מכון-דרור-לוגו

תפריט

טיפול EMDR – מה זה? שיטת טיפול EMDR בטראומה או בחרדה

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה טיפול EMDR?

הקהיה ועיבוד מחדש באמצעות תנועות עיניים, המכונה גם EMDR, הינה שיטת טיפול אינטגרטיבית אשר עומדת במרכזם של מחקרים רבים הנערכים כיום ברחבי העולם.

בעוד שיטת EMDR פותחה תחילה כדי לטפל באנשים המתמודדים עם תסמינים של פוסט טראומה, בשנים האחרונות השיטה הוכחה כיעילה גם עבור בעיות נפשיות ורגשיות נוספות.

מטפלים בשיטת EMDR עוזרים לילדים ומבוגרים להציף את האירועים הטראומטיים מעברם ולעבד אותם לכדי מידה שניתן להסתגל אליה, כך שרמת ההשפעה של הזיכרונות הטראומטיים תופחת באופן משמעותי.

למעשה, בעת שמדובר בטיפול בפוסט טראומה, טיפול EMDR יכול להיות מרכיב משמעותי בתהליך החלמתם של אנשים המאובחנים עם PTSD.

בעקבות ריבוי מחקרים אשר אימתו את יעילותה של שיטת EMDR כטיפול בבעיות רגשיות ונפשיות שונות, כגון הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) והפרעות חרדה המתפתחות בעקבות חוויה טראומטית, השיטה הפכה לפופולרית בקרב מטפלים ומטופלים רבים.

כמו כן, מכיוון שטיפול EMDR אינו מערב טיפול תרופתי או פסיכותרפיה, כלומר טיפול בשיחות, אנשים רבים מוצאים אותו כמועדף מבחינתם.

טיפול EMDR

שיטת EMDR - טיפול בתנועות עיניים

שיטת EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) מורכבת משילוב של מספר פרוטוקולי טיפול של גישות שונות ולהבדיל משיטות טיפול רגשי אחרות, בטיפול EMDR לא עושים שימוש בשיחות ככלי טיפולי. לעומת זאת, EMDR מתמקדת בתנועות העיניים של המטופלים.

במהלך המפגשים, העיניים מופעלות על ידי מטפלים המזיזים את אצבעותיהם מצד לצד מול עיניהם של המטופלים או מכשיר EMDR הפולט אורות הזזים גם כן מצד לצד. במקביל לתנועות העיניים, המטופלים מתבקשים להיזכר בחוויה הטראומטית ובהרגשה הפיזית והרגשות השליליים הנלווים אליה.

הקהיה ועיבוד מחדש באמצעות תנועות עיניים משמשת לצורך הפחתת עוצמתם של הזיכרונות הטראומטיים והרגישות הנלווית אליהם, באמצעות כך שמטפלים ב-EMDR מעודדים את המטופלים להחליף את זיכרונותיהם השליליים המעיקים בזיכרונות נעימים יותר.

בסיום כל מפגש טיפולי, המטופלים מתבקשים לדווח על רמת המצוקה שהם חוו במהלך הטיפול על מנת לאפשר להעריך את התקדמותם מעת לעת.

יש לציין, כי מטופלים מסוימים מתארים שיפור משמעותי בכושר ההתמודדות שלהם עם הזיכרונות הטראומטיים לאחר פגישה עד שלוש פגישות, אולם במרבית המקרים יהיה צורך במספר רב יותר של טיפולים, כאשר אורכו של טיפול EMDR על פי הפרוטוקול הינו בין שעה וחצי לשעתיים.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

טיפול EMDR בטראומה או בחרדה

כאמור, מחקרים שנערכו בשנים האחרונות גילו את יעילותה של שיטת EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) במצבים נוספים מלבד טיפול ב-PTSD, כך שכיום נעשה בה שימוש גם עבור טיפול בילדים, בני נוער ומבוגרים המתמודדים עם בעיות נפשיות ורגשיות נוספות, כולל:

הפרעות חרדה
התקפי פאניקה
• בעיות בזוגיות
רגשות אשם ובושה
היעדר מוטיבציה
פחד מזוגיות
• פוביות
חוסר אמון בזולת

טיפול EMDR מושתת על התפיסה שהנפש יכולה להירפא מטראומה נפשית בדיוק כמו שגוף האדם מחלים מטראומה גופנית.

לדוגמא, כשאנשים נחתכים בטעות, החתך מתאחה והגוף מתנקה עם הזמן, אלא אם כן משהו מטריד את הפצע ואז גדל, כואב יותר ואולי תישאר צלקת לכל החיים. באותה מידה, רק כשמסירים מהנפש את הדברים שמונעים ממנה להתרפא ניתן להשיב את המצב לקדמותו.

לאחר שאנשי המקצוע מחליטים יחד עם המטופלים אילו זיכרונות יעובדו תחילה, מטפלים בשיטת EMDR עושים שימוש בגירוי תנועות העיניים של האדם ככלי טיפולי, כאשר המטרה היא לייצר תנועות עיניים טבעיות על ידי מעקב של עיני המטופלים אחר האצבע או כף היד של המטפלים תוך העלאת הזיכרונות הטראומטיים. במהלך הטיפול, מכשיר EMDR מדמה שנת REM (Rapid Eye Movement) בה יכולת עיבוד המחשבות והרגשות טובה יותר.

שיטת טיפול EMDR

מטפלים בשיטת טיפול EMDR - המלצות

הצלחה של טיפול בחרדה או טראומה בשיטת EMDR תהיה הפחתה משמעותית של ההשפעות השליליות הכרוכות ברגשות והמחשבות הקשורות לאירועים הטראומטיים.

יחד עם זאת, להבדיל מטיפול רגשי בשיחות, התובנות שהמטופלים מגיעים אליהן נובעות מתהליכים נפשיים וקוגניטיביים שהם עברו ולא מפרשנות של מטפלים. לדוגמא, אדם שהינו הלום קרב יכול להחליף את רגשות האימה בזיכרון חיובי של ניצול וגיבור קרב.

בעוד טיפול EMDR נחשב לחדש יחסית, מטופלים מכל רחבי העולם מדווחים על הצלחות והישגים משמעותיים של השיטה כתהליך טיפול טבעי במחשבות טורדניות ובזיכרונות טראומטיים.

במהלך הפגישות הטיפוליות, מטפלים מוסמכים מלווים את המטופלים בשלבים השונים הדרושים כדי להתגבר על הטראומה והכאב הטמונים באירועי העבר.

יחד עם זאת, ישנם מספר משתנים המשפיעים על התאמתם של מטופלים פוטנציאליים לטיפול בתנועות עיניים, כאשר המרכזיים שבהם הינם מצבו הנפשי והרגשי של האדם וכן התסמינים מהם הוא סובל.

באופן כללי, מטפלים בשיטת EMDR נוהגים לבצע אבחון ראשוני על מנת לבדוק את התאמתם של אנשים לטיפול ולהסביר להם על אופיו.

שיטת EMDR

טיפול EMDR - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, טיפול EMDR נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול EMDR בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא טיפולים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT
טיפול CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי – מטפלים מומלצים בשיטת CBT

הגדרה נכונה של הבעיה או המטרה, שיעורי בית שמתרגלים מחוץ לקליניקה ובעיקר התמקדות בהווה ופחות בעבר – כך טיפול CBT מסייע לילדים, בני נוער ומבוגרים להשתחרר מפחדים, להתגבר על חרדה ודיכאון, לבנות ביטחון עצמי ולשפר את הבריאות והיציבות הנפשית בשורה ארוכה של היבטים.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: