מכון-דרור-לוגו

תפריט

טיפול פסיכולוגי: מתי מומלץ לפנות לטיפול אצל פסיכולוג מוסמך?

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה טיפול פסיכולוגי?

כהורים, תקוותנו הגדולה ביותר הינה שלילדים שלנו תהיה ילדות נהדרת וחסרת דאגות, בה הם ילמדו את כישורי החיים הנדרשים כדי שיוכלו לפרוח כמבוגרים בעולם, אולם בדיוק כמו בקרב מבוגרים, ילדים ובני נוער עשויים לחוות אתגרים ומחסומי דרכים במהלך חייהם, בהם תמיכה מקצועית וטיפול פסיכולוגי יכולים לעזור.

ילדים לעתים מתמודדים עם קשיים התנהגותיים ורגשיים או עם הסתגלות לאירועי חיים מרכזיים ומלחיצים, כאשר אתגרים שונים עלולים לגרום למצוקה גדולה ולהשפיע באופן משמעותי על חייהם ועל חיי משפחתם, על התפקוד האקדמי ועל המיומנויות החברתיות. טיפול פסיכולוגי יכול לעזור ולתמוך בילדים ובני נוער אשר עוברים זמנים קשים.

בעוד אנשים רבים חושבים כי טיפול פסיכולוגי שמור רק למצבים של שינויים ואירועים משמעותיים בחיים או לבעיות נפשיות, לא כך הדבר, שכן סוגי טיפולים פסיכולוגיים שונים יכולים לתת מענה לקשת רחבה של קשיים רגשיים ובעיות התנהגות, החל מהפרעות במצב הרוח ועד לנושאים הקשורים לסרבנות בית ספר.

יתרה מכך, האמת הינה שתהליך של טיפול פסיכולוגי בילדים יכול למנוע מבעיות מינוריות להפוך לבעיות גדולות ומורכבות יותר בעתיד. בעוד אין ילד או מתבגר שאינו נתקל בקשיים שונים מעת לעת, לעתים הם עשויים לחוות מצוקה משמעותית אשר עלולה לתפוח עד רמה בה חשוב ואף הכרחי לפנות לקבלת עזרה מקצועית.

במידה והנכם חושבים שאתם או ילדכם יכולים להפיק תועלת משיחות עם פסיכולוגית מוסמכת, אל תהססו ליצור קשר עם מכון לפסיכולוגיה ולתאם פגישת ייעוץ פסיכולוגי או הערכה פסיכולוגית. כמו כן, באפשרותכם לשוחח על כך עם רופא הילדים, רופא המשפחה, הפסיכיאטר או הנוירולוג המטפל בכם או בילדכם.

טיפול פסיכולוגי

מתי מומלץ לפנות לקבלת טיפול פסיכולוגי?

ישנם מצבים, בעיות וקשיים נפוצים בהם טיפול פסיכולוגי לילדים יכול לשפר את מצבם, כאשר פסיכותרפיה מומלצת במיוחד בעת התמודדות עם סוגיות הקשורות לבית הספר ולנושאים חברתיים, כולל:

• בריונות
• חרדת בית ספר
• ציונים שליליים במבחנים
חרדת בחינות
• חרם חברתי
• קליקות
• סוגיות הקשורות למורים

בעוד ילדים לעתים קרובות אינם בטוחים לאן, למי ומתי לפנות לעזרה בעת מצוקה והם עשויים לחוות קשיים בנושאים חברתיים רבים במסגרת הגן או בית הספר, טיפול פסיכולוגי מספק לילדים ובני נוער תמיכה ומקנה להם מיומנויות אשר יעזרו להם לנווט בהצלחה את דרכם במסגרת החינוכית.

אף על פי שזה נורמלי לחלוטין שילדים ומבוגרים ידאגו מדי פעם, חלקם עשויים להתמודד עם לחץ נפשי וחרדה באופן אינטנסיבי מדי. לכן, במידה וילדכם מתקשה לעמוד ולדבר מול חבריו לכתה או שהוא כל הזמן מודאג מכך שדברים רעים הולכים לקרות לו, לבני משפחתו או לסביבתו הקרובה, טיפול פסיכולוגי יכול לעזור לו ללמוד כיצד לנהל טוב יותר את התסמינים שהוא חווה ולהפחית את רמת הלחץ והחרדה.

השעיות תכופות מבית הספר, עבירות משמעות חוזרות ונשנות והתנהגות תוקפנית או אימפולסיבית עשויות להיות רק חלק מהתסמינים של בעיות חמורות יותר בקרב ילדים ובני נוער, כגון בעיות התנהגות או קושי בוויסות רגשי. במקרים אלה, טיפול פסיכולוגי יסייע לילדים לחשוף בעיות רגשיות פוטנציאליות, מיומנויות חברתיות ירודות ובעיות אשר עלולות להשפיע על התנהגותם.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

יעילות של טיפול פסיכולוגי במצבי חיים שונים

להלן 5 מצבי חיים בהם טיפול פסיכולוגי יכול לעזור לכם ולילדכם:

טיפול פסיכולוגי בדיכאון – הפרעות במצב הרוח לעתים קרובות מתחילות במהלך גיל ההתבגרות וכאשר הן אינן מטופלות כראוי ובזמן, מצב של דיכאון קליני עשוי להימשך גם בתקופת הבגרות כאנשים מבוגרים. במידה וילדכם נראה לאחרונה עצבני, עצוב ובנסיגה, הגיעה העת להתייעץ עם רופא ילדים או פסיכולוגית ילדים, שכן אבחנה מקצועית מדויקת והתערבות מוקדמת ככל הניתן הם המרכיבים המרכזיים ליעילות טיפול פסיכולוגי בדיכאון אצל ילדים ובני נוער.

טיפול פסיכולוגי בהערכה עצמית נמוכה – בעוד מרבית הילדים מתמודדים עם בעיות הקשורות לביטחון עצמי בשלב זה או אחר של גיל ההתבגרות, חלק מבני הנוער חווים קשיים משמעותיים עד חמורים הכוללים הערכה עצמית נמוכה ביותר. חשוב לציין, כי ילדים בעלי הערכה עצמית לקויה אשר אינם זוכים לטיפול מקצועי הולם נמצאים בסיכון גבוה יותר לסבול מקשיים שונים בעתיד, כגון התמכרות לסמים או כישלון בלימודים אקדמיים. יחד עם זאת, טיפול פסיכולוגי יכול לסייע בשיפור יכולת ההערכה העצמית של ילדים ומבוגרים ובכך גם לחזק את תחושת המסוגלות העצמית שלהם.

טיפול פסיכולוגי בלחץ וחרדה – ילדים עשויים להיות מתוחים ממצבים מסוימים באופן בלתי רגיל, כאשר לעתים קרובות מדובר בלחץ וחרדה הנובעים מרצונם להצליח במבחן חשוב או מחששות לגבי מה לעשות אחרי שעות בית הספר, כלומר בשעות אחר הצהריים. במקרים אחרים, מדובר בקשיי הסתגלות למעברים ושינויים משמעותיים בחיים. במידה והלחץ והחרדה שילדכם חווה גובים ממנו וממשפחתכם מחירים משמעותיים, תהליך של טיפול CBT בחרדה יכול לעזור לו לרכוש אסטרטגיות בריאות ומועילות לניהול לחץ וחרדה אשר ישמשו אותו היטב לאורך כל חייו.

טיפול פסיכולוגי לאחר אובדן – ילדים ובני נוער מתמודדים עם אובדן באופן מעט שונה מכפי שמבוגרים מתמודדים עמו, כך שאובדן של אדם אהוב, כגון הורה, אח או חבר קרוב, עלול להוות אירוע קשה במיוחד עבור מתבגר אשר נמצא באמצע משבר גיל ההתבגרות. טיפול פסיכולוגי יכול לעזור לילדים לעשות סדר ברגשות ולעבד את האובדן שזה עתה חוו.

טיפול פסיכולוגי לאחר אירועים טראומטיים – חוויה של כמעט מוות, תקיפה מינית או פיזית ואירועים טראומטיים אחרים עשויים להשפיע על ילדים ובני נוער למשך כל החיים, כאשר התחלת תהליך של טיפול פסיכולוגי מוקדם ככל הניתן הינה המפתח בכדי לעזור להם להתאושש מהנסיבות הטראומטיות. באם זה המצב שלכם או של ילדכם, סוגים שונים של פסיכותרפיה יכולים לסייע לכם בעיבוד החוויה, בהגברת החוסן הנפשי ובהפחתת ההשפעה של האירוע הטראומטי על תחומים שונים בחייכם.

סוגי טיפול פסיכולוגי

דוגמאות לתחומי טיפול נוספים של פסיכולוגים

להיות ילדים אף פעם לא היה דבר פשוט, כאשר מלבד דאגות וחששות בנושאים שכיחים, כגון דימוי גוף, תוצאות במבחנים והתמודדות עם לחץ חברתי, לבני הנוער של היום יש דאגה נוספת והיא כיצד הם נתפסים ברחבי האינטרנט וברשתות החברתיות השונות.

כמו כן, זרם תמידי של תמונות וסרטונים המציגים חיים מושלמים וגופים מושלמים במדיה החברתית עשויים להוביל ילדים לתחושות של חוסר ביטחון ונחיתות. בעקבות זאת, בני נוער עלולים לנקוט באסטרטגיות התמודדות לא יעילות כדי להתגבר על הלחצים שהם חווים בחיי היום יום, כגון שימוש באלכוהול וסמים או פגיעה עצמית.

במצבים אלו, כמו גם בעת בעיות רגשיות שכיחות אחרות, תהליך של טיפול רגשי לבני נוער יכול לעזור מאוד לילדכם ולמשפחתכם להתמודד עם הקשיים ולעבוד בשיתוף פעולה על מנת לקבוע מהי הדרך היעילה ביותר לצעוד קדימה, כאשר הגישה שלנו גמישה ומתאימה עצמה תמיד לצרכי הילד.

חשוב לציין, כי לעתים קרובות מספר מועט יחסית של מפגשים עם פסיכולוג מומלץ יכול להוביל לשינוי גדול לטובה ברווחה הכללית והנפשית של ילדים ומשפחותיהם. למעשה, טיפול פסיכולוגי מטיב עם המטופלים בכך שהוא מאפשר להם להיפגש ולשוחח על מגוון רחב של נושאים ובעיות, החל משיפור מערכות היחסים המשפחתיות או הזוגיות וכלה בשאלות הנוגעות לזהות המינית שלהם.

בנוסף, למרבה הצער, סמים ואלכוהול עלולים להוות בעיה רצינית מאוד עבור בני נוער, כאשר פסיכולוגית ילדים המתמחה בעבודה עם בני נוער הסובלים מהתמכרות לחומרים מסוכנים יכולה לבצע הערכה של צריכת החומרים של המתבגר ולעזור לו ולמשפחתו לקבוע מהו סוג הטיפול הפסיכולוגי המתאים ביותר עבורו.

בהתאם לרמת החומרה ומשך ההתמכרות, טיפול פסיכולוגי דינמי, טיפול פסיכואנליטי, טיפול משפחתי, גמילה או תהליך טיפולי הכולל שהייה מחוץ לבית המטופל עשויים להישקל כאופציות רלוונטיות.

גניבה כפייתית (קלפטומניה), שתיית אלכוהול מתחת לגיל המותר בחוק או גילויי אלימות תכופים הם רק כמה מהסיבות בגינן ילדים מסתבכים עם החוק, כאשר לעתים קרובות מתבגרים מחויבים לפנות לביצוע אבחון פסיכולוגי על ידי שירות המבחן לנוער או על ידי הוריהם עקב עבירות שונות על החוק.

במצבים אלו, טיפול פסיכולוגי יאפשר לבני נוער לרכוש כלים שיסייעו להם בניהול ושליטה בכעסים ותוקפנות וכן בקבלת החלטות בריאות יותר במהלך חייהם, כך שניתן יהיה למנוע עבירות נוספות על החוק בעתיד.

טיפול פסיכולוגי דינמי

טכניקות שונות של טיפול פסיכולוגי

טכניקות טיפול פסיכולוגי שונות יכולות לעזור לילדים ובני נוער להתמודד עם הפרעות ומחלות שונות, כולל:

לקויות למידה
רצף הספקטרום האוטיסטי
הפרעה טורדנית כפייתית (OCD)
הפרעת קשב וריכוז (ADHD)
• הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD)
הפרעת התנגדות מתריסה (ODD)
הפרעות אכילה
הפרעות חרדה
הסתגלות למחלות כרוניות ומתחים הנוגעים לבעיות בריאותיות ומוגבלויות גופניות

במידה והנכם שוקלים לפנות לטיפול פסיכולוגי בילדים ונוער, לכו על הצד הבטוח ופנו לקבלת ייעוץ פסיכולוגי להורים. בעוד ילדים עשויים שלא להיות מעוניינים בפגישות עם פסיכולוגית מכיוון שבני נוער רבים מהססים לדבר עם מישהו אחר על בעיותיהם השונות, זה תפקידם של פסיכולוגים ליצור עבורם מרחב בטוח ולאפשר להם לדבר ולהביע את מצוקותיהם באופן חופשי.

כהורים, חשוב לעודד את ילדכם לנסות זאת, אפילו למספר מועט של פגישות, שכן לאחר מכן ייתכן ותוכלו לאפשר לו להחליט לבד האם להמשיך ולהיפגש עם הפסיכולוגית. יחד עם זאת, במידה וילדכם מסרב בתוקף להתחיל טיפול פסיכולוגי, כדאי לשקול לפנות בעצמכם לפסיכולוגית לשם הדרכת הורים פרטנית – מה שיאפשר לכם לקבל מגוון רעיונות חדשים ולרכוש מיומנויות אשר יאפשרו לכם לעזור לילדכם להתמודד טוב יותר עם קשייו.

טיפול פסיכולוגי - המדריך המלא
נגן וידאו אודות טיפול פסיכולוגי - המדריך המלא

טיפול פסיכולוגי - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, טיפול פסיכולוגי נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל פסיכולוגיות ופסיכולוגים המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופלים מרגישים בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים להם ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול פסיכולוגי בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

Picture of רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי אונליין
טיפול פסיכולוגי אונליין: טיפול רגשי נפשי על ידי פסיכולוג בזום

פסיכולוגים רבים מאפשרים היום טיפולי אונליין, כלומר ללא הגעה פיזית לקליניקה. מלבד הנוחות והיכולת להתגמש בזמנים, יש לכך יתרונות נוספים כמו עלות נמוכה ואפשרות לפרטיות. עם זאת, טיפולי אונליין לא מתאימים לכל אחד.

המדריך המלא >>
טיפול פסיכולוגי לילד
טיפול פסיכולוגי לילדים: המדריך המלא על טיפול פסיכולוגי בילדים

ילדים בגילאי גן, בית ספר ואפילו נוער בוגר, מתמודדים מדי יום עם קשיים ולא תמיד משתפים בהם את הדמויות הבוגרות סביבם. יש להיות ערים לסימנים מסוימים העשויים להסגיר מצוקה המחייבת טיפול פסיכולוגי שיסייע לפתור אותה.

המדריך המלא >>
טיפול פסיכולוגי בגבעתיים
טיפול פסיכולוגי בגבעתיים על ידי פסיכולוג או פסיכולוגית מומלצת

מגוון מטפלים מומלצים, מקצועיים ובעלי מומחיות והסמכה בשלל תחומים, ממוקמים בגבעתיים ויכולים לסייע להורים וילדים במרכז באמצעות מגוון שירותים, ביניהם: אבחון מחוננים, אבחון דידקטי, אבחון פסיכודידקטי, ייעוץ וטיפול פסיכולוגי, הדרכות הורים ועוד.

המדריך המלא >>
טיפול פסיכולוגי במרכז
טיפול פסיכולוגי במרכז הארץ על ידי פסיכולוגים מטפלים מומלצים

כדי להתמודד עם שדים מהעבר, קשיים בהווה או חששות מהעתיד – יש לפנות לטיפול פסיכולוגי מקצועי ועדיף בקרבת אזור המגורים. כמו כן, ישנם דגשים והמלצות שיכולים לעזור בבחירת פסיכולוג מומלץ או פסיכולוגית מומלצת לטיפול.

המדריך המלא >>
טיפול פסיכולוגי מחיר
מחיר טיפול פסיכולוגי: כמה עולה טיפול אצל פסיכולוג בישראל?

מחירו של טיפול פסיכולוגי מורכב ממשתנים רבים, ביניהם רמת ההתמחות של הפסיכולוג, שנות הניסיון שלו ואפילו מיקום הקליניקה שלו. בנוסף, קיימים סוגים שונים של טיפולים אשר מכתיבים את משך התהליך, מה שמשפיע על המחיר.

המדריך המלא >>
ייעוץ פסיכולוגי
ייעוץ פסיכולוגי: מרכז מומחים לייעוץ פסיכולוגי להורים בגבעתיים

ייעוץ הניתן בידי פסיכולוגים מומחים במטרה לאבחן סוגיות פסיכולוגיות כמו בעיות התנהגות, הפרעות נפשיות, דימוי עצמי נמוך ומשברים אישיים, ובנוסף לספק תמיכה, להעניק טיפול פסיכולוגי במידת הצורך או להפנות לאנשי המקצוע המתאימים ביותר לטיפול בסוגיה.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: