מכון-דרור-לוגו

תפריט

מאמרים בנושא
התמכרויות

התמכרויות מאופיינות בצורך עז ובלתי נשלט להשתמש בחומר מסוים, כמו אלכוהול וסמים, או לחזור שוב ושוב על התנהגות מסוימת, כמו הימורים ומשחקי מחשב, כאשר מכורים אינם מסוגלים לשלוט לחלוטין על מעשיהם.

התמכרות גופנית מתארת מצבים בהם הגוף תלוי בחומר מסוים או בהתנהגות מסוימת וכל ניסיון להפסיק עשוי לטמון בחובו תסמינים של גמילה, שכן גוף האדם הופך לסובלני יותר כלפי החומר או ההתנהגות לאורך זמן והאדם נדרש לצרוך או לעשות יותר ויותר כדי לחוש את ההשפעות המתגמלות.

לעומת זאת, התמכרות פסיכולוגית מתייחסת למקרים בהם האדם חש תשוקה רגשית או פסיכולוגית לחומר מסוים או להתנהגות מסוימת וכל ניסיון להתגבר על התשוקה עלול להוביל לתחושת עצבות, דיכאון, חרדה, הפרעות שינה, בעיות זיכרון וקושי להתרכז.

אף על פי שישנם סוגי התמכרויות רבים, כולם משפיעים לרעה על הבריאות הגופנית והנפשית של מכורים, פוגעים בכל תחומי החיים המרכזיים ומצריכים התערבות מקצועית מיידית כדי להתגבר עליהם.

סוגי התמכרויות: 17 מאמרים מומלצים

טיפול בהתמכרויות
טיפול בהתמכרויות: מרכז מומחים לטיפול בהתמכרות בגבעתיים

התמכרות היא חלק בלתי נפרד מהחוויה האנושית ולכל אחד מאיתנו יש את ה"שדים" שהוא היה שמח להשתחרר מהם. כדי להבין האם ההתמכרות מהווה בעיה שצריך לטפל בה – חשוב לשאול את עצמנו את השאלות הנכונות ובעיקר לפתח הרבה יותר אמפתיה וסלחנות כלפי ההתמודדות הכל-כך נפוצה הזאת.

המדריך המלא >>
מכון גמילה מהתמכרויות
גמילה מהתמכרויות: מרכז טיפול או גמילה פרטי מומלץ בגבעתיים

כשמנסים להיגמל, חשוב לזכור שאין נוסחת קסמים מהירה ופשוטה שתבטיח הצלחה, אך יש המון כלים יעילים שיכולים להתאים לאנשים שונים עם צרכים שונים. יכול להיות שמכון גמילה יעזור להשתחרר מההתמכרות המזיקה – וייתכן שתוכלו לעשות זאת בעזרת טיפול רגשי ומעטפת של כלים משלימים.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה מסוכר ופחמימות
גמילה מסוכר ופחמימות: תסמינים של התמכרות לסוכר ופחמימות

התמכרות לסוכר ופחמימות מוגדרת כתלות או כצורך בשימוש בחומרים אלה באופן מתמשך וכפייתי, זאת על אף שצריכה זו גורמת לנזק גופני או נפשי. סוכר משחרר דופמין, נוירוטרנסמיטר המסב לאדם תחושת הנאה והקלה כוזבת בכאב ובתסמיני חרדה ודיכאון.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה ממסכים
התמכרות למסכים: גמילה ממסכים לילדים, לבני נוער או למבוגרים

התמכרות למסכים הינה הפרעה הגורמת לילדים לדחף בלתי נשלט לשבת מול מסך ולצפות בסרטונים או לשחק באופן כפייתי במשחקים אלקטרוניים. השימוש המופרז במסכים פוגע ברווחת הילדים וגורם לעצבנות, מתח, חוסר שקט, מחשבות טורדניות, ריחוק חברתי, כאבי ראש, חוסר ריכוז, עלייה במשקל וירידה בהישגים הלימודיים.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה מטלפון
התמכרות לטלפון: תסמינים, אבחון ושיטות גמילה מטלפון סלולרי

כשמנסים להיגמל מאלכוהול או מסיגריות – השאיפה היא להוציא את הגורם הממכר מחיינו לחלוטין, אבל ברור לכולם שכשזה מגיע לטלפון הנייד – זה לא כזה פשוט וגם לא רצוי. במקום זאת, כדאי להבין את הגורמים העמוקים יותר שעומדים מאחורי ההתמכרות ולמצוא את הכלים שיעזרו להשפיע עליהם לטובה.

המדריך המלא >>
התמכרות למשחקי מחשב
התמכרות למשחקי מחשב: שיטות טיפול או גמילה ממשחקי מחשב

ילדים, בני נוער וגם מבוגרים רבים אוהבים מאוד לשחק במשחקי מחשב, ורבים מהם גם משקיעים בכך זמן רב. חלקם לא רק אוהבים לשחק, הם גם מכורים למשחק. במצב שכזה, הם עשויים להזניח את שאר תחומי החיים שלהם ולהפגין ירידה כללית וניכרת בתפקוד.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה מתרופות מרשם
התמכרות לתרופות מרשם: טיפול ודרכי גמילה מתרופות וכדורים

תרופות הן מרכיב חיוני בשיפור הבריאות של אנשים רבים, אך חלקן מגיעות עם סיכון שאסור להתעלם ממנו. כדי למנוע נזק משימוש בתרופות, חשוב להכיר את סכנת ההתמכרות ובעיקר להיות מודעים הרבה יותר למה שהתרופה עושה. ואם ההתמכרות כבר מורגשת – כנות ופתיחות ישפיעו על היכולת לגבור עליה.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה מאלכוהול
התמכרות לאלכוהול (אלכוהוליזם): מרכז לטיפול גמילה מאלכוהול

הכחשה ובדידות מלוות רבים מהמכורים לאלכוהול – והן בדיוק התחושות שעלולות להקשות עלינו לבקש את העזרה שתעזור לנתב את החיים למקום מאוזן יותר. על מנת לעשות זאת, כדאי לבחון בכנות את הרגלי השתייה ובעיקר להזכיר לעצמנו שיש דרכים מוכחות וטובות להשתחרר מהתלות בטיפה המרה.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה מעישון
גמילה מעישון: תופעות לוואי ותסמינים של התמכרות לסיגריות

למרות שאנחנו יודעים שסיגריות מזיקות לנו, ההיפרדות מהן יכולה להיות תהליך לא פשוט. עם זאת, בגלל שמדובר באחת ההתמכרויות הנפוצות בעולם – כיום גם יש המון כלים שיכולים להפוך את המסע הזה לפשוט ואפקטיבי יותר. מתחליפי ניקוטין ועד מכוני גמילה – כך משתחררים מההרגל ההרסני.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה ממין
התמכרות למין: הגדרה, תסמינים, אבחון, שיטות גמילה ודרכי טיפול

דחף מיני הוא גורם חיובי שמהווה מרכיב חשוב בהישרדות המין האנושי, אבל בעידן המודרני, העיסוק במין והתרחבות המרחב הווירטואלי הופכים אצל חלקנו את היצר הבריא להתמכרות מזיקה. כדי להימנע מכך, כדאי להפסיק להתבייש, להבין איזה מקום תופסים חיי המין בחיים עצמם ולא לחשוש לבקש עזרה.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה מקנאביס
התמכרות לקנאביס: תסמיני גמילה מקנאביס, מריחואנה או גראס

קנאביס נתפס כסם לא מזיק, אך אצל חלק מהאנשים, הוא עלול לגרום להתמכרות שתגבה מחיר לא פשוט. גם הגמילה עלולה לכלול תופעות לא נעימות – אך החדשות הטובות הן שיש הרבה דרכים לעבור את התהליך הזה בצורה בריאה יותר, שמותאמת למבנה האישיותי והפיזיולוגי של כל אדם.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה מסמים
התמכרות לסמים: מרכז טיפול לתהליך גמילה מסמים קלים וקשים

כל אדם יכול לפתח התמכרות לסמים קלים או קשים – וזה דורש המון אומץ להבין שיש צורך בשינוי ולפעול להשגתו. כדי להשיג את השינוי המיוחל, חשוב להתגבר על הבושה, לבחון בכנות את הרגלי השימוש ולבקש את העזרה הנכונה והמדויקת שתעזור לשנות את הדפוסים שמאיימים על הגוף והנפש.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה מקניות
התמכרות לקניות: סימנים ושיטות טיפול גמילה מקניות באינטרנט

התמכרות לקניות ברשת הינה הפרעת התנהגות כפייתית הדומה להתמכרות, בה האדם אינו מסוגל לשלוט בנטיות והדחפים שמביאים אותו לקנות. הדחף לקנות מוצרים שונים הינו עקבי, מוגזם, אימפולסיבי ובלתי ניתן לשליטה. התמכרות זו פוגעת משמעותית בתחום האישי, החברתי, התעסוקתי והכלכלי.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה מהימורים
התמכרות להימורים: איך נגמלים? מרכז טיפול או גמילה מהימורים

התמכרות להימורים הינה הפרעה בה מופיעה התנהגות של הימורים חוזרים וכרוניים. התמכרות זו יכולה להתבטא בכל סוגי משחקי המזל, כאשר לאט לאט האדם משחק יותר, לעתים קרובות יותר ועבור כסף רב יותר. התמכרות זו עלולה לסכן או לגרום לאובדן מערכת יחסים חשובה, עבודה והישגים אקדמיים.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה מפורנו
התמכרות לפורנו: תסמינים, דרכי טיפול ושיטות גמילה מפורנו

בושה היא רגש מורכב ועוצמתי שמלווה רבים מהמכורים לפורנו. הבושה הזאת, חשוב להבין, עלולה רק להעצים את הדפוס המזיק ולמנוע מאנשים לבקש את העזרה שדרושה להם. כדי להפחית את השפעתה, חשוב לבחון ללא שיפוטיות את ההתמכרות הזאת ואת הגורמים הנפשיים והבריאותיים שמשפיעים עליה.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה מאוכל
התמכרות לאוכל: גורמים, תסמינים, טיפול ושיטות גמילה מאוכל

מילדות מלמדים אותנו ש"אוכל מנחם" ומשתמשים בו כדי להילחם ברגשות שליליים. בעבור אנשים מסוימים, הקשר בין אוכל לרגש עלול לפתח דפוסי התמכרות מזיקים ואף מסוכנים. במצב כזה, חשוב לבחון איזה מקום ממלא האוכל בחיינו וכיצד להפסיק להשתמש בו כדי למסך רגשות ו"לברוח" מהמציאות.

המדריך המלא >>
התמכרות לספורט
התמכרות לספורט: דרכי טיפול בהתמכרות לפעילות גופנית

התמכרות לספורט הינה התמכרות התנהגותית בה האדם מוטרד באופן אובססיבי מדימוי הגוף שלו, תופס את עצמו כחלש ועסוק בכפייתיות בבניית מסת שריר. מכורים לספורט משנים את אורח חייהם באופן חד, מתאמנים בצורה מוגזמת וצורכים באופן בלתי נשלט חלבונים, פחמימות וסטרואידים – מה שפוגע בכל תחומי התפקוד.

המדריך המלא >>

שאלות ותשובות בנושא סוגים של התמכרות

התמכרות הינה אבחנה מקצועית המאופיינת ברצון עז, בלתי נשלט ולא הגיוני להשיג ולצרוך חומרים מסוכנים או להתנהג בדרכים מסוימות, לעתים קרובות עד כדי כך שאנשים ממשיכים לנהוג באותו האופן גם אחרי שהם מגלים את ההשלכות השליליות והמזיקות הטמונות בהתמכרות שלהם. במרבית המקרים, החומר המסוכן או ההתנהגות הבעייתית הופכים לדבר המרכזי בחייו של האדם, כך שכל המכרים, הפעילויות ותחומי החיים האחרים שלו הופכים לפחות ופחות חשובים מבחינתו. למעשה, מכיוון שההתמכרות פוגעת באופן ישיר במערכת התגמול של המוח האנושי, ככל שחולף הזמן המוח מרגיש מתוגמל הרבה יותר מההתמכרות מאשר מפעילויות אחרות – מה שמפחית את יכולתו של האדם לבצע תיעדוף הגיוני.

התמכרות ותלות גופנית מהוות השלכות שליליות של שימוש מופרז בסמים ובחומרים ממכרים אחרים, כמו תרופות מרשם, אולם הן אינן זהות ואינן שקולות זו לזו, כאשר אדם מסוים יכול להיחשב מכור מבלי להיות תלוי גופנית בחומר כלשהו או להיות תלוי גופנית במשהו מבלי להיות מכור אליו. בפועל, תלות גופנית מתרחשת בשלב בו המוח האנושי מסתגל לנוכחותו של חומר מסוים במערכת ומתארת את התלות והצורך של הגוף בחומר מסוים כדי להרגיש שהכל תקין. במקרים רבים, התמכרות מלווה בשינוי קיצוני בהתנהגויות ובאינטרסים של האדם, שכן תלות גופנית גורמת לאנשים לחוש נסיגה כשהם מקטינים את המינון או מפסיקים לגמרי את הצריכה.

בהתחשב בהשלכות השליליות הרבות שילדים, בני נוער ומבוגרים חווים כתוצאה מסוגי התמכרויות שונים, זה לא סביר שמישהו יהיה מעוניין להתמכר מיוזמתו לאלכוהול, סמים או חומרים מסוכנים אחרים. אף על פי שבשלב ראשון אנשים בדרך כלל בוחרים באופן פעיל להשתמש בחומרים אלו, רובם טועים להאמין שהם יכולים להפסיק את השימוש בכל עת בה יחפצו. יחד עם זאת, בעוד ישנם אנשים שמסוגלים להפסיק את השימוש לרעה בסמים או אלכוהול לפני התפתחותו להתמכרות חמורה, רוב בני האדם מוצאים את עצמם מכורים ואינם מסוגלים להפסיק את ההתמכרות עד לשלב בו היא הופכת לבעיה עצומה שמכריעה את חייהם וחיי משפחתם.

סמים וחומרים מסוכנים אחרים משנים את אופן פעילותו של המוח האנושי בדרכים רבות ומשפיעים באופן משמעותי על חלקים במוח הקשורים למוטיבציה, הנאה, זיכרון, למידה ושליטה בדחפים, כאשר שינויים אלו עשויים להימשך גם תקופה ממושכת לאחר הפסקת השימוש בחומרים שונים. בעקבות שינויים אלו בפעילותו של המוח האנושי, האדם רגיש יותר לתשוקות שגורמים אנשים, סביבות שונות וגירויים אחרים המזכירים למכורים לשעבר את השפעותיהן של התמכרויות נפוצות, כך שאנשים נמצאים בסיכון מוגבר לחזור להשתמש בחומרים אלו בעתיד. לאור טבעם של השינויים הביולוגיים המתרחשים במוח כתוצאה משימוש ממושך בחומרים ממכרים, מומחים בתחום בריאות הנפש, הפסיכולוגיה והרפואה מסכימים כי התמכרות אינה בחירה אלא הפרעה אמיתית.

התמכרויות נפוצות לרוב מתפתחות עם הזמן ותהליך ההתפתחות הינו ייחודי לכל ילד, נער או מבוגר, שכן בעוד אדם מסוים עלול להשתמש בחומרים ממכרים ולהפוך מהר מאוד למכור קשה אליהם, אדם אחר יכול לצרוך את אותם החומרים זמן רב אך לעולם לא להתמכר אליהם. באופן כללי, הזמן שצפוי לחלוף מהשימוש הראשון בחומר ממכר עד לשלב בו האדם נחשב למכור מושפע משילוב של מספר גורמים, כולל גילו של האדם, מגדר, יציבות משפחתית, סביבה חברתית, גורמי לחץ, תמיכה משפחתית, טראומות, סוגיות פסיכולוגיות, היסטוריה משפחתית של התמכרויות או הפרעות נפשיות וכן סוג החומר המסוכן, המינון, התדירות ושיטת השימוש בו.

אף על פי שחומרים שונים גורמים להשפעות שונות, הסיבות הנפוצות בגינן אנשים צורכים חומרים ממכרים כוללות תחושות מתגמלות, כמו הרגשה טובה, הרפיה, הרגעה, שינויים בתפיסה התחושתית, שיכוך כאבים, ערנות ואנרגיה מוגברות. לעומת זאת, השפעות שליליות של התמכרויות נפוצות, כמו התמכרות להימורים, מופיעות בעוצמה נמוכה והופכות לבעייתיות ככל שההתמכרות נעשית מכרעת יותר על חייו של האדם. בנוסף, התחושות המתגמלות לעתים קרובות מלוות בהשפעות בלתי רצויות, כמו שיקול דעת לקוי, רמת חרדה גבוהה, חשיבה מעוותת, לחץ דם גבוה, דופק מואץ, טמפרטורת גוף גבוהה, חוסר תיאבון, נדודי שינה, התקפי פאניקה, התפרצויות זעם, חוסר קואורדינציה, דיבור מעוות, בעיות נשימה ודיכאון קליני.

זיהוי התמכרות עשוי להיות משימה מאתגרת ביותר, שכן אנשים בדרך כלל מתקשים להכיר בבעיה של עצמם או של בני משפחתם הקרובים. יחד עם זאת, ישנם מספר סימנים שיכולים להעיד על התמכרות אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים, כגון צריכת כמויות גדולות של חומר מסוים לאורך תקופה ממושכת, בילוי זמן והשקעת מאמץ רב ברכישה ושימוש בחומר, חשק עז ובלתי פוסק לצרוך את החומר, המשך השימוש בחומר גם לאחר שהוא פוגע באופן ניכר בחייו של האדם, בעיות במקום העבודה, בלימודים או בתחום המשפטי הנובעות מהתמכרות לחומר, ויתור על פעילויות חשובות לעתים תכופות, הגדלת המינון כדי להגיע להשפעה רצויה ונסיגה כשהחומר אינו בהישג יד.

אין 'תרופת קסם' כדי להפסיק התמכרות, אולם בעזרת טיפול מקצועי בהחלט ניתן לסייע לכל אדם להתגבר על התמכרות בטווח הארוך. מכיוון שישנן שיטות טיפול רבות המשמשות לטיפול בהתמכרויות, אין גישה טיפולית אחת המתאימה לכל האנשים בעולם. הטיפול בהתמכרות מותאם באופן אישי למצבו הנפשי והגופני של המטופל לאחר ביצוע אבחון מקיף שמעריך את צרכיו הנוכחיים ומאפשר לקבוע מהי הדרך הטובה ביותר כדי להתמודד עם הבעיה. חשוב לציין, כי בדיוק כמו מצבים כרוניים אחרים, אין דרך להבטיח שהאדם לא יחזור בהמשך חייו להשתמש בחומרים מסוכנים, אם כי טיפול אינטנסיבי וממושך יכול לסייע לאנשים למנוע בעיות בהווה ובעתיד כאחד.

באופן כללי, ישנן 3 דרכים לטיפול בהתמכרויות נפוצות. ראשית, ניקוי רעלים לעתים קרובות מהווה את הצעד הראשון בתהליך הטיפול, שכן הוא מתמקד בביסוס הבטיחות והנוחות של האדם במהלך הגמילה ומאפשר להתחיל את התהליך מנקודת מוצא יציבה ובריאה. שנית, טיפול התנהגותי פרטני, זוגי, משפחתי וקבוצתי מסייעים להניע שינוי, לעודד גמילה, לשפר מיומנויות של פתרון בעיות ולטפח כישורי תקשורת בין-אישית יעילים לשמירה על אורח חיים נורמטיבי. שלישית, במצבים מסוימים יש צורך לשלב טיפול התנהגותי יחד עם טיפול תרופתי על מנת להפחית את מידת החשק לחומרים ממכרים ולמתן את תדירות וחומרת התסמינים המלווים תהליך של גמילה.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: