מכון-דרור-לוגו

תפריט

מאמרים בנושא
הפרעת קשב וריכוז – ADHD

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) הינה הפרעה נוירו-התפתחותית המשפיעה על יותר מ-5% מאוכלוסיית העולם ופוגעת בכל תחומי החיים המרכזיים, כולל לימודים, תעסוקה, קשרים משפחתיים ומערכות יחסים חברתיות.

באופן כללי, הפרעת קשב וריכוז מאופיינת בחוסר תשומת לב, מוסחות רבה, חוסר מיקוד, אי שקט, היפראקטיביות, אימפולסיביות, קושי במעקב אחר הוראות וליקויים בתפקודים ניהוליים חיוניים, כמו ארגון ותכנון, בזיכרון ובכישורים חברתיים.

יחד עם זאת, אנשים המתמודדים עם בעיות קשב וריכוז לא בהכרח מציגים את כל התסמינים המזוהים עם הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים, שכן ישנם תסמינים אפשריים רבים ולא כל התסמינים גורמים לאותם קשיים אצל כולם.

חשוב לציין, כי ניתן לאבחן ולטפל בקשיי קשב וריכוז בכל שלב בחיים, כך שאם אתם חושדים שהתסמינים שאתם חווים הם תוצאה של ADHD אולם לא עברתם אבחון מקיף מעולם, אל תהססו לפנות למכון קשב וריכוז כדי להעריך את מצבכם הנוכחי ולקבל המלצות להמשך טיפול מקצועי.

סוגי הפרעות קשב וריכוז: 9 מאמרים מומלצים

טיפול טבעי בהפרעת קשב וריכוז ללא תרופות
טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז ללא תרופות מרשם כמו ריטלין

הפרעת קשב וריכוז הופכת שכיחה יותר ויותר בקרב ילדים ומתבגרים, וכך הטיפול בה הופך נדרש יותר. לעומת תרופות כמו ריטלין, טיפול טבעי בהפרעות קשב יכול להוביל להתמודדות טובה יותר עם התסמינים, ללא תופעות לוואי ובאופן מוצלח גם לטווח הרחוק.

המדריך המלא >>
תרופות להפרעות קשב וריכוז
תרופות להפרעות קשב וריכוז: סוגי טיפול תרופתי (עם וללא מרשם)

אחד הפתרונות הרווחים במסגרת הטיפולים בהפרעות קשב וריכוז הוא תרופות ממריצות או לא-ממריצות. תרופות אלה משפיעות על מערכת העצבים ומשפרות מיקוד, רוגע וריכוז. אך לצד היתרונות, חשוב להכיר את החסרונות הנרחבים שלהן על אורח החיים.

המדריך המלא >>
הדרכת הורים הפרעת קשב וריכוז
הדרכת הורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז: עצות וטיפים להורים

הפרעת קשב וריכוז משפיעה רבות על התפתחות הילד והתקדמותו בבית הספר ובחברה, ועשויה ללוות אותו לכל אורך חייו. הדרכת הורים עוזרת להם להתמודד עם המצב ועוזרת להם לעזור לילדיהם לווסת את עצמם ולשפר את תפקודם בכל תחומי החיים.

המדריך המלא >>
הפרעות קשב וריכוז במבוגרים
הפרעות קשב וריכוז (ADHD) במבוגרים: תסמינים, אבחון וטיפול

מבוגרים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז, בטח אם מעולם לא אובחנו, עלולים להרגיש המון אשמה ותסכול. מצב כזה גורם לחלקנו לחשוב שאנחנו עצלנים או חסרי מוטיבציה, אך כשמבינים מדוע נוצר הקושי ומקבלים סיוע מתאים – בהחלט אפשר לשנות את דפוס החשיבה הזה ולנהל חיים מאוזנים וקלים יותר.

המדריך המלא >>
אימפולסיביות
אימפולסיביות: מה זה אימפולסיבי? הגדרה, תסמינים, אבחון וטיפול

דפוסי התנהגות שמאופיינים בתגובות מהירות, פזיזות ונמהרות, ללא התחשבות מספקת בהשלכות העתידיות שלהן וללא יכולת לשלוט בדחפים המובילים להן. דפוסים אלו עלולים לפגוע במערכות יחסים חברתיות וזוגיות ובהגעה להישגים בעבודה ובלימודים.

המדריך המלא >>
קשיי התארגנות
קשיי התארגנות אצל ילדים או מבוגרים: אסטרטגיות התמודדות

קשיים המשבשים את יכולת הניהול העצמי במגוון תחומי החיים. אלו יכולים להיות קשורים בסדר וארגון של חפצים, תעדוף משימות וניהול זמן ומידע. הם משפיעים לרעה על ההערכה העצמית, מעוררים חרדה ומפריעים לאדם לעמוד ביעדיו.

המדריך המלא >>
תפקודים ניהוליים
תפקודים ניהוליים: סוגים ואבחון קושי אצל ילדים או מבוגרים

תפקודים קוגניטיביים שאינם בשליטתו הישירה של האדם, אך מאפשרים לו לנהל את חייו ולשלוט בהם במידה רבה מבחינה מקצועית, תפקודית וחברתית. הפרעות מסוימות, כגון הפרעת קשב וריכוז (ADHD) ואוטיזם, עלולות לפגוע בתפקודים אלו.

המדריך המלא >>

שאלות ותשובות בנושא בעיות וקשיי קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז הינה ההפרעה המאובחנת ביותר כיום בקרב ילדים ובני נוער בישראל, כאשר הסימפטומים המרכזיים של ADHD כוללים חוסר תשומת לב, היפראקטיביות, אימפולסיביות או שילוב של כולם יחד. לדוגמא, אנשים המאובחנים עם ADHD מתקשים להתרכז, לעקוב או למלא אחר הוראות, לשבת בשקט, לקיים אינטראקציות עם הסביבה ולהמתין לתורם. במקרים אחרים, הפרעת קשב וריכוז באה לידי בהערות בלתי הולמות, בחלומות בהקיץ, בהערכה עצמית נמוכה, בבעיות רגשיות או פסיכולוגית ובתת-הישגיות אקדמית או תעסוקתית. חשוב לציין, כי הפער בין הפוטנציאל והביצועים בפועל אינו נובע מרמת אינטליגנציה נמוכה, שכן אנשים עם ADHD לעתים קרובות מפגינים רמת אינטליגנציה גבוהה מהממוצע.

הסימפטומים הנפוצים ביותר של הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים הינם חוסר תשומת לב לפרטים, טעויות רשלניות בעבודות אקדמיות, קושי לשמור על תשומת לב במהלך משימות, מראה לא קשוב, קושי במעקב אחר הוראות, חוסר יכולת לסיים עבודות בית ספריות ומטלות במקום העבודה, קושי בארגון ותכנון, הימנעות ממשימות הדורשות מאמץ נפשי ממושך, איבוד צעצועים, כלי כתיבה ופריטים לעתים קרובות, מוסחות יתר, שכיחת פעילויות יום-יומיות, תנועתיות יתר, קושי לשבת במקום זמן ממושך, קושי לשחק בשקט, מתן תשובות לפני שהושלמו השאלות, קושי להמתין לתור במשחקים מרובי משתתפים וקטיעת שיחות של אנשים אחרים.

אף על פי שלא תמיד ניתן לקבוע מה גורם לבעיות קשב וריכוז אצל אדם מסוים, ישנם מספר גורמים נפוצים ששילוב ביניהם מגביר באופן משמעותי את הסיכון לגלות תסמינים שכיחים של ADHD. מחד, מחקרים מראים כי הפרעת קשב וריכוז לעתים קרובות עוברת במשפחה ונמצאו גנים רבים מאוד עד כה הקשורים ל-ADHD. מאידך, גורמים סביבתיים, בעיקר הסביבה האימהית, עשויים גם כן לתרום להתפתחותן של בעיות קשב וריכוז, כאשר גורמים אלו כוללים סיבוכים במהלך ההריון או הלידה, משקל לידה נמוך, לידה מוקדמת, חשיפה לאלכוהול או סמים לפני הלידה, פגיעות ראש, חום גבוה של מעל 40 מעלות למשך יותר מיממה, דלקות מוח ואירועים טראומטיים.

מחקרים מקיפים שנערכו בשנים האחרונות ברחבי העולם בנושא ADHD גילו כי הפרעת קשב וריכוז אינה נגרמת כתוצאה מהורות לקויה, בעיות משפחתיות, שיטות הוראה של מורים או גישות חינוכיות, צפיית יתר בטלוויזיה, אלרגיות למזון או עודף סוכר. כמו כן, בעוד בעבר חוקרים סברו כי הפרעת קשב וריכוז הינה תוצר של מצבים רפואיים המכונים נזק מוחי מינימלי ותפקוד מינימלי של המוח, מחקרים עדכניים מצאו כי מרבית האנשים המאובחנים עם ADHD אינם בעלי היסטוריה אישית של פגיעת ראש או סוג כלשהו של נזק מוחי. לאור זאת, הפרעת קשב וריכוז ככל הנראה מופיעה כתוצאה מגורמים ביולוגיים המשפיעים על הפעילות באזורים מסוימים במוח האנושי.

בנוסף לממצאים החשובים הנ"ל, מחקרים שבדקו את הקשר בין צריכת עודף סוכר ובעיות קשב וריכוז גילו כי רק אצל כ-5% מהילדים עם ADHD קיים קשר ביניהם, כאשר לרוב מדובר בילדים צעירים מאוד או ילדים המאובחנים עם אלרגיות למזון. לעומת זאת, ישנן עדויות רבות לכך שהפרעת קשב וריכוז עוברת מהורים לילדים וגורמים גנטיים בהחלט מהווים גורם סיכון מרכזי. לדוגמא, במידה והורה אחד מאובחן עם ADHD, קיימת סבירות של כ-30% שילדיו גם כן סובלים מתסמינים שכיחים של הפרעת קשב וריכוז, זאת לעומת סבירות של   כ-5% בקרב האוכלוסייה הכללית. כמו כן, כשמדובר בתאומים, ב-90% מהמקרים שניהם יאובחנו (או לא) במקביל עם ADHD.

בעזרת אבחון מוקדם וטיפול מותאם אישית, ילדים, בני נוער ומבוגרים יכולים ללמוד איך לנהל טוב יותר תסמינים של הפרעת קשב וריכוז, כאשר מחקרים קליניים מצאו כי הטיפול היעיל ביותר כדי להתמודד עם בעיות קשב וריכוז משלב פסיכותרפיה וטיפול תרופתי. במרבית המקרים, פסיכותרפיה מסייעת לפתח הבנה של ADHD מנקודת מבט ביולוגית, ללמוד אסטרטגיות התנהגות ומיומנויות חדשות, לשפר את ההערכה העצמית של האדם, להקל על תחושות תסכול ואשמה ולחזק את המיומנויות התקשורתיות והחברתיות. בנוסף, טיפול בשיחות מאפשר לרכוש כישורי התמודדות התנהגותיים, כמו שיפור יכולת הארגון, שיפור מיומנויות של ניהול זמן ושיפור התפקוד הלימודי או התעסוקתי.

באופן כללי, כ-33% מהילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז ממשיכים לעמוד בקריטריונים לאבחון ADHD גם לאחר שהם הופכים למבוגרים. יחד עם זאת, בעוד בעיות קשב וריכוז אצל ילדים בדרך כלל קשורות לדיכאון, הפרעות מצב רוח, הפרעות התנהגות והתמכרות לסמים, מבוגרים עם ADHD לרוב מתמודדים עם קשיים משמעותיים בעבודה, בחיים האישיים ובניהול מערכות יחסים משפחתיות, כולל החלפת מקומות עבודה לעתים תכופות, אי עמידה ביעדים במקום העבודה, שינויים תכופים בקריירה, קושי בלקיחת אחריות על משימות יום-יומיות, בעיות במערכות יחסים זוגיות וחווית רגשות כרוניים של תסכול, אשמה או בושה. במצבים מסוימים, הפרעת קשב וריכוז מקושרת גם לעודף משקל או השמנת יתר אצל מבוגרים.

נתונים סטטיסטיים עדכניים מעידים על כך שכ-66% מהאנשים המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז סובלים לפחות ממצב אחד נוסף המתקיים במקביל, אולם סימפטומים של ADHD, כמו תנועתיות יתר, פטפטנות, אי שקט, התפרצויות, קושי לשבת בשקט וצורך בתזכורות רבות, לעתים קרובות מאפילים על תסמינים של מצבים אחרים. יחד עם זאת, בדיוק כשם שהפרעת קשב וריכוז שאינה מטופלת עלולה לגרום לסיבוכים משמעותיים בחייהם של אנשים, כך גם מצבים אחרים יכולים לגרום לאדם ולבני משפחה לסבל מיותר. למשל, מצבים שכיחים העשויים להתקיים במקביל ל-ADHD הינם הפרעות התנהגות, הפרעות מצב רוח, הפרעות חרדה, לקויות למידה, הפרעות שינה, התמכרויות, טיקים ותסמונת טורט.

אף על פי שאבחנה מקצועית של הפרעת קשב וריכוז יכולה להינתן לילדים החל מתקופת הגיל הרך, זה יכול להיות קשה לאבחן ילדים צעירים וצריך לעשות זאת בזהירות על ידי מומחים המוסמכים לאבחן הפרעות נוירו-התפתחותיות אצל ילדים בגיל הרך. כמו כן, מכיוון שבעיות התפתחותיות, כמו עיכוב שפתי, בעיות הסתגלות, הפרעת התנגדות מתריסה (ODD) ולקות חברתית, עלולות לעתים קרובות להיראות כמו ADHD, חשוב לבצע אבחנה מבדלת בין האבחנות המקצועיות האפשריות השונות על פי מצבו הנוכחי של הילד. לאחר מכן, טיפול בהפרעת קשב וריכוז אצל ילדים בגיל הרך לרוב מתמקד בהתערבויות סביבתיות, התנהגותיות וחינוכיות, הן בבית והן במסגרת הגן.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: