מאמרים בנושא
הפרעות חרדה

הפרעות חרדה מאופיינות בתחושות מתמשכות ואינטנסיביות של פחד, דאגה ואי נוחות, המפורשות לעתים קרובות כתגובת יתר למצבים שעבור מרבית האוכלוסייה אינם נראים מאיימים או מלחיצים במיוחד.

בעוד כל בני האדם חווים מדי פעם לחץ או דאגה, שכן רגשות של חרדה נחשבים לתגובה אנושית נפוצה למצבים מלחיצים, אנשים הסובלים מהפרעות חרדה שונות ממשיכים לחוות רגשות שליליים גם לאחר שמצבים אלו מסתיימים.

יתרה מכך, הסימן המעיד יותר מכל על קיומה של הפרעת חרדה וצורך בפנייה מיידית לקבלת עזרה מקצועית כדי לנהל ביעילות את התסמינים השונים הינו הופעתם של רגשות מכריעים אלו גם כשאין סיבה מיוחדת.

במרבית המקרים, תסמינים של הפרעת חרדה כוללים מתח שרירים, קוצר נשימה, רעידות ועקצוצים בידיים ובאצבעות, דופק מהיר, חולשה וזרמים ברגליים ובחלקי גוף נוספים, הזעת לילה, אי שקט, חוסר תשומת לב לפרטים, בעיות זיכרון, עייפות כרונית ובעיות ריכוז.

מכיוון שישנם סוגי חרדות רבים ואין טיפול אחד ויחיד המתאים לכל האנשים הסובלים מחרדה, מומלץ לפנות למכונים המתמחים בטיפול במגוון סוגים של הפרעות חרדה אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים, כולל הפרעת חרדה כללית, חרדה חברתית ואגורפוביה, כך שיתאפשר לכם לקבל את המענה הטוב ביותר למצבכם האישי.

סוגי חרדות - מאמרים

חרדות קשות
טיפול בחרדות קשות – תסמינים – המדריך המלא על חרדות קשות (2022)

חרדה קשה והתקף חרדה קשה הם קשים מנשוא. כשהם מופיעים, הם גורמים לנו לחוש שהנה אנחנו מאבדים את השליטה על חיינו ושדבר נורא עומד לקרות. כתוצאה מכך עשויות להתפתח הפרעות חרדה קשות שיובילו לחיים חסרים וחיים ברמת תפקוד נמוכה.

המדריך המלא >>
התמודדות עם חרדה
התמודדות עם חרדה – איך להתמודד עם חרדה? המדריך המלא (2022)

ישנן דרכים רבות להתמודד עם חרדה. את חלקן ניתן ליישם באופן עצמאי גם במסגרת הביתית, ואת חלקן ניתן ללמוד על ידי איש מקצוע כמו פסיכולוג או מטפל רגשי. בכל מקרה חשוב לפתור את החרדה ולא להנציח אותה ולתת לה להשתלט על חיינו ולהוריד מאיכותם.

המדריך המלא >>
פוביות
פוביה ספציפית – מה זה? רשימת סוגי פוביות נפוצות – טיפול בפוביות

פוביה היא פחד עז, מוגזם ובלתי-פרופורציונאלי מאובייקט, פעילות או סיטואציה מסוימת, כאשר בפועל, הם אינם מהווים סכנה ממשית לאדם. לפוביה יכולת לפגוע באופן ניכר באיכות החיים ולחבל במידה רבה ברמת התפקוד של המתמודדים איתה.

המדריך המלא >>
פחדים
סוגי פחדים נפוצים אצל ילדים או מבוגרים – איך להתגבר על פחד וחרדה?

קיימים סוגים רבים של פחדים, חלקם בריאים, אך אחרים עלולים לשתק את האדם ולגרום לו להימנע מהשתתפות בסיטואציות ומביצוע פעילויות שונות. הפחד מסוגל לפגוע ברווחה האישית של האדם, ובפרט כשהוא מתעצם לכדי פוביה, חרדה והפרעת חרדה של-ממש.

המדריך המלא >>
חרדות אצל ילדים
חרדה אצל ילדים – טיפול בחרדות ופחדים אצל ילדים – המדריך המלא

ילדים עשויים להתמודד עם חרדות והפרעות חרדה מסוגים שונים, כמו חרדה חברתית, חרדת נטישה, חרדה כללית, הפרעה טורדנית-כפייתית, פחד מכישלון, פוביות שונות – ועוד. טיפול מוקדם יעזור להם להתפתח באופן בריא ולהפוך בעתיד למבוגרים מתפקדים ומאושרים.

המדריך המלא >>
חרדות אצל מבוגרים
חרדות אצל מבוגרים – טיפול בחרדות ופחדים אצל מבוגרים – המדריך המלא

למבוגרים יש הרבה על הראש ביום-יום וגם הרבה בתוך הראש. ככל שחיים יותר, כך חווים יותר – לרבות חוויות שליליות. משברים בהווה וקונפליקטים מהעבר מצטברים יחדיו עד שמתפתחת חרדה או הפרעת חרדה שמעצבות את החיים – ומעציבות אותם.

המדריך המלא >>
חרדות אצל הורים
חרדות אצל הורים – המדריך המלא להורים על חרדה הורית (2022)

תפקידם של הורים לדאוג, אבל תפקידם הוא לא לסבול מחרדות חוזרות ונשנות, שמעצבות את ההורות, שמעצבת בתמורה גם את אישיותו והתפתחותו של הילד. הורים חרדתיים מגדלים ילדים חרדתיים, ולכן חשוב לרכוש כלים ודפוסי הורות והתנהגות טובים ומאוזנים.

המדריך המלא >>
סטרס לחץ מתח נפשי
לחץ נפשי או מתח נפשי מתמשך – תסמינים – טיפול בסטרס כרוני

אנשים רבים סובלים ממתח נפשי כרוני, המאופיין במחשבות טורדניות ופולשניות, תחושות חרדה מתמשכות, וכמו כן גם כאבי בטן, קוצר נשימה וכאבים בחזה. סטרס עשוי לגרום לתחלואה נפשית וגופנית ויש לאבחן את הגורמים לו ולטפל בהם בהקדם.

המדריך המלא >>
חרדה חברתית
חרדה חברתית – תסמינים – טיפול בחרדה חברתית אצל ילדים או מבוגרים

הפרעת חרדה, המאופיינת בפחד משמעותי מסיטואציות חברתיות שונות, ובפרט מהאפשרות לחוש מושפלים או מובכים בידי אנשים אחרים או להיות חשופים לביקורת מצידם. חרדה חברתית מובילה לרוב להימנעות מהשתתפות באותן סיטואציות ומפריעה לניהול אורח חיים תקין.

המדריך המלא >>
מחשבות טורדניות
מחשבות טורדניות כפייתיות – טיפול – איך מוציאים מחשבות רעות מהראש?

מחשבות אובססיביות, שחוזרות על עצמן לעיתים קרובות, ובניגוד לרצונם של המתמודדים איתן, שמנסים, לרוב ללא הצלחה, להיפטר מהן. מחשבות טורדניות מעוררות תחושות של סטרס וחרדה ומשפיעות במידה רבה על רמת התפקוד היום-יומי ורמת הרווחה האישית.

המדריך המלא >>
הפרעת חרדה מוכללת כללית GAD
הפרעת חרדה מוכללת (GAD) – תסמינים – טיפול בחרדה כללית כרונית

הפרעת חרדה כללית מאופיינת ברמה גבוהה של סטרס וחרדה, לרוב ללא סיבה ממשית לדאגה. היא מאופיינת גם במחשבות טורדניות, בדאגה מתמשכת ובציפייה מתמדת לקיומם של אסונות ומשברים בריאותיים, כלכליים ומשפחתיים העתידים לכאורה לבוא.

המדריך המלא >>
היפוכונדריה חרדת בריאות פחד ממחלות
חרדת בריאות (היפוכונדריה) – פחד ממחלות ומוות – המדריך המלא (2022)

פחד מוגזם מהפרעות ומחלות פיזיות ונפשיות ורמה מוגזמת של עיסוק בנושאים בריאותיים. המתמודדים עם חרדת בריאות יבחנו את גופם לעיתים קרובות, יפתחו חרדה מתסמינים זניחים ושוליים ויסיקו מסקנות מרחיקות-לכת על מצבם הבריאותי.

המדריך המלא >>
גלוסופוביה פחד קהל
פחד קהל – המדריך המלא על טיפול בפחד במה (2022) – גלוסופוביה

פחד חברתי מוגבר, ולעיתים אף משתק, מפני שיפוט בידי אנשים אחרים, מפני הופעה ודיבור מול קהל או מפני עצם המחשבה על כך. פחד קהל עשוי לפגוע בחיי החברה ובהתקדמות המקצועית ולמנוע מהמתמודדים איתו לקטוף הצלחות בתחומים שונים בחיים.

המדריך המלא >>
קלסטרופוביה פחד ממקומות סגורים
קלסטרופוביה – טיפול והתמודדות עם פחד ממקומות סגורים או צפופים

פחד ניכר משהייה במקומות סגורים או צפופים, וזאת גם כשאין לכך כל סיבה רציונאלית. לעיתים מספיקה שהות בחדר קטן ללא חלון או לחילופין במעלית, במכונית או במטוס בכדי לגרום לסטרס, דופק מואץ, תחושת חנק, לחץ בחזה ולהתקף חרדה ממשי.

המדריך המלא >>
אגורפוביה פחד ממקומות פתוחים
אגורפוביה – מה זה? פחד ממקומות פתוחים או הומי אדם – המדריך המלא

המתמודדים עם אגורפוביה חוששים ממקומות וממצבים, שלדעתם לא תהיה להם היכולת להיחלץ מהם או לקבל בהם עזרה בעת מצב חירום. אלו יכולים להיות מקומות פתוחים וסגורים ומצבים כמו עמידה בתור, עמידה בתוך קהל, נסיעה בתחבורה ציבורית – ועוד.

המדריך המלא >>
אקרופוביה פחד גבהים
טיפול בפחד גבהים – אקרופוביה – איך להתגבר על פחד גבהים?

פחד מוגבר משהייה במקומות גבוהים או אף מעצם המחשבה על שהייה במקומות שכאלו. אנשים המתמודדים עם פחד גבהים עשויים להימנע מטיסות ונסיעה על גבי הרים, ועלולים לחוש חרדה משמעותית גם כשהם לא נמצאים במקום גבוה במיוחד.

המדריך המלא >>
חרדת נטישה
חרדת נטישה אצל ילדים או מבוגרים – תסמינים – טיפול בחרדת נטישה

חרדה קיצונית מפני אובדן או מפני פרידה מאדם משמעותי, המספק תחושות של נוחות וביטחון, כמו למשל הורה או בן זוג. המתמודדים איתה סובלים ממצוקה רגשית משמעותית בעת שהם מופרדים ומנותקים מאותו אדם או חושבים על עצם האפשרות שפרידה תתרחש.

המדריך המלא >>
חרדת נהיגה
טיפול בחרדת נהיגה – איך להתגבר על פחד מנהיגה? המדריך המלא

תחושות של סטרס וחרדה במהלך נהיגה, אשר עשויות להופיע בין היתר לאחר תאונה או בעת נהיגה לאחר שנים ארוכות ללא נהיגה. החרדה עלולה להתעורר בפרט במהלך נסיעה במהירות גבוהה, בעת נהיגה לבד, בעת נהיגה בחושך, בנהיגה באזורים בלתי-מוכרים – ועוד.

המדריך המלא >>
חרדת טיסה
חרדת טיסה – המדריך המלא על טיפול בחרדת טיסה – פחד מטיסות

אנשים המתמודדים עם חרדת טיסה סובלים מתחושות קשות של פחד, לחץ ואימה, אשר עשויות לגרום להם להימנע מטיסות באופן מוחלט. חרדת טיסה עלולה לגרום לעיכובים בהתקדמות מקצועית או עסקית ולמנוע מאנשים לבקר ביעדים שונים בעולם.

המדריך המלא >>
חרדת בחינות מבחנים
התמודדות עם חרדת בחינות – טיפול בחרדת מבחנים – המדריך המלא

חרדת ביצוע, המאופיינת בתחושות של סטרס ופחד, המורגשות בעת ביצוע של בחינות ומבחנים מסוגים שונים או בעת התכוננות אליהם. חרדת בחינות פוגעת הן באורח החיים והן בתוצאות הבחינה בפועל, ולעיתים גורמת לחוסר יכולת ממשי לבצע את הבחינה או להתכונן לקראתה.

המדריך המלא >>
חרדה קיומית
חרדה קיומית – תסמינים של פחד קיומי – התמודדות עם משבר קיומי

המתמודדים עם חרדה קיומית סובלים מפחד מוגבר ממוות וממחשבות טורדניות על מוות. הם מתעסקים באופן אובססיבי ומוגזם במוות ובשאלות קיומיות בדבר משמעות החיים. החרדה מפריעה לתפקוד ולניהול אורח חיים תקין ושליו, עשויה לגרום לדיכאון ועלולה להחמיר עם הזמן.

המדריך המלא >>
ניקטופוביה פחד מחושך
ניקטופוביה – פחד מחושך אצל ילדים או מבוגרים – המדריך המלא (2022)

פחד מוגזם ובלתי הגיוני מחושך ומשינה במקום חשוך, אשר עלול להוביל לקושי להירדם ולהישנותם של נדודי שינה וסיוטי לילה. המתמודדים עם הפחד עלולים לחוש רתיעה והזעה בעת שהייה לבד במקום חשוך ואף להתחיל לצעוק.

המדריך המלא >>
פחד מאינטימיות
פחד מאינטימיות – חרדה מאינטימיות רגשית בזוגיות – המדריך המלא

פחד מאינטימיות וקרבה לאנשים אחרים, הן באופן גופני והן באופן רגשי, שפוגע ביכולתם של אנשים ליצור מערכות יחסים משמעותיות וקרובות. המתמודדים עם פחד זה עלולים לחבל במערכות היחסים שלהם במודע או שלא במודע ולהרחיק מהם אנשים אחרים.

המדריך המלא >>
פחד מזוגיות
פחד מזוגיות – איך להתגבר על פחד בזוגיות או חרדה מזוגיות?

גם מי שרוצים להרגיש נאהבים ולחלוק את חייהם עם אדם אחר – עלולים לחוות פחד או חרדה מזוגיות – שרק יעצימו את הבדידות, הניכור והחששות בעתיד. כשמכירים לעומק את התחושה המורכבת הזאת, מבינים מדוע היא התפתחה ומביעים נכונות להשתחרר ממנה – בהחלט ניתן, עם הזמן, להשתחרר מאחיזתה.

המדריך המלא >>
פחד מהצלחה
פחד מהצלחה – שאלון אבחון עצמי – איך להתגבר על פחד מהצלחה?

פרפקציוניזם, או שאיפה לשלמות, זו תכונה שנוטים להלל ולהתגאות בה, אבל זו גם תכונה שעלולה להעצים אתגרים כמו דחיינות ופחד מהצלחה. כדי להימנע מזה, חשוב לגלות את הסימנים הנסתרים לפחד מהצלחה – ולהבין מה באמת עומד מאחורי המצב המתעתע הזה.

המדריך המלא >>
אתלופוביה פחד מכישלון
פחד מכישלון – המדריך המלא על הפחד מכישלון (2022) – אתלופוביה

הפרעת חרדה המאופיינת בפחד מתמשך ומוגזם מכישלון או מחוסר שלמות, שנובע לרוב בשל הערכה עצמית נמוכה וחוסר אמונה ביכולות האישיות. פחד מכישלון מוביל להימנעות מביצוע מטלות ומהשתתפות בפעילויות ובתחרויות ופוגם ביכולת ההתקדמות האישית.

המדריך המלא >>
חרדת בית ספר
חרדת בית ספר – המדריך המלא על טיפול בחרדת בית ספר (2022)

מגוון חרדות הקשורות לפעילות הבית-ספרית, כמו למשל חרדה מפני סיטואציות חברתיות, חרדת בחינות או חרדת נטישה מההורים. החרדה משבשת את אורח החיים, מקשה על התפקוד של הילד, פוגעת בטיב התקשורת הבינאישית שלו ומונעת ממנו להגיע להישגים.

המדריך המלא >>
פחד ממחטים
פחד ממחטים – המדריך המלא על פוביה ממחטים (2022) – טריפנופוביה

פחד וחרדה יוצאי דופן מפעולות המערבות מחטים, כמו זריקות ובדיקות דם. החרדה, והמחשבות הטורדניות המגיעות בעקבותיה, עשויות להתעורר רק מעצם המחשבה על קבלת זריקה. פחד ממחטים עשוי להוביל גם להימנעות ממשית מפעולות המערבות מחטים.

המדריך המלא >>
הידרופוביה פחד ממים
פחד ממים – המדריך המלא על פוביה ממים עמוקים (2022) – אקוופוביה

פחד מוגזם, בלתי-נשלט ולא הגיוני ממים. המתמודדים איתו מבינים שהמים אינם מהווים סכנה אמיתית, אך בכל זאת עשויים להימנע ממקלחת, מרחיצה בים או בבריכה, משיט או שחייה – ועוד. במקרים מסוימים הפחד מתעורר גם בעת הירטבות חלקית ממים.

המדריך המלא >>
סינופוביה פחד מכלבים
פחד מכלבים – המדריך המלא על טיפול בפחד מכלבים (2022) – סינופוביה

פחד עז מכלבים, מתקיפה בידי כלב ומשהייה בסמוך לכלבים, המתפתח בדרך כלל בילדות. הפחד מוביל לרוב להימנעות ממפגש עם כלבים, והוא עלול לשבש את אורח החיים ואת התפקוד היום-יומי, ובפרט בהתחשב בכך שכלבים חיים בתוכנו ונמצאים כמעט בכל פינה.

המדריך המלא >>
פחד מנחשים
פחד מנחשים – המדריך המלא על פוביה מנחשים (2022) – אופידיופוביה

פחד מוגבר מנחשים, ממפגש איתם ומהאפשרות להיות מוכש על-ידם. בגלל שמפגשים עם נחשים אינם נפוצים במיוחד, הפחד מתעורר לרוב מעצם המחשבה על מפגש עם נחשים או בעת צפייה בנחשים בתמונות, בסרטים או בתוכניות טלוויזיה.

המדריך המלא >>
ארכנופוביה פחד מעכבישים
פחד מעכבישים – ארכנופוביה – המדריך המלא על פוביה מעכבישים (2022)

פחד משמעותי ובלתי מידתי מעכבישים מכל הסוגים, אשר מעורר תחושות של סטרס וחרדה בעת מחשבה על עכבישים, צפייה בהם או בעת הימצאות במקום שעלול להימצא בו עכביש. פחד מעכבישים עלול להוביל גם להימנעות משהייה במקומות שכאלו.

המדריך המלא >>
קולרופוביה פחד מליצנים
פחד מליצנים – המדריך המלא להורים על פוביה מליצנים – קולרופוביה

פחד עז מליצנים, שעלול להופיע בעת מחשבה עליהם, בעת צפייה בהם בטלוויזיה או בעת צפייה בהם במציאות, והוא נובע לרוב מאירוע טראומטי או מפחיד מהעבר. כמו לכל פוביה, גם לפחד מליצנים יש פוטנציאל להשפיע לרעה על אורח החיים של הסובלים ממנו.

המדריך המלא >>
פחד משינויים
פחד משינויים בחיים – איך לא לפחד משינויים? המדריך המלא (2022)

פחד נפוץ מאוד. מצד אחד הוא רציונאלי ונובע ממקום בריא. מצד שני, הוא עשוי לגדול ולהתעצם, להוות מכשול מגביל ומשתק, למנוע מאנשים לחיות את החיים שהם באמת רוצים לחיות ולמנוע מהם לעשות שינויים הכרחיים בשגרה ובאורח החיים שלהם.

המדריך המלא >>
פחד מרופא שיניים
חרדה דנטלית – איך להתגבר על פחד מרופא שיניים? טיפול דנטופוביה

פחד מרופא שיניים יכול להגיע גם לרמה של חרדה ושל פוביה מרופא שיניים. מצב שכזה מונע מאנשים רבים לגשת לקבל את הטיפול שהם צריכים לקבל בשביל לשמור על בריאות השיניים וחלל הפה. גם את הפחד הזה חשוב לפתור ולא לתת לו להכתיב את חייכם.

המדריך המלא >>
פחד ממעליות
פחד ממעליות – התמודדות עם פוביה ממעליות – המדריך המלא (2022)

פחד מעלייה במעליות מחשש להיתקע, מחשש שהמעלית תיפול או מחשש לחוות התקף חרדה. כמו כל פחד אחר, חשוב לפתור את הפחד הזה על ידי התמודדות עצמאית איתו או על ידי טיפול רגשי, ולא לתת לו להכתיב את החיים ולהפריע לתפקוד ולרווחה הרגשית.

המדריך המלא >>
פחד ממילים ארוכות
פחד ממילים ארוכות – זה אמיתי! המדריך המלא על פוביה ממילים ארוכות

פחד מהתמודדות עם מילים ארוכות מהרגיל, שעלול להתעורר בעת קריאה וכתיבה שלהן או בעת מחשבה עליהן, ועלול להוביל לתחושות ממשיות של חוסר אונים, חרדה ואף לדיכאון, ויכול לפגוע ממשית בהישגים בעבודה ובלימודים.

המדריך המלא >>

שאלות ותשובות בנושא הפרעת חרדה וסוגי חרדות אצל ילדים, מתבגרים ומבוגרים

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: