מכון-דרור-לוגו

תפריט

מאמרים בנושא
התמכרויות

התמכרויות מאופיינות בצורך עז ובלתי נשלט להשתמש בחומר מסוים, כמו סמים ואלכוהול, או לחזור שוב ושוב על התנהגות מסוימת, כמו הימורים ומשחקי מחשב, כאשר מכורים אינם מסוגלים לשלוט לחלוטין על מעשיהם.

התמכרות גופנית מתארת מצבים בהם הגוף תלוי בחומר מסוים או בהתנהגות מסוימת וכל ניסיון להפסיק עשוי לטמון בחובו תסמינים של גמילה, שכן גוף האדם הופך לסובלני יותר כלפי החומר או ההתנהגות לאורך זמן והאדם נדרש לצרוך או לעשות יותר ויותר כדי לחוש את ההשפעות המתגמלות.

לעומת זאת, התמכרות פסיכולוגית מתייחסת למקרים בהם האדם חש תשוקה רגשית או פסיכולוגית לחומר מסוים או להתנהגות מסוימת וכל ניסיון להתגבר על התשוקה עלול להוביל לתחושת עצבות, דיכאון, חרדה, הפרעות שינה, בעיות זיכרון וקושי להתרכז.

אף על פי שישנם סוגי התמכרויות רבים, כולם משפיעים לרעה על הבריאות הגופנית והנפשית של מכורים, פוגעים בכל תחומי החיים המרכזיים ומצריכים התערבות מקצועית מיידית כדי להתגבר עליהם.

סוגי התמכרויות - מאמרים

טיפול בהתמכרויות
טיפול בהתמכרות: האם טיפול פסיכולוגי בהתמכרויות מתאים גם לכם?

התמכרות היא חלק בלתי נפרד מהחוויה האנושית ולכל אחד מאיתנו יש את ה"שדים" שהוא היה שמח להשתחרר מהם. כדי להבין האם ההתמכרות מהווה בעיה שצריך לטפל בה – חשוב לשאול את עצמנו את השאלות הנכונות ובעיקר לפתח הרבה יותר אמפתיה וסלחנות כלפי ההתמודדות הכל-כך נפוצה הזאת.

המדריך המלא >>
מכון גמילה מהתמכרויות
גמילה מהתמכרויות: המלצות על מכון, מרכז או מוסד גמילה מהתמכרות

כשמנסים להיגמל, חשוב לזכור שאין נוסחת קסמים מהירה ופשוטה שתבטיח הצלחה, אך יש המון כלים יעילים שיכולים להתאים לאנשים שונים עם צרכים שונים. יכול להיות שמכון גמילה יעזור להשתחרר מההתמכרות המזיקה – וייתכן שתוכלו לעשות זאת בעזרת טיפול רגשי ומעטפת של כלים משלימים.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה מסוכר ופחמימות
התמכרות לסוכר ופחמימות: תסמיני גמילה מסוכר ופחמימות

התמכרות לסוכר ופחמימות מוגדרת כתלות או כצורך בשימוש בחומרים אלה באופן מתמשך וכפייתי, זאת על אף שצריכה זו גורמת לנזק גופני או נפשי. סוכר משחרר דופמין, נוירוטרנסמיטר המסב לאדם תחושת הנאה והקלה כוזבת בכאב ובתסמיני חרדה ודיכאון.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה ממסכים
התמכרות למסכים: גמילה ממסכים לילדים, לבני נוער או למבוגרים

התמכרות למסכים הינה הפרעה הגורמת לילדים לדחף בלתי נשלט לשבת מול מסך ולצפות בסרטונים או לשחק באופן כפייתי במשחקים אלקטרוניים. השימוש המופרז במסכים פוגע ברווחת הילדים וגורם לעצבנות, מתח, חוסר שקט, מחשבות טורדניות, ריחוק חברתי, כאבי ראש, חוסר ריכוז, עלייה במשקל וירידה בהישגים הלימודיים.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה מטלפון
התמכרות לטלפון נייד ולסמארטפון: גמילה מטלפון סלולרי ללא תרופות

כשמנסים להיגמל מאלכוהול או מסיגריות – השאיפה היא להוציא את הגורם הממכר מחיינו לחלוטין, אבל ברור לכולם שכשזה מגיע לטלפון הנייד – זה לא כזה פשוט וגם לא רצוי. במקום זאת, כדאי להבין את הגורמים העמוקים יותר שעומדים מאחורי ההתמכרות ולמצוא את הכלים שיעזרו להשפיע עליהם לטובה.

המדריך המלא >>
התמכרות למשחקי מחשב
התמכרות למשחקי מחשב: תסמינים ושיטות גמילה ממשחקי מחשב

ילדים, בני נוער וגם מבוגרים רבים אוהבים מאוד לשחק במשחקי מחשב, ורבים מהם גם משקיעים בכך זמן רב. חלקם לא רק אוהבים לשחק, הם גם מכורים למשחק. במצב שכזה, הם עשויים להזניח את שאר תחומי החיים שלהם ולהפגין ירידה כללית וניכרת בתפקוד.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה מתרופות מרשם
התמכרות לתרופות ולכדורים: גמילה מתרופות מרשם ללא כדורים נוספים

תרופות הן מרכיב חיוני בשיפור הבריאות של אנשים רבים, אך חלקן מגיעות עם סיכון שאסור להתעלם ממנו. כדי למנוע נזק משימוש בתרופות, חשוב להכיר את סכנת ההתמכרות ובעיקר להיות מודעים הרבה יותר למה שהתרופה עושה. ואם ההתמכרות כבר מורגשת – כנות ופתיחות ישפיעו על היכולת לגבור עליה.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה מאלכוהול
טיפול בהתמכרות לאלכוהול: גמילה מאלכוהול – תסמינים של אלכוהוליזם

הכחשה ובדידות מלוות רבים מהמכורים לאלכוהול – והן בדיוק התחושות שעלולות להקשות עלינו לבקש את העזרה שתעזור לנתב את החיים למקום מאוזן יותר. על מנת לעשות זאת, כדאי לבחון בכנות את הרגלי השתייה ובעיקר להזכיר לעצמנו שיש דרכים מוכחות וטובות להשתחרר מהתלות בטיפה המרה.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה ממין
התמכרות לסקס: אבחון ודרכי טיפול בהתמכרות למין אצל גברים או נשים

דחף מיני הוא גורם חיובי שמהווה מרכיב חשוב בהישרדות המין האנושי, אבל בעידן המודרני, העיסוק במין והתרחבות המרחב הווירטואלי הופכים אצל חלקנו את היצר הבריא להתמכרות מזיקה. כדי להימנע מכך, כדאי להפסיק להתבייש, להבין איזה מקום תופסים חיי המין בחיים עצמם ולא לחשוש לבקש עזרה.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה מקנאביס
התמכרות לקנאביס: תסמיני סינדרום גמילה מקנאביס, מריחואנה או גראס

קנאביס נתפס כסם לא מזיק, אך אצל חלק מהאנשים, הוא עלול לגרום להתמכרות שתגבה מחיר לא פשוט. גם הגמילה עלולה לכלול תופעות לא נעימות – אך החדשות הטובות הן שיש הרבה דרכים לעבור את התהליך הזה בצורה בריאה יותר, שמותאמת למבנה האישיותי והפיזיולוגי של כל אדם.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה מסמים
שיטות טיפול בהתמכרות לסמים: תסמיני גמילה מסמים קלים או קשים

כל אדם יכול לפתח התמכרות לסמים קלים או קשים – וזה דורש המון אומץ להבין שיש צורך בשינוי ולפעול להשגתו. כדי להשיג את השינוי המיוחל, חשוב להתגבר על הבושה, לבחון בכנות את הרגלי השימוש ולבקש את העזרה הנכונה והמדויקת שתעזור לשנות את הדפוסים שמאיימים על הגוף והנפש.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה מקניות
התמכרות לקניות: סימנים ושיטות טיפול גמילה מקניות באינטרנט

התמכרות לקניות ברשת הינה הפרעת התנהגות כפייתית הדומה להתמכרות, בה האדם אינו מסוגל לשלוט בנטיות והדחפים שמביאים אותו לקנות. הדחף לקנות מוצרים שונים הינו עקבי, מוגזם, אימפולסיבי ובלתי ניתן לשליטה. התמכרות זו פוגעת משמעותית בתחום האישי, החברתי, התעסוקתי והכלכלי.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה מהימורים
התמכרות להימורים: איך נגמלים? שיטות טיפול גמילה מהימורים

התמכרות להימורים הינה הפרעה בה מופיעה התנהגות של הימורים חוזרים וכרוניים. התמכרות זו יכולה להתבטא בכל סוגי משחקי המזל, כאשר לאט לאט האדם משחק יותר, לעתים קרובות יותר ועבור כסף רב יותר. התמכרות זו עלולה לסכן או לגרום לאובדן מערכת יחסים חשובה, עבודה והישגים אקדמיים.

המדריך המלא >>
התמכרות לספורט
התמכרות לספורט: דרכי טיפול בהתמכרות לפעילות גופנית

התמכרות לספורט הינה התמכרות התנהגותית בה האדם מוטרד באופן אובססיבי מדימוי הגוף שלו, תופס את עצמו כחלש ועסוק בכפייתיות בבניית מסת שריר. מכורים לספורט משנים את אורח חייהם באופן חד, מתאמנים בצורה מוגזמת וצורכים באופן בלתי נשלט חלבונים, פחמימות וסטרואידים – מה שפוגע בכל תחומי התפקוד.

המדריך המלא >>

שאלות ותשובות בנושא סוגי התמכרות

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: