מכון-דרור-לוגו

תפריט

טיפול זוגי במרכז – מטפלים זוגיים מומלצים במרכז – ייעוץ זוגי במרכז

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

טיפול זוגי

טיפול זוגי יכול לעזור לשקם זוגיות במשבר, להתמודד עם דאגות וחששות, להתגבר על בעיות מורכבות או מתמשכות וללמוד מיומנויות כלליות של יחסים בין-אישיים.

בעוד זוגות מחליטים לפנות לייעוץ זוגי מסיבות רבות ומגוונות, המטרות השכיחות ביותר של טיפולים זוגיים הינן:

התמודדות עם סוגיות מלחיצות ומיידיות המצריכות מיומנויות שאינן ברשות המטופלים
התעמתות ישירה עם קונפליקטים בשלב מוקדם של התפתחותם
שיפור ביחסים הבין-אישיים
התקרבות כבני זוג

בתחילת כל תהליך של טיפול זוגי, מטפלים זוגיים עובדים יחד עם זוגות כדי להבין טוב יותר מדוע פנו לטיפול ומהן הסוגיות אותן מעוניינים לפתור, כאשר המיקוד משתנה מאוד בהתאם למאפייני הקשר הזוגי שלכם והגישה של המטפל או המטפלת הזוגית שבחרתם.

יחד עם זאת, כאמור, ישנם מספר נושאים נפוצים אותם נפרט בהמשך, בגינם מומלץ לפנות לייעוץ זוגי כדי למנוע בעיות אפשריות.

חשוב לציין, כי טיפולים זוגיים מיועדים לכל סוגי הזוגות, כולל נשואים, לא נשואים, מונוגמיים, פוליאמוריים ויחידים העובדים על פיתוח קשרים זוגיים.

בנוסף, פנייה ליועצים זוגיים יכולה להטיב עם כל סוגי מערכות היחסים, כגון מערכות יחסים לטווח ארוך, מערכות יחסים בשלט רחוק ומערכות יחסים פתוחות, כמו גם עם יחידים אשר שוקלים לפתח מערכת יחסים חדשה.

במידה והנכם מעוניינים לשפר את היחסים עם בני הזוג שלכם אך הם אינם מעוניינים לקחת חלק בתהליך של טיפול רגשי, באפשרותכם לפנות ולהתחיל את התהליך לבדכם, כשלרוב בני הזוג בוחרים להצטרף לאחר שמבחינים בשינויים חיוביים בקשר הזוגי.

טיפול זוגי

ייעוץ זוגי

זוגות רבים פונים לטיפול זוגי אחרי או לאחר בגידה גופנית או רגשית. במקרים אלו, מטרת התהליך הינה להבין את חומרת הפגיעה ולשקם את הזוגיות, אולם לעתים קרובות בני הזוג עשויים להתרחק עוד יותר לאחר מספר פגישות עם יועץ או יועצת זוגית בסוגיות הקשורות לבגידה וחוסר אמון במערכת היחסים.

ייעוץ זוגי יכול לעזור לכם ללמוד איך לשקם זוגיות במשבר בעקבות בגידה או משברי חיים אחרים שאינם בשליטתכם המלאה, כמו קבלת אבחנה של מחלה רפואית חשוכת מרפא, התמכרות למסכים, סמים או אלכוהול, אובדן מקום עבודה מרכזי או מוות של בן משפחה, חבר קרוב ואף בעל חיים.

קושי של בני זוג לתקשר זה עם זה, וויכוחים מרובים וחריפים בין בני זוג, התמודדות עם משבר נפשי לאחר הצטרפותו של תינוק חדש למשפחה, קשיים כלכליים מלחיצים ודאגות הקשורות לכסף מהווים גם כן סיבות שכיחות בגינן זוגות פונים ליועצים זוגיים מומלצים, זאת משום שיועצים מנוסים יכולים לעזור לכם להבין טוב יותר את בני הזוג שלכם ולאפשר לכם מרחב לשיקום הזוגיות.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

מטפל זוגי מומלץ

התמודדות יעילה עם אתגרים הקשורים ליחסי מין ואינטימיות בין בני זוג הינה אחת ההתמחויות של כל מטפל או מטפלת זוגית מוסמכים, כאשר לעתים קרובות מדובר בזוגות שאינם מקיימים כלל יחסי מין, זוגות שמקיימים יחסי מין אך אינם חווים רמה גבוהה של אינטימיות או זוגות שפשוט מרגישים שהם הולכים ומאבדים את הקשר האינטימי זה עם זה. במצבים אלו, טיפול זוגי קצר מאוד יכול לעזור לכם להתחבר מחדש ולשקם זוגיות במשבר, במיוחד בכל הקשור לאינטימיות.

יועץ או יועצת זוגיות יכולים לסייע גם בהתגברות על קונפליקטים מורכבים עם בני משפחה אחרים או חברים קרובים וכן במציאת המקום בו שני בני הזוג מרגישים בנוח כי מכבדים אותם, כמו מצבים בהם אחד מבני הזוג מרגיש שאינו זוכה לכבוד והערכה מצד הוריו של בן הזוג השני ומייחל שבן זוגו יגבה אותו יותר כשהוריו נמצאים בסביבה או במקרים בהם אחד מבני הזוג אינו מרוצה ומתמרמר על כך שבן הזוג השני מבלה זמן רב עם חבריו.

זוגות רבים בוחרים לפנות לטיפול זוגי, המכונה בהקשר זה גם ייעוץ נישואין, בשלב בו הם מתכוננים לנישואין ומעוניינים לבסס את הקשר הזוגי שלהם. מכיוון שמדובר בסוג ייחודי מאוד של טיפול, שכן הייעוץ מתמקד בהכנת בני הזוג לכל תחומי הנישואין, החל מגידול משותף של ילדים, ביקור אצל הורי בני הזוג, הרגלים הקשורים ליחסי מין והתמודדות עם משברים בזוגיות וכלה בניהול משותף של הכסף ומשק הבית.

יש לציין, כי יועץ או יועצת נישואין יכולים לפעול על פי מוטיבים דתיים התואמים את הדת והקהילה אליה בני הזוג משתייכים.

מלבד המצבים המתוארים לעיל, טיפול זוגי מומלץ גם לזוגות המעוניינים לשפר את המיומנויות הבין-אישיות שלהם, כך שאין הכרח שתתמודדו כעת עם בעיה חמורה על מנת לפנות למטפל או מטפלת זוגית. למעשה, זוגות רבים הפונים לייעוץ זוגי פשוט מעוניינים לרכוש כלים וטכניקות נוספים כדי לחזק את הקשר הזוגי שלהם ולהפוך את יחסיהם לטובים ופוריים עוד יותר.

טיפול זוגי במרכז

מטפלת זוגית מומלצת

מחקרים קליניים רבים הוכיחו כי ייעוץ זוגי הינו יעיל ביותר עבור שיפור מערכות יחסים זוגיות ובריאות רגשית של יחידים הנמצאים בזוגיות, כשטיפול בזוגיות מטיב הן עם כל אחד מבני הזוג כפרט והן עם שניהם כזוג.

למעשה, מחקרים שונים מצאו כי מטפלים זוגיים יכולים לעזור לבני זוג לשפר את יחסיהם האישיים בכ-70% מהמצבים וש-90% מהזוגות הפונים ליועצים זוגיים מדווחים על שיפור מסוים ברווחתם הנפשית.

בדיוק כמו במודלים טיפוליים אחרים, טיפול זוגי יכול להתבצע באמצעות סוגים שונים של גישות טיפוליות ואין גישה אחת ויחידה שמתאימה לטיפול בכל סוגי המצבים והזוגות. לכן, המלצות על אנשי מקצוע צריכות להתבסס על הבנה מלאה של סיבת הפניה ומצבכם הנוכחי של בני הזוג.

לדוגמא, באפשרותם של מטפלים זוגיים לעשות שימוש בטיפול ממוקד רגשות (EFT), טיפול פסיכודינמי או טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), כמו גם בשילוב של מספר טכניקות שונות על מנת להניב את התועלת המרבית למטופליהם.

יחד עם זאת, אף על פי שסוג הייעוץ הזוגי יכול להשתנות בהתאם למטפל או המטפלת אליהם בחרתם לפנות, מטרתם של כל הטיפולים הזוגיים הינה לאפשר מרחב בטוח, מוגן ולא שיפוטי עבור בני הזוג, לחבר ביניהם מחדש ולסייע להם בהתמודדות עם כל הקשיים או הדאגות שהם חשים בקשר למערכת היחסים הזוגית שלהם.

משך התהליך ומספר הפגישות הנדרשות לייעוץ נישואין או ייעוץ זוגי משתנה גם כן בהתאם לסיבת הפניה, אולם בדרך כלל טיפול זוגי הינו קצר מועד, על אחת כמה וכמה בהשוואה לתהליך של טיפול פסיכולוגי פרטני.

בשל כך, ייתכן ותזדקקו רק למספר מפגשים על מנת להתגבר על משבר זוגי נקודתי או שתחליטו להמשיך את הטיפול זמן ממושך יותר כדי לשקם זוגיות במשבר עמוק יותר.

יועצים זוגיים מומלצים במרכז

תהליך של טיפול זוגי ממוקד מתחיל לרוב במפגשים חופשיים ורק לאחר מכן נהפך למותאם באופן אישי לצרכיהם המשותפים של בני הזוג הספציפיים.

יחד עם זאת, למרות שהתהליך המדויק של הטיפול שלכם תלוי מאוד בצרכים הספציפיים שלכם ובגישתם הספציפית של יועץ הזוגיות או היועצת הזוגית אליהם אתם בוחרים לפנות, קיים מבנה כללי אליו ניתן לצפות בתהליך ייעוץ זה.

בעת שתפגשו לראשונה עם יועצים זוגיים, סביר שתדונו במטרות והיעדים המשותפים שלכם כבני זוג ותשפתו אותם בכל חששותיכם כדי לאפשר בניית תוכנית טיפול סדורה, כאשר לעתים תתחילו בדיון חופשי על מצבכם הנוכחי ומדוע בחרתם לפנות לטיפול בזוגיות, הן כפרטים והן כזוג. בעזרת איש המקצוע, תוכלו למיין את הסוגיות השונות לפני מידת הדחיפות של כל אחת מהן עבורכם.

חשוב לציין, כי מרבית הטיפולים הזוגיים כוללים פגישות אישיות של המטפל או המטפלת עם כל אחד מבני הזוג בטרם מתחילים את התהליך המשותף, זאת על מנת שיתאפשר למטפלים להכיר את כל אחד מבני הזוג כיחידים ואת שניכם יחד כבני זוג – מה שיסייע להם לקבל נקודת מבט מאוזנת יותר לגבי הצרכים של הקשר הזוגי שלכם ולהמליץ לכם על הסוגיות שצריכות להיות במרכז התהליך.

לאחר שהיועץ או היועצת יכירו אתכם טוב יותר, המפגשים יכללו שילוב של שיחות ותרגילים משותפים, אלו כוללים משחקי תפקידים, תרגילים לתרגול מיומנויות שיח, מודעות ופתרון קונפליקטים.

במידה ואיש המקצוע ביקש מכם להכין שיעורי בית, המפגשים שלכם יכללו גם בחינה של שיעורי הבית והשפעתם על הזוגיות שלכם במהלך השבוע שחלף בין הפגישות. באופן כללי, תרגילים אלו יכולים לכלול תרגול של מיומנויות תקשורת חדשות שלמדתם, בילוי זמן רב יותר יחד וסקירה מעמיקה של דפוסי התקשורת הבין-אישית של כל אחד מבני הזוג.

ייעוץ זוגי

מטפלים זוגיים מומלצים במרכז

ראשית, מומלץ לפנות רק למטפלים זוגיים בעלי ניסיון רב שנים בעבודה עם מטופלים הדומים לכם וששני בני הזוג מרגישים איתם בנוח. מכיוון שכל מטפל או מטפלת זוגית הינם שונים, חשוב להקפיד על כך שלשניכם יהיה נוח לדון בחופשיות עם איש המקצוע שנבחר.

בשל כך, סביר שתעדיפו יועצים זוגיים המומלצים על ידי זוגות בעלי רקע דומה לזה שלכם או שהתמודדו עם אתגרים ומשברים דומים לאלו שאתם חווים כרגע.

במקביל, ייתכן שתבחרו לפנות לטיפול זוגי אצל איש מקצוע בעל ניסיון עם זוגות החולקים היבטים מרכזיים בזהותכם, כמו מטפלים זוגיים המתמחים בעבודה עם זוגות להט"ב, זוגות דתיים או זוגות חרדיים, הורים המנהלים הורות משותפת, הורים לילדים מאומצים, הורים לילדים עם צרכים מיוחדים או זוגות המנהלים מערכות יחסים פתוחות.

בעוד יועץ או יועצת זוגית מומלצים צריכים להישאר ניטרליים לאורך כל התהליך, בפועל אתם עשויים לחוש שהם בחרו צד מסוים ותחליטו לחפש איש מקצוע חדש.

כמו כן, מטפלים זוגיים אינם מוסמכים להתייחס למחלוקות בין בני הזוג, כשהם נמצאים שם כדי לעבוד יחד איתכם וצריכים לעשות את מיטב יכולתם כדי לאזן בין המטרות והחששות של כל אחד מבני הזוג. במידה ואינכם חשים שזה המצב, אל תהססו לפנות למטפל או מטפלים אחרים שיתאימו לכם יותר.

טיפול זוגי - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול הזוגי נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופלים מרגישים בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים להם ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול זוגי בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא טיפול זוגי

טיפול פסיכולוגי בגבעתיים
טיפול פסיכולוגי בגבעתיים – פסיכולוגים מטפלים מומלצים בגבעתיים

מגוון מטפלים מומלצים, מקצועיים ובעלי מומחיות והסמכה בשלל תחומים, ממוקמים בגבעתיים ויכולים לסייע להורים וילדים במרכז באמצעות מגוון שירותים, ביניהם: אבחון מחוננים, אבחון דידקטי, אבחון פסיכודידקטי, ייעוץ וטיפול פסיכולוגי, הדרכות הורים ועוד.

המדריך המלא >>
טיפול זוגי מחירים
כמה עולה טיפול זוגי? מחירים מומלצים של ייעוץ זוגי בישראל (2022)

אם נתקלתם במשבר בזוגיות, או שאתם דווקא מרגישים שהכול בסדר, אבל שואפים למצוין, טיפול זוגי בהחלט עשוי לסייע לשפר את המצב. כדי שהטיפול באמת יהיה יעיל, חשוב לזכור שכמו בכל דבר בחיים – גם כאן הזול יכול לעלות ביוקר, וכדאי לבחון בצורה מושכלת את טיב השירות שמקבלים.

המדריך המלא >>
טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT
טיפול CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי – מטפלים מומלצים בשיטת CBT

הגדרה נכונה של הבעיה או המטרה, שיעורי בית שמתרגלים מחוץ לקליניקה ובעיקר התמקדות בהווה ופחות בעבר – כך טיפול CBT מסייע לילדים, בני נוער ומבוגרים להשתחרר מפחדים, להתגבר על חרדה ודיכאון, לבנות ביטחון עצמי ולשפר את הבריאות והיציבות הנפשית בשורה ארוכה של היבטים.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: