אבחון וטיפול בעיכוב התפתחותי רב תחומי, תקשורתי או שפתי משמעותי

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

עיכוב התפתחותי רב-תחומי

קיימים סוגים שונים של עיכובים התפתחותיים אשר עשויים להתגלות אצל תינוקות, פעוטות וילדים בגיל הרך וחשוב לבצע הבחנה נכונה ביניהם על מנת להעניק לילדכם טיפול מיטבי, כאשר עיכוב התפתחותי עלול להשפיע על מיומנויות קוגניטיביות, מוטוריות, תקשורתיות, חברתיות, רגשיות והתנהגותיות אצל ילדים.

במקרים רבים, ילדים עשויים להיות מאובחנים עם עיכוב התפתחותי רב-תחומי, כלומר עיכוב התפתחותי כללי המשפיע על שני תחומים או יותר של ההתפתחות המוקדמת בגיל הרך.

בעוד מחקרים מציעים גורמים להופעתם של עיכובים התפתחותיים שונים, עבור חלק מהילדים הסובלים מעיכוב התפתחותי רב-תחומי הסיבה לא תמיד ברורה.

עיכוב התפתחותי

עיכוב התפתחותי קוגניטיבי

עיכוב התפתחותי קוגניטיבי עלול להשפיע על התפקוד האינטלקטואלי של תינוקות וילדים, להפריע למודעות ולהוביל ללקויות למידה המתגלות בדרך כלל במהלך לימודיהם בכיתה א'.

כמו כן, עיכוב התפתחותי קוגניטיבי עשוי להקשות על ילדים מסוימים לתקשר ולשחק עם ילדים ומבוגרים אחרים, כאשר במצבים אלה חשוב במיוחד לבצע אבחנה מבדלת בין עיכוב התפתחותי ואוטיזם.

עיכוב בהתפתחות הקוגניטיבית אצל ילדים עשוי להופיע בעקבות פגיעה מוחית הנגרמת כתוצאה מזיהום, כגון דלקת קרום המוח העלולה לגרור נפיחות במוח המוכרת כדלקת המוח, או תסמונת התינוק המנוער, כלומר פגיעת ראש הנגרמת לתינוק בעקבות ניעור אינטנסיבי או מכה בראש.

גורמים נוספים העלולים גם כן להגביר את הסיכון לעיכוב קוגניטיבי כוללים קיומה של אפילפסיה או הפרעות כרומוזומליות בעובר המשפיעות על ההתפתחות הקוגניטיבית, כגון תסמונת דאון.

יחד עם זאת, מרבית הילדים המאובחנים עם עיכוב התפתחותי מסוג זה אינם נמצאים באחת מקבוצות הסיכון הידועות ולכן לא תמיד מתאפשר לקבוע באופן חד משמעי מהו הגורם שהוביל לעיכוב.

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו

עיכוב התפתחותי מוטורי

עיכוב התפתחותי מוטורי פוגע ביכולתם של ילדים לתאם כשורה בין קבוצות גדולות של שרירים, כגון שרירי הרגליים או שרירי הזרועות, כמו גם בין שרירים קטנים יותר, כגון שרירי כפות הידיים.

לדוגמא, תינוקות ופעוטות הסובלים מעיכוב בהתפתחות המוטוריקה הגסה עלולים להתקשות מאוד בשלב בו מתחילים להתגלגל או לזחול.

בעת שמדובר בילדים הנמצאים בתקופת הגיל הרך, עיכוב מוטורי עשוי לבוא לידי ביטוי בקושי לעלות ולרדת בגרמי מדרגות או במראה כללי מגושם.

כמו כן, ילדים המאובחנים עם עיכוב בהתפתחות המוטוריקה העדינה עשויים לחוות קושי בהחזקת חפצים קטנים ורגישים, כגון צעצועים או כלי כתיבה וכן להתקשות לבצע באופן עצמאי מטלות יום יומיות שונות, כגון קשירת שרוכי הנעליים או צחצוח השיניים.

עיכוב בהתפתחות מוטורית נובע לרוב מאחד המצבים הבאים:

  • תנאים גנטיים מורכבים, כגון אכונדרופלזיה (מחלה תורשתית הגורמת לקיצור הגפיים)
  • מצבים רפואיים המשפיעים על השרירים השונים, כגון ניוון שרירים (ALS) או שיתוק מוחין (CP)
  • בעיות התפתחותיות מבניות, כגון חוסר התאמה באורך הגפיים
עיכוב התפתחותי שפתי

עיכוב התפתחותי חברתי, רגשי והתנהגותי

מרבית הילדים המאובחנים עם עיכוב התפתחותי רב-תחומי (כללי) מתמודדים גם עם עיכוב במיומנויות החברתיות, הרגשיות וההתנהגותיות, כולל ילדים המאובחנים עם הפרעות נוירו-התנהגותיות שונות, כגון רצף הספקטרום האוטיסטי (אוטיזם) והפרעת קשב וריכוז (ADHD).

בעקבות קיומם של הבדלים משמעותיים בהתפתחות המוח בינם לבין ילדים אחרים, הם עלולים לעבד מידע או להגיב לסביבתם באופן שונה מאוד מילדים אחרים בני אותו גיל.

בשל כך, עיכוב בהתפתחות החברתית, הרגשית וההתנהגותית עשוי להשפיע על יכולתם של תינוקות וילדים ללמוד כיצד לתקשר ולקיים אינטראקציות שונות עם ילדים ומבוגרים אחרים.

במקרים של עיכוב התפתחותי רב-תחומי (גלובלי), ילדים צפויים לגלות קשיים במיומנויות רגשיות וחברתיות, כולל קושי בהבנה של מחוות ורמזים חברתיים, קושי ביצירת תקשורת עם אנשים אחרים וקושי לנהל דו שיח משמעותי.

כמו כן, ילדים אלה עשויים לחוות קשיים בהתמודדות עם תסכול או בהתמודדות עם מעברים ושינויים.

לדוגמא, ילדים הסובלים מעיכוב התפתחותי משמעותי הנמצאים בסביבה תובענית מדי מבחינה רגשית או חברתית עלולים להציג לעתים תכופות התפרצויות זעם קשות הנמשכות זמן ממושך.

חשוב לציין, כי לרוב קשיי התנהגות אלה הינם נורת אזהרה המעידה על כך שילדים זקוקים לטיפול ותמיכה מקצועית רבה יותר על מנת להתמודד בהצלחה עם האתגרים הרגשיים והחברתיים עמם הם מתמודדים בחיי היום יום, כולל ביצוע התאמות בסביבתם או בכישורי הלמידה שלהם.

עיכוב התפתחותי תקשורתי

עיכוב התפתחותי שפתי

עיכוב התפתחותי שפתי עשוי לנבוע מהפרעה בקליטת שפה, מצב בו ילדים מתקשים להבין מילים או מושגים בסיסיים.

לדוגמא, ילדים צעירים הסובלים מסוג זה של עיכוב שפתי צפויים לחוות קושי בזיהוי של צבעים, צורות או חלקי גוף.

כמו כן, עיכוב שפתי עשוי להיות תוצאה של הפרעת שפה אקספרסיבית, מצב בו ילדים הינם בעלי אוצר מילים דל משמעותית מהמצופה בגילם ומתקשים להרכיב משפטים מורכבים.

במקרה של עיכוב התפתחותי שפתי הנגרם בשל הפרעת שפה אקספרסיבית, ילדים עשויים למלמל, לדבר וליצור משפטים לאט מאוד ביחס לילדים אחרים בני גילם.

למשל, סביר שהם יפגינו שילוב של מספר קשיים שפתיים, כגון עיכוב בקול ועיכוב בהבעה גם יחד.

בנוסף, ייתכנו מצבים בהם הסיבה להופעתו של עיכוב שפתי אצל ילדים הינה בעיה מוטורית-אוראלית רפואית, כגון חולשה משמעותית בשרירי הפה או קושי להניע את הלשון או הלסת – מה שמפריע לאדם בהפקת הדיבור ומוכר בשם המקצועי הפרעות דיבור בגיל הרך.

מלבד גורמים שכיחים אלה, עיכוב שפתי משמעותי יכול להיות תוצאה של בעיות גופניות שונות, כגון תסמונות גנטיות, אובדן שמיעה, אובדן ראייה או נזק מוחי, כמו גם כתוצאה של גורמים סביבתיים, כגון היעדר גירוי שפתי.

יחד עם זאת, חשוב לזכור כי ישנם מקרים לא מעטים בהם לא ניתן להצביע על גורם חד משמעי אשר גורם לעיכוב שפתי אצל ילדים.

עיכוב התפתחותי - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול בעיכוב התפתחותי אצל ילדים נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, מתבגרים ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול בעיכוב התפתחותי אצל ילדים בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה, בעלת מעל 30 שנות ניסיון בעבודה עם ילדים, בני נוער ומבוגרים. הקימה את מכון דרור ומנהלת אותו משנת 2008, במקביל לעיסוקה כמדריכת פסיכולוגים צעירים במגזר הציבורי. בנוסף, רותי מתפקדת כמנהלת מקצועית בהתנדבות של קרן פילנתרופית הפועלת בתחומי החינוך והרווחה בישראל.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו