הדרכת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים – הדרכת הורים לילדים אוטיסטים

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

הורות לילדים עם צרכים מיוחדים

הורות לילדים עם מוגבלות גופנית, קוגניטיבית או נפשית, מצב בריאותי כרוני, לקויות למידה או הפרעת קשב וריכוז (ADHD) מהווה משימה מאתגרת במיוחד עבור משפחות רבות בישראל ובעולם.

במידה ואתם הורים חדשים לילדים עם צרכים מיוחדים, סביר להניח שאתם מערערים לעתים תכופות בשאלה "למה זה קרה דווקא לנו?" ומוצפים במחשבות ורגשות שליליים, כמו כעס או אשמה.

במקרים רבים, הורים עשויים לחוש גם צער ואובדן על התקוות שהיו להם בעבר לגבי ילדיהם או להיות מתוסכלים מכך שלא נותר להם זמן לזוגיות וזמן לעצמם, שכן אלו שני הדברים הראשונים שעליהם הורים לילדים עם צרכים מיוחדים נאלצים לוותר.

יחד עם זאת, מכיוון שחשוב שכל בני המשפחה יוכלו לדבר בפתיחות, לומר מה הם מרגישים ולבקש מה שהם צריכים בכל רגע נתון, הורים צריכים להכיר ברגשות אלו ולדון בהם בכנות אחד עם השני, עם ילדיהם ועם בני המשפחה המורחבת.

הדרכת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים

הדרכת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים

מאחר וילדים עם צרכים מיוחדים דורשים השקעת תשומת לב רבה בהרבה מזו שנדרשת לגידול ילדים "רגילים", הורים עלולים להתמקד בילד מסוים עד כדי כך שהם שוכחים כמה זה חשוב לשים לב אחד לשני ולילדים אחרים במשפחה.

זה חיוני ביותר שהורים יהיו מודעים לכך ויבינו את החשיבות האמיתית והתועלות הרבות למערכת היחסים ביניהם המופקות מבילוי זמן אחד עם השני על בסיס קבוע, שכן מערכת יחסים חזקה בין ההורים מועילה מאוד גם לבני המשפחה הנוספים.

יתרה מכך, הסטטיסטיקה מראה כי הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, כמו הורים לילדים עם תסמונת אספרגר, שאינם דנים ומעבדים יחד את הקשיים והרגשות שהם חווים בחיי היום יום, הן כהורים והן כבני זוג, נמצאים בסיכון מוגבר לגירושין.

בכדי להימנע ממצבים אלו, חשוב שהורים יפעלו בשיתוף פעולה מלא, ידונו ביניהם על סגנונות ההורות הייחודיים שלהם, יוודאו שהם מחזיקים באותן התפיסות הקשורות לילדים עם צרכים מיוחדים וינקטו באותן הגישות לגבי הגידול, החינוך והטיפול בילדיהם.

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו

ייעוץ והדרכה להורים לילדים עם צרכים מיוחדים

אף על פי שהורים לילדים עם צרכים מיוחדים בדרך כלל מסתגלים לשינויים, מתאוששים מהר וממוקדים מאוד בילד שזקוק לתמיכתם, הם מתמודדים במקביל עם קשיים משמעותיים בתחומים רבים ולעתים קרובות חווים טראומה, אובדן ולחץ נפשי.

הורים עשויים גם להציב את מערכת היחסים הזוגית שלהם בעדיפות אחרונה ואת מערכות היחסים שלהם עם ילדים אחרים בעדיפות שנייה רק משום שאין להם מספיק שעות ביממה כדי להקדיש את תשומת הלב הדרושה לכל בני המשפחה.

במצבים אלו, הדרכת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים יכולה לעזור לכם להיות מודעים יותר למתרחש במשפחתכם, להבין כיצד המצב הנתון משפיע על בני המשפחה, להבחין ברגשות ובצרכים של כל ילדיכם ולהתמודד ביעילות רבה יותר עם רגשות קשים ואתגרים נוספים.

לדוגמא, הורים לילדים אלו נחשפים לדברים שהם לא היו נתקלים בהם לולא המוגבלות של ילדיהם ועלולים לחוות טראומה בתקופות שונות, כמו רגע קבלת האבחנה המקצועית, כתגובה לתהליך טיפולי או כשהילד מאושפז ונאלץ לשהות תקופות ארוכות בבית חולים.

יש לציין, כי הורים מסוימים נוטים להיות רגישים יותר למצבי לחץ טראומטיים מאשר הורים אחרים, במיוחד בתקופות של מתח נפשי וחוסר ודאות לגבי העתיד, כך שלא בהכרח שני ההורים חווים את אותן התחושות באותם המצבים.

כמו כן, הורים אשר התמודדו בעצמם עם חוויות קשות בתקופת הילדות או כאלו שחוו טראומות קודמות במהלך חייהם הבוגרים לרוב מגלים רגישות גבוהה יותר לנושאים הקשורים למוגבלות של ילדיהם.

הורות לילדים עם צרכים מיוחדים

הדרכת הורים לילדים אוטיסטים

זה נורמלי לחלוטין שהורים לילדים אוטיסטים חווים תחושת אובדן בשנים הראשונות לחייהם והדבר אינו מעיד על כך שהם הורים רעים או שהם לא אוהבים את ילדיהם, אלא שהם "איבדו" את הילד שחשבו שיהיה להם והאובדן הזה אמיתי מאוד ומתמשך.

העבודה והמאמץ הרבים הכרוכים בגידול ילדים אוטיסטים אינם מסתיימים לעולם, שכן בניגוד לילדים אחרים, הילד שלכם תמיד יהיה תלוי בכם במידה זו או אחרת וייתכן שהוא לעולם לא יוכל לחיות באופן עצמאי, להתקבל למקום עבודה או לנהל משפחה משל עצמו.

לאור זאת, סביר בהחלט שתחושו אובדן פעם אחר פעם, כאשר ילדיכם גדלים ואתם צופים מהצד בילדים אחרים בני גילם שמצליחים להשתתף בפעילויות רגילות בגן הילדים, בגן המשחקים או בבית הספר.

בעוד אי הידיעה לגבי מה צפוי לילדכם בעתיד פירושה חוסר יכולת לתכנן את עתידכם ואף צורך בשינוי מתמיד של אורח החיים והייעוד שלכם, הדרכת הורים לילדים אוטיסטים יכולה לעזור לכם להתגבר על תחושות חוסר הודאות והמתח הנפשי המתמשך אצל כל בני המשפחה.

בנוסף, הורים לילדים עם צרכים מיוחדים עשויים להתבטא באופן שונה ובמצבים שונים, כאשר אבות נוטים לחוות קושי לדבר על רגשותיהם ואמהות נוטות להזדקק לזמן שיחה רב יותר על רגשותיהן.

כתוצאה מדרכי ההתמודדות השונות עם טראומה, צער, אובדן וחוסר ודאות, לעתים קרובות נוצר קרע בין ההורים ויש צורך מובהק לפנות לקבלת הדרכה הורית כדי לדאוג שאף אחד מבני הזוג לא יישאר מאחור.

הדרכת הורים לילדים אוטיסטים

מדריכת הורים מומלצת לילדים עם צרכים מיוחדים

חשוב להדגיש, כי שני ההורים צריכים להרגיש נתמכים אחד על ידי השני בכל רגע נתון ושניהם זקוקים להזדמנות כנה לחלוק את רגשותיהם האמביוולנטיים כלפי ילדיהם מבלי שישפטו אותם וללא צורך למזער את ההשפעות של הורות לילד עם צרכים מיוחדים.

במרבית המקרים, המקום היחיד בו הורים יכולים לספר את סיפורם הוא בחדרה של מדריכת הורים מומלצת ואמפתית, שאינה בעלת תפיסות נוקשות או דעות קדומות לגבי האופן בו הורים לילדים עם צרכים מיוחדים צריכים להרגיש או להתנהג.

בזכות יכולת הקשבה אמפטית של מדריכת הורים, ניתן להפחית באופן ניכר את התעוררות הטראומה, להרגיש פחות מבודדים בכאבכם, לחקור לעומק סוגיות הקשורות להורות וזוגיות, ללמוד כיצד לשוחח עם ילדיכם על נושאים מהותיים או תוכניות לעתיד ולהבין כיצד לתפקד יחד כבני זוג ולעזור אחד לשני בנסיבות החיים החדשות שלכם כמשפחה.

במידה והחלטתם לפנות לקבלת ייעוץ והדרכת הורים, הקפידו לפנות למדריכת הורים בעלת ניסיון רב שנים בסיוע למשפחות של ילדים עם צרכים מיוחדים אשר מבינה לעומק את הרגשות והאתגרים הרבים הכרוכים בהורות לילדים אלו.

הדרכת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הדרכת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים נערכת על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, מתבגרים ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר ההורים מרגישים בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים להם ליהנות מחוויית ההדרכה.

למידע נוסף ולקביעת מועד להדרכת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה, בעלת מעל 30 שנות ניסיון בעבודה עם ילדים, בני נוער ומבוגרים. הקימה את מכון דרור ומנהלת אותו משנת 2008, במקביל לעיסוקה כמדריכת פסיכולוגים צעירים במגזר הציבורי. בנוסף, רותי מתפקדת כמנהלת מקצועית בהתנדבות של קרן פילנתרופית הפועלת בתחומי החינוך והרווחה בישראל.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא הדרכת הורים

הדרכת הורים
הדרכת הורים פרטנית – מדריכת הורים מומלצת – ייעוץ הורים בגבעתיים

תהליך של ליווי וייעוץ להורים הניתן במטרה לפתח מיומנויות הוריות, לבסס סמכות הורית, להתמודד היטב עם קשיי ההורות השונים ועם הקשיים שחווה הילד. הדרכת הורים ניתנת לרוב על ידי פסיכולוגית ילדים מוסמכת ויכולה להתבצע באופן פרטני או באופן קבוצתי.

המדריך המלא >>
הדרכת הורים לגיל הרך
הדרכת הורים לגיל הרך או לתינוקות – ייעוץ להורים לילדים בגיל הרך

תהליך שמטרתו לעזור להורים להתמודד בהצלחה עם קשיים ואתגרים הכרוכים בהורות ובחינוך ילדים בגיל הרך. ההדרכה עוזרת להם להתנהל בשלווה ובביטחון, ומעניקה להם תובנות, ידע וכלים להיות הורים טובים יותר ולעזור לילדיהם להתמודד עם בעיות רגשיות ואחרות.

המדריך המלא >>
להיות הורים
איך להיות אמא טובה? איך להיות אבא טוב? איך להיות הורים טובים יותר?

להיות אמא טובה או אבא טוב כולל לשמור ולהדריך את ילדיכם, להעניק להם בית בטוח ואוהב, לספק את צרכיהם הבסיסיים, להשאיר לפעמים את צרכינו ורצונותינו כדי לעזור לילדים שלנו, להציב להם גבולות ברורים ועקביים, להעניק להם תשומת לב ובכלל, לקבל את האחריות שלנו כהורים.

המדריך המלא >>
הדרכת הורים הפרעת קשב וריכוז
הדרכת הורים הפרעות קשב וריכוז – הדרכים הורים לילדים עם ADHD

הפרעת קשב וריכוז משפיעה רבות על התפתחות הילד והתקדמותו בבית הספר ובחברה, ועשויה ללוות אותו לכל אורך חייו. הדרכת הורים עוזרת להם להתמודד עם המצב ועוזרת להם לעזור לילדיהם לווסת את עצמם ולשפר את תפקודם בכל תחומי החיים.

המדריך המלא >>
הורים לילדים מחוננים
פורום הורים למחוננים – פורום הדרכת הורים לילדים מחוננים ומצטיינים

ילדים מחוננים מתפתחים מבחינה קוגניטיבית בקצב מהיר בהרבה מכפי שהם מתפתחים מבחינה רגשית וגופנית. בשל כך, הם זקוקים להורים חזקים, אחראיים ומתמידים, זאת כדי להבטיח כי האתגרים העומדים בפני ילדיהם יזכו למענה הולם.

המדריך המלא >>
הדרכת הורים מחירים
הדרכת הורים – מחירים – כמה עולה הנחיית הורים? מחיר מול תועלת

כל מדריכת הורים גובה עלות שונה, שמשתנה בהתאם להכשרה שלה, מידת הניסיון שלה, שיטת ההדרכה, שכבת הגיל של הילד ומשך התהליך. ישנן דרכים להוזיל את עלות ההדרכה, כמו בחירה בהדרכה קבוצתית, אך אין לשכוח שיש לתת עדיפות למדריכה הטובה ביותר בשבילכם.

המדריך המלא >>

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו