טיפול בבישול – תרפיה בבישול – מטבח טיפולי – בישול ככלי חינוכי טיפולי

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה טיפול בבישול?

טיפול בבישול הינו סוג של תרפיה רגשית המשלבת אומנות, טכניקה וידע, כשפעולת הבישול משלבת תרבות וחיבה יחד.

באופן כללי, בני אדם 'אוכלים' את הנוף הסובב אותם, שכן בדרך כלל מבשלים על בסיס מסורת וידע נרכשים ובהתאם למערכת היחסים עם הזולת.

בעוד ניתן להתייחס לבישול במטבח בדרכים רבות, הדרך המעשית ביותר הינה לבשל מה שיש לבשל, לא משנה באיזו דרך, על מנת למלא את הצרכים התזונתיים של האדם.

במקרים אחרים, ניתן להתייחס לבישול בפן המסחרי משום שהכנת מזון יכולה לשמש גם למטרה עסקית.

יחד עם זאת, הדרך היעילה, היצירתית והחברתית ביותר להתייחס לפעולת הבישול הינה למצוא בה מידה של הנאה ולגרום לזולת להנות מהצלחותיכם במטבח.

במידה ותנסו לבשל אוכל מבלי למהר ומתוך כוונה לשדר חיבה או אהבה ולהפוך את האכילה לחוויה מיוחדת עבור יקיריכם, תגלו שהבישול מפסיק להוות מטלה מעיקה והופך לכלי חינוכי-טיפולי המאפשר ביטוי אישי.

תרפיה בבישול מפעילה את כל מערכת החושים של האדם, הן תוך כדי תהליך הבישול והן כשמגיע שלב אכילת התוצרים.

מכיוון שהעבודה במטבח מערבת את חוש הראייה, חוש השמיעה, חוש המגע, חוש הריח וחוש הטעם, פעולת הבישול טומנת בחובה קשת רחבה של רגשות אמיתיים המרמזים על חוויה אינטגרלית.

למעשה, בישול הינה אחת הפעולות היחידות המאפשרות מגוון רחב כל כך של חושים ולכן היא נחשבת למתגמלת ביותר עבור ילדים, בני נוער ומבוגרים.

טיפול-בבישול

בישול ככלי חינוכי טיפולי

אחד המאפיינים המרכזיים של בישול ככלי חינוכי-טיפולי הינו שהתוצאה לעולם אינה זהה, כך שאדם יכול לבשל מנה מספר פעמים אך המראה והטעם יתגלו כשונים ומפתיעים בכל פעם מחדש.

באותה מידה, שני אנשים שונים בעלי תכונות אופי שונות יכולים לבשל באותו המטבח את אותו המתכון והטעם יהיה שונה לחלוטין. משום כך, מדובר בפעילות המשלבת חוויה אישית ויצירתית מאוד.

בנוסף, בישול מהווה אחת מהמשימות המאפשרות אופני ביצוע אין-סופיים וניתן לערוך שינויים בכל אחד מהשלבים של תהליך ההכנה, כגון בדרך בה מבשלים את האוכל או בדרך בה מגישים אותו.

כמו כן, מאחר והאפשרויות העומדות בפניכם במטבח הן אין-סופיות, תוכלו להיות יצירתיים גם בזמני הבישול ובתוספות המתלוות למנה העיקרית או לקינוחים.

תרפיה בבישול גם מלמדת ילדים ומבוגרים לעבוד בשלבים עוקבים, שכן להבדיל מפעילויות רבות אחרות, בישול מצריך ביצוע של שלב אחד בכל פעם לפני שניתן להתקדם לשלב הבא – מה שדורש יכולת סבלנות וריכוז משום שזמני הבישול בדרך כלל אינם תלויים בבני האדם.

באותו אופן, עבודה במטבח מצריכה ביצוע של מספר משימות במקביל ויכולת תמרון ביניהן, כמו גם תשומת לב מרבית. לדוגמא, בזמן שמניחים את הבצק כדי שינוח מתחילים לעבוד על המילוי ובזמן שהמים רותחים מתחילים להכין את המרכיבים לשלב הבא.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

תרפיה בבישול - תהליך

כאמור, בישול הוא דבר בלתי צפוי ולעתים אתם מבשלים משהו אך הוא נשרף כי הוסחה דעתכם או מגלים שלתוצאה שקיבלתם אין את המרקם והטעם שכל כך שאפתם אליהם.

במצבים אלו הדורשים מיומנויות נרכשות של פתרון בעיות וקבלת החלטות, מטבח טיפולי עוזר לחזק את היכולת לפתור בעיות ביעילות ולקבל החלטות נבונות על ידי גירוי האינטליגנציה של האדם בתרגילים שונים.

מכיוון שבמהלך הבישול אנשים נדרשים לקבל החלטות משמעותיות רבות, תרפיה בבישול מגבירה את יכולת קבלת ההחלטות באמצעות חיוב המטופלים לנתח את מצבם ולחשוב היטב על הדרך בה הם מתכוונים לפתור אותו.

למשל, ייתכן שבמתכון המסוים שאתם עובדים על פיו נאמר לכם שצריך לאפות דבר מה מסוים כ-10 דקות, אולם אתם מגלים שהדבר לא נאפה מספיק בזמן זה.

מטבח טיפולי

מטבח טיפולי - יתרונות

טיפול באמצעות בישול עוזר לילדים ומבוגרים לסגל לעצמם גישה חיובית המאפשרת לבישול להפוך לפעילות מרגיעה במקום מטלה מעצבנת, כאשר אחת המטרות המרכזיות של הטיפול הינה לא לבשל בעצבנות או לצפות להגיע תמיד לתוצאות המושלמות שמפנטזים עליהן.

במצב האידיאלי, מטופלים המסיימים את התהליך יוכלו לבשל בשלווה ולשמור על ראש פתוח וגמיש שיאפשר להם להתגבר על מצבים מאתגרים, הן במטבח והן מחוצה לו.

מלבד זאת, בישול יחד עם בן או בת הזוג, כמו גם עם חבר או חברה קרובים, יכול להיות חוויה מהנה ומפרה מאוד, אם כי ניתן לחוש הנאה גם מהגשת מנה שהוכנה במו ידיכם במיוחד עבור יקיריכם.

בעזרת מטפלים מוסמכים בבישול, תגלו שמדובר בפעילות מהנה ומתגמלת במיוחד המלאה בתועלות פסיכולוגיות וחברתיות.

חשוב לציין, כי התחלת תהליך של טיפול באמצעות בישול אינה מצריכה מומחיות או ניסיון קודם במטבח, אלא מספיקים מוטיבציה פנימית גבוהה להצלחה, רצון עז לשינוי ותוכנית טיפולית המתואמת למצבכם הנפשי וצרכיכם האישיים.

במידה והנכם שוקלים לעשות כן, אל תהססו ליצור קשר עם מטפלים בבישול ולבדוק האם מדובר בשיטת טיפול רגשי שיכולה לעזור לכם להתמודד טוב יותר עם התסמינים שאתם חווים בחיי היום יום.

תרפיה בבישול

טיפול בבישול - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול בבישול נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופלים מרגישים בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים להם ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול בבישול בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא טיפולים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT
טיפול CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי – מטפלים מומלצים בשיטת CBT

הגדרה נכונה של הבעיה או המטרה, שיעורי בית שמתרגלים מחוץ לקליניקה ובעיקר התמקדות בהווה ופחות בעבר – כך טיפול CBT מסייע לילדים, בני נוער ומבוגרים להשתחרר מפחדים, להתגבר על חרדה ודיכאון, לבנות ביטחון עצמי ולשפר את הבריאות והיציבות הנפשית בשורה ארוכה של היבטים.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: