מהו טיפול פסיכולוגי? המדריך המלא על טיפול פסיכולוגי (2022)

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מהו טיפול פסיכולוגי?

כהורים, תקוותנו הגדולה ביותר הינה שלילדים שלנו תהיה ילדות נהדרת וחסרת דאגות, בה הם ילמדו את כישורי החיים הנדרשים כדי שיוכלו לפרוח כמבוגרים בעולם, אולם בדיוק כמו בקרב מבוגרים, ילדים עשויים לחוות אתגרים ומחסומי דרכים במהלך חייהם, בהם תמיכה מקצועית וטיפול פסיכולוגי יכולים לעזור.

ילדים ובני נוער לעתים מתמודדים עם קשיים התנהגותיים ורגשיים או עם הסתגלות לאירועי חיים מרכזיים ומלחיצים, כאשר אתגרים אלו עלולים לגרום למצוקה גדולה בקרב ילדים ולהשפיע באופן משמעותי על חייהם ועל חיי משפחתם, כמו גם על התפקוד האקדמי והמיומנויות החברתיות. במצבים אלה, טיפול פסיכולוגי יכול לעזור ולתמוך בילדים ובני נוער אשר עוברים זמנים קשים.

בעוד אנשים רבים חושבים כי טיפול פסיכולוגי שמור רק למצבים של שינויים ואירועים משמעותיים בחיים או לבעיות נפשיות, לא כך הדבר, שכן טיפולים פסיכולוגיים שונים יכולים לתת מענה לקשת רחבה של קשיים רגשיים ובעיות התנהגות, החל מהפרעות במצב הרוח ועד לנושאים הקשורים לסרבנות בית ספר.

יתרה מכך, האמת הינה שטיפול פסיכולוגי בילדים יכול למנוע מבעיות מינוריות להפוך לבעיות גדולות ומורכבות יותר בעתיד. בעוד אין ילד או נער מתבגר שאינו נתקל בקשיים שונים מעת לעת, לעתים הם עשויים לחוות מצוקה משמעותית אשר עלולה לתפוח עד רמה בה חשוב ואף הכרחי לפנות לקבלת עזרה מקצועית.

במידה והנכם חושבים שאתם או ילדכם יכולים להפיק תועלת משיחות עם פסיכולוגית או מטפלת רגשית, אל תהססו ליצור קשר עם מכון לפסיכולוגיה ולתאם פגישת ייעוץ פסיכולוגי או הערכה פסיכולוגית. כמו כן, באפשרותכם לשוחח על כך עם רופא הילדים, רופא המשפחה, הפסיכיאטר או הנוירולוג המטפל בכם או בילדכם.

טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי - מתי לפנות לעזרה?

ישנם מצבים, בעיות וקשיים נפוצים בהם טיפול פסיכולוגי לילדים יכול לשפר את מצבם, כאשר פסיכותרפיה מומלצת במיוחד בעת התמודדות עם סוגיות הקשורות לבית הספר ונושאים חברתיים, כולל בריונות, ציונים שליליים במבחנים, חרדת בחינות, חרדת בית ספר, חרם חברתי, קליקות וסוגיות הקשורות למורים.

בעוד ילדים ובני נוער לעתים קרובות אינם בטוחים לאן, למי ומתי לפנות לעזרה בעת מצוקה והם עשויים לחוות קשיים בנושאים חברתיים רבים במסגרת הגן או בית הספר, טיפול פסיכולוגי מספק לילדים ובני נוער תמיכה ומקנה להם מיומנויות אשר יעזרו להם לנווט בהצלחה את דרכם במסגרת החינוכית.

אף על פי שזה נורמלי לחלוטין שילדים ומבוגרים ידאגו מדי פעם, חלקם עשויים להתמודד עם לחץ נפשי, חרדה ופוביות באופן אינטנסיבי מדי, כך שבמידה וילדכם מתקשה לעמוד ולדבר מול חבריו לכתה או שהוא כל הזמן מודאג מכך שדברים רעים הולכים לקרות לו, לבני משפחתו או לסביבתו הקרובה, טיפול פסיכולוגי יכול לעזור לו ללמוד כיצד לנהל טוב יותר את התסמינים שהוא חווה ולהפחית את רמת הלחץ והחרדה.

השעיות תכופות מבית הספר, עבירות משמעות חוזרות ונשנות והתנהגות תוקפנית או אימפולסיבית עשויות להיות רק חלק מהתסמינים של בעיות חמורות יותר בקרב ילדים ובני נוער, כגון בעיות התנהגות או קושי בוויסות רגשי.

במקרים אלה, טיפול פסיכולוגי לילדים יסייע להם לחשוף בעיות רגשיות פוטנציאליות, מיומנויות חברתיות ירודות ובעיות אשר עלולות להשפיע על התנהגותו.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

טיפול פסיכולוגי במצבי חיים שונים

הפרעות במצב הרוח לעתים קרובות מתחילות במהלך גיל ההתבגרות ובמידה והן אינן מטופלות כראוי ובזמן, דיכאון קליני עשוי להימשך גם בתקופת הבגרות כאנשים מבוגרים.

בשל כך, במידה וילדכם נראה לאחרונה עצבני, עצוב ובנסיגה, הגיעה העת להתייעץ עם רופא הילדים שלכם או עם פסיכולוגית ילדים, שכן אבחנה מקצועית מדויקת והתערבות מוקדמת ככל הניתן הם המרכיבים המרכזיים ליעילות טיפול פסיכולוגי בדיכאון אצל ילדים ובני נוער.

בעוד מרבית הילדים מתמודדים עם בעיות הקשורות לביטחון עצמי בשלב זה או אחר בגיל ההתבגרות, חלק מבני הנוער חווים קשיים משמעותיים עד חמורים הכוללים הערכה עצמית נמוכה ביותר.

חשוב לציין, כי ילדים בעלי הערכה עצמית לקויה אשר אינם זוכים לטיפול מקצועי הולם נמצאים בסיכון גבוה יותר לסבול מקשיים שונים בעתיד, כגון שימוש בסמים או כשלון בלימודים אקדמיים.

יחד עם זאת, טיפול פסיכולוגי יכול לסייע בשיפור יכולת ההערכה העצמית של ילדים ומבוגרים ובכך גם לחזק את תחושת המסוגלות העצמית שלהם.

בנוסף לכך, ילדים עשויים להיות מתוחים ממצבים מסוימים באופן בלתי רגיל, כאשר לעתים קרובות מדובר בלחץ וחרדה הנובעים מרצונם להצליח במבחן חשוב או מחששות לגבי מה לעשות אחרי שעות בית הספר, כלומר בשעות אחר הצהריים. במקרים אחרים, מדובר בקשיי הסתגלות למעברים ושינויים משמעותיים בחיים.

במידה והלחץ והחרדה שילדכם חווה גובים ממנו וממשפחתכם מחירים משמעותיים, טיפול פסיכולוגי בחרדה יכול לעזור לו לרכוש אסטרטגיות בריאות ומועילות לניהול לחץ וחרדה אשר ישמשו אותו היטב לאורך כל חייו.

כמו כן, ילדים ובני נוער מתמודדים עם אובדן באופן מעט שונה מכפי שמבוגרים מתמודדים עמו, כך שאובדן של אדם אהוב, כגון הורה, אח או חבר קרוב, עלול להוות אירוע קשה במיוחד עבור נער אשר נמצא באמצע משבר גיל ההתבגרות. במצבים אלו, טיפול פסיכולוגי לילדים יכול לעזור להם לעשות סדר ברגשותיהם ולעבד את האובדן שזה עתה חוו.

בהמשך לכך, חוויה של כמעט מוות, תקיפה מינית או פיזית ואירועים טראומטיים אחרים עשויים להשפיע על ילדים ובני נוער למשך כל החיים, כאשר התערבות מקצועית מוקדמת ככל הניתן הינה המפתח בכדי לעזור להם להתאושש מהנסיבות הטראומטיות.

באם זה המצב שלכם או של ילדכם, פסיכותרפיה יכולה לסייע לכם בעיבוד החוויה, בהגברת החוסן הנפשי שלכם ובהפחתת ההשפעה של האירוע הטראומטי של תחומים שונים בחייכם.

סוגי טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי - אפשרי בכל גיל

להיות ילדים או בני נוער אף פעם לא היה דבר פשוט, כאשר מלבד דאגות וחששות בנושאים שכיחים, כגון דימוי גוף, תוצאות במבחנים והתמודדות עם לחץ חברתי, לבני הנוער של היום יש דאגה נוספת והיא כיצד הם נתפסים ברחבי האינטרנט וברשתות החברתיות השונות.

כמו כן, זרם תמידי של תמונות וסרטונים המציגים חיים מושלמים וגופים מושלמים במדיה החברתית עשויים להוביל ילדים ובני נוער לתחושות של חוסר ביטחון ונחיתות.

בעקבות זאת, בני נוער עלולים לנקוט באסטרטגיות התמודדות לא יעילות כדי להתגבר על הלחצים שהם חווים בחיי היום יום, כגון שימוש באלכוהול וסמים או פגיעה עצמית.

במצבים אלו, כמו גם בעת בעיות רגשיות שכיחות אחרות, טיפול רגשי לבני נוער יכול לעזור מאוד לילדכם ולמשפחתכם להתמודד עם הקשיים ולעבוד בשיתוף פעולה על מנת לקבוע מהי הדרך היעילה ביותר לצעוד קדימה, כאשר הגישה שלנו גמישה ומתאימה עצמה תמיד לצרכי הילד.

חשוב לציין, כי לעתים קרובות מספר מועט יחסית של מפגשים עם פסיכולוגית ילדים יכול להוביל לשינוי גדול לטובה ברווחה הכללית והנפשית של ילדים, בני נוער ומשפחותיהם.

למעשה, טיפול פסיכולוגי מטיב עם המטופלים בכך שהוא מאפשר להם להיפגש ולשוחח על מגוון רחב של נושאים ובעיות, החל משיפור מערכות היחסים המשפחתיות או הזוגיות וכלה בשאלות הנוגעות לזהות המינית שלהם.

בנוסף, למרבה הצער, סמים ואלכוהול עלולים להוות בעיה רצינית מאוד עבור בני נוער, כאשר פסיכולוגית ילדים המתמחה בעבודה עם בני נוער הסובלים מהתמכרות לחומרים מסוכנים יכולה לבצע הערכה של צריכת החומרים של הנער המתגבר ולעזור לו ולמשפחתו לקבוע מהו סוג הטיפול הפסיכולוגי המתאים ביותר עבורו.

בהתאם לרמת החומרה ומשך ההתמכרות, טיפול פסיכולוגי דינמי, טיפול פסיכואנליטי, טיפול משפחתי, גמילה או תהליך טיפולי הכולל שהייה מחוץ לבית עשויים להישקל כאופציות רלוונטיות.

גניבה כפייתית (קלפטומניה), שתיית אלכוהול מתחת לגיל המותר בחוק או גילויי אלימות תכופים הם רק כמה מהסיבות בגינן ילדים ובני נוער מסתבכים עם החוק, כאשר לעתים קרובות בני נוער מחויבים לפנות לייעוץ וטיפול פסיכולוגי על ידי שירות המבחן לנוער או על ידי הוריהם עקב עבירות שונות על החוק.

במצבים אלו, טיפול פסיכולוגי לבני נוער יאפשר להם לרכוש כלים שיסייעו להם בניהול ושליטה בכעסים ותוקפנות וכן בקבלת החלטות בריאות יותר במהלך חייהם, כך שניתן יהיה למנוע עבירות נוספות על החוק בעתיד.

טיפול פסיכולוגי דינמי

טיפול פסיכולוגי - טכניקות שונות

טכניקות טיפול פסיכולוגי שונות יכולות לעזור לילדים ונוער להתמודד עם הפרעות ומחלות שונות, כולל:

  • הפרעת קשב וריכוז (ADHD)
  • רצף הספקטרום האוטיסטי
  • הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD)
  • הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD)
  • לקויות למידה
  • הפרעות אכילה
  • הפרעות חרדה
  • הפרעת התנגדות מתריסה (ODD)
  • הסתגלות למחלות כרוניות ומתחים הנוגעים לבעיות בריאותיות ומוגבלויות גופניות

במידה והנכם שוקלים לפנות לטיפול פסיכולוגי בילדים ונוער, לכו על הצד הבטוח ופנו לקבלת ייעוץ פסיכולוגי להורים.

בעוד ילדים עשוי שלא להיות מעוניין בפגישות עם פסיכולוגית מכיוון שבני נוער רבים מהססים לדבר עם מישהו אחר על בעיותיהם השונות, זה תפקידם של פסיכולוגים ליצור עבורם מרחב בטוח ולאפשר להם לדבר ולהביע את מצוקותיהם באופן חופשי.

כהורים, חשוב לעודד את ילדכם לנסות זאת, אפילו למספר מועט של פגישות, שכן לאחר מכן ייתכן ותוכלו לאפשר לו להחליט לבד האם להמשיך ולהיפגש עם הפסיכולוגית.

יחד עם זאת, במידה וילדכם מסרב בתוקף להתחיל טיפול פסיכולוגי, כדאי שתשקלו לפנות בעצמכם לפסיכולוגית לשם הדרכת הורים פרטנית – מה שיאפשר לכם לקבל רעיונות חדשים ולרכוש מיומנויות אשר יאפשרו לכם לעזור לילדכם להתמודד טוב יותר עם קשייהם.

טיפול פסיכולוגי - המדריך המלא
Play Video about טיפול פסיכולוגי - המדריך המלא

טיפול פסיכולוגי - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול הפסיכולוגי נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול פסיכולוגי בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא טיפול פסיכולוגי

ייעוץ פסיכולוגי
ייעוץ פסיכולוגי להורים לילדים או למתבגרים – עזרה פסיכולוגית למבוגרים

ייעוץ הניתן בידי פסיכולוגים מומחים במטרה לאבחן סוגיות פסיכולוגיות כמו בעיות התנהגות, הפרעות נפשיות, דימוי עצמי נמוך ומשברים אישיים, ובנוסף לספק תמיכה, להעניק טיפול פסיכולוגי במידת הצורך או להפנות לאנשי המקצוע המתאימים ביותר לטיפול בסוגיה.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: