פחד מכישלון – המדריך המלא על הפחד מכישלון (2022) – אתלופוביה

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה אתלופוביה?

מרבית בני האדם חווים מידה סבירה של פחד לגבי הצלחתם בעבודה, בזוגיות או במבחנים חשובים, אולם כאשר הפחד מכישלון נהפך למתמשך וקיצוני יותר, ייתכן כי הילד או המבוגר סובלים מהפרעת חרדה המכונה אתלופוביה (באנגלית: Atelophobia).

למעשה, אנשים המתמודדים עם פחד מכישלון חוששים בעיקר משום שהם בעלי ביטחון עצמי נמוך בכל הקשור ליכולותיהם האישיות.

במקרים אחרים, פחד מכישלון אצל ילדים או מבוגרים נגרם מכיוון שהם דואגים שאנשים אחרים ילעגו להם אם יכשלו בדברים מסוימים או שהם חוששים מנטילת סיכונים.

בנוסף, חוויית קשיים בהתמודדות עם כישלון לעיתים קרובות מאפיינת אנשים בעלי ציפיות נוקשות וגבוהות מדי מעצמם או ציפיות שאינן תואמות את המציאות כמו גם בעלי אמות מידה מוגדרות מאוד של התנהגות.

חרדה מכישלון קשורה גם לחוויית אירועים טראומטיים או מביכים במיוחד בעבר, כשהורים קפדנים או תובעניים מדי ואחים או חברים שנוהגים להשפיל עשויים גם כן לגרום לילדים להתמודד עם פחד עז מכישלון.

מעבר לכך, עיכובים התפתחותיים, מוגבלויות פיזיות ומחלות או הפרעות הנראות לעין עלולים לטמון בחובם תחושת מבוכה או התמודדות עם עלבונות מצד ילדים אחרים.

אתלופוביה פחד מכישלון

פחד מכישלון אצל ילדים או מבוגרים

מכיוון שהילד או המבוגר נאלץ להתמודד בעבר עם מצבים מביכים רבים ופגיעה מתמשכת מצד אנשים אחרים, צפויות להופיע מחשבות שליליות בעת התמודדות עם אתגרים אחרים בעתיד, כאשר הפחד מכישלון ימשיך לגדול ולהתעצם ככל שהאדם ילך ויתבגר.

מלבד זאת, חשוב לזכור כי החברה והתרבות המודרניות מכתיבות ציפיות מסוימות מבני האדם בכל הקשור למבטים, מערכות יחסים וחינוך – מה שמוביל להגדרות ונורמות קבועות מראש של כישלון והצלחה המשפיעות באופן משמעותי על הפרטים בחברה.

אנשים המתמודדים עם פחד מכישלון נוטים לוותר על התנסות בדברים רבים, כל עוד לא מובטח להם או שהם בטוחים במאת האחוזים שיצליחו להגיע לתוצאות מושלמות.

בשל כך, בעיות בהתמודדות עם כישלון עשויות להשפיע לרעה על איכות החיים של הסובלים מהן, העלולים לעשות מאמצים רבים על מנת להימנע מביצוע של מטלות ופעולות שאינן צפויות להסתיים על הצד הטוב ביותר עבורם.

מרבית הילדים, בני הנוער והמבוגרים המתקשים להתמודד עם כישלון בדרך כלל מוותרים לחלוטין על התנסות בדברים שאין ודאות מלאה שיצליחו בהם, בין היתר במערכות יחסים, לימודים או תעסוקה, זאת משום שהם מאמינים שהתוצאה הטובה ביותר שיכולים להגיע אליה אינה מושלמת ואינם מבינים כי הצלחה מושלמת הינה אשליה בלבד.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

התמודדות עם חרדה מכישלון

מכישלון לכישלון, בני אדם עלולים לעזוב את מקום העבודה שלהם, לסיים מערכות יחסים זוגיות רק כדי להימנע מכישלון אפשרי ואף להתמודד עם מחשבות אובדניות או לנסות לפגוע בעצמם.

בהתאם לחומרת הפחד והחרדה, האדם עשוי לזייף מחלות ומצבים בריאותיים, לתרץ תירוצים כדרך קבע ולספר לסובבים אותו שקרים גסים – מה שגורם לדחייה חברתית, אבטלה, הערכה שלילית וגירושין.

מלבד הסימנים השכיחים הללו, פחד מכישלון טומן בחובו גם תסמינים גופניים, שכן המחשבות והחששות הקשורות לביצוע משימות או מטלות ספציפיות עשוים להוביל להפרעות שינה קשות, כאבי ראש כרוניים, סטרס כרוני, מתח שרירים וסימפטומים גופניים נוספים הנגרמים מאחר והאדם מוציא את כל האנרגיה שלו בפחד מהכישלון במקום למקד את תשומת הלב שלו בביצוע הנדרש ממנו.

חשוב לציין, כי התמודדות עם פחד מכישלון עלולה גם לגרום למצבים הבאים:

במידה ואתם או ילדכם חווים תסמינים של פחד וחרדה, רצוי לפנות לייעוץ פסיכולוגי בהקדם על מנת שיתאפשר לכם ללמוד כיצד לנהל את המצב על הצד הטוב ביותר ולחוות הקלה בעוצמה ובתדירות התסמינים הגופניים והנפשיים.

פחד מכישלון אצל ילדים

איך להתמודד עם הפחד מכישלון?

פחד מכישלון יכול להשפיע על נשים וגברים מכל קבוצות האוכלוסייה והתרבויות, כשתרופות לרוב מהוות את אפשרות הטיפול האחרונה בפוביה ספציפית זו משום שהן רק מפחיתות את חומרת התסמינים מבלי להתמודד באמת עם שורש הבעיה שהאדם נאלץ להתמודד איתה.

לעומת זאת, סוגי טיפולים נפשיים שונים נחשבים לדרך המועדפת כדי להתמודד עם כישלון אצל ילדים, מתבגרים ומבוגרים.

פסיכותרפיה מסייעת למטופלים לדבר בגילוי לב על החרדה שלהם מכישלון ולגלות שיש פתרונות יעילים ביותר להתמודדות עם פחד מכישלון ועם הלחץ הנפשי הרב הטמון בו, כאשר לשם יעילות מרבית של הטיפול נדרשת מוטיבציה עצמית גבוהה לעשות שינוי, כמו גם התמדה בהגעה למפגשים הטיפוליים ויישום של הכלים והטכניקות שנרכשים במהלכם.

לדוגמא, מטפלים רגשיים רבים ממליצים לחלק משימות גדולות לחלקים קטנים יותר הניתנים לניהול וביצוע בשלבים – מה שיכול לעזור לפיתוח ההבנה של מטופלים שכישלון אינו סוף החיים אלא דבר חיוני לצורך תהליך הגדילה וההתפתחות של האדם.

במידה ואתם או ילדכם מתמודדים עם פחד מוגזם ולא הגיוני מכישלון המשפיע על תחומים רבים בחייכם, ייתכן והגיעה העת לפנות לטיפול מקצועי, להחזיר את השליטה על חייכם ולהתגבר אחת ולתמיד על הפחד.

התמודדות עם כישלון

פחד מכישלון - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול בפחד מכישלון נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופלים מרגישים בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים להם ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול בפחד מכישלון בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

חרדות קשות
טיפול בחרדות קשות – תסמינים – המדריך המלא על חרדות קשות (2022)

חרדה קשה והתקף חרדה קשה הם קשים מנשוא. כשהם מופיעים, הם גורמים לנו לחוש שהנה אנחנו מאבדים את השליטה על חיינו ושדבר נורא עומד לקרות. כתוצאה מכך עשויות להתפתח הפרעות חרדה קשות שיובילו לחיים חסרים וחיים ברמת תפקוד נמוכה.

המדריך המלא >>
התמודדות עם חרדה
התמודדות עם חרדה – איך להתמודד עם חרדה? המדריך המלא (2022)

ישנן דרכים רבות להתמודד עם חרדה. את חלקן ניתן ליישם באופן עצמאי גם במסגרת הביתית, ואת חלקן ניתן ללמוד על ידי איש מקצוע כמו פסיכולוג או מטפל רגשי. בכל מקרה חשוב לפתור את החרדה ולא להנציח אותה ולתת לה להשתלט על חיינו ולהוריד מאיכותם.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: