הסתגלות לשינויים שונים, כגון גמילה מחיתולים, מיומנויות של עזרה עצמאית, הכנת שעורי בית וכיוצ"ב.

דוגמאות למצבים נוספים בהם מודלים של הדרכת הורים עשויים לסייע לכם, לילדכם ולמשפחתכם כוללים התמודדות באופן נכון עם צער ואובדן, סוגיות מגדריות, פיתוח זהות והגדרת מטרות בחיים, ניהול שימת לב ומתח נפשי, אתגרי קשרים, סוגיות קריירה וסוגיות הקשורות לבושה, הגינות ופרפקציוניזם.

מדריכת הורים מומלצת

הדרכת הורים לגיל הרך

ילדים צעירים, בתקופת הגיל הרך, לרוב אינם מסוגלים לספק אחד לשני את המשוב לו הם זקוקים על מנת לזהות ולהבין רגשות, ללמוד לפתור קונפליקטים ולרכוש יכולת שליטה עצמית. בשל כך, מרביתם נאלצים להתמודד עם אתגרים התפתחותיים דומים עד זהים.

לעומת זאת, כאשר מדובר באנשים מבוגרים, הסיפור הוא אחר. הם בדרך כלל כבר פיתחו מיומנויות רגשיות וקוגניטיביות ענפות יותר וכן יכולים לעשות שימוש בהדרכת הורים על מנת לקבל כלים שיאפשרו להם ללמד טוב יותר את ילדיהם מה שהם צריכים ללמוד בתקופת הגיל הרך והילדות המוקדמת.

לדוגמא, הדרכת הורים לגיל הרך מסייעת להתמודד עם בעיות רגשיות אצל ילדים, לזהות רגשות שליליים מצד ילדים אחרים, להבין את רגשותיהם של אחרים, להביע חיבה ואמפתיה, ליצור קשרים חברתיים חיוביים ובריאים, להתמודד עם מצבים שונים מבלי להפגין אימפולסיביות או תוקפנות וכן להקנות לילדכם הרגלים של הצעת עזרה לזולת, תיקון טעויות שעשו ויכולת לסלוח לאחר, כמו גם לשפר את השליטה העצמית והתקשורת המילולית.

הדרכת הורים - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הדרכת הורים נערכת על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, מתבגרים ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר ההורים מרגישים בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים להם ליהנות מחוויית ההדרכה.

למידע נוסף ולקביעת מועד להדרכת הורים בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה, בעלת מעל 30 שנות ניסיון בעבודה עם ילדים, בני נוער ומבוגרים. הקימה את מכון דרור ומנהלת אותו משנת 2008, במקביל לעיסוקה כמדריכת פסיכולוגים צעירים במגזר הציבורי. בנוסף, רותי מתפקדת כמנהלת מקצועית בהתנדבות של קרן פילנתרופית הפועלת בתחומי החינוך והרווחה בישראל.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו