מכון-דרור-לוגו

תפריט

טיפול NLP: מטפלים בשיטת NLP לילדים, לנוער ולמבוגרים

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה NLP?

שיטת NLP הינה גישה טיפולית קצרת טווח, מכוונות מטרה ומעשית המשמשת לפתרון בעיות שונות אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים. למעשה, אנשים בוחרים לפנות לטיפול NLP מסיבות רבות ומגוונות, כשלעיתים קרובות הם עושים זאת לאחר שניסו שיטות טיפול או ייעוץ אחרות ולא חשו הטבה משמעותית במצבם הנפשי או הרגשי.

טיפול בשיטת NLP, המכונה בעברית ניתוב לשוני פיזיולוגי, יכול לעזור למטופלים ללמוד כיצד להתמודד באופן יעיל ובריא יותר עם הפרעות חרדה, התפרצויות כעס וזעם, מתח נפשי וסטרס כרוני, כאבים פסיכוסומטיים, פחדים ובעיות רגשיות או התנהגותיות נוספות.

בעוד ישנם יתרונות רבים בתהליך של אימון NLP, חשוב לדעת כי הצלחת הטיפול תלויה מאוד בהחלטתם של המטופלים להתחייב לתהליך וליישם את ההמלצות שהם מקבלים מהמטפלים שלהם.

במרבית המקרים, טיפול NLP (באנגלית: Neuro Linguistic Programming) מתחיל בבחינת בעיות וחוויות העבר על מנת שיתאפשר למטפל או למטפלת להבין לעומק את המצב הנוכחי ולקבוע יחד אתכם מהם המטרות והיעדים לתהליך הטיפולי.

לאחר מכן, תעשו שימוש בטכניקות הייחודיות של שיטת NLP כדי להתקדם לעבר השגת היעדים שנקבעו מראש. בשלב זה, אתם והסובבים אתכם, הן ברמה האישית והן ברמה המקצועית, צפויים להבחין בשינויים שמתחילים להתחולל בהתנהלותכם ובחייכם.

טיפול NLP

שינויים שניתן לבצע בעזרת מטפל או מטפלת NLP

מטופלים רבים מדווחים כי טיפול בשיטת NLP סייע להם לחוות ולהתמודד עם אירועים משני חיים, זאת משום שמדובר בגישה מרובת פעולות ואימונים, דינמית ונמרצת אשר מאפשרת לילדים, בני נוער ומבוגרים להצליח לבצע שינויים שהם מעוניינים בהם כאן ועכשיו. בשל כך, מומלץ לקרוא מידע רב אודות NLP בטרם תחליטו לפנות לשיטת טיפול ייחודית זו ולנקוט בצעד הראשון בדרך לעתיד טוב יותר.

מכיוון שכל בני האדם הינם בעלי המשאבים הדרושים על מנת לבצע שינויים חיוביים בחיים שלהם, ניתן ללמוד טכניקות והנחות יסוד של NLP גם בעזרת לימוד עצמי, אם כי ההשפעה וההישגים לעולם אינה זהים לאלו שניתן להשיג באמצעות תרגול ואימון אישי עם מטפל או מטפלת NLP מוסמכים.

מטפלים בשיטת NLP עושים שימוש בקשת רחבה של טכניקות וכלים שמטרתם להקל על יישום השינויים שהמטופלים מעוניינים בהם על ידי השארתם מרוכזים במה שהם חושבים, מרגישים וקולטים בעזרת החושים השונים.

לאחר חווית הצלחות בביצוע מספר שינויים קלים יחסית ורכישת דפוסי חשיבה והתנהגות חדשים ויעילים יותר, באפשרותכם להיעזר בתהליך של טיפול NLP בשילוב דמיון מודרך כדי להתגבר על מצבים נוספים שאתם חווים בהם קושי. בפועל, ככל שתתקדמו בתהליך, תוכלו להפוך להיות המטפלים שלכם עצמכם ולהפחית את התלות שלכם במפגשים שבועיים קבועים עם מטפלים מוסמכים ומיומנים.

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

איך טיפול NLP יכול לעזור לילדים ולמבוגרים?

להבדיל משיטות טיפול אחרות, תהליך של אימון NLP יכול להתבצע גם ללא קיום שיחות עמוקות, כך שתוכלו ליהנות מהיתרונות הרבים שיש לטיפול NLP ודמיון מודרך מבלי שתצטרכו לדון בהרחבה על הבעיות שאתם חווים.

מסיבה זו, מטופלים רבים החשים נבוכים מהרעיון שיאלצו לשוחח בחופשיות על בעיותיהם האישיות עם אדם זר בוחרים לפנות דווקא למטפלים בשיטת NLP ולא למטפלים בגישות מסורתיות יותר, כמו טיפול דינמי, שכן הנחות היסוד של השיטה מפיגות את חששותיהם.

מלבד העובדה שטיפול NLP אינו מחייב מטופלים לפרט יתר על המידה את בעיותיהם האישיות, מטופלים בדרך כלל מדווחים על חוויות הצלחה בשלב מוקדם של התהליך ומצליחים לפתור בעיות באופן יעיל יותר לאחר מספר קטן יחסית של מפגשים טיפוליים – מה שהופך את התהליך עם מטפל או מטפלת NLP למהיר יותר ביחס לטיפולים נפוצים אחרים.

טיפול בשיטת NLP מאפשר ללמוד דרכים חדשות ויעילות להתמודדות עם בעיות רגשיות אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים, כולל הערכה עצמית נמוכה, רמת חרדה גבוהה, חוסר ביטחון עצמי ובעיות ביחסים בין-אישיים. בנוסף, ניתן להיעזר באימון NLP כדי להתגבר על פוביות ספציפיות נפוצות.

שיטת NLP

למי מתאים טיפול בשיטת NLP?

המטרה המרכזית של שיטת טיפול NLP הינה לעזור לאנשים לשפר את הביצועים וההישגים האישיים שלהם, כך שהביצועים הטובים ביותר בהווה יהפכו למצוינים בעתיד וישמרו לאורך זמן רב.

מכיוון שביצוע דברים בהצלחה יתרה גורם לאדם להרגיש טוב יותר עם עצמו, אימון NLP מטיב במיוחד עם אנשים המעוניינים לשפר את ביצועיהם בתחומים שונים, כגון ספורט או למידה.

השגת יעדים אישיים ושמירה על ביצועים גבוהים נחשבת לחיונית בכל רמות החיים ובין היתר בכל הקשור לניהול מערכות יחסים אישיות, כאשר רמת ביצוע של אדם בדרך כלל מוערכת על ידי אנשים אחרים.

כמו כן, ההבנה שצריך לשים לב לאנשים אחרים ולהקשיב לדבריהם הכרחית כדי להשלים בהצלחה את המטרות שהצבתם לעצמכם. מטפלים בשיטת NLP יכולים לסייע לכם לפתח ולסגל לעצמכם את המיומנויות הנחוצות לשם ניהול מערכות יחסים בריאות וארוכות טווח.

טיפול NLP יכול להועיל גם לילדים ומבוגרים המתמודדים עם עודף משקל ובעיות גופניות נוספות המונעות מהם לנהל אורח חיים בריא יותר, שכן מטופלים לרוב מדווחים על הקלה בחומרה ובתדירות התסמינים הגופניים שהם חווים כתוצאה מתחושת לחץ נפשי.

לדוגמא, אנשים הנאלצים להתמודד עם בעיות ארוכות טווח ומושפעים באופן ניכר מהלחץ המתמשך שהם שרויים בו, יכולים להיעזר באימון אישי בשיטת NLP כדי להפחית את רמת הלחץ והחרדה – מה שיאפשר להם להרגיש טוב יותר מבחינה רגשית וגופנית כאחד.

טיפול NLP לילדים

אימון בשיטת NLP לעומת שיטות טיפול אחרות

בשנים האחרונות, בעקבות מחקרים רבים שנערכו ברחבי העולם, השימוש בשיטת טיפול NLP הולך וגובר. אף על פי שאיגודי הפסיכולוגיה הוותיקים אינם מכירים באופן רשמי ביעילותה, המלצות רבות של מטופלים מעידות לחיוב על הנחות היסוד והטכניקות של השיטה שמטרתה לשנות תהליכי חשיבה והתנהגות ושורשיה בתחומי מדעי ההתנהגות, הפיזיולוגיה ובתת-מודע.

בעוד טיפול פסיכודינמי או טיפול פסיכואנליטי דורשים מהמטופלים רמת מחויבות גבוהה ומטרתם לזהות תהליכים לא מודעים המשפיעים באופן שלילי על ההתנהגות המודעת של האדם, מטפלים בשיטת NLP מציעים תהליכים קצרי טווח המאפשרים למטופלים לבחון רגשות והתנהגויות הקשורות לנושא ספציפי ביותר, כמו חרדות ופחדים.

לעומת טיפול NLP, פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית (CBT) הינה שיטת טיפול רגשי ממוקדת משימות ותרגילים המסייעת למטופלים לזהות התנהגויות בעייתיות ולהבין ממה הן נובעות וכיצד להתייחס אליהן. לאחר מכן, תוכלו ללמוד איך לשנות את האמונות הבסיסיות ודפוסי החשיבה המשפיעים על ההתנהגות, כך שהתנהלותכם הכללית תהפוך לחיובית ונינוחה יותר.

טיפול NLP - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, טיפול NLP נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל מטפלות ומטפלים רגשיים המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופלים מרגישים בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים להם ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול NLP בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

Picture of רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים נוספים בנושא טיפולים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT
טיפול CBT: המדריך המקיף בנושא טיפול קוגניטיבי התנהגותי

הגדרה נכונה של הבעיה או המטרה, שיעורי בית שמתרגלים מחוץ לקליניקה ובעיקר התמקדות בהווה ופחות בעבר – כך טיפול CBT מסייע לילדים, בני נוער ומבוגרים להשתחרר מפחדים, להתגבר על חרדה ודיכאון, לבנות ביטחון עצמי ולשפר את הבריאות והיציבות הנפשית בשורה ארוכה של היבטים.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: