התמכרות למשחקי מחשב – המדריך להורים על גמילה ממשחקי מחשב

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מהי התמכרות למשחקי מחשב?

משחקי מחשב או משחקי וידאו, איך שתרצו לקרוא להם, החליפו במידה רבה את המשחק ברחוב. אמנם יש להם יתרונות בלתי-מבוטלים ולא מעטים, אך כמו במקרים רבים אחרים – אפשר לנצל לרעה ולהתמכר גם לדברים טובים. התמכרות למשחקי מחשב לא שונה במיוחד מהתמכרות לסמים, לאוכל או לאלכוהול וגורמת לירידה בתפקוד במישורים רבים בחיים.

החברות והיוצרים שיוצרים את משחקי המחשב יודעים מה הם עושים, והם הופכים מלכתחילה ובכוונת תחילה את המשחקים לממכרים יותר. זהו האינטרס שלהם – שכמה שיותר אנשים ישחקו כמה שיותר זמן.

משחקי וידאו משמשים כמפלט מהעולם החיצון, מעניקים סיפוק מיידי, מאפשרים לשחקנים להביע את עצמם ובמובן מסוים גם להגשים חלומות אישיים וכמוסים. משחקי מחשב יכולים גם להדחיק ולדחוק מצוקות ובעיות רגשיות מהעבר ומההווה.

התמכרות למשחקי וידאו נפוצה מאוד בקרב ילדים ובני נוער, ובפרט בזכרים, ומופיעה גם בקרב אנשים מבוגרים יותר. הם מתקשים לעמוד בדחף לשחק ומרגישים רע כשהם לא משחקים. הם מזניחים תחומים אחרים בחייהם, כולל עבודה ולימודים – ואף את בריאותם. גמילה ממשחקי מחשב היא אפשרית – כמו גמילה מכל התמכרות אחרת, וזאת על ידי טיפול נפשי ושינוי הרגלי החיים.

התמכרות למשחקי מחשב

התמכרות למשחקי מחשב - סימנים

ישנם מספר סימנים נפוצים דרכם ניתן לזהות התמכרות למשחקי מחשב או התמכרות למסכים. להלן רשימה הכוללת את המרכזיים שבהם:

• ירידה בתפקוד בכל התחומים שאינם קשורים למשחק
• בילוי מול משחקי המחשב עד לשעות הקטנות של הלילה
• שעות רבות של משחק רציף ללא הפסקה וללא הבעת סימני-חיים
• תחושה של חוסר שקט כשלא משחקים
• הרגלי אכילה והרגלי שינה בלתי-יציבים ובלתי-מאוזנים
• הוצאה כספית גדולה על משחקים וקונסולות
• חוסר כנות בנוגע לתדירות ומשך המשחק
• אובדן עניין בפעילויות רבות אחרות
• ירידה בהישגים בבית-הספר ובאקדמיה
• הסתגרות בחדר והעדפה של הווירטואלי על פני המציאותי
• איחורים לעבודה ופגיעה מקצועית וקרייריסטית כללית

אם אתם מזהים את הדפוסים הללו בהתנהגות של הילד, המתבגר או הפרטנר הזוגי, כדאי לשוחח איתם על כך ולגשת לטיפול במידת הצורך.

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו

התמכרות למשחקי וידאו - השלכות מעשיות

למשחק מוגזם ולהתמכרות למשחקי וידאו יש השלכות רבות הנוגעות לכל תחומי החיים של המכורים להם. המגמה היא לרוב מגמה של החמרה – משחקים עוד ועוד, מתפקדים פחות ופחות בכל שאר ההיבטים והתחומים, או במילה אחרת – הזנחה. הרשימה הבאה מתארת את ההשלכות העיקריות של ההתמכרות על חייהם של המכורים למשחקי וידאו:

• פגיעה בכישורים החברתיים ובמיומנויות התקשורת הבינאישית
• פגיעה במערכות יחסים חברותיות, משפחתיות ורומנטיות
• פגיעה בהישגים הלימודיים בבית הספר או באקדמיה
• פגיעה בקריירה ובסיכוי להתקדם ואף עמידה בפני סכנת פיטורין ממשית
• פגיעה במצב הכלכלי בשל הוצאות כספיות על משחקים ו/או איבוד מקום העבודה
• פגיעה באיכות השינה
• ויתור מוחלט על פעילות גופנית בריאה
• פגיעה בהרגלי האכילה ואכילה לקויה וחסרת ערכים תזונתיים חשובים
• השמנה
• פגיעה בבריאות הפיזית
• ירידה בערך ובדימוי העצמיים
• תחושה של חוסר שליטה
• הפרעות רגשיות שונות כמו דיכאון וחרדה, שרק מחמירות את ההתמכרות במטרה להדחיק ולמסך אותן
• רגשות אשמה

ככל שהאבחון והטיפול מבוצעים בשלב מוקדם יותר, כך יכול המכור לקבל מהר יותר שליטה מחודשת על חייו, לחיות חיים מאוזנים ובריאים יותר, לתפקד טוב יותר ולמצוא עיסוקים נוספים שימלאו אותו, יעניינו אותו ויעניקו לו סיפוק.

גמילה ממשחקי מחשב

טיפול בהתמכרות למשחקי מחשב

על מנת לטפל בהתמכרויות מכל סוג, לרבות בהתמכרות למשחקי מחשב, כדאי לבחון את האפשרויות הבאות, ואף לשלב בין 2 מהן או בין שלושתן:

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי פרטני – טיפול פרטני שבמסגרתו המטפל והמטופל מאתרים יחדיו דפוסי חשיבה והתנהגות שמזיקים למטופל ומשבשים את אורח חייו, ודוחפים אותו אל חיקה של ההתמכרות בכל פעם מחדש. במקומם הם קובעים דפוסים חדשים ובריאים ועובדים על יישומם בחיי המטופל.

טיפול קבוצתי – טיפול בקבוצה מוכר כטיפול יעיל בהתמכרויות שונות, והתמכרות למשחקי מחשב איננה שונה למשל מהתמכרות לסמים או לאלכוהול. במסגרת טיפול קבוצתי, המטופלים מקבלים סביבה בטוחה להביע בה את עצמם, להכיר אנשים המתמודדים עם בעיות דומות, לספוג השראה ותובנות וללמוד מאיש המקצוע שמנחה את הקבוצה כיצד להתגבר על ההתמכרות וליצור שגרה בריאה.

הדרכת הורים – כשמדובר בטיפול בהתמכרות למשחקי מחשב אצל ילדים או בני נוער, כדאי להוסיף נדבך טיפולי של הדרכת הורים. מדריכת הורים מייעצת להורים ומספקת להם כלים, דרכם יוכלו לעזור לילד ולמתבגר לחיות חיים מאוזנים, מלאים ומספקים, ומדריכה אותם כיצד להציב להם גבולות, לבסס סמכות הורית וכיצד לעזור לילד שלהם לפתח דפוסי התנהגות מועילים.

התמכרות למחשב

גמילה ממשחקי מחשב

בתקופה שבה נראה שכמעט כולם מכורים למסכים, ישנם אנשים שמכורים באופן ספציפי למשחקי מחשב, ולהתמכרות הזאת, שהיא אמיתית כמו התמכרות לאלכוהול ולסמים – יש השלכות מרחיקות-לכת על ההווה ועל העתיד שלהם.

לא קל לעיתים להבדיל בין משחק רב או מעט מוגזם, שנפוץ במיוחד כיום, לבין התמכרות מלאה למשחקי וידאו – אך ישנם סימנים המצביעים על כך. הסימן הטוב ביותר הוא הזנחה של תחומי החיים האחרים, שלא קשורים למשחק ופגיעה משמעותית בתפקוד.

ניתן לטפל בהתמכרות למשחקי מחשב על ידי פנייה לטיפול רגשי. מטפל או מטפלת רגשית יוכלו לעזור למטופל לסגל לעצמו הרגלים ודפוסי התנהגות בריאים יותר ולפתח חיים מלאים יותר מאשר משחק גרידא.

פעמים רבות ההתמכרות באה לכפות על ולהסתיר בעיה רגשית אחרת, וטיפול רגשי יוכל לחשוף אותה וכמובן שגם לטפל בה. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי פרטני וקבוצתי הוא דרך טובה לטפל בהתמכרות וכשמדובר באנשים צעירים, כדאי לשלב גם הדרכת הורים.

התמכרות למשחקי מחשב - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול והגמילה ממשחקי מחשב נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית .

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול וגמילה ממשחקי מחשב בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה, בעלת מעל 30 שנות ניסיון בעבודה עם ילדים, בני נוער ומבוגרים. הקימה את מכון דרור ומנהלת אותו משנת 2008, במקביל לעיסוקה כמדריכת פסיכולוגים צעירים במגזר הציבורי. בנוסף, רותי מתפקדת כמנהלת מקצועית בהתנדבות של קרן פילנתרופית הפועלת בתחומי החינוך והרווחה בישראל.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

התמכרות וגמילה ממסכים
התמכרות למסכים – מכון טיפול גמילה ממסכים לילדים או לבני נוער

התמכרות למסכים הינה הפרעה הגורמת לילדים לדחף בלתי נשלט לשבת מול מסך ולצפות בסרטונים או לשחק באופן כפייתי במשחקים אלקטרוניים. השימוש המופרז במסכים פוגע ברווחת הילדים וגורם לעצבנות, מתח, חוסר שקט, מחשבות טורדניות, ריחוק חברתי, כאבי ראש, חוסר ריכוז, עלייה במשקל וירידה בהישגים הלימודיים.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה מסוכר ופחמימות
התמכרות לסוכר ופחמימות – גמילה מסוכר ופחמימות – איך להיגמל מסוכר?

התמכרות לסוכר ופחמימות מוגדרת כתלות או כצורך בשימוש בחומרים אלה באופן מתמשך וכפייתי, זאת על אף שצריכה זו גורמת לנזק גופני או נפשי. סוכר משחרר דופמין, נוירוטרנסמיטר המסב לאדם תחושת הנאה והקלה כוזבת בכאב ובתסמיני חרדה ודיכאון.

המדריך המלא >>
התמכרות וגמילה מקניות
התמכרות לקניות באינטרנט או ברשת – סימנים – טיפול גמילה מקניות

התמכרות לקניות ברשת הינה הפרעת התנהגות כפייתית הדומה להתמכרות, בה האדם אינו מסוגל לשלוט בנטיות והדחפים שמביאים אותו לקנות. הדחף לקנות מוצרים שונים הינו עקבי, מוגזם, אימפולסיבי ובלתי ניתן לשליטה. התמכרות זו פוגעת משמעותית בתחום האישי, החברתי, התעסוקתי והכלכלי.

המדריך המלא >>

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו