הדרכת הורים לגיל הרך – ייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – הדרכה לתינוקות

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

הדרכת הורים לגיל הרך

בעולם המודרני, הורות לילדים בגיל הרך יכולה להיות חוויה מספקת ומאתגרת בו זמנית, כאשר הורים נדרשים לטפל בצרכים היום יומיים של תינוקות או ילדים צעירים ולסייע להם לפתח כישורי חיים נאותים.

יתרה מכך, הורים ליותר מילד אחד צריכים להתחשב באישיותו וצרכיו הייחודיים של כל אחד מילדי המשפחה, תוך הקניית כישורי חיים יום יומיים חיוניים ופיתוח מיומנויות חברתיות והתנהגותיות הולמות שיאפשרו להם להשתלב בחברת ילדים אחרים.

במידה ואתם הורים חדשים או הורים לילדים צעירים, ייתכן ואתם חשים מוצפים רגשית, חווים מצבים קשים לעתים קרובות, מודאגים מהתנהגויות מסוימות של ילדכם ומתמודדים עם מתח נפשי מתמשך.

במקרים אלו, הדרכת הורים לגיל הרך תוכל לעזור לכם להתמודד ביעילות רבה יותר עם האתגרים הקשורים להורות, חינוך וגידול ילדים, להפחית את רמת הלחץ הנפשי שלכם ולטפל בבעיות המסוימות שמטרידות אתכם.

הדרכת הורים לגיל הרך

ייעוץ להורים לילדים בגיל הרך

מהרגע בו הורים לעתיד מכריזים על הריון, הם בדרך כלל מקבלים הצעות רבות כיצד לגדל את ילדיהם, אולם ההמלצות התקבלות בנושא הורות ממקורות המידע השונים לעתים תכופות סותרות את עצמן.

מחד, רופאי ילדים, רופאים התפתחותיים ומומחים נוספים בתחום הבריאות מספקים ייעוץ רפואי ומידע נרחב להורים חדשים על הבריאות והבטיחות של תינוקות וילדים בגיל הרך, כמו החשיבות שבהרדמת תינוקות על גבם כדי להפחית את הסיכון לתסמונת מוות בעריסה.

מאידך, הורים מקבלים עצות מבני משפחה וחברים קרובים בעלי דעות שונות ונחשפים למקורות מידע חסרי תוקף מקצועי, כולל מידע רב המופץ באתרי אינטרנט וברשתות חברתיות על ידי אנשים שאינם מומחים בתחום הבריאות, התפתחות הילד והפסיכולוגיה.

במידה ואתם חשים המומים מעודף המידע שנחשפתם אליו ומרגישים חסרי ביטחון לגבי מה הכי טוב לילדיכם, חשוב ביותר לקבל ייעוץ להורים לילדים בגיל הרך ממדריכת הורים מוסמכת לפני שמיישמים המלצות אשר גורמות לכם לאי נוחות.

זכרו כי אין שיטה אחת ויחידה המתאימה לחינוך וגידול ילדים צעירים, כך שייתכן ותרצו או תצטרכו לנסות מספר סגנונות הורות שונים כדי להבין מהו הסגנון המתאים ביותר למשפחתכם הייחודית.

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו

הדרכת הורים לתינוקות ופעוטות

באופן כללי, הורים לתינוקות ופעוטות אחראים על מספר תחומים הקשורים לבריאות וההתפתחות התקינה של ילדיהם, כולל:

 • לשמור על ביטחונם של הילדים
 • להקשיב לילדים
 • לבלות זמן משותף עם הילדים
 • לספק לילדים חיבה, סדר ועקביות
 • להציב ולאכוף גבולות ברורים ועקביים לילדים
 • לפנות לעזרה כשעולה חשד לבעיה רפואית או התנהגותית

יחד עם זאת, הורים חדשים לתינוקות ופעוטות עשויים להתמודד עם אתגרים נפוצים שונים, כגון:

 • מתן טיפול עקבי לילדים
 • דאגה מתמדת לצרכים של הילדים
 • שמירה על מערכת היחסים הזוגית בין ההורים
 • קשיים כלכליים
 • תכנון וארגון סדר יום לילדים
 • מחסור בשעות שינה

בנוסף, ההורה שנשאר תקופה ממושכת בבית עם התינוק או הפעוט עלול להתרעם על ההורה השני על כך שהוא עובד מחוץ לבית בזמן שעליו לבלות את רוב היום בביצוע מטלות גופניות תובעניות של הורות ומשק בית.

במידה ואחד מילדיכם מגלה סימנים להפרעה נוירולוגית, מוגבלות פיזית או בעיה קוגניטיבית והוא זקוק לטיפול רפואי או התפתחותי מתמשך ולסיוע רב מצדכם, סביר להניח שאתם גם חשים אשמה מסוימת על כך שאינכם מצליחים להעניק יחס שווה לכל ילדי המשפחה.

מחקרים רבים שנערכו בשנים האחרונות מצאו כי הדרכת הורים לתינוקות ופעוטות יכולה לסייע לכם להתמודד ביעילות רבה יותר עם מצבים מאתגרים אלו, לשמר את מערכת היחסים הזוגית בין ההורים, לפתח מיומנויות תקשורת חיוביות ובריאות יותר וללמוד כיצד להתנהל יחד כצוות מגובש.

ייעוץ להורים לילדים בגיל הרך

מתי מומלצת הדרכת הורים לגיל הרך?

הורים הם בדרך כלל האנשים המשפיעים ביותר על חייהם של ילדים, כאשר גם לאחר שילדיהם גדלים, הם לעתים קרובות פונים אליהם לקבלת הדרכה או עצה בנושאים שונים ומגוונים.

בשל כך, התנהגויות ואמונות של הורים יכולות להשפיע באופן ניכר על דפוסי החשיבה וההתנהגות של ילדיהם, במיוחד במהלך השנים הראשונות לחייהם, בתקופת הגיל הרך והילדות המוקדמת.

לדוגמא, ילדים עשויים לשמוע מהוריהם שקבוצות מסוימות באוכלוסייה נחותות מקבוצות אחרות או לאמץ אמונות וסטיגמות לגבי אחרים שהוריהם חלקו עמם – מה שגורם לילדים לפתח תפיסת עולם מוגבלת, לוותר על חיפוש עמדות אחרות בתקופת הבגרות שלהם ולהיות פתוחים פחות לאנשים שונים, לתרבויות שונות ולחוויות חדשות.

יחד עם זאת, דברים יכולים לקרות גם ללא תלות במאמצי ההורים לשמור על הילדים, שכן ילדים לומדים רעיונות חדשים מחברים ומהתקשורת, טראומות פוגעות בתהליך ההתפתחות של הילד או בהתנהגותו ולחץ חברתי בבית הספר עלול להוביל להופעתן של בעיות התנהגות.

מכיוון שכל הילדים והמשפחות שונים זה מזה ואין סגנון הורות אחד שיכול להטיב באותו האופן עם כל הילדים בעולם, ייתכן מאוד ומה שעבד לכם בעבר עם ילדים אחרים אינו עובד כפי שציפיתים עם הילד החדש שהצטרף למשפחה, על אחת כמה וכמה אם מדובר בילד המתמודד עם בעיה כרונית.

במידה ואתם חשים חוסר אונים או תחושת מועקה עקב חוסר היכולת שלהם להגיע אל ילדיכם או לספק להם את העזרה הנחוצה להם, מומלץ לפנות לקבלת הדרכת הורים לגיל הרך כדי ללמוד כיצד להתמודד עם הסוגיות השונות.

הנחיית הורים לגיל הרך

הנחיית הורים יחידניים לגיל הרך

נכון לשנת 2020, הורים יחידניים הם דבר נפוץ ביותר בישראל, כאשר ישנם הורים שהם יחידניים מבחירה והורים שהפכו ליחידניים לאחר גירושין, פרידה או מוות פתאומי של אחד מבני הזוג.

מאחר והורים יחידניים נושאים באחריות מוגברת על ילדיהם, הם בדרך כלל נאלצים להתמודד עם לחץ נפשי רב יותר וקושי במציאת זמן פנוי לפגישת בני זוג פוטנציאליים או לבילוי עם חברים, במיוחד כשילדיהם נמצאים בתקופת הגיל הרך.

בנוסף, במקרים רבים, הורים יחידניים עלולים להתקשות בהצבה ובאכיפת גבולות בבית, להפגין חוסר עקביות מול ילדיהם, לסבול מקשיים כלכליים, להרגיש בודדים ומבודדים חברתית ואף להימצא בסיכון מוגבר להפרעות חרדה או דיכאון.

במצבים אלו, מלבד ההמלצה לפנות בהקדם למדריכת הורים מומלצת או לקבוצת הנחיית הורים לגיל הרך, באפשרותכם לנקוט במספר פעולות כדי להתמודד ביעילות רבה יותר עם האתגרים שאתם חווים:

 • הישארו בקשר הדוק עם בני משפחה וחברים קרובים
 • צרו רשת תמיכה חברתית עבורכם ועבור ילדיכם
 • פנו זמן לטיפול בעצמכם ולטיפול בילדיכם
 • רשמו את ילדיכם לפעילויות בשעות שאחרי הלימודים

הדרכת הורים לגיל הרך - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הדרכת הורים לגיל הרך נערכת על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, מתבגרים ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר ההורים מרגישים בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים להם ליהנות מחוויית ההדרכה.

למידע נוסף ולקביעת מועד להדרכת הורים לגיל הרך בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה, בעלת מעל 30 שנות ניסיון בעבודה עם ילדים, בני נוער ומבוגרים. הקימה את מכון דרור ומנהלת אותו משנת 2008, במקביל לעיסוקה כמדריכת פסיכולוגים צעירים במגזר הציבורי. בנוסף, רותי מתפקדת כמנהלת מקצועית בהתנדבות של קרן פילנתרופית הפועלת בתחומי החינוך והרווחה בישראל.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא הדרכת הורים

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו