טיפול CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי לילדים או למבוגרים – שיטת CBT

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה טיפול CBT?

טיפול CBT (בעברית: טיפול קוגניטיבי-התנהגותי) הינו שיטת טיפול רגשי מבוססת מחקר אשר נמצאה יעילה מאוד במגוון רחב של בעיות רגשיות ונפשיות.

בבסיסה של שיטת CBT עומדת הטענה כי הפרשנות שילדים ומבוגרים נותנים לאירועים שקורים בסביבתם היא זו שמשפיעה על הרגשות שהם חשים, תגובותיהם הגופניות והתנהגותם.

בתהליך של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי המטפלים מנסים לאתר את המחשבות הגורמות לחוסר יעילות עבור המטופלים, מדריכים ומכוונים אותם אל עבר פתרונות יעילים והגיוניים יותר. בעזרת התרגילים הייחודים לשיטת CBT, המטופלים מתאמנים על שינוי קוגניטיבי והתנהגותי אשר ממנו הם יפיקו עזרה ותועלת אישית רבה.

בטיפול CBT (סי.בי.טי.) ישנה חשיבות רבה ליחסים בין המטפלים למטופלים, כאשר יחסים אלה מושתתים על שיתוף פעולה מלא ביניהם ומחויבות אמיתית לתהליך.

בעוד מטפלת CBT אחראית לצייד את המטופלים בכלים השימושיים והייחודיים של שיטה זו לצורך התמודדות יעילה יותר עם בעיותיהם, המטופלים עצמם אחראים להשתמש ולהתאמן בטכניקות אלו.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול CBT הינו טיפול רגשי קצר מועד הממוקד בפתרון הבעיה ובהווה, מדיד ומלווה בשאלונים המשמש לטיפול בקשת רחבה של נושאים. פסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית נחשבת כיום לשיטת הטיפול המועדפת משום שהיא יכולה לעזור לאנשים לזהות ולהתמודד במהירות יחסית עם אתגרים שונים בחייהם.

למעשה, מטפלי CBT עושים שימוש בפרוטוקולים מדעיים ומוכנים מראש, אותם הם מתאימים באופן אישי לכל מטופל ומטופלת, כך שככל שחולף הזמן, המטופלים הופכים להיות המטפלים של עצמם. בשל כך, טיפול סי.בי.טי. דורש בדרך כלל פגישות מועטות יותר מאשר שיטות טיפול רגשי אחרות והוא נערך בצורה מובנית וסדורה.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

טיפול CBT לילדים או למבוגרים

כאמור, שיטת טיפול CBT הינה כלי שימושי לטיפול באתגרים רגשיים מגוונים אצל ילדים ומבוגרים, כולל הפרעות חרדה שונות, כגון:

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי מאפשר לאנשים להתמודד טוב יותר עם הפרעות במצבי הרוח, דיכאון או הפרעות אכילה, כגון אנורקסיה, אכילה בררנית (ARFID), השמנת יתר, אכילה כפייתית ובולמיה.

במקרים אחרים, ילדים ומבוגרים פונים למטפלי CBT עקב בעיות התנהגות ומשמעת, הפרעת קשב וריכוז (ADHD) או הפרעות על רצף הספקטרום האוטיסטי, כולל אוטיזם בתפקוד גבוה, הפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת (PDD-NOS) ותסמונת אספרגר.

באופן כללי, טיפול CBT לילדים ומבוגרים נחשב לטיפול קצר מועד, בעל טווח של 12 עד 20 מפגשים טיפוליים, כאשר המטופלים והמטפלים יכולים לדון יחד לגבי מספר הפגישות אשר עשויות להתאים לכם או לילדכם. בהתאם לצורך, באפשרותכם להמשיך את הטיפול גם מעבר למספר הפגישות המוגדר.

הגורמים המשפיעים על משך טיפול בשיטת CBT כוללים את סוג ההפרעה או המצב של המטופל, חומרת הסימפטומים מהם הוא סובל, כמה זמן קיימים סימפטומים אלה או המצב הבעייתי, מהירות ההתקדמות שלו בתהליך, רמת הלחץ והחרדה הכללית ומידת העזרה שהמטופל מקבל מבני משפחה או אנשים קרובים.

טיפול בשיטת CBT

שיטת טיפול CBT

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי עשוי להיות כלי שימושי ביותר לטיפול באתגרים ובעיות רגשיות שלכם או של ילדכם, לזיהוי דרכים לניהול רגשות, לניהול תסמינים גופניים כרוניים, לפתרון קונפליקטים בין אישיים וללמידת דרכים טובות יותר לתקשר עם אחרים, להתמודדות עם מחלה גופנית ולהתגברות על טראומה רגשית הקשורה להתעללות או אלימות.

בנוסף, מטפלי CBT מסייעים לילדים ולמבוגרים בלמידת טכניקות להתמודדות עם מצבי חיים מלחיצים ומעוררי חרדה, בהתמודדות עם צער או אובדן של בן משפחה או אדם קרוב, בניהול סימפטומים של מחלת נפש, במניעת הישנות תסמינים של מחלת נפש ובטיפול במחלת נפש, כאשר תרופות אינן מאפשרות הטבה משמעותית במצבו של האדם.

פסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית עוסקת גם בתחומים הבאים:

 • לימוד מיומנויות חברתיות
 • פתרון בעיות
 • שליטה בכעסים
 • הדרכה הורית
 • הצבת גבולות והטלת משמעת
 • אסרטיביות
 • התמודדות עם פחדים, פוביות וחרדות שונות
 • ויסות רגשי
 • בניית תכניות התנהגותיות ייחודיות
 • קידום כישורי אינטראקציה בין אישיים
 • קידום למידה עצמאית
 • חשיבה חיובית
 • הערכה עצמית
 • יחסי אחים
 • התמודדות עם גירושין או אבל
 • תוקפנות
 • חינוך לעצמאות ולניקיון
 • התמודדות עם מעברים
 • שמירה על הישגים

בפגישה הראשונה אתכם, מטפלת CBT בדרך כלל תאסוף מידע אודותיכם, תתעניין במצב בריאותכם הנפשית והגופנית ותשאל על אילו חששות או קשיים תרצו לעבוד יחד עמה, זאת על מנת להבין מכם טוב יותר את מצבכם הנוכחי.

במקרים מסוימים, המטפלת עשויה לדון עמכם בשאלה האם תוכלו להפיק תועלת משילוב של CBT יחד עם טיפול אחר, כגון טיפול תרופתי.

הפגישה הראשונה של טיפול בשיטת CBT (סי.בי.טי.) מהווה גם הזדמנות בשבילכם לשאול את המטפלת שאלות שונות כדי לבחון אם היא אשת המקצוע המתאימה בשבילכם.

בסיום המפגש, חשוב לוודא שאתם מבינים את שיטת הטיפול, מהו סוג הטיפול המתאים עבורכם, מהן המטרות הטיפוליות שלכם, אורכו של כל מפגש וכמה פגישות טיפוליות ייתכן שתצטרכו כדי להרגיש טוב יותר.

חשוב לציין, כי עשויות לקחת מספר פגישות עד שמטפלי CBT יבינו את מצבכם במלואו ואת החששות והקשיים שלכם וכן כדי לקבוע את דרך הפעולה הטובה ביותר להתמודדות עמם.

במידה ואינכם מרגישים בנוח עם המטפלת הראשונה שעמה אתם נפגשים, נסו מטפל או מטפלת אחרת, משום שהתאמה טובה עם מטפלים יכולה לעזור לכם להפיק את מירב התועלת מטיפול קוגניטיבי-התנהגותי.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים או במבוגרים

מטפלי CBT יעודדו אתכם לדבר על המחשבות והרגשות שלכם וכן על הנושאים שמטרידים אתכם בחייכם. במידה והנכם מתקשים להיפתח ולשוחח על רגשותיכם, אל תדאגו, שכן מטפלים מנוסים יכולים לעזור לכם לזכות ביותר ביטחון ונוחות.

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי בילדים ומבוגרים מתמקד לרוב בבעיות מסוימות, תוך שימוש בשיטה ממוקדת מטרה. במהלך תהליך הטיפול, מטפלים עשויים לבקש מכם לעשות שעורי בית, כגון פעילויות, קריאה או תרגול המבוססים על הטכניקות שאתם לומדים במהלך המפגשים הקבועים ומעודדים אתכם ליישם את הכלים שאתם רוכשים בחיי היום יום שלכם.

חשוב לציין, כי הגישה בה תנקוט המטפלת תהיה תלויה במצבכם ובהעדפותיכם האישיות, לכן ייתכן כי היא עשויה לשלב CBT עם שיטה טיפולית אחרת, כגון טיפול בין אישי (IPT) המתמקד במערכות היחסים שלכם עם אנשים אחרים או גישה נוספת של טיפול רגשי ונפשי בחרדות.

בתחילת התהליך, תעבדו יחד עם המטפלת על מנת לזהות את המצבים והתנאים הבעייתיים בחיים שלכם, כאשר אלה עשויים לכלול נושאים כמו מצב רפואי, גירושין, צער, כעס או תסמינים של הפרעות נפשיות. בהמשך לכך, אתם והמטפלת עשויים להקדיש זמן מה כדי להחליט באילו בעיות ומטרות אתם רוצים להתמקד במהלך הטיפול.

לאחר שזיהיתם מהן הבעיות אשר מצריכות עבודה משותפת, המטפלת תעודד אתכם לחלוק את מחשבותיכם עליהן. שלב זה עשוי לכלול התבוננות על מחשבותיכם ומה שאתם אומרים לעצמכם על חוויה מסוימת (דיבור עצמי), רגשותיכם, הפרשנות שלכם למשמעות של המצב והאמונות שלכם לגבי עצמכם, אנשים אחרים ואירועים שונים. כמו כן, מטפלי CBT רבים עשויים להציע לכם לנהל יומן המתעד את מחשבותיכם במהלך השבוע.

בכדי לעזור לכם לזהות דפוסי התנהגות וחשיבה שלילית או לא מדויקת העלולות לתרום להעצמת הבעיה ממנה אתם סובלים, המטפלת עשויה לבקש מכם לשים לב לתגובות הגופניות והרגשיות שלכם וכן להתנהגויות בהם אתם נוקטים במצבים שונים. בשלב הבא, תוכלו לעבוד יחד על עיצוב מחדש של החשיבה השלילית או הלא מדויקת.

בנוסף, סביר להניח שמטפלת CBT תעודד אתכם לשאול את עצמכם האם השקפתכם על מצב מסוים מבוססת על עובדות או על תפיסה לא מדויקת של ההתרחשויות.

יש לציין, כי שלב זה של שיטת CBT עשוי להיות לא קל עבורכם, משום שייתכן כי יש לכם דפוסי חשיבה ארוכי שנים הנוגעים לחייכם ולעצמכם. בעזרת תרגול רב, דפוסי חשיבה והתנהגות מועילים יהפכו להרגל ולא ידרשו מכם כל כך הרבה מאמץ.

מטפלים בשיטת CBT

טיפול CBT אולי לא יגרום למצבים הלא נעימים שאתם חווים כעת להיעלם מיד ולתמיד, אולם הוא יכול לתת לכם את הכוח להתמודד עם מצבים אלה בצורה בריאה ולהרגיש טוב יותר עם עצמכם ועם חייכם.

בעוד פסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית אינה יעילה עבור כולם, אתם יכולים לנקוט מספר צעדים כדי להפיק את המירב משיטת CBT ולהפוך את הפגישות שלכם לסיפור הצלחה.

ראשית, התייחסו לטיפול כשותפות, שכן הטיפול הרגשי היעיל ביותר מתרחש כאשר אתם משתתפים פעילים ולוקחים חלק בקבלת החלטות. לכן, חשוב לוודא כי אתם והמטפלת מסכימים על הנושאים העיקריים ועל דרכי ההתמודדות עמם. ביחד, אתם יכולים להגדיר מטרות ולהעריך את ההתקדמות לעברן לאורך משך הטיפול.

שנית, היו גלויים וכנים, מכיוון שהצלחה של טיפול CBT תלויה בנכונותכם לחלוק במחשבותיכם, רגשותיכם וחוויותיכם וכן בפתיחותכם לקבל תובנות ודרכים חדשות לעשות דברים שונים.

במידה ואינכם מעוניינים לשוחח על דברים מסוימים בשל רגשות כואבים, מבוכה או חששות לגבי תגובתה של המטפלת, חשוב שתיידעו אותה על ההסתייגויות שלכם כבר בתחילת התהליך.

שלישית, היצמדו לתכנית הטיפול שלכם. במידה ואתם מרגישים מדוכאים או חסרי מוטיבציה, אתם עשויים להתפתות לדלג על פגישות טיפוליות, מה שיכול לשבש ולעכב באופן משמעותי את ההתקדמות שלכם. בשל כך, חשוב מאוד שתתמידו בכל הפגישות ותיתנו את דעתכם על הנושאים שעליהם אתם רוצים לדון עם המטפלת שלכם.

רביעית, אל תצפו לתוצאות מיידיות, שכן עבודה על נושאים ובעיות רגשיות עשויה להיות כואבת ולעתים קרובות דורשת מחויבות רבה.

זכרו כי זה לא יהיה חריג אם אתם תרגישו מעט רע יותר במהלך החלק הראשון של התהליך הטיפולי, כאשר אתם מתחילים להתעמת עם קונפליקטים וחוויות מהעבר ומהווה. לכן, ייתכן שתצטרכו להמתין מספר פגישות בטרם תתחילו לראות ולהרגיש את השיפור באיכות חייכם.

חמישית, הקפידו לעשות את שעורי הבית שלכם בין הפגישות. במידה ומטפלי CBT מבקשים מכם לקרוא, לנהל יומן או לבצע פעילויות אחרות מעבר לפגישות הטיפוליות הרגילות שלכם, מומלץ מאוד שתעקבו אחר הוראותיהם. דעו כי ביצוע מטלות ושעורי הבית יעזור לכם ליישם בחייכם טוב ומהר יותר את מה שלמדתם בפגישות הטיפוליות.

שישית, במצבים בהם מטופלים מרגישים שהטיפול לא עוזר להם ושהם אינם מפיקים תועלת מ-CBT לאחר מספר פגישות, עליהם לשוחח על כך עם המטפלת שלהם על מנת להחליט יחד האם לערוך מספר שינויים או לנסות גישה טיפולית אחרת.

טיפול CBT לילדים

מטפל CBT מומלץ או מטפלת CBT מומלצת

בעזרת טיפול CBT יעיל, הפרוגנוזה עבור הפרעות חרדה הינה טובה מאוד. לעומת זאת, כאשר הפרעות חרדה אינן מטופלות כראוי, הן תהפוכנה למשמעותיות יותר ויותר לאורך זמן.

בשל כך, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, התערבות פעילה ממוקדת במיומנויות, הינו הטיפול המועדף עבור אנשים הסובלים מחרדה, עם הוכחות מחקריות מרביות של הצלחתו המתמשכת, הן בקרב ילדים והן בקרב מבוגרים.

בעת שמדובר בטיפול רגשי בילדים שלנו, כולנו רוצים לעשות את הדבר הנכון ביותר עבורם. במידה וזה נוגע לטיפול בחרדה, הדבר הנכון הוא מה שעובד הכי טוב עבור הצרכים של ילדכם ושל משפחתו.

חשוב לציין, כי על פי מחקרים שונים שנערכו בשנים האחרונות, ילדים הינם בעלי שיעור תגובה חיובית של כ-75% לטיפול בשיטת CBT וכן נמצא כי השינויים והשיפור המושגים במהלכו נשמרים לאורך זמן רב.

למעשה, מטפלים בשיטת CBT מלמדים ילדים ומבוגרים לקרוא תיגר על מחשבות החרדה שלהם וההבנה של סיטואציות, במקום לקבל מחשבות של חרדה כאמת מוחלטת. טיפול CBT גם מעודד אנשים ליצור גרסאות מציאותיות יותר של מצבים ואת יכולתם להתמודד עמם.

מוכנים עם חשיבה חדשה, ילדים ומבוגרים מתמודדים באופן הדרגתי עם מצבי הפחד שלהם על ידי פירוק האתגרים הגדולים לחלקים קטנים יותר הניתנים לניהול. במשך הזמן, מטופלים מסוגלים להתחבר מהר יותר לפרשנויות שאינן כוללות חרדה של מצבים שונים ולהבין שהימנעות מסיטואציות מפחידות רק מחמירה את מצבם במקום להקל עליו.

בזכות טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, אנשים מבינים כי הדרך היחידה להתגבר על החרדה שלהם הינה להתמודד עמה פנים אל פנים ולגשת למצבים המפחידים עד שמתרגלים אליהם.

טיפול סי.בי.טי

פרוטוקולי מחקר תיעדו כי טיפול CBT נמצא יעיל בקרב ילדים צעירים עד כדי גיל שמונה שנים. בעזרת הדרכת הורים פרטנית, ילדים צעירים בני שנתיים או שלוש שנים יכולים אף הם ללמוד כיצד להשתמש בדיבור עצמי להפחתת רמת החרדה.

לדוגמא, באמצעות בובות תיאטרון או בובות כמודלים, בהרפיה וכן על ידי חשיפה הדרגתית, אפילו אם מנקודת תצפית בזרועות ההורים.

ילדים בדרך כלל מתחילים להראות תגובה לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי תוך ארבעה עד שישה מפגשים, כאשר פרוטוקולי מחקר אופייניים כרוכים בשישה עשר עד עשרים מפגשים. במסגרת קלינית, ארבע עד שישה חודשים של CBT הינם הממוצע, זאת עם תקופות של פגישות מואצות כדי לשמור על הישגים ולהקטין את הסיכון לנסיגות.

חשוב להדגיש, כי אין תופעות לוואי לפסיכותרפיה בשיטת CBT, כך שהסיכון הגדול ביותר הינו שמשפחה עשויה לנשור בטרם עת אם המטרות שהוגדרו יהיו גבוהות מדי או שהטיפול יתקדם מהר יותר מכפי שילדכם מוכן. כמו כן, לעתים ההורים אינם מסוגלים לעקוב אחרי חשיפות בבית, דבר שעשוי לעכב את הצלחת התהליך.

טיפול CBT - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, טיפול CBT נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית .

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול CBT בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא טיפולים

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: