חרדת טיסה – המדריך המלא על טיפול בחרדת טיסה – פחד מטיסות

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מהי חרדת טיסה?

בעוד טיסה במטוס הינה אחד מאמצעי התחבורה הבטוחים, הנוחים והמהירים ביותר הקיימים כיום ומאפשרת לנוע בין מרחקים אדירים, עבור אנשים המתמודדים עם חרדת טיסה מדובר בחוויה הכרוכה בתחושות של פחד עז, לחץ ואימה, כאשר ללא תמיכה וטיפול מקצועי, הם יכולים להמשיך לסבול מהמצב במשך שנים ארוכות ואף לכל חייהם.

למעשה, למרות שמרבית האוכלוסייה רואים בטיסה לחו"ל אירוע חיובי ומשמח, אנשים הסובלים מפוביה ספציפית זו עשויים להימנע, לעתים באופן מוחלט, מביקור בני משפחה רחוקים או מיציאה לחופשות.

בעת שמדובר במבוגרים, פחד מטיסה עלול גם לפגוע בהתקדמותם המקצועית, שכן הימנעות מנסיעת עסקים אינה עניין של מה בכך.

פוביה מטיסות, הידועה גם בשם המקצועי אביופוביה, הינה סוג של הפרעת חרדה שכיחה בקרב ילדים ומבוגרים ומסווגת תחת הקטגוריה של פוביות ספציפיות.

באופן כללי, אנשים הסובלים מפחד טיסה מנסים להתגבר על פחד מתמשך ומוגבר המונע על ידי טיסה במטוס ואף עצם המחשבה על טיסה מתקרבת, כאשר רמת החרדה עשויה להיות כל כך גבוהה עד שהאדם ימנע ממנה או יחווה התקף פאניקה לקראתה ו/או במהלכה.

חרדת טיסה

פחד מטיסות - גורמים

מחקרים רבים אשר נערכו ברחבי העולם מראים כי 30-40% מהאוכלוסייה יחוו מידה מסוימת של פחד טיסה.

יתרה מכך, על פי מומחים בבריאות הנפש, כ-5% מהאנשים בעולם סובלים מרמת חרדה שאינה מאפשרת להם לטוס ללא פחד והם עשויים להיות מאובחנים כסובלים מאביופוביה, כאשר נשים נמצאות בסיכון גבוה יותר להתמודד עם הבעיה.

מלבד האנשים המתמודדים עם פוביה ספציפית זו, גם הפרעת פאניקה, אגורפוביה והפרעות חרדה נוספות עלולות להשפיע על אנשים ולמנוע מהם אפשרות של טיסה ללא פחד, שכן הם עלולים לחשוש ממצב של התקף חרדה במהלך הטיסה.

בשל כך, חשוב לפנות להתייעצות אצל איש מקצוע – מה שיאפשר לכם לזהות האם החשש שלכם קשור רק לטיסה עצמה או גם למצבים אחרים שעשויים לעורר בכם התקפי פאניקה מכיוון שלא יתאפשר לכם לצאת מהם באמצע.

הגורמים לחרדת טיסה אינם ידועים בוודאות מוחלטת, אולם רוב אנשי המקצוע בתחום בריאות הנפש סבורים כי הפרעת חרדת ספציפית זו הינה פחד נרכש והיא עלולה לפגוע בחייהם של ילדים ומבוגרים מכלל האוכלוסייה.

כמו כן, ידוע בבירור כי הדרך בה כל אחד מאתנו מעבד גירויים של סכנה משפיעה באופן משמעותי על התפתחותה של הפוביה.

לדוגמא, במידה ואתם נוטים לצפות ולחשוש מאסונות על סמך גירויים מוחשיים ושמיעתיים שונים, כמו גם מתמודדים עם פחד וחרדה מוגברת ממצבים אחרים, כגון פחד גבהים או פחד ממקומות סגורים, אתם עלולים לסבול גם כן מאביופוביה, שכן התסמינים של הפוביות השונות דומים מאוד ולעתים אף חופפים.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

פחד טיסה - מאפיינים ותסמינים

המאפיינים של חרדת טיסה מורכבים ממספר פוביות ספציפיות והפרעות חרדה אחרות, כולל:

 • פחד ממקומות סגורים (קלסטרופוביה)
 • פחד מחושך
 • פחד מהלא נודע
 • פחד לשהות מעל גובה פני המים
 • פחד גבהים (אקרופוביה)
 • פחד מתאונות דרכים העשויות להוביל לפגיעה אנושה או מוות
 • פחד מחטיפות, מתקפות טרור ופשעים לאומניים
 • פחד ממקומות פתוחים (אגורפוביה)
 • פחד מלהיות תלויים באנשים אחרים או כלי תחבורה מורכב
 • פחד מאיבוד השליטה העצמית, אובדן החופש וזכות הבחירה

בנוסף, אנשים המתקשים להתגבר על חרדת טיסה מגלים:

 • קושי בהתמודדות עם פרק הזמן הרב בהם הם אינם עושים דבר, נהלי האבטחה והביטחון המתישים והחודרניים
 • דאגות מפני מזג אוויר נוראי וסופות רעמים וברקים
 • קושי בהבנת כלל הפעולות הכרוכות מאז היציאה מביתם ועד הגעתם אל היעד
 • טראומות נפשיות או גופניות שחוו בעברם הרחוק או הקרוב

מלבד זאת, גורמים נוספים עלולים גם כן לעודד את התפתחותה של אביופוביה ולמנוע מאנשים לטוס ללא פחד, כאשר אלו כוללים:

 • אירועי ומצבי חיים המערבים רמת מתח נפשי גבוהה
 • מאפייני אישיות שונים
 • קושי במתן שליטה על חייכם לאנשים אחרים
 • קבלת או קריאת מידע מטעה אודות הסכנות האפשריות בטיסות
 • רקע משפחתי, כגון הורים המתקשים להתגבר על פחד טיסה
טיפול בחרדת טיסה

אפשרויות טיפול בחרדת טיסה

ההתמודדות והטיפול בחרדת טיסה כוללים לרוב ארבעה שלבים שונים, אם כי לא כולם בהכרח ידרשו לכל אחד ואחת מאתנו.

ראשית, השלב הראשון והחשוב ביותר עבורכם יהיה ללמוד ככל שתוכלו על מה עושים במצב של חרדת טיסה, כאשר תוכלו למצוא מידע רב הן באתר שלנו והן באתרי אינטרנט נוספים – מה שיאפשר לכם לקבל הבנה נכונה יותר של הפוביה ממנה אתם או ילדכם סובלים ולהתחיל לצעוד לעבר הפתרון.

שנית, חינוך עצמי, פורומים או קורסים מקצועיים שמטרתם ללמד אנשים כיצד לטוס ללא פחד, יכולים לסייע לכם למתן את רמת החרדה באופן משמעותי, במיוחד כאשר מדובר באנשים שאינם מאובחנים עם הפרעה נפשית או הפרעת חרדה ושאינם סובלים מהתקפי פאניקה חוזרים ונשנים.

למידה והבנה עמוקה יותר בנושא מטוסים, טיסות ותעופה בכלל, תאפשר לכם או לילדכם:

 • להכיר את החלקים מהם בנוי המטוס
 • להבין מדוע רעשים שונים נשמעים ממנועיו העוצמתיים
 • לדעת כיצד טייסים מתמודדים ומתגברים על מצבים שונים, כגון סערה או סופה חזקה
 • ללמוד על בטיחות בטיסה
 • להבין למי עליכם לפנות במידה והנכם חשים בלחץ או במצוקה במהלך טיסה

יחד עם זאת, מרבית האנשים אינם מוצאים מזור רק בלמידה, חינוך וקורסים, שכן בעת שהם מגיעים לשלב בו עליהם לעלות על מטוס אמיתי, תחושת הפאניקה חוזרת ושבה, אף על פי שהאדם יודע ומבין כבר שהוא אינו בסכנה ובאפשרותו לטוס ללא פחד.

במצבים אלו, מומלץ לשקול פנייה לייעוץ פסיכולוגי או לטיפול מקצועי על מנת להטיב עם מצבכם בסיוע של איש מקצוע.

פחד מטיסות

שיטות טיפול בחרדת טיסות

הטיפול הרגשי הנפוץ ביותר כשמדובר בחרדת טיסה הינו פסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית (CBT), אשר עושה שימוש, בין היתר, בכלים של טיפול בחשיפה, הבנייה קוגניטיבית ותרגול טכניקות הרפיה.

במהלך הטיפול, מטפלי CBT יסייעו לכם לזהות את האירועים הרגשיים הראשוניים שהובילו ליצירת תחושת הפחד הטמונה בכם מזה זמן רב.

טיפול בחשיפה ממושכת (PE), המהווה מרכיב מרכזי בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי, מאפשר למטופלים להיחשף באופן הדרגתי ומבוקר לפוביה ממנה הם סובלים, זאת בליווי של איש המקצוע.

לדוגמא, מתחילים בחשיפה ראשונית לשדה תעופה, מטוסים ותהליך הבידוק הביטחוני, לאחר מכן עולים ומתיישבים מספר פעמים במטוס שאינו ממריא ולבסוף, יהיה ניתן לטוס ללא פחד.

בנוסף לטיפולים רגשיים פרטניים אלו, קיימת אפשרות של פנייה לקורסים מקצועיים המלמדים אנשים איך להתגבר אל חרדת טיסה, כמו גם למרכזים רפואיים העושים שימוש בטכנולוגיות של מציאות מדומה.

במקרים מסוימים, דרכים אלטרנטיביות אלו, שאינן כוללות מעורבות של פסיכולוגית או מטפלת רגשית, יכולים להביא תועלת רבה לילדים ומבוגרים הסובלים מפחד טיסה.

חשוב לציין, כי אנשים מסוימים עלולים לסבול מחרדת טיסות קשה וחמורה, כך שיהיה עליהם לפנות גם להערכה פסיכיאטרית מקיפה, זאת על מנת לשקול טיפול תרופתי להקלה על התסמינים הקשים.

יחד עם זאת, מלבד תרופות הרגעה שכיחות שונות, טרם הוכח מחקרית כי תרופה או כדור מסוים מסייע להתמודד עם מצב זה.

לעומת זאת, ילדים ומבוגרים המאובחנים עם הפרעות נפשיות, הפרעות חרדה או פוביות ספציפיות עשויים לחוש הטבה משמעותית יותר בעקבות טיפול תרופתי מתאים, שכן התקפי חרדה בטיסה מהווה רק אחד מהתסמינים של מצבם הרפואי והינו משני לבעיה אחרת, כגון אגורפוביה או הפרעת פאניקה.

במקרים אלו, ייתכן והרופא המטפל ימליץ על סוגי טיפולים נפשיים שונים בשילוב עם תרופות, זאת כדי להביא לשיפור מרבי במצבם.

תסמינים של חרדה אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים
נגן וידאו

חרדת טיסה - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול בחרדת טיסה נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול בחרדת טיסה בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

חרדות קשות
טיפול בחרדות קשות – תסמינים – המדריך המלא על חרדות קשות (2022)

חרדה קשה והתקף חרדה קשה הם קשים מנשוא. כשהם מופיעים, הם גורמים לנו לחוש שהנה אנחנו מאבדים את השליטה על חיינו ושדבר נורא עומד לקרות. כתוצאה מכך עשויות להתפתח הפרעות חרדה קשות שיובילו לחיים חסרים וחיים ברמת תפקוד נמוכה.

המדריך המלא >>
התמודדות עם חרדה
התמודדות עם חרדה – איך להתמודד עם חרדה? המדריך המלא (2022)

ישנן דרכים רבות להתמודד עם חרדה. את חלקן ניתן ליישם באופן עצמאי גם במסגרת הביתית, ואת חלקן ניתן ללמוד על ידי איש מקצוע כמו פסיכולוג או מטפל רגשי. בכל מקרה חשוב לפתור את החרדה ולא להנציח אותה ולתת לה להשתלט על חיינו ולהוריד מאיכותם.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: