מכון-דרור-לוגו

תפריט

טיפול דיאדי – מה זה? טיפול הורה ילד – המדריך המלא להורים (2022)

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה טיפול דיאדי?

טיפול דיאדי, המכונה גם טיפול הורה-ילד, הינו גישה טיפולית שפותחה לטיפול בטראומה, אובדן וחוויות חיים מלחיצות אחרות שילדים עלולים לחוות במהלך תקופת הילדות, המבוססת על ההנחה כי קשר הורה-ילד מהווה הגורם המרכזי בהתפתחותם הבריאה של ילדים.

באופן כללי, טיפול דיאדי מאפשר לילדים מסגרת בטוחה בה הם יכולים לחקור, לעבד ולפתור טווח רחב של זיכרונות קשים, חוויות טראומטיות ורגשות עכשוויים שהם מדחיקים או מכחישים משום שאלו מבהילים או מביישים אותם, כאשר תחושת הבטיחות נוצרת תוך כדי תהליך בו הילדים לומדים להרגיש בטוחים עם המבוגרים שאחראים על הטיפול בהם, כלומר הוריהם.

מכיוון שהמטרה העיקרית של חיזוק הקשר הרגשי בין ילדיהם למטפלים שלהם הינה בנייה וחיזוק של תחושת בטיחות, טיפול דיאדי לילדים ובני נוער ממוקד תחילה בתמיכה בהתפתחות אינטראקציה הורה-ילד, שמטרתה לסייע להם להירפא מהטראומה ולחנך אותם לפנות לדמויות התקשרות בתקופות של לחץ נפשי מתמשך.

טיפול דיאדי

טיפול הורה ילד - תהליך

תהליך של טיפול משולב הורה-ילד מתחיל תמיד בפגישה מקדימה (אינטייק) עם ההורים בלבד כדי להבין היטב את בעיותיו הנוכחיות של הילד ולהגדיר יחד עם המטפל או המטפלת את המטרות הטיפוליות הניצבות בפניכם, כגון הגברת הבטיחות הפסיכולוגית של הילד, המוכנות שלו להסתמך על דמויות התקשרות ויכולתו לעבד ולפתור את החוויות הטראומטיות או הקשות לוויסות הנחקרות במהלך המפגשים הטיפוליים.

מטרות נוספות של טיפול דיאדי לילדים ומתבגרים כוללות:

תמיכה בהתפתחות רגשית באמצעות לימוד זיהוי, ויסות ותקשור רגשות
תמיכה בהתפתחות אישית באמצעות לימוד הערכת תהליך הלמידה באמצעות חיקוי הכישורים ותחומי העניין הבסיסיים של דמויות התקשרות
שיפור מערכות יחסים בעזרת לימוד זיהוי ופתרון קונפליקטים עם אנשים אחרים
הקניית מודעות לחיים פנימיים תוך לימוד דרכים חדשות לדבר על רגשות, מחשבות, משאלות וכוונות בצורה שתובן לעומק על ידי אנשים אחרים
הקניית מודעות לחיים פנימיים של הזולת תוך לימוד שיטות חדשות לתפוס ולהבין באופן מדויק יותר את המניעים העומדים בבסיס התנהגותם של אנשים אחרים

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

טיפול דיאדי משולב

טיפול דיאדי תומך בפיתוח וטיפוח תכונות מסוימות וגישה הורית היוצרת תחושת בטיחות, אינטימיות רגשית ופתיחות במערכת היחסים הורה-ילד – מה שמאפשר לבני המשפחה למצוא פתרונות קלים ומהירים יותר לכל קונפליקט שנוצר או בעיה התנהגותית שמתהווה.

לדוגמא, שובבות משקפת את העניין החיובי, הבלתי מותנה והעמוק בין הורה-ילד ובהיותם יחד, כאשר שובבות בדרך כלל באה לידי ביטוי בצחוק, בהתגרות עדינה, בסיפור סיפורים מצחיקים, בביצוע פעילויות משותפות ובבילוי זמן משותף בקלילות ובפתיחות.

באופן דומה, סקרנות גורמת להורים להיות מעורבים יותר במעשים של ילדיהם ולזהות טוב יותר את כל תכונות האופי והיכולות המיוחדות שלהם, לעתים קרובות במידה כזו שהילדים מבחינים בהשפעת מעשיהם על הוריהם ובוחרים לנקוט במעשים בעלי השפעה חיובית על הוריהם.

בנוסף, גילוי אמפתיה כלפי ילדים ובני נוער מאפשר להם להתמודד ביעילות רבה יותר עם אתגרים ולהימנע מהיתקלות בחוויות המעוררות כעס, זעם, פחד, ייאוש או בושה, שכן במצבים בהם הורים חווים את החוויות הרגשיות השליליות של ילדיהם יחד איתם, השפעתם של מצבים אלו הולכת וקטנה.

טיפול דיאדי באמנות

טיפול דיאדי לחיזוק קשר הורה ילד

כאמור, טיפול דיאדי יכול להועיל לילדים המתמודדים עם מגוון של קשיים רגשיים, בעיות התנהגות וקונפליקטים במערכות יחסים בין אישיות, אולם נעשה בו שימוש בעיקר במקרים בהם ילדים חוו טראומה מורכבת (אירועים טראומטיים מרובים בעלי השפעה מיידית או ארוכת טווח) או טראומה התפתחותית (טראומה מורכבת המתרחשת בהקשר המשפחתי, באופן ממושך וכרוני, המשפיעה על התפתחות הילד).

מאחר וילדים ומתבגרים הסובלים מקושי לבטוח בדמויות התקשורת והיסטוריה של חוויות טראומטיות מתקשים מאוד ליצור ולשמר מערכות יחסים משמעותיות עם בני גילם ועם מבוגרים, במקרים רבים המטרה המרכזית של טיפול דיאדי תהיה לעזור להורים לסגל לעצמם את היכולת והמחויבות לתמוך בהתפתחותה של תחושת הביטחון הנחוצה אצל ילדיהם.

טיפול הורה ילד

טיפול דיאדי - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, טיפול דיאדי נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה האבחונית או הטיפולית .

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול דיאדי בגבעתיים חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא טיפולים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT
טיפול CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי – מטפלים מומלצים בשיטת CBT

הגדרה נכונה של הבעיה או המטרה, שיעורי בית שמתרגלים מחוץ לקליניקה ובעיקר התמקדות בהווה ופחות בעבר – כך טיפול CBT מסייע לילדים, בני נוער ומבוגרים להשתחרר מפחדים, להתגבר על חרדה ודיכאון, לבנות ביטחון עצמי ולשפר את הבריאות והיציבות הנפשית בשורה ארוכה של היבטים.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: