מכון-דרור-לוגו

תפריט

פסיכואנליזה: טיפול פסיכואנליטי על ידי פסיכואנליטיקאי מוסמך

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה פסיכואנליזה?

פסיכואנליזה הינה אחד מסוגי הטיפול הרגשי הידועים ביותר, אך לעתים קרובות היא אינה מובנת נכונה בקרב האוכלוסייה. סוג זה של טיפול נפשי נחשב לטיפול קלאסי בשיחות ומבוסס על תיאוריות שפיתח זיגמונד פרויד, אבי הפסיכואנליזה.

מטרת הטיפול הפסיכואנליטי היא לעזור למטופלים להבין טוב יותר את הכוחות הלא מודעים אשר עשויים לשחק תפקיד משמעותי בהתנהגויות, מחשבות ורגשות עכשוויים שלהם. ניתן לתאר את חוסר ההכרה כמאגר של רצונות, מחשבות וזיכרונות הנמצאים מתחת לפני שטח המודעות של האדם.

פסיכואנליטיקאי מאמין כי השפעות לא מודעות אלו עלולות לגרום לעיתים קרובות למצוקה רגשית ולהפרעות נפשיות. למעשה, פסיכואנליזה מסייעת לבחון כיצד חוסר ההכרה במוח משפיע על מחשבות והתנהגויות שונות.

תהליך של טיפול פסיכואנליטי כולל לעיתים קרובות התבוננות עמוקה בחוויות מתקופת הגיל הרך, זאת על מנת לגלות כיצד אירועים אלה עשויים לעצב את דמותו של האדם ולהבין כיצד הם תורמים למעשיו הנוכחיים.

טיפול פסיכואנליטי פסיכואנליזה

דברים שחשוב לדעת לפני שמתחילים פסיכואנליזה

פסיכואנליטיקאי בדרך כלל מקדיש חלק ניכר מהטיפול בהקשבה למטופלים המדברים על חייהם, בעוד הוא יחפש דפוסי התנהגות או אירועים משמעותיים בחייכם אשר עשויים למלא תפקיד בקשיים הנוכחיים שאתם חווים. פסיכואנליטיקאית מאמינה כי אירועים שקרו בילדות, יחד עם רגשות, מחשבות ומוטיבציות לא מודעים, מהווים גורם מרכזי בהפרעות נפשיות ובקשיים רגשיים.

מטפלים בפסיכואנליזה עושים שימוש בטכניקות נוספות, כולל אסוציאציה חופשית, חקר העבר וכן התבוננות במנגנוני הגנה ורגשות אשר המטופלים כלל אינם מודעים אליהם. כמו כן, תהליך של טיפול פסיכואנליטי כולל לעיתים קרובות גם פרשנות של חלומות שונים.

אנשים העוברים תהליך של פסיכואנליזה נפגשים לעיתים קרובות עם המטפלים שלהם, לכל הפחות פעם בשבוע, ועשויים להמשיך בטיפול לתקופה של מספר שבועות, חודשים ואף שנים. בתהליך זה, התקווה היא שמטופלים יוכלו לקבל תובנות ויכירו בכוחות הלא מודעים התורמים למצבם הנפשי הנוכחי.

מטופלים עשויים לעיתים לגלות שטיפול פסיכואנליטי יכול להיות אינטנסיבי ואישי למדי. פסיכואנליזה כרוכה בשיחות רבות על חוויות מהעבר, מערכות יחסים ורגשות – מה שיכול להוביל לתחושת אי נוחות, כאשר כוחות לא מודעים מובאים לאור. יחד עם זאת, למרות שהתהליך עלול לעיתים לגרום לאי נוחות, הוא יכול להיות דרך נהדרת עבורכם לקבל תובנות חדשות ולרכוש כלים שיסייעו לכם להתמודד עם רגשות שקשה לבטא במילים.

פסיכואנליזה לעיתים קרובות מעוררת תגובות רגשיות ומגבירה את מנגנוני ההגנה, כך שהצלחת הטיפול תלויה גם ביכולתו של המטופל להתעמת עם חוויות מהעבר אשר עשויות להיות מלחיצות עבורו או מעוררות רגשות עזים. קבלת תובנות חדשות לגבי הרגשות, ההתנהגויות והחוויות שלכם יכולה לעזור לכם להבין טוב יותר את הכוחות הלא מודעים שממשיכים להפעיל אתכם ולהשפיע על מעשיכם, מערכות היחסים שלכם ותפיסת העצמי.

טיפול פסיכואנליטי מוצלח יאפשר לכם לרכוש טכניקות להתמודדות טובה יותר במידה ויתעוררו בעיות בעתיד. במקום ליפול למנגנוני הגנה לא בריאים, ייתכן שתוכלו להכיר טוב יותר את רגשותיכם וכך להתמודד איתם באופן מובנה ויעיל יותר.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

היתרונות של טיפול פסיכואנליטי על פי מחקרים

כמו בכל גישה אחרת של טיפול רגשי או טיפול פסיכולוגי, גם טיפול פסיכואנליטי הוא בעל יתרונות וחסרונות שונים. המידה בה היתרונות והחסרונות הפוטנציאליים משפיעים על הבחירה האם לפנות לתהליך של פסיכואנליזה תלויה במגוון גורמים הכוללים, בין היתר, את העדפותיו האישיות וחומרת התסמינים מהם האדם סובל.

בעשורים האחרונים נערכו מחקרים משמעותיים המאמתים את היתרונות הרבים של הפסיכואנליזה. בגישה זו, המטפל מציע סביבה אמפתית ולא שיפוטית, בה המטופל יכול להרגיש בטוח לחשוף את רגשותיו או פעולותיו שהביאו למתח ולקשיים שהוא חווה בחייו.

לעיתים קרובות עצם השיתוף בנטל הזה במסגרת של טיפול רגשי יכול להשפיע לטובה על אנשים. יתרה מכך, הוכח כי הבחינה העצמית שנערכת במסגרת טיפול פסיכואנליזה יכולה להביא להמשך צמיחה רגשית משמעותית לאורך זמן.

מכון לטיפול פסיכואנליטי

באילו מצבים פסיכולוגיים מומלצת פסיכואנליזה?

ניתן לעשות שימוש בפסיכואנליזה לצורך טיפול במספר מצבים פסיכולוגיים שונים, כאשר הסיבות הנפוצות לפנייה לטיפול פסיכואנליטי כוללות:

דיכאון
הפרעה טורדנית כפייתית (OCD)
מחלות פסיכוסומטיות
• פוביות
חרדה
בעיות זהות
בעיות רגשיות
פוסט טראומה (PTSD)
התנהגות של הרס עצמי
סוגיות במערכות יחסים
בעיות מיניות

אנשים אשר עשויים להפיק תועלת רבה מפסיכואנליזה הם לרוב אלה שחווים תסמינים לאורך שנים רבות. תסמינים ארוכי טווח של חרדה, מצב רוח ירוד והתנהגויות המשפיעות לרעה על תפקודכם והנאתכם מהחיים הם חלק מהסיבות האפשריות לכך שאתם עשויים לבחור לנסות טיפול פסיכואנליטי.

בעוד שמקובל לחשוב כי פסיכואנליזה היא בהכרח טיפול נפשי הנמשך שנים ארוכות, מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מראים כי הטיפול יעיל במגוון סוגיות רגשיות ונפשיות. כמו כן, טיפולים פסיכואנליטיים ארוכי טווח נמצאו כיעילים ובעלי שיעורי הצלחה גדולים להקלה על חומרת התסמינים של מגוון מצבים פסיכולוגיים ונפשיים.

מחקר שנערך בהיקף נרחב מצא כי טיפול פסיכואנליטי לטווח קצר יעיל לשיפור כללי בתסמינים. בנוסף, בבדיקה זו נמצא כי פסיכואנליזה הביאה לשיפור מתמשך בחומרתם של תסמינים סומטיים, תסמינים של דיכאון ותסמינים של חרדה. כמו כן, מטופלים שומרים על הישגיהם לאורך זמן ועשויים להמשיך ולהשתפר בחייהם גם לאחר סיום הטיפול.

טיפול פסיכואנליטי לעומת סוגי טיפולים אחרים

טיפול פסיכואנליטי נבדל מסוגים אחרים של טיפולים רגשיים במגוון תחומים. לדוגמא, מחקר שהשווה בין פסיכואנליזה וגישות פסיכודינמיות לבין טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) זיהה מספר תכונות המייחדות את הפסיכואנליזה מטיפולים אחרים, כולל:

מיקוד ברגשות וכיצד הם באים לידי ביטוי – בעוד שטיפול קוגניטיבי התנהגותי מתמקד בקוגניציות והתנהגויות, טיפול פסיכואנליטי בוחן את מכלול הרגשות שהמטופל חווה.

חקר ההימנעות – לעיתים קרובות אנשים נמנעים מרגשות, מחשבות ומצבים מסוימים שהם מוצאים אותם כמצערים. פסיכואנליזה מסייעת להבין ממה נמנעים המטופלים ועוזרת למטפל ולמטופל לחקור בצורה עמוקה יותר מדוע מנגנוני הימנעות אלה נכנסים לפעולה.

זיהוי דפוסים ונושאים חוזרים במחשבות, רגשות והתנהגויות – במקרים מסוימים, אנשים מודעים למעשים חוזרים ונשנים כאלה, אך ייתכן שהם אינם מסוגלים לפרוץ את התבניות הלא בריאות או ההרסניות הללו. במקרים אחרים, המטופלים אינם מודעים לאופן בו דפוסים אלה משפיעים על התנהגותם.

דגש על שיח הקשור לחוויות עבר – טיפולים רגשיים אחרים מתמקדים לעיתים קרובות יותר במה שקורה כאן ועכשיו ובכיצד מחשבות והתנהגויות עכשוויות משפיעות על התפקוד היום יומי של המטופל. לעומת זאת, פסיכואנליזה מסייעת למטופל לחקור את עברו ולהבין כיצד הוא משפיע על ההווה והעתיד כאחד.

חקר מערכות יחסים בין אישיות – בתהליך של פסיכואנליזה, המטופלים מסוגלים לחקור את קשריהם ויחסיהם עם אחרים, הן קשרים עכשוויים והן קשרים בעבר.

המיקוד במערכת היחסים הטיפולית עצמה – מכיוון שטיפול פסיכואנליטי הוא מאוד אישי, הקשר בין המטפל למטופל הוא חלק חשוב מתהליך הטיפול ומהצלחתו.

בחינת חיי הפנטזיה של המטופל – בעוד טיפולים רגשיים אחרים הם לרוב מובנים ומכוונים מטרות ויעדים, פסיכואנליזה מאפשרת למטופל לחקור בחופשיות. מטופלים חופשיים להביע את הפחדים, התשוקות, החלומות והדחפים האחרים שמעולם לא דיברו עליהם לפני כן.

פסיכואנליטי

התחלת טיפול על ידי פסיכואנליטיקאי מוסמך

במידה ונראה לכם שטיפול פסיכואנליטי יכול להתאים לכם, ישנם מספר דברים שאתם יכולים לעשות כדי למצוא מטפלים מקצועיים באזור מגוריכם. השלב הראשון עבורכם יהיה לחפש פסיכולוג ילדים או פסיכולוג מבוגרים המתמחה בפסיכואנליזה, כאשר המלצות מרופא המשפחה או הפסיכיאטר שלכם יכולות להיות מועילות.

במידה ולא יתאפשר לרופא לספק לכם המלצות, תוכלו לשאול חבר קרוב. חברים שעברו חוויה של פסיכואנליזה עשויים גם כן להיות מקור טוב עבור המלצות. במידה ואין לכם המלצה טובה ממישהו שאתם מכירים באופן אישי, תוכלו לחפש באינטרנט פסיכולוגים מומלצים שיכולים להוביל אתכם בכיוון הנכון לעבר ההצלחה.

לאחר שאיתרתם פסיכואנליטיקאי פוטנציאלי, התקשרו לקבלת ייעוץ פסיכולוגי ראשוני בטלפון. במהלך שיחת הטלפון תוכלו לחקור עוד יותר האם פסיכואנליזה היא הגישה המתאימה ביותר למצב שלכם.

זכרו כי טיפול פסיכואנליטי הוא רק גישה טיפולית אחת שאולי תרצו לשקול. גישה זו עשויה להתאים היטב למצבכם הנוכחי, אך דברו על כך עם הרופא או המטפל שלכם כדי לקבוע איזו שיטה של טיפול רגשי עשויה להיות היעילה ביותר לצרכים האישיים שלכם.

פסיכואנליזה – סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, טיפול פסיכואנליזה נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל פסיכולוגיות ופסיכולוגים המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופלים מרגישים בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים להם ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול פסיכואנליזה בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

Picture of רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא טיפולים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT
טיפול CBT: מדריך מומלץ למטופלים על טיפול קוגניטיבי התנהגותי

הגדרה נכונה של הבעיה או המטרה, שיעורי בית שמתרגלים מחוץ לקליניקה ובעיקר התמקדות בהווה ופחות בעבר – כך טיפול CBT מסייע לילדים, בני נוער ומבוגרים להשתחרר מפחדים, להתגבר על חרדה ודיכאון, לבנות ביטחון עצמי ולשפר את הבריאות והיציבות הנפשית בשורה ארוכה של היבטים.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: