מאמרים בנושא
התמכרויות

התמכרויות מאופיינות בצורך עז ובלתי נשלט להשתמש בחומר מסוים, כמו סמים ואלכוהול, או לחזור שוב ושוב על התנהגות מסוימת, כמו הימורים ומשחקי מחשב, כאשר מכורים אינם מסוגלים לשלוט לחלוטין על מעשיהם.

התמכרות גופנית מתארת מצבים בהם הגוף תלוי בחומר מסוים או בהתנהגות מסוימת וכל ניסיון להפסיק עשוי לטמון בחובו תסמינים של גמילה, שכן גוף האדם הופך לסובלני יותר כלפי החומר או ההתנהגות לאורך זמן והאדם נדרש לצרוך או לעשות יותר ויותר כדי לחוש את ההשפעות המתגמלות.

לעומת זאת, התמכרות פסיכולוגית מתייחסת למקרים בהם האדם חש תשוקה רגשית או פסיכולוגית לחומר מסוים או להתנהגות מסוימת וכל ניסיון להתגבר על התשוקה עלול להוביל לתחושת עצבות, דיכאון, חרדה, הפרעות שינה, בעיות זיכרון וקושי להתרכז.

אף על פי שישנם סוגי התמכרויות רבים, כולם משפיעים לרעה על הבריאות הגופנית והנפשית של מכורים, פוגעים בכל תחומי החיים המרכזיים ומצריכים התערבות מקצועית מיידית כדי להתגבר עליהם.

סוגי התמכרויות - מאמרים

התמכרות וגמילה ממסכים
התמכרות למסכים – מכון טיפול גמילה ממסכים לילדים או לבני נוער

התמכרות למסכים הינה הפרעה הגורמת לילדים לדחף בלתי נשלט לשבת מול מסך ולצפות בסרטונים או לשחק באופן כפייתי במשחקים אלקטרוניים. השימוש המופרז במסכים פוגע ברווחת הילדים וגורם לעצבנות, מתח, חוסר שקט, מחשבות טורדניות, ריחוק חברתי, כאבי ראש, חוסר ריכוז, עלייה במשקל וירידה בהישגים הלימודיים.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה מסוכר ופחמימות
התמכרות לסוכר ופחמימות – גמילה מסוכר ופחמימות – איך להיגמל מסוכר?

התמכרות לסוכר ופחמימות מוגדרת כתלות או כצורך בשימוש בחומרים אלה באופן מתמשך וכפייתי, זאת על אף שצריכה זו גורמת לנזק גופני או נפשי. סוכר משחרר דופמין, נוירוטרנסמיטר המסב לאדם תחושת הנאה והקלה כוזבת בכאב ובתסמיני חרדה ודיכאון.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה מקניות
התמכרות לקניות באינטרנט או ברשת – סימנים – טיפול גמילה מקניות

התמכרות לקניות ברשת הינה הפרעת התנהגות כפייתית הדומה להתמכרות, בה האדם אינו מסוגל לשלוט בנטיות והדחפים שמביאים אותו לקנות. הדחף לקנות מוצרים שונים הינו עקבי, מוגזם, אימפולסיבי ובלתי ניתן לשליטה. התמכרות זו פוגעת משמעותית בתחום האישי, החברתי, התעסוקתי והכלכלי.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה מהימורים
התמכרות להימורים – טיפול גמילה מהימורים – איך נגמלים מהימורים?

התמכרות להימורים הינה הפרעה בה מופיעה התנהגות של הימורים חוזרים וכרוניים. התמכרות זו יכולה להתבטא בכל סוגי משחקי המזל, כאשר לאט לאט האדם משחק יותר, לעתים קרובות יותר ועבור כסף רב יותר. התמכרות זו עלולה לסכן או לגרום לאובדן מערכת יחסים חשובה, עבודה והישגים אקדמיים.

המדריך המלא >>
התמכרות לספורט
התמכרות לספורט – המדריך המלא על התמכרות וגמילה מספורט (2021)

התמכרות לספורט הינה התמכרות התנהגותית בה האדם מוטרד באופן אובססיבי מדימוי הגוף שלו, תופס את עצמו כחלש ועסוק בכפייתיות בבניית מסת שריר. מכורים לספורט משנים את אורח חייהם באופן חד, מתאמנים בצורה מוגזמת וצורכים באופן בלתי נשלט חלבונים, פחמימות וסטרואידים – מה שפוגע בכל תחומי התפקוד.

המדריך המלא >>
התמכרות למשחקי מחשב
התמכרות למשחקי מחשב – המדריך להורים על גמילה ממשחקי מחשב

ילדים, בני נוער וגם מבוגרים רבים אוהבים מאוד לשחק במשחקי מחשב, ורבים מהם גם משקיעים בכך זמן רב. חלקם לא רק אוהבים לשחק, הם גם מכורים למשחק. במצב שכזה, הם עשויים להזניח את שאר תחומי החיים שלהם ולהפגין ירידה כללית וניכרת בתפקוד.

המדריך המלא >>

שאלות ותשובות בנושא סוגי התמכרות

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: