מכון-דרור-לוגו

תפריט

טיפול במשחק – מה זה? תרפיה במשחק לילדים – המדריך המלא (2022)

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה טיפול במשחק?

טיפול במשחק, סוג של טיפול רגשי לילדים, מאפשר למטופלים המתקשים לעבד את רגשותיהם בעצמם או לבטא את בעיותיהם בפני הוריהם ומבוגרים אחרים לחקור רגשות, להתמודד עם טראומות שאינן פתורות, לסגל לעצמם מנגנוני התמודדות חדשים וללמוד כיצד להימנע מהתנהגויות בלתי הולמות.

אף על פי שתהליך של טיפול במשחק עשוי להיראות לחלק מהאנשים כמו זמן משחק רגיל, פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים מוסמכים יכולים להשתמש בזמן המשחק על מנת להתבונן בילדים משחקים ולהגיע לתובנות משמעותיות לגבי הבעיות הנוכחיות שלהם.

לדוגמא, מחקרים שונים שנערכו בשנים האחרונות בארץ ובעולם מצאו כי טיפול במשחק מאפשר לילדים צעירים לחשוף ולהתמודד עם טווח רחב של סוגיות פסיכולוגיות ויכול לעזור להם במגוון תחומים, כולל:

שיפור היכולת לקחת אחריות על התנהגויות מסוימות
פיתוח אסטרטגיות התמודדות חדשות
חיזוק ההערכה העצמית הפנימית
שיפור היכולת לגלות אמפתיה וכבוד לזולת
פיתוח כישורי פתרון בעיות יצירתיים
הפחתת רמת החרדה
שיפור היכולת לחוות ולהביע רגשות במלואם
פיתוח הכישורים החברתיים
• חיזוק היחסים המשפחתיים
שיפור מיומנויות מוטוריקה עדינה וגסה
• פיתוח כישורים שפתיים חדשים

טיפול במשחק

טיפול במשחק לילדים

מכיוון שילדים צעירים אינם בעלי כישורים שפתיים של מבוגרים, הם לעתים קרובות עשויים לחוש דברים, אך להתקשות להביע אותם בפני הוריהם ומבוגרים אחרים – מה שעלול להוביל לכך שמבוגרים יפרשו אותם באופן שגוי או שהורים יחמיצו לחלוטין רמזים מילוליים ולא מילוליים של ילדיהם.

לעומת זאת, ילדים לומדים להבין את העולם ואת מקומם בעולם באמצעות משחקים, שכן בזמן המשחק הם חופשיים לפעול בהתאם לרגשות הפנימיים והעמוקים ביותר שלהם, אינם לחוצים, פחות זהירים ויותר נכונים לשתף את רגשותיהם בזמנם ובשיטת התקשורת המאפיינת את גילם הצעיר.

בדומה לשיטות טיפול רגשי אחרות, כמו טיפול בהבעה ויצירה או תרפיה במוזיקה, ככל שהאמון של הילדים במטפלים הולך וגדל והקשר ביניהם הולך ומתחזק, כך הם מרגישים בטוחים יותר בחדר הטיפולים ומאפשרים לעצמם להיות יצירתיים יותר ומילוליים יותר בזמן המשחק.

בנוסף ליתרונות הרבים שתוארו לעיל, טיפול במשחק לילדים נמצא כמועיל גם במצבים הבאים:

עיכובים התפתחותיים
לקויות למידה
הפרעת קשב וריכוז (ADHD)
דיכאון
הפרעות על רצף הספקטרום האוטיסטי (ASD)
בעיות התנהגות
התפרצויות זעם
אנורזיס
• הפרעות חרדה
בעיות רגשיות
התקפי כעס
אנקופרזיס
• הפרעות אכילה
מחלות כרוניות
צער
אובדן
טראומה
סוגיות משפחתיות
הזנחה
התעללות

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

תרפיה במשחק - תהליך

תהליך של טיפול במשחק משתנה מאוד בהתאם לצרכים האישיים של המטופלים השונים, אולם במרבית המקרים המטפלים נפגשים תחילה לראיון מקדים עם ההורים, שמטרתו להבין לעומק את סיבת הפניה ולקבוע יחד מהן המטרות הטיפוליות.

לאחר השיחה המקדימה עם ההורים, במהלך המפגשים הראשונים המטפלים בדרך כלל מתבוננים בילדים בזמן שהם משחקים על מנת להעריך באופן יסודי את מצבם הנוכחי, להחליט מהי הגישה הטיפולית המתאימה ביותר ולגבש תכנית טיפול מותאמת אישית.

באופן כללי, טכניקות נפוצות של טיפול במשחק לילדים כוללות:

הדמיה יצירתית
סיפור סיפורים
משחקי תפקידים
צעצועים
בובות
מסכות
דמויות
אומנות
יצירה
שולחן חול
משחקי קלפים
בית בובות
בלוקים
ריקוד
תנועה יצירתית
מחזות מוזיקליים
משחקים טיפוליים

תרפיה במשחק

טיפול במשחק - לא רק לילדים

בעוד טיפול במשחק לרוב מקושר לטיפול בילדים צעירים, בני נוער ומבוגרים המתקשים לבטא במילים את הרגשות הפנימיים שלהם גם כן יכולים להפיק תועלת רבה מתהליך של טיפול במשחק למבוגרים.

בעת טיפול במבוגרים, מטפלים במוזיקה בדרך כלל משתמשים במשחקי תפקידים דרמטיים או בטיפול בשולחן חול כדי לעזור להם להביא לביטוי רגשות מסוימים שהם מתקשים לבטא במילים וללמוד אסטרטגיות יעילות להתמודדות עם תרחישים שונים.

למשל, טיפול במשחק יכול לסייע למבוגרים להתמודד טוב יותר עם כל אחד מהמצבים הבאים:

מתח נפשי מתמשך
פוסט טראומה (PTSD)
• התמכרויות
טראומה
הפרעות מצב רוח
בעיית שליטה בכעסים
מוגבלות שכלית
הפרעות חרדה
• מחלות כרוניות
דמנציה
סוגיות לא פתורות מתקופת הילדות
התעללות

טיפול במשחק לילדים

טיפול במשחק - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, טיפול במשחק נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה האבחונית או הטיפולית .

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול במשחק בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא טיפולים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT
טיפול CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי – מטפלים מומלצים בשיטת CBT

הגדרה נכונה של הבעיה או המטרה, שיעורי בית שמתרגלים מחוץ לקליניקה ובעיקר התמקדות בהווה ופחות בעבר – כך טיפול CBT מסייע לילדים, בני נוער ומבוגרים להשתחרר מפחדים, להתגבר על חרדה ודיכאון, לבנות ביטחון עצמי ולשפר את הבריאות והיציבות הנפשית בשורה ארוכה של היבטים.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: