טיפול בחרדות קשות – תסמינים – המדריך המלא על חרדות קשות (2022)

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מהי חרדה קשה והתקף חרדה קשה?

חרדה קשה היא חרדה עוצמתית יותר הן בתסמינים הפיזיים והן בתסמינים הפסיכולוגיים שלה. היא קשה מנשוא, היא מערערת את היציבות הנפשית והיא פוגעת באופן ניכר בתפקוד. התקף חרדה קשה יכול לגרום לאדם שחווה אותו להאמין שהוא מאבד את שפיותו, שהוא מצוי בסכנת חיים מיידית או שהוא הולך למות.

אדם שחש חרדה קשה לעיתים קרובות או שחווה התקף חרדה קשה פעם אחת או יותר בחייו עשוי להתחיל לחשוש מהתקפי חרדה עתידיים, ולמעשה לחרוד מהחרדה עצמה. בשביל למנוע התרחשות של התקף חרדה קשה נוסף, הוא יסגל לעצמו דפוסי התנהגות המבוססים על הימנעות מפעולות ומסיטואציות. לחילופין הוא ישתמש בכלים שמטרתם להגן עליו במידה ויתרחש התקף או בשביל למנוע אותו מלכתחילה. כתוצאה מכך עלולה להתפתח הפרעת אגורפוביה.

אמנם חרדה ואפילו התקפי חרדה יכולים להיחוות על ידי כל אדם, והם לא בהכרח מבשרים על בעיה חמורה, חרדה קשה עשויה להוות אות אזהרה לכך שקיימת בעיה משמעותית. הדבר נכון כפליים במידה ואין סיבה אובייקטיבית לתחושות החרדה, והן נובעות בעיקר מתרחישים נפשיים פנימיים. מומלץ לפנות לאבחון ולטיפול רגשי במטרה לרדת לעומק העניין ולרכוש כלים להתמודדות עם חרדה ולהפחתת עוצמתה ותדירותה.

חרדות קשות

חרדות קשות תסמינים

לחרדות קשות תסמינים הדומים לחרדה רגילה – רק שהתסמינים מוקצנים ומועצמים בעת החרדה או בזמן התרחשותו של התקף חרדה קשה. בנוסף, ישנם מספר תסמינים המאפיינים חרדות קשות באופן ספציפי. רשימת התסמינים הבאה מאפיינת את מרבית המצבים בהם מורגשת חרדה קשה:

• תחושת סכנה קשה ומיידית
• תחושה של איבוד שליטה או איבוד שפיות
• תחושה שהאדם עומד למות
• קוצר נשימה
• בחילה
• קצב פעימות לב מואץ עד מאוד
• הזעה רבה ורעד בגוף
• תגובת הילחם או ברח
• קיפאון ותחושת שיתוק פיזי ומנטאלי

לרוב אל החרדה יתלוו מספר מחשבות ותחושות פיזיות ופסיכולוגיות. לחרדה, ובפרט לחרדה קשה, יש נטייה לעוות את החשיבה שלנו במידה רבה ולגרום לנו לנקוט בפעולות שאין להן מקום או סיבה – ורק יזיקו לנו. חשוב שלא לנקוט באמצעים קיצוניים בעת קיום חרדה או חרדה קשה, לקחת נשימה עמוקה ולתת לחרדה לחלוף.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

הפרעות חרדה קשות

חרדה קשה והתקפי חרדה קשים מובילים במרוצת הזמן גם להפרעות חרדה קשות, או שמלכתחילה הפרעות חרדה קשות הובילו להישנותם של התקפי חרדה קשים. להלן מספר הפרעות חרדה מרכזיות:

הפרעת פאניקה – במהלכה נחווים התקפי חרדה בתדירות גבוהה, ללא סיבה ברורה בשטח, וישנה חרדה מתמשכת מפני האפשרות שיתרחשו התקפי חרדה נוספים ומפני השלכותיהם. בתגובה לכך מתפתחים דפוסי התנהגות המאופיינים בהימנעות מסיטואציות ומקומות הנתפסים ככאלו שעשויים לגרום להתקף חרדה נוסף.

אגורפוביה– חרדה מתמשכת מפני מקומות פתוחים או לחילופין ממקומות צפופים, ובפרט ממצב שבו לאדם לא תהיה אפשרות להימלט מהם או לקבל עזרה בעת מצוקה, חרדה והתקף חרדה, וחשש מכך שהוא יחווה התקף חרדה בעת שיימצא בהם. הפרעת אגורפוביה תגרום לו להימנע מהימצאות באותם המקומות או לחילופין תגרום לו לפתח תלות באדם שילווה אותו אליהם, ולרוב היא פוגעת במידה רבה ורחבה בתפקודו של הסובל ממנה במגוון תחומים שונים.

הפרעת חרדה מוכללת (GAD) – הפרעה המאופיינת בחרדה רבה ובהתקפי חרדה חוזרים ונשנים, המתרחשים בתגובה לטריגרים רבים. התקפי החרדה משפיעים באופן משמעותי על אורח ואיכות החיים. הדאגה היא בלתי-פוסקת, כוללנית, ונוגעת לתחומים שונים בחיים.

חרדות קשות תסמינים

טיפול בחרדות קשות - מה ניתן לעשות?

ישנן מספר גישות טיפוליות ומספר כלים וסוגי טיפול שניתן ליישם על מנת לטפל בחרדות קשות ובהפרעות חרדה קשות. אלו הם סוגי הטיפול העיקריים:

טיפול תרופתי – טיפול תרופתי המתבסס על משפחת התרופות SSRI, כמו סרוקסט, זולופט ופרוזאק, שמעלות את רמת המוליך העצבי סרוטונין ומעלות את ההשפעה שלו במוח. לסרוטונין השפעה גדולה על מצב-הרוח שלנו ועל מצבי הנאה וחרדה, ואנשים המתמודדים עם חרדה והפרעות חרדה סובלים לעיתים קרובות מריכוז נמוך שלו במוח ובגוף. קיימות תרופות פחות נפוצות בשימוש כיום, ואלו תרופות טריציקליות ותרופות ממשפחת SNRI. את הטיפול התרופתי יכולים לרשום פסיכיאטרים או נוירולוגים.

טיפול CBT – טיפול יעיל בחרדה, שמניב תוצאות תוך זמן קצר. הוא לא נחשב לטיפול מעמיק במיוחד, אך כן לטיפול פרקטי, אפקטיבי וממוקד. הוא ניגש לפתור את החרדה באופן חזיתי, מעניק למטופל תובנות הנוגעות לדפוסי חשיבה והתנהגות שבהם הוא דוגל והתקבעו אצלו עם הזמן – וגורמים לו לחוש חרדה קשה. במקומם המטופל רוכש דפוסים חדשים ומיישם אותם בשביל להפסיק להימנע מסיטואציות שנתפסות כמאיימות ובכדי להתגבר על החרדה הקשה ועל הפרעות החרדה.

טיפול פסיכו-דינאמי – טיפול שמנסה לעקור את הבעיה מהשורש על ידי הבנת הסיבות שגרמו להתפתחותה מלכתחילה. הטיפול מתמקד באירועי ילדות ובקשר עם ההורים, ושואף להעלות תכנים מודחקים וחבויים אל המרכיב המודע בנפש ולעבד אותם מבחינה רגשית. כך ניתן לחשוף את הגורמים לחרדה ולפתור אותה לטווח ארוך ואף לצמיתות.

טיפול פסיכולוגי ותרופתי – פעמים רבות על מנת להיפטר מחרדה קשה יש לשלב בין פסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית (CBT) לבין טיפול תרופתי.

טיפול בחרדות קשות

שיטות טיפול בחרדה קשה מאוד

חרדה קשה היא חרדה מוקצנת, בעלת תסמינים פיזיולוגיים ורגשיים מועצמים. להתקף חרדה קשה עשויות להתלוות תחושות ומחשבות המבשרות על איבוד שליטה, איבוד שפיות ואף מוות שמתדפק על הדלת. פעמים רבות מתפתחים בעקבות התקפי חרדה אלו הפרעות חרדה משמעותיות, שמובילות לחרדה מפני החרדה ומפני התקפי חרדה נוספים, וגורמים למתמודד איתן לפתח דפוסי התנהגות שמגבילים את אורח חייו ומונעים ממנו לתפקד ולהתפתח.

כשחרדה קשה היא עניין שבשגרה, לא כדאי להזניח אותה, ובפרט לא כאשר היא משפיעה באופן ניכר גם על התפקוד במגוון מישורי החיים, לרבות המקצועי, החברתי והמשפחתי. אבחון פסיכולוגי וטיפול רגשי יכולים להפוך את הקערה על פיה ולעזור לכם לחיות חיים מלאים, ללא חרדה קשה וללא הימנעות – חיים טובים, רגועים ומאוזנים.

חרדות קשות - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול בחרדות קשות נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית .

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול בחרדות קשות בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

התמודדות עם חרדה
התמודדות עם חרדה – איך להתמודד עם חרדה? המדריך המלא (2022)

ישנן דרכים רבות להתמודד עם חרדה. את חלקן ניתן ליישם באופן עצמאי גם במסגרת הביתית, ואת חלקן ניתן ללמוד על ידי איש מקצוע כמו פסיכולוג או מטפל רגשי. בכל מקרה חשוב לפתור את החרדה ולא להנציח אותה ולתת לה להשתלט על חיינו ולהוריד מאיכותם.

המדריך המלא >>
פוביות
פוביה ספציפית – מה זה? רשימת סוגי פוביות נפוצות – טיפול בפוביות

פוביה היא פחד עז, מוגזם ובלתי-פרופורציונאלי מאובייקט, פעילות או סיטואציה מסוימת, כאשר בפועל, הם אינם מהווים סכנה ממשית לאדם. לפוביה יכולת לפגוע באופן ניכר באיכות החיים ולחבל במידה רבה ברמת התפקוד של המתמודדים איתה.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: