מכון-דרור-לוגו

תפריט

הפרעות קשב וריכוז ילדים: תסמינים, אבחון ADHD ודרכי טיפול

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים

ילדים המאובחנים כסובלים מהפרעת קשב וריכוז (ADHD) אינם שמים לב לפרטים, מדברים ללא הפסקה או מתקשים להישאר בשקט, כמו גם מתקשים לשלוט בזמנים או בהתנהגויות שלהם. למעשה, אלו הסימפטומים המרכזיים של הפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים, בני נוער ומבוגרים.

הפרעת קשב וריכוז הינה הפרעה נוירולוגית נפוצה בילדות והיא משפיעה על ילדים באופנים שונים. ADHD מקשה על ילדים להתרכז או לשים לב לפרטים וחלק מהילדים עשויים להיות היפראקטיביים או חסרי סבלנות במידה רבה.

לעתים קרובות הפרעת קשב וריכוז פוגעת גם ביכולתם של ילדים להתנהג כראוי, הן בבית והן במסגרת בית הספר. יחד עם זאת, קיימים מגוון של טיפולים אפשריים לבעיות קשב וריכוז אצל ילדים, כאשר רופאים ואנשי מקצוע נוספים יכולים לעזור.

הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים

בעיות קשב וריכוז אצל ילדים

ילדים, בני נוער ומבוגרים מכל רקע יכולים לפתח ADHD, כאשר עד היום לא ידוע בוודאות מהם הגורם או הגורמים לקיומה של הפרעת קשב וריכוז, אולם קרוב לוודאי כי מדובר בשילוב של מספר גורמים שונים.

מחקרים מציעים כי המטען הגנטי שנושאים עמם הילדים הינו אחד מהגורמים המרכזיים האפשריים, מכיוון שההפרעה לעתים קרובות עוברת מדור לדור במשפחה. בנוסף, עישון ושתיית אלכוהול במהלך ההיריון נמצאו כמעלים באופן משמעותי את האפשרות לכך שילד יסבול מ-ADHD כשיגיע לעולם.

גורמים נוספים אשר נמצאו כמגבירים סיכון לכך שילד יסבול מהפרעת קשב וריכוז כוללים כימיקלים אשר נמצאים בצבע ועופרת ישנים, פגיעות מסוימות במוח ותוספי מזון כגון צבע מאכל מלאכותי.

כמו כן, אנשים מסוימים מאמינים כי סוכר מזוקק הינו גורם מרכזי להופעתה של הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים, אולם מרבית המחקרים הקיימים אינם תומכים ברעיון זה.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

ילדים עם הפרעת קשב וריכוז: תסמינים

תסמינים של הפרעת קשב וריכוז עלולים להיראות כהתנהגויות רגילות של ילדים, כאשר הפרעה זו הופכת אותן בבת אחת לחמורות יותר וגורמת להן להופיע בתדירות גבוהה יותר.

במרבית המקרים, ילדים נוטים להציג סימפטומים של ADHD בסביבות גיל 5-6 שנים, כך שזהו השלב בו הורים צריכים לשים לב יתר על המידה להתנהגויות של ילדיהם הצעירים.

ילדים המאובחנים כבעלי ADHD עלולים:

• להיות מוסחים בקלות
• לשכוח דברים לעתים קרובות
• להחליף במהירות רבה מדי פעילות אחת בפעילות אחרת
• להתקשות להתמיד בדברים
• לסבול מבעיה בכיווניות
• לחלום בהקיץ יתר על המידה
• להתקשות בסיום מטלות כגון שעורי בית או משימות
• לאבד צעצועים, ספרים וציוד בית ספרי לעתים קרובות
• להתנהל באופן אימפולסיבי וחסר בקרה עצמית

בנוסף, ילדים עם הפרעת קשב וריכוז נוטים:

• להתנועע בעצבנות
• לדבר ללא הפסקה
• לקטוע דיבור של אנשים אחרים
• להתרוצץ הרבה
• לגעת ולשחק בכל חפץ שהם רואים
• לגלות חוסר סבלנות וקוצר רוח
• לפלוט הערות לא הולמות
• לגלות קושי בשליטה ברגשותיהם במצבים שונים

בעיות קשב וריכוז אצל ילדים

ילדים עם בעיות קשב וריכוז: תסמינים

הורים רבים מתחבטים בשאלה האם ילדיהם סובל מהפרעת קשב וריכוז או מבעיה אחרת. רופא הילדים יכול לבצע עבורכם הערכה ראשונית או להפנות את ילדכם לרופא מומחה, נוירולוג ילדים או פסיכיאטר ילדים, אשר מנוסה יותר בתחום של ADHD, על מנת לערוך אבחון מקצועי ומקיף.

חשוב לציין, כי אין מבחן בודד אשר מסוגל לקבוע חד משמעית האם ילדים או מבוגרים סובלים מהפרעת קשב וריכוז. הרופא המומחה זקוק לזמן על מנת לבדוק את הקשיים של ילדכם וכן בכדי לשלול או שלא לשלול את קיומן של בעיות בריאותיות אחרות.

במהלך תהליך האבחון, סביר להניח שהרופא ירצה לשוחח עמכם, עם מחנכת הכתה של ילדכם ועם אנשי מקצוע נוספים אשר עובדים עם הילד. זכרו כי לעתים קשה לאבחן ילד עם הפרעת קשב וריכוז מכיוון שהסימפטומים יכולים להרשים כבעיה אחרת.

לדוגמא, ילדים יכולים להיראות שקטים ומנומסים להפליא, אולם למעשה הם סובלים מבעיה קשה בזמן שהם נדרשים לשימת לב לפרטים ולעתים קרובות דעתם מוסחת בקלות.

ילדים אחרים עשויים להתנהג בצורה לא נאותה במסגרת בית הספר, אך המורים שלהם לא מעלים על דעתם כי מדובר ב-ADHD. בשל כך, במידה וילדכם חווה בעיות בבית הספר או בבית והן נמשכות מזה זמן רב, רצוי לפנות בהקדם לביצוע אבחון מקצועי עקב חשד להפרעת קשב וריכוז.

אבחון הפרעות קשב וריכוז (ADHD) אצל ילדים

ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז יכולים לשפר את התנהגותם ותפקודם על ידי טיפול מקצועי הולם, כאשר באופן כללי קיימים שלושה סוגי טיפולים אפשריים:

טיפול תרופתי – קיימות מספר תרופות מאושרות ע"י משרד הבריאות אשר יכולות לעזור לילדים המתמודדים עם ADHD, כאשר הסוג השכיח ביותר הינו ממשפחת הממריצים. התרופות אמורות לעזור לילדים להתמקד טוב יותר בדברים, להתרכז לאורך זמן בפעילויות שונות, ללמוד בקלות יותר ולהישאר שקטים ונינוחים. חשוב לציין, כי לעתים תרופות אלו גורמות לתופעות לוואי שונות, כולל בעיות שינה או כאבי בטן, לכן לרוב יש צורך לנסות מספר תרופות בכדי לראות איזו מהן משפיעה בצורה הטובה ביותר על ילדכם. בנוסף, חשוב מאוד שאתם והרופא המטפל של ילדכם תעקבו מקרוב אחר הילד בזמן שהוא תחת השפעת הטיפול התרופתי וכן בשעות שלאחר מכן.

טיפול רגשי – קיימים סוגים שונים של טיפולים רגשיים, כולל טיפול פסיכולוגי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) וטיפול באמנות, כאשר תרפיה יכולה ללמד את ילדכם כיצד לשלוט על ההתנהגויות שלהם בכדי שיוכלו להסתדר טוב יותר, הן בבית והן במסגרת בית הספר.

שילוב של טיפול תרופתי וטיפול רגשי – ילדים רבים מסתדרים טוב רק עם שילוב של השניים גם יחד, כלומר, הן טיפול תרופתי והן טיפול רגשי לילדים.

בנוסף, הורים יכולים לעזור לילדיהם על ידי עזרה, הבנה, הכוונה והדרכה, כאשר מומחים עשויים להראות לכם כיצד באפשרותכם לעזור לילדכם להשתנות לטובה. זכרו כי התמיכה בילדכם עוזרת במקביל לכל אחד מבני המשפחה.

כמו כן, דברו עם היועצת החינוכית של בית הספר בו לומד ילדכם, שכן ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז זכאים לקבלת שירותי חינוך מיוחד במסגרת מערכת החינוך (סל שילוב בית ספרי).

מה זה ADHD אצל ילדים?

להיות מתבגר זה לא קל. מתבגרים הסובלים מ-ADHD חווים תקופה קשה, בית הספר עלול להוות עבורם שדה להתמודדות לא פשוטה אשר דורשת מאמצים רבים ולעתים אף מאבקים עם עצמם או עם הסביבה.

בנוסף, חלק מבני הנוער המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז נוטים לקחת יותר מדי סיכונים או שמפרים את החוקים לעתים קרובות, לא רק במסגרת החינוכית.

בדיוק כמו בקרב ילדים, מתבגרים עם הפרעת קשב וריכוז יכולים לשפר את תפקודם ההתנהגותי, החברתי והלימודי בעזרת טיפול מקצועי הולם. כמו כן, הורים יכולים לעשות מספר דברים למען ילדיהם אשר סובלים מ-ADHD.

זכרו תמיד כי ילדכם זקוקים לתמיכה רבה מצדכם, לכן:

• הגדירו חוקים ברורים ועקביים והקפידו על הצבת גבולות לילדים
• השתדלו שלא להעניש אותם בכל פעם שהם מפרים את החוקים
• תנו למתבגרים שלכם לדעת שאתם זמינים תמיד כדי להיות להם לעזר

ילדים עם הפרעת קשב וריכוז ADHD

התמודדות עם בעיית קשב וריכוז אצל ילדים

מבוגרים רבים סובלים מהפרעת קשב וריכוז ואינם מודעים לכך. בדיוק כמו בילדות ובגיל ההתבגרות, גם מבוגרים החיים עם הפרעת קשב וריכוז עשויים לחוות קשיים בתחומים רבים, כולל קושי להרגיש מאורגנים, קושי להיות דבקים במשימה וקושי להגיע בזמן לעבודה.

בנוסף, מבוגרים עם ADHD עלולים לחוות קשיים בניהול מערכות יחסים וכן להרגיש חסרי מנוחה או עצבניים כל הזמן. יחד עם זאת, חשוב לציין כי הפרעות קשב וריכוז במבוגרים ניתנות לאבחון וטיפול מקצועי.

עבור חלק מהמבוגרים, הרגע בו מגלים כי הם סובלים מ-ADHD יכול להיות מלווה בתחושת הקלה גדולה מאוד, שכן הם מסוגלים להבין את הקשר בין הפרעת הקשב והריכוז לבין הבעיות ארוכות הטווח שהיא גורמת וכמובן למצוא פתרונות חדשים אשר יביאו לשינוי משמעותי במצבם.

במידה ונראה לכם כי אתם סובלים מסימפטומים שונים של ADHD, פנו בהקדם לייעוץ אצל אנשי המקצוע המתמחים בעבודה עם מבוגרים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז.

ADHD אצל ילדים: תסמינים

ילדים רבים הסובלים מבעיות קשב וריכוז מציגים סימנים של ADHD עוד בטרם הגעתם לגיל בית ספר. יחד עם זאת, בתקופת בית הספר תלמידים אלו מתקשים לעמוד בציפיות הקיימות מילדים ברמת כיתתם, לכן רובם מופנים בסופו של דבר לאבחון מקצועי.

כמו כן, הפרעת קשב וריכוז הינה אחד הדברים הראשונים אשר בתי הספר חושדים בהם כאשר התנהגותם של ילדים בכתה או ביצועיהם במטלות הבית ספריות אינן תואמות את המצופה מבני גילם.

כאמור, התסמינים הידועים של הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים כוללים:

• קושי לשבת בשקט לאורך זמן
• פליטת תשובות בכתה מבלי להרים את היד קודם לכן
• קושי לסיים את שעורי הבית באופן קבוע
• מוסחות וחולמנות בעת שהמורה נותנת הוראות בכתה

יחד עם זאת, התנהגויות אלו בקרב ילדים יכולות לנבוע גם כתוצאה מגורמים אחרים, החל מטראומה או חרדה וכלה בילדים שהם פשוט צעירים יותר משאר עמיתיהם לכתה ומכאן שהם פשוט קצת פחות בוגרים מהם מבחינה רגשית.

בשל כך, קיימת חשיבות רבה לכך שמורים והורים יהיו מודעים כיצד באה לידי ביטוי הפרעת קשב וריכוז בבית הספר ומדוע היא עשויה להיות מבולבלת עם דברים אחרים אשר יכולים להשפיע על התנהגותם של ילדים.

התבוננות בקפידה על ילדכם הינה גורם חשוב גם כן, במיוחד כאשר מדובר בילדים צעירים מכדי שיוכלו לנסח בעצמם באופן מילולי את מה שהם חשים. זכרו כי הפניית ילדים המתמודדים עם ADHD לאבחון וטיפול מקצועי יכולה לעזור להם להצליח טוב יותר, הן בבית הספר והן בתחומים אחרים בחייהם.

טיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

הפרעת קשב וריכוז הינה מצב רפואי אשר משפיע על יכולתו של אדם להתמקד, לשים לב ולשלוט בהתנהגותו. אנשי מקצוע בדרך כלל מאבחנים ADHD בילדות, אולם ישנם אנשים רבים אשר אינם מאובחנים עד שהם מגיעים לבגרות.

שלושת המאפיינים העיקריים של אדם הסובל מהפרעת קשב וריכוז הינם חוסר תשומת לב, היפראקטיביות ואימפולסיביות. כמו כן, ADHD יכולה גם לגרום לאנשים שונים לחוות רמות אנרגיה גבוהות מאוד.

הפרעת קשב וריכוז עשויה לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות אצל אנשים שונים, כאשר באופן כללי, ADHD מאופיינת בדברים הבאים:

• חוסר סבלנות רב
• קושי בביצוע משימות בנחת
• קושי במעקב אחר הוראות
• קושי בהמתנה בתור ובהפגנת סבלנות
• איבוד דברים לעתים קרובות
קשיי התארגנות
• חוסר בקרה עצמית
• חוסר תשומת לב
• דיבור בלתי פוסק

חשוב לציין, כי אין בדיקה מכרעת אחת ויחידה לצורך אבחון הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים, אולם אנשי מקצוע יכולים לספק אבחנה מהימנה לגבי מצבם של ילדים ומבוגרים בהתאם לסימפטומים מהם סובלים.

לאחר ההכרה ב-ADHD, ניתן לקבל מגוון של טיפולים שמטרתם לסייע בשיפור יכולת הריכוז וההתנהגות, כאשר אלו כוללים טיפול תרופתי, טיפול רגשי או שילוב של השניים גם יחד.

הפרעת קשב וריכוז הינה מצב שניתן לנהל בצורה טובה בעזרת תמיכה וטיפול מקצועי. בעת שאנשים הסובלים מ-ADHD לומדים טכניקות הסתגלות המסייעות לניהול נכון של זמן ומיומנויות ארגון המותאמות לקשייהם, הם מסוגלים להשיג רמה טובה יותר של ריכוז.

לא קל לחיות עם ADHD ומאובחנים רבים עשויים אף לתאר את חייהם כקשים במיוחד, כאשר ישנם אנשים אשר חושבים שמי שסובל מהפרעת קשב וריכוז אף פעם לא בשליטה או שמתקשה מכיוון שקשה לו לעקוב אחר הוראות.

יחד עם זאת, בעוד ש-ADHD יכולה להוות אתגרים התנהגותיים בקרב ילדים, הרי שהמצב הוכיח את עצמו כיתרון עבור חלק מהאנשים.

תסמינים של הפרעת קשב וריכוז (ADHD) אצל ילדים ומתבגרים
נגן וידאו

טיפול בילדים עם הפרעות קשב וריכוז

לא לכל האנשים הסובלים מבעיות קשב וריכוז יש את אותן תכונות אישיות, אולם ישנן מספר נקודות חוזק אשר יכולות להפוך את ה-ADHD ליתרון במקום לחסרון.

להלן דוגמאות ליתרונות, חוזקות ותכונות אלה:

אנרגטיות – ילדים ומבוגרים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז הינם בעלי כמויות אנרגיה בלתי נדלות, אשר הם מסוגלים לתעל אותן לטובת הצלחה במגרש המשחקים, בבית הספר ובהמשך חייהם כאנשים בוגרים.

ספונטניות – ילדים עם ADHD יכולים להפוך את האימפולסיביות שלהם לספונטניות חיובית, כאשר הם עשויים לחוות את החיים כמסיבה והם פתוחים ומוכנים יותר לנסות דברים חדשים ולהשתחרר מהסטטוס קוו הקיים.

יצירתיות וכוח המצאה – החיים עם הפרעת הקשב והריכוז עשויים להקנות לילדם נקודת מבט שונה וייחודית על החיים ולעודד אותם לגשת למשימות ומצבים בעין ביקורתית. כתוצאה מכך, חלק מהאנשים הסובלים מ-ADHD עשויים להיות הוגי דעות וממציאים, וניתן לתאר אותם כמקוריים, אמנותיים ויצירתיים.

מיקוד יתר – ילדים המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) עשויים להיות בעלי מיקוד יתר, מה שגורם להם להתמקד בצורה כה אינטנסיבית במשימה עד כדי כך שהם לא יבחינו אפילו בעולם שסביבם. היתרון הטמון במיקוד יתר הינו שכאשר ילד או מבוגר עם ADHD מקבל משימה, הוא עשוי להתמקד ולהתמיד בה עד לסיומה מבלי להפר את הריכוז.

חשוב לציין, כי לעתים קרובות ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז זקוקים לסיוע ברתימת התכונות החיוביות הללו לטובתם. הורים, מורים, מדריכים ומטפלים יכולים כולם לשמש בתפקיד משמעותי זה.

בנוסף, אנשי מקצוע המתמחים בעבודה עם ילדים ומבוגרים עם ADHD יכולים לעזור לילדכם ולכם לחקור את הצד היצירתי ולרכוש כלים לתיעול נכון יותר של האנרגיה.

טיפול בבעיות קשב וריכוז אצל ילדים

כהורים, חשוב להבין כי הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים אינה באה לידי ביטוי רק בחוסר קשב או בפעילות יתר, לכן בעת שעולה חשד ל-ADHD מומלץ לפנות בהקדם לביצוע אבחון נוירולוגי להפרעות קשב וריכוז ולאחר מכן, ללמוד אודות אפשרויות הטיפול השונות המוצעות כיום ולשלב אותן יחד עם יחס מקבל ואוהב בבית ובסביבה החינוכית.

הגישה שלכם לילדכם ולקשייו הינה הדבר החשוב ביותר. ההורים אינם מהנדסים, אלא הם מורי הדרך של ילדיהם, שכן ילדים אינם דף לבן או פיסת חימר לפיסול.

זכרו כי ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז הינם בעלי קווי אישיות, כישורים, תכונות אופי ויכולות מולדות בדיוק כמו שאר הילדים, לכן חשוב ליצור עבורם הזדמנויות שיאפשרו להם להצליח בסביבתם. פתחו לילדכם דלתות בכדי שיוכל להשתפר, להתפתח ולהגיע להישגים טובים יותר.

בכדי לגרום לשינוי בהתנהגות ובהתנהלות של ילדים עם ADHD ולשפר את השליטה העצמית שלהם, כדאי להתמקד בעבודה סביב מספר מוקדים מרכזיים:

הבנייה וארגון הסביבה – הרגלי למידה, ארגון, תכנון, לוח זמנים, שגרה, הוראות ונורמות.

שימוש בעזרים חיצונים – ציורים, תמונות, שלטים, שעונים, פתקים וסימנים שמיעתיים.

שימוש בחיזוקים חיוביים ולא בעונשים – במידה ותרצו לפתור התנהגויות שליליות, אל תתחילו להטיל עונשים על התנהגות לא הולמת אלא בחיזוק ההתנהגות החיובית הרצויה. לדוגמא, כאשר תשאלו את ילדכם שאלה והוא יענה בכנות, חשוב להחמיא לו על אמירת האמת. בנוסף, כאשר הוא מצליח להתמודד עם תסכול או להתאפק במצב מסוים אשר דורש זאת, דאגו לצ'פר אותו ולברך אותו על הצלחתו באופן מיידי.

לגעת יותר, לדבר פחות – תיגשו לילדכם ותגעו בו בכדי למשוך את תשומת לבו, שכן מגע משדר אינטימיות רגשית, מסייע ביחסים בינאישיים ומביע רגישות וחיבה.

לחזות ולהקדים מצבים בעייתיים – לחשוב על כל הבעיות, להקדים סיטואציות בעייתיות בטרם הן מתרחשות ולתכנן מה ייעשה.

בנוסף, ניתן כמובן להיעזר באנשי מקצוע, פעילויות וטיפולים שונים המוצעים עבור ילדים ומבוגרים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז, כולל:

• שחייה
• רכיבה טיפולית
הדרכת הורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז
• טיפול רגשי לא מילולי (טיפול באמנות, דרמה תרפיה, טיפול בתנועה וכד')
• טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)
• טיפול פסיכולוגי
אימון אישי
• טיפול תרופתי

הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, האבחון והטיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל ילדים נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער וסטודנטים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון או הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון וטיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל ילדים בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

Picture of רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

טיפול טבעי בהפרעת קשב וריכוז ללא תרופות
טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז ללא תרופות כמו ריטלין

הפרעת קשב וריכוז הופכת שכיחה יותר ויותר בקרב ילדים ומתבגרים, וכך הטיפול בה הופך נדרש יותר. לעומת תרופות כמו ריטלין, טיפול טבעי בהפרעות קשב יכול להוביל להתמודדות טובה יותר עם התסמינים, ללא תופעות לוואי ובאופן מוצלח גם לטווח הרחוק.

המדריך המלא >>
תרופות להפרעות קשב וריכוז
תרופות להפרעות קשב וריכוז: המדריך המלא על טיפול תרופתי

אחד הפתרונות הרווחים במסגרת הטיפולים בהפרעות קשב וריכוז הוא תרופות ממריצות או לא-ממריצות. תרופות אלה משפיעות על מערכת העצבים ומשפרות מיקוד, רוגע וריכוז. אך לצד היתרונות, חשוב להכיר את החסרונות הנרחבים שלהן על אורח החיים.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: