מכון-דרור-לוגו

תפריט

הדרכת הורים פרטנית: ייעוץ והדרכה על ידי מדריכת הורים מומלצת

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה הדרכת הורים?

הדרכת הורים, המכונה לעתים הדרכה הורית, הינה התערבות פסיכולוגית-חינוכית המסייעת להורים לילדים בגילאים שונים להתאים את אופן ההתייחסות וההתנהגות שלהם למצבם הנוכחי של ילדיהם ומשפחתם.

אף על פי שהורות נחשבת אחת מהמשימות המסובכות והמאתגרות ביותר בחייו של כל אדם בוגר בעולם המודרני, מדריכת הורים מומלצת יכולה לעזור לכם להבין בדיוק מהי הגישה המתאימה ביותר עבורכם ועבור ילדיכם.

כמו כן, מכיוון שזה מאתגר במיוחד עבור הורים להיות אובייקטיביים לגבי רוב הדברים הקשורים לילדיהם או להורות שלהם, הנחיית הורים כשלעצמה יכולה להועיל באופן יוצא דופן לשיפור ההתנהלות המשפחתית ולהתמודדות עם הקשיים המסוימים של ילדיכם.

במרבית המקרים, הדרכות הורים נערכות על ידי פסיכולוגית ילדים מוסמכת, בעלת השכלה, הכשרה, הסמכה וניסיון רב שנים בעבודה ישירות עם ילדים, בני נוער והוריהם, כולל ייעוץ להורים לילדים בגיל הרך וייעוץ להורים למתבגרים.

בכדי להפיג חלק מהחששות שהורים עלולים לחוש כשהם שוקלים להיפגש עם מדריכת הורים, בין אם במסגרת קבוצת הנחיית הורים ובין אם במסגרת הדרכת הורים פרטנית, בחרנו להסביר תחילה מספר דברים חשובים על האופן בו אנו רואים מהי הדרכה הורית.

הדרכת הורים

הדרכת הורים פרטנית לעומת טיפול רגשי

הגישות והמודלים בהם פסיכולוגים עושים שימוש בתהליך של הדרכת הורים פרטנית שונים מאוד מאלו המשמשים לצורך טיפול רגשי לילדים, בני נוער או מבוגרים, כאשר המטרות של פגישות ייעוץ להורים מותאמות באופן אישי למצבה הייחודי של כל משפחה.

בעוד זה נורמלי שהורים מפחדים לשמוע מה אנשים אחרים חושבים על הדרך המסוימת בה הם מתנהלים עם ילדיהם, חשוב לזכור כי מנחת הורים אינה מצפה מכם להיות הורים מושלמים וכי שיחות עם פסיכולוגים נשארות חסויות לחלוטין.

למעשה, כל בני האדם עושים טעויות מדי פעם וטעויות יכולות להוות גם דבר חיובי, זאת משום שהן מעידות על כך שאנשים מנסים לעשות דברים חדשים שלא ניסו בעבר, לומדים תוך כדי נקיטת פעולה ומפתחים את המוח על ידי למידה מטעויות.

מאחר ואנשי מקצוע אינם יודעים יותר טוב מכם על ילדיכם או משפחתכם, מדריכת הורים מומלצת לעולם לא תהיה נוקשה עמכם לגבי סגנון ההורות שלכם או תשפוט אתכם על מעשיכם, אלא תתייחס אליכם כמומחים המכירים הרבה יותר טוב ממנה את משפחתם וילדיהם.

יתרה מכך, יש לקוות כי תהליך של הדרכת הורים פרטנית יעזור לכם להיות פחות קשים ונוקשים עם עצמכם כהורים ולהרגיש פחות אשמה הורית, על אחת כמה וכמה במצבים בהם אין בכך כל צורך.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

כיצד נראה תהליך של ייעוץ להורים?

כאמור, תהליך של ייעוץ והדרכה להורים בדרך כלל מתבצע על ידי פסיכולוגים מוסמכים, בעלי ניסיון וידע מקצועי רב שנצבר בעבודה ישירה עם ילדים והשכלה אקדמית רחבה בתחומי הפסיכולוגיה, בריאות הנפש, התפתחות הילד וכיוצ"ב.

מדריכת הורים תעבוד יחד אתכם לכל אורך הדרך ותשתף פעולה באופן מלא כשמדובר בעזרה למשפחתכם, כאשר באמצעות שיתוף הפעולה המלא שלכם תוכלו לפתח תכנית מציאותית שתאפשר לכם להרגיש בנוח עמה.

לכן, חשוב מאוד לשמוע מהורים על הדברים שהם חושבים שיעבדו טוב יותר במשפחתם, על אלו שהם מאמינים שאינם מסוגלים לעשות בשום אופן ועל הדברים החדשים שניסו במהלך השבוע שחלף בין המפגשים.

יש לציין, כי במהלך מפגשי הדרכת הורים, ייתכן ותקבלו משוב מסוים על התנהלותכם עם ילדיכם בעבר, אולם הדבר תמיד ייעשה בעדינות, ברגישות, בחמלה ומתוך כבוד רב לעובדה כי הורות מהווה משימה עצומה ומורכבת.

בנוסף, מדריכת הורים מומלצת תספק לעתים קרובות עצות ישירות וממוקדות פתרון שיאפשרו לכם להכיר דרכים חדשות ויעילות כדי לפתור את הבעיות השונות במשפחתכם ולהבין את ילדיכם בצורה טובה יותר.

הדרכת הורים פרטנית

מטרות אפשריות של מפגשי הדרכה הורית

המטרה השכיחה ביותר של מפגשי הדרכה הורית הינה שיפור כישורי ההתמודדות של ילדים באמצעות הקניית אסטרטגיות להוריהם, בהן יוכלו להשתמש על מנת לעזור להם במצבים מאתגרים שונים, הן בבית והן במסגרת החינוכית.

פסיכולוגים גם יכולים לסייע להורים להגיע להבנה מלאה של המצב הנתון – מה שנחוץ כדי לתמוך באופן מיטבי בילדים מול בית הספר ומערכת החינוך, לשפר את מערכות היחסים הבין-אישיות בין הורים וילדים ולהקנות לבני המשפחה מיומנויות תקשורת בריאות וחיוביות יותר.

מכיוון שישנן סיבות רבות בגינן הורים פונים לקבלת ייעוץ והדרכה מאנשי מקצוע שונים, הקפידו לציין כבר בשיחת הטלפון הראשונה שלכם מהי בדיוק סיבת הפנייה, כך שתוכלו להחליט יחד עם מנחת הורים על הגישה המתאימה ביותר עבורכם באופן אישי.

באילו נושאים מתמקדים במהלך הדרכת הורים?

באופן כללי, מטרות אופייניות של הדרכת הורים פרטנית כוללות צמצום בעיות התנהגות אצל ילדים, כגון:

התנהגות אימפולסיבית
התפרצויות זעם
אלימות
תוקפנות
חוסר גבולות
בריונות
התנהגויות בלתי הולמות נוספות

במקרים אחרים, ייעוץ להורים מתמקד באחת או יותר מהמטרות הבאות:

החלת שגרה משפחתית המדגישה ומעצימה צמיחה והערכה עצמית אצל ילדים והורים
פיתוח כישורים חברתיים אצל ילדים
• שיפור ההיררכיה המשפחתית בבית כדי לעזור להורים להבהיר לילדיהם את ציפיותיהם
בניית מיומנויות להורות משותפת ולתקשורת משפחתית סביב הורות
הקניית דרכי התמודדות עם משברים, צער, אובדן, אתגרים וחוויות קשות
• בחינת אפשרויות סיוע לילדים שמאובחנים עם הפרעה קשה או שמתמודדים עם בעיות רגשיות, חברתיות והתנהגותיות
התמודדות עם בעיות התאמה לחיים הבוגרים ואירועים משפחתיים מאתגרים, כגון גירושין, מעברים או הולדת אח חדש
בניית כישורי הסתגלות לשינויים שונים, כגון גמילה מחיתולים
הקניית מיומנויות של עזרה עצמאית, כגון הכנת שעורי בית

מדריכת הורים מומלצת

מדריכת הורים מומלצת יכולה לסייע במגוון מצבים

מדריכת הורים מומלצת יכולה לסייע לכם להתמודד בהצלחה עם מצבי חיים מאתגרים אצל ילדים ומתבגרים, כולל:

דיכאון
הפרעות חרדה
• הפרעות אכילה
בעיות חברתיות
קשיים ביחסים בין אחים
התקפי כעס
הישגים אקדמיים נמוכים
בעיות הקשורות ללמידה ובית הספר
פוביה ספציפית
סוגיות מגדריות
פיתוח זהות והגדרת מטרות בחיים
מתח נפשי מתמשך
סוגיות הקשורות לבושה, הגינות או פרפקציוניזם

במצבים אחרים, משפחות פונות לתהליך של הדרכת הורים לאחר שילדיהם עברו אבחון מקיף וקיבלו אבחנה מקצועית, כגון:

הפרעת קשב וריכוז (ADHD)
אילמות סלקטיבית
הפרעת שליטה בדחפים
לקויות למידה
הפרעת התנגדות מתריסה (ODD)
אוטיזם
תסמונת אספרגר
הפרעה התפתחותית נרחבת לא-משויכת (PDD-NOS)

הדרכת הורים - המדריך המלא
נגן וידאו אודות הדרכת הורים - המדריך המלא

הנחיית הורים לילדים בגילאים שונים

תינוקות וילדים בתקופת הגיל הרך לרוב אינם מסוגלים לספק אחד לשני את המשוב לו הם זקוקים על מנת לזהות ולהבין רגשות, ללמוד לפתור קונפליקטים ולרכוש יכולת שליטה עצמית, לכן מרביתם נתקלים באתגרים התפתחותיים דומים עד זהים.

תהליך של הדרכת הורים לגיל הרך מתמקד בהקניית כלים שיאפשרו לכם ללמד טוב יותר את ילדיכם את כל מה שהם צריכים ללמוד בתקופת הילדות המוקדמת, כמו פיתוח מיומנויות רגשיות וקוגניטיביות ענפות יותר.

מלבד זאת, ייעוץ להורים לילדים בגיל הרך יכול להתמקד באחד או יותר מהמצבים הבאים:

הבעת חיבה ואמפתיה
התמודדות עם בעיות רגשיות אצל ילדים
• זיהוי רגשות שליליים מצד ילדים אחרים
הבנת רגשותיהם של אחרים
יצירה ושימור של קשרים חברתיים חיוביים ובריאים
התמודדות עם מצבים שונים מבלי להפגין תגובות אימפולסיביות או תוקפנות
הקניית הרגלים של הצעת עזרה לזולת, תיקון טעויות שעשו ויכולת לסלוח לאחר
שיפור השליטה העצמית והתקשורת המילולית

הדרכת הורים - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הדרכת הורים נערכת על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל מדריכות ומדריכי הורים המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר ההורים מרגישים בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים להם ליהנות מחוויית ההדרכה.

למידע נוסף ולקביעת מועד להדרכת הורים בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

Picture of רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא הדרכת הורים

הדרכת הורים לגיל הרך
הדרכת הורים לגיל הרך על ידי יועצת ומדריכת הורים מוסמכת

תהליך שמטרתו לעזור להורים להתמודד בהצלחה עם קשיים ואתגרים הכרוכים בהורות ובחינוך ילדים בגיל הרך. ההדרכה עוזרת להם להתנהל בשלווה ובביטחון, ומעניקה להם תובנות, ידע וכלים להיות הורים טובים יותר ולעזור לילדיהם להתמודד עם בעיות רגשיות ואחרות.

המדריך המלא >>
הדרכת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים
הדרכת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים על הרצף האוטיסטי

ליווי ועזרה להורים לילדים המתמודדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD), לקויות למידה, אוטיזם, מצב בריאותי כרוני, עיכובים התפתחותיים – ועוד. הדרכת הורים תספק להם מידע חשוב בנוגע לסוגיה ותדריך אותם כיצד לסייע לילדם לתפקד ולהתפתח באופן מיטבי.

המדריך המלא >>
הדרכת הורים אונליין
הדרכת הורים אונליין בזום: הדרכה מרחוק על ידי פסיכולוגית ילדים

הפרעות אכילה, קשיי קשב וריכוז, בעיות התנהגות, לקויות למידה – אלו רק כמה מהאתגרים שעלולים להופיע אצל ילדים ובני נוער לאורך השנים. כהורים, אתם בוודאי רוצים לעשות הכול כדי להפוך את ההתמודדות שלהם לפשוטה יותר – והדרכת הורים אונליין בהחלט עשויה לסייע לעשות זאת בצורה מושכלת יותר.

המדריך המלא >>
הדרכת הורים הפרעת קשב וריכוז
הדרכת הורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז: עצות וטיפים להורים

הפרעת קשב וריכוז משפיעה רבות על התפתחות הילד והתקדמותו בבית הספר ובחברה, ועשויה ללוות אותו לכל אורך חייו. הדרכת הורים עוזרת להם להתמודד עם המצב ועוזרת להם לעזור לילדיהם לווסת את עצמם ולשפר את תפקודם בכל תחומי החיים.

המדריך המלא >>
הדרכת הורים מחירים
מחיר הדרכת הורים: כמה עולה הדרכה להורים בשנת 2024?

כל מדריכת הורים גובה עלות שונה, שמשתנה בהתאם להכשרה שלה, מידת הניסיון שלה, שיטת ההדרכה, שכבת הגיל של הילד ומשך התהליך. ישנן דרכים להוזיל את עלות ההדרכה, כמו בחירה בהדרכה קבוצתית, אך אין לשכוח שיש לתת עדיפות למדריכה הטובה ביותר בשבילכם.

המדריך המלא >>
הדרכת הורים למתבגרים
הדרכת הורים למתבגרים: ייעוץ לבני נוער בתקופת גיל ההתבגרות

טיפול רגשי יכול לסייע לנערים להבטיח שהגיל המטלטל הזה ישפיע עליהם קצת פחות, אך בשנים האלו, חלקם פשוט לא בשלים לתהליך כזה. לכן, חשוב שגם הורים למתבגרים ירכשו כלים רגשיים שיאפשרו להם להתמודד בצורה טובה יותר עם המשברים, השינויים ההורמונליים ובחינת הגבולות של ילדיהם בגיל ההתבגרות.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: