מכון-דרור-לוגו

תפריט

חרדת נהיגה: איך להתגבר על פחד מנהיגה בעזרת טיפול מקצועי?

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

חרדת נהיגה לרוב מופיעה במצבים ספציפיים

נהיגה עשויה לעורר מגוון של רגשות אצל אנשים שונים, כאשר עבור חלק מהנהגים הפוטנציאליים מדובר בעיקר בתחושות של פחד וחרדה. נשמע לכם מוכר? אתם לא לבד. חרדת נהיגה נפוצה הרבה יותר ממה שמקובל לחשוב.

קיימות סיבות רבות בגינן אנשים מפחדים לנהוג, כולל:

• פחד מכישלון במבחן נהיגה
• חרדה מנהיגה בכבישים מהירים
• פחד מפני חזרה לכביש אחרי שנים ארוכות ללא נהיגה
• פוביה ספציפית מאובחנת

חרדה מנהיגה אינה זוכה לאבחנה מבדלת ב-DSM-5, אולם הרגשות והתחושות הקשורים בפחד מנהיגה נפוצים מאוד ויכולים לבוא לידי ביטוי בתסמינים קלים וחמורים כאחד. ישנה חשיבות רבה להתחלת טיפול בחרדת נהיגה בשלב מוקדם על מנת לא לאפשר לתסמינים להחמיר עם הזמן.

מרבית האנשים הסובלים מפחד מנהיגה נוטים לפחד לנהוג במצבים ספציפיים מאוד, כגון:

• פחד מנסיעה במהירות גבוהה
• פחד מאיבוד שליטה
• פחד לנהוג לבד
• פחד מלימוד נהיגה
• פחד מנסיעות ארוכות
• פחד לנהוג בשעות הלילה ובחושך

כמו כן, אנשים עשויים:

• לפחד להילכד בפקק
• לפחד לנהוג בתנאי מזג אוויר קשים ולא שגרתיים
• לפחד לנהוג באזורים לא מוכרים
• לפחד מנסיעה לצד רכבים גדולים יותר, כמו משאית או מנוף

יחד עם זאת, חלק מהאנשים מדווחים על חרדה כללית יותר הקשורה לישיבה מאחורי ההגה, להבדיל מפחד מנהיגה במצב ספציפי ויחיד. בנוסף, מקרים רבים של פוביה מנהיגה מתפתחים לעיתים יש מאין, ללא סיבה ברורה וממשית ואף לאחר שנים של נהיגה ללא חשש או חוויה שלילית.

חרדת נהיגה

מדוע אנשים מפתחים פחד מנהיגה מלכתחילה?

אין תשובה אחת ויחידה לשאלה מדוע אנשים מסוימים מפתחים חרדת נהיגה או שיש להם פחד מובנה מנהיגה, כאשר לרוב מדובר בשילוב של מספר חששות וחרדות גם יחד. לדוגמא, חלק מהאנשים סובלים מחרדה כללית מנסיעות ארוכות, הכוללת:

• פחד מתנועה בכל צורת תחבורה שהיא
• חששות מהגעה למקומות חדשים 
• פחד מנסיעה בדרכים לא מוכרות

חרדת ביצוע, תחושה טבעית של אחריות בנטל, נחשבת לאנושית במיוחד כאשר מדובר בנושא בטיחות. מלבד הדאגה לשלומכם, אתם לוקחים על עצמכם אחריות לדאוג לשלומם של כל נוסעי הרכב שלכם. בשל כך, אנשים רבים חשים שהם מתקשים לבטוח ביכולת שלהם לשבת מאחורי ההגה.

קלסטרופוביה, אחת הפוביות הספציפיות הנפוצות והמוכרות ביותר, מתארת פחד כללי ממקומות סגורים. אנשים רבים הסובלים מקלסטרופוביה מדווחים על כך שהם חווים פחד עז לנהוג או לנסוע ברכב.

ישנם אנשים אשר החרדה שלהם מתבטאת בכך שהם נמנעים באופן פעיל מכל סיטואציה המעלה את הסיכון שלהם לחוות פגיעה. בעקבות זאת, הם עשויים לסרב להיכנס למכונית, גם כנוסעים, שכן החשש שלהם מתאונת דרכים מכניע אותם.

כמו כן, זה סביר ביותר שאדם שהיה מעורב בתאונת דרכים או כמעט היה מעורב בתאונה בעבר, אפילו כעד, יהיה מושפע מאוד מניסיון העבר השלילי שלו. החוויה הטראומטית שהאדם עבר יכולה להיות בעוצמות שונות, כולל נסיעה בסערה קשה, ללכת לאיבוד בדרכים ואף להכיר אדם אחר אשר היה מעורב בתאונת דרכים או היה עד לאחת.

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מציעים גורם אפשרי נוסף לחרדת נהיגה בשם פחד מסמכות. בעוד שהמחשבה הנורמטיבית היא שמשטרה, שירותי כיבוי והצלה ורכבי האמבולנס נמצאים על הכביש כדי לעזור לנו, ישנם אנשים שמדווחים על מתח ולחץ רבים כשבסביבתם אנשי רשויות החוק.

פחד מסמכות יכול לגרום בקלות לחוסר רצון מוחלט לשבת מאחורי ההגה. פחד לחלוק את הכביש עם רשויות החוק וחשש כללי ממצבים לא מוכרים בדרך, עשויים לגרום לאנשים לחשוש שהם יעשו משהו לא חוקי תוך כדי נהיגה ולמנוע מהם לעשות זאת.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

זה לא תמיד קל לזהות תסמינים של חרדת נהיגה

תסמינים גופניים ונפשיים של חרדת נהיגה באים לידי ביטוי בדרכים שונות אצל אנשים שונים, אולם בדרך כלל ניתן להבחין בתסמינים דומים לאלה הקשורים לסוגים אחרים של חרדה או פוביה ספציפית. אנשים הסובלים מפחד מנהיגה מדווחים, בין היתר, על:

• סחרחורת
• הזעה
• תחושת בלבול
• דפיקות לב מואצות
• חוסר התמצאות במרחב
• קוצר נשימה
• פה יבש

בעת נהיגה או מחשבה על נהיגה, ייתכן ואדם יחווה מספר תסמינים במקביל.

תסמינים גופניים לא בהכרח יופיעו אצל כולם, שכן חלק מהאנשים שמפחדים לנהוג פשוט נמנעים לחלוטין מנהיגה ואף עשויים לשמור על החרדה שלהם בסוד מחברים קרובים ובני משפחה. במידה ואתם מכירים אדם אשר הבחנתם שמפחד לנהוג לאורך זמן או שמעולם לא נהג, נסו לשוחח עמו על כך כדי לבדוק שהוא בסדר.

טיפול בחרדת נהיגה

איך להתגבר על פחד מנהיגה אחת ולתמיד?

בעוד מרבית האנשים זקוקים לטיפול מקצועי בכדי להתגבר על החרדה שלהם מנהיגה, ישנם מספר צעדים מעשיים שתוכלו לנקוט בהם באופן מיידי ואשר עשויים לעזור לכם להקל על הפחד שאתם חשים ביחס לנהיגה.

• במידה ואתם בדיוק לומדים לנהוג, זה יכול להיות פתרון טוב פשוט להחליף את מורה הנהיגה שלכם אם הנוכחי אינו מסייע לכם להתמודד עם חרדה. אנשים רבים מדווחים שכאשר החליפו מורה נהיגה, חזרה להם המוטיבציה לשבת מאחורי ההגה.

• בעת שאתם יושבים מול ההגה, השתדלו לא לאפשר לדאגות ולחששות שלכם להסיח את דעתכם מהכביש.

• שמרו על הטלפון הנייד שלכם מחוץ לטווח הראייה והקטינו את מהירות הנהיגה שלכם אם אתם מוצאים שזה עוזר לכם, שכן ככל שאתם נוהגים מהר יותר, כך תצטרכו לעבד מידע רב יותר.

• תקופות ארוכות של לחץ רב בתחומי חיים שונים עלולות להוביל לרמת חרדה גבוהה, לכן השתדלו לעשות ככל שביכולתכם כדי לשמור על רמות נמוכות שלה. הקפדה על הפסקות קבועות בעבודה ובלימודים, יוגה ומדיטציה יכולות לעזור לכם בכך.

• הימנעות מקפאין יכולה להשפיע גם כן לטובה על רמת החרדה שאתם חווים ביחס לנהיגה. מבוגרים רבים מעידים כי הפסקת שתיית משקאות המכילים קפאין סייעה להם לאורך זמן.

• הקפידו על הרגלי תזונה בריאים ואל תעלו על הכביש מבלי שאכלתם דבר מה קודם לכן, או אם אתם סובלים מחוסר בשעות שינה.

• שקלו לעשות שימוש בנסיעות שיתופיות, שכן הישארות זמן ממושך ברכב, בעודכם נוהגים, עלולה להשפיע לרעה על נכונותכם להישאר בו. בדקו את האפשרות לנסוע יחד עם חבר או קבוצה של אנשים הנוסעת לאותו אזור. ייתכן שבימים בהם תהיו בתפקיד הנוסע, תקבל נקודת מבט אחרת ביחס לנהיגה.

• טכניקות טיפוליות, כמו טיפול בחשיפה, הכוללות התקדמות בצעדים קטנים לעבר המצבים שמעוררים בכם חרדה, עשויות להיות מועילות עבור חלק מהאנשים. במקרה של פחד מנהיגה, ייתכן שייקח שעות, ימים ואפילו שבועות אחדים כדי להתקדם משלב לשלב, אך ככל שיחלוף הזמן, אתם תחושו הטבה במצבכם.

איך להשתחרר מחרדת נהיגה בכבישים מהירים?

במידה והפחד שלכם מתבטא בעיקר בחרדת נהיגה בכבישים מהירים, בכבישים מרובי נתיבים ובאופן כללי בתרחישים הכוללים מהירות גבוהה, אתם עשויים להתגבר על הפחד מנהיגה בקלות יחסית.

זה נורמלי ביותר לחוש פחד לקראת נהיגה בכביש מהיר, שכן במהלך שעורי הנהיגה שלכם לא נהגתם בכבישים מהירים פעמים רבות. יחד עם זאת, במידה ואתם במהלך לימודי הנהיגה, באפשרותכם לבקש ממורה הנהיגה שלכם לערוך מספר שעורים מחוץ לעיר. אנשים רבים מצאו שזה עזר להם לרכוש ביטחון מאחורי ההגה.

כמו כן, נצלו את התקופה בה עליכם לנהוג עם מלווה ברכב על מנת להעריך ולחזק את כישורי הנהיגה שלכם בכבישים מהירים. במידה והדבר לא מתאפשר, שקלו לפנות לקורס נהיגה מקצועי, בו ילווה אתכם לכביש מדריך נהיגה מיומן ומנוסה ויקנה לכם כלים לנהיגה בטוחה ונכונה יותר.

פחד מנהיגה

דרכי התמודדות מומלצות עם חרדת נהיגה

נהגים מבוגרים רבים או כאלו שלא נהגו במשך שנים רבות חווים לעיתים קרובות חששות ופחדים בקשר לנהיגה. במידה ורמת הביטחון העצמי שלכם אינה גבוהה, ייתכן ותוכלו להפיק תועלת מקורס רענון נהיגה. בנוסף לכך שתתעדכנו בכל השינויים שחלו בזמן שלא נהגתם, תוכלו להחיות מחדש את אהבתם לנהיגה.

באופן מפתיע, זה עשוי להיות קל מדי ליפול להרגלים שליליים או לשכוח את המיומנויות שמורה הנהיגה שלכם נתן לכם לפני שנים רבות, כך שרענון נהיגה עם מדריך מקצועי יכול להיות הדרך הטובה ביותר לחזור לשגרת הנהיגה שלכם.

יחד עם זאת, אנשים רבים עשויים להרגיש שהם אינם מסוגלים להתגבר לבד על הפחד שלהם מנהיגה ושהחששות והדאגות מהנהיגה הכריעו אותם עד כדי כך שאינם מסוגלים לעלות שוב על ההגה. בשל כך, במידה ותמשיכו לנהוג אך לא תפנו לקבלת טיפול בחרדה שלכם מנהיגה, אתם עשויים להמשיך לחוות לחץ מיותר ולהוות סכנה עבור הנוסעים האחרים על הכביש.

אין צורך להמשיך להיאבק עם החרדה ואין שום דבר רע בפנייה לקבלת ייעוץ מקצועי. למדו ככל שתוכלו על טיפול בחרדת נהיגה ובחנו את אפשרויות הטיפול המתאימות למצבכם, זאת על מנת להפוך את החיים שלכם למעט יותר קלים.

תסמינים של חרדה אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים
נגן וידאו

טיפול בחרדת נהיגה - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול בחרדת נהיגה נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, מתבגרים ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול בחרדת נהיגה בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

התמודדות עם חרדה
התמודדות עם חרדה: כלים וטיפים איך להתמודד עם חרדה?

ישנן דרכים רבות להתמודד עם חרדה. את חלקן ניתן ליישם באופן עצמאי גם במסגרת הביתית, ואת חלקן ניתן ללמוד על ידי איש מקצוע כמו פסיכולוג או מטפל רגשי. בכל מקרה חשוב לפתור את החרדה ולא להנציח אותה ולתת לה להשתלט על חיינו ולהוריד מאיכותם.

המדריך המלא >>
טיפול טבעי בחרדה ללא תרופות
טיפול טבעי בחרדה ללא תרופות: כולל תרופות טבעיות לחרדות

כדי להימנע מתלות בתרופות שאינן אפקטיביות לטווח הרחוק ועלולות להיות ממכרות, ישנן דרכי טיפול טבעיות ללא כדורים ביניהן טיפול פסיכולוגי, טיפול CBT (פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית), הומאופתיה וצמחי מרפא וכן טיפול עצמי באמצעות שינוי אורח חיים.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: