תוכן עניינים

  • מה זה NLP?
  • טיפול בשיטת NLP לילדים, בני נוער ומבוגרים
  • מתי מומלץ לפנות למטפלים בשיטת NLP?
  • מטרות והנחות יסוד של אימון וטיפול NLP
  • המלצות על טיפול NLP
  • טיפול NLP - סיכום

מה זה NLP?

שיטת NLP הינה גישה טיפולית קצרת טווח, מכוונות מטרה ומעשית המשמשת לפתרון בעיות שונות אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים. למעשה, אנשים בוחרים לפנות למטפלים ב-NLP (Neuro Linguistic Programming) מסיבות רבות ומגוונות, כשלעיתים קרובות הם עושים זאת לאחר שניסו שיטות טיפול או ייעוץ אחרות ולא חשו הטבה משמעותית במצבם הנפשי או הרגשי.

טיפול בשיטת NLP, המכונה בעברית ניתוב לשוני פיזיולוגי, יכול לעזור למטופלים ללמוד כיצד להתמודד באופן יעיל ובריא יותר עם הפרעות חרדה, התפרצויות כעס וזעם, מתח נפשי וסטרס כרוני, כאבים פסיכוסומטיים, פחדים ובעיות רגשיות או התנהגותיות נוספות. בעוד ישנם יתרונות רבים באימון NLP, חשוב לדעת כי הצלחת הטיפול תלויה מאוד בהחלטתם של מטופלים להתחייב לתהליך וליישם את ההמלצות שהם מקבלים מהמטפלים שלהם.

במרבית המקרים, טיפול NLP מתחיל בבחינת בעיות וחוויות העבר על מנת שיתאפשר למטפל או המטפלת להבין לעומק את המצב הנוכחי ולקבוע יחד איתכם מהם המטרות והיעדים לתהליך הטיפולי. לאחר מכן, תעשו שימוש בטכניקות הייחודיות של NLP כדי להתקדם בעבר להשגת היעדים שנקבעו מראש. בשלב זה, אתם והסובבים אתכם, הן ברמה האישית והן ברמה המקצועית, צפויים להבחין בשינויים שמתחילים להתחולל בהתנהלותכם ובחייכם.

טיפול בשיטת NLP לילדים, בני נוער ומבוגרים

מטופלים רבים מדווחים כי טיפול בשיטת NLP סייע להם לחוות ולהתמודד עם אירועים משני חיים, זאת משום שמדובר בגישה מרובת פעולות ואימונים, דינמית ונמרצת המאפשרת לילדים, בני נוער ומבוגרים להצליח לבצע שינויים שהם מעוניינים בהם כאן ועכשיו. בשל כך, מומלץ לקרוא מידע רב אודות NLP (נלפ) בטרם תחליטו לפנות לשיטת טיפול ייחודית זו ולנקוט בצעד הראשון בדרך לעתיד טוב יותר.

מכיוון שכל בני האדם הינם בעלי המשאבים הדרושים על מנת לבצע שינויים חיוביים בחייהם, ניתן ללמוד טכניקות והנחות יסוד של NLP גם בעזרת לימוד עצמי, אם כי ההשפעה וההישגים לעולם אינה זהים לאלו שניתן להשיג בתרגול ואימון אישי עם מטפל או מטפלת NLP מוסמכים.

המלצות על אימון NLP

מטפלים בשיטת NLP עושים שימוש בקשת רחבה של טכניקות וכלים שמטרתם להקל על יישום השינויים שהמטופלים מעוניינים בהם על ידי השארתם מרוכזים במה שהם חושבים, מרגישים וקולטים בעזרת החושים השונים. לאחר חווית הצלחות בביצוע מספר שינויים קלים יחסית ורכישת דפוסי חשיבה והתנהגות חדשים ויעילים יותר, באפשרותכם להיעזר ב-NLP ודמיון מודרך כדי להתגבר על מצבים נוספים שאתם חווים בהם קושי. בפועל, ככל שתתקדמו בתהליך, תוכלו להפוך להיות המטפלים שלכם עצמכם ולהפחית את התלות שלכם במפגשים שבועיים קבועים עם מטפלים מוסמכים ומיומנים.

מתי מומלץ לפנות למטפלים בשיטת NLP?

להבדיל משיטות טיפול אחרות, אימון NLP יכול להתבצע גם ללא קיום שיחות עמוקות, כך שתוכלו ליהנות מהיתרונות הרבים של NLP ודמיון מודרך מבלי שתצטרכו לדון בהרחבה על הבעיות שאתם חווים. מסיבה זו, מטופלים רבים החשים נבוכים מהרעיון שיאלצו לשוחח בחופשיות על בעיותיהם האישיות עם אדם זר בוחרים לפנות דווקא למטפלים בשיטת NLP ולא למטפלים בגישות מסורתיות יותר, שכן הנחות היסוד של השיטה מפיגות את חששותיהם.

מלבד העובדה שטיפול NLP אינו מחייב ילדים, בני נוער ומבוגרים לפרט יתר על המידה את בעיותיהם האישיות, מטופלים בדרך כלל מדווחים על חוויות הצלחה בשלב מוקדם של התהליך ומצליחים לפתור בעיות באופן יעיל יותר לאחר מספר קטן יחסית של מפגשים טיפוליים - מה שהופך את התהליך עם מטפל או מטפלת NLP למהיר יותר ביחס לטיפולים נפוצים אחרים.

טיפול בשיטת NLP (נלפ) מאפשר ללמוד דרכים חדשות ויעילות להתמודדות עם בעיות רגשיות אצל ילדים או מבוגרים, כולל הערכה עצמית נמוכה, רמת חרדה גבוהה, חוסר ביטחון עצמי ובעיות ביחסים בין-אישיים. בנוסף, ניתן להיעזר באימון NLP כדי להתגבר על פוביות ספציפיות נפוצות, כמו פחד מעכבישים, פחד גבהים, פחד מבעלי חיים, פחד ממים, פחד ממדרגות נעות, פחד ממעליות, פחד מכישלון, פחד ממקומות פתוחים, פחד מבדיקות דם ופחד מנהיגה.

מטפלים בשיטת NLP

מטרות והנחות יסוד של אימון וטיפול NLP

המטרה המרכזית של שיטת טיפול NLP הינה לעזור לאנשים לשפר את הביצועים וההישגים האישיים שלהם, כך שהביצועים הטובים ביותר בהווה יהפכו למצוינים בעתיד וישמרו לאורך זמן רב. מכיוון שביצוע דברים בהצלחה יתרה גורם לאדם להרגיש טוב יותר עם עצמו, אימון NLP מטיב במיוחד עם אנשים המעוניינים לשפר את ביצועיהם בתחומים שונים, כגון ספורט או למידה.

השגת יעדים אישיים ושמירה על ביצועים גבוהים נחשבת לחיונית בכל רמות החיים ובין היתר בכל הקשור לניהול מערכות יחסים אישיות, כאשר רמת ביצוע של אדם בדרך כלל מוערכת על ידי אנשים אחרים. כמו כן, ההבנה שצריך לשים לב לאנשים אחרים ולהקשיב לדבריהם הכרחית כדי להשלים בהצלחה את המטרות שהצבתם לעצמכם, כשמטפלים בשיטת NLP יכולים לסייע לכם לפתח ולסגל לעצמכם את המיומנויות הנחוצות לשם ניהול מערכות יחסים בריאות וארוכות טווח.

טיפול NLP יכול להועיל גם לילדים ומבוגרים המתמודדים עם עודף משקל ובעיות גופניות נוספות המונעות מהם לנהל אורח חיים בריא יותר, שכן מטופלים לרוב מדווחים על הקלה בחומרה ובתדירות התסמינים הגופניים שהם חווים כתוצאה מלחץ נפשי. לדוגמא, אנשים הנאלצים להתמודד עם בעיות ארוכות טווח ומושפעים באופן ניכר מהלחץ המתמשך שהם שרויים בו, יכולים להיעזר באימון אישי בשיטת NLP כדי להפחית את רמת הלחץ והחרדה - מה שיאפשר להם להרגיש טוב יותר מבחינה רגשית וגופנית כאחד.

המלצות על טיפול NLP

בשנים האחרונות, בעקבות מחקרים רבים שנערכו ברחבי העולם, השימוש בשיטת טיפול NLP (Neuro Linguistic Programming) הולך וגובר. אף על פי שאיגודי הפסיכולוגיה הוותיקים אינם מכירים באופן רשמי ביעילותה, המלצות רבות של מטופלים מעידות לחיוב על הנחות היסוד והטכניקות של השיטה שמטרתה לשנות תהליכי חשיבה והתנהגות ושורשיה בתחומי מדעי ההתנהגות, הפיזיולוגיה ובתת-מודע.

טיפול בשיטת NLP

בעוד טיפול פסיכודינמי וטיפול פסיכואנליטי דורשים מהמטופלים רמת מחויבות גבוהה ומטרתם לזהות תהליכים לא מודעים המשפיעים באופן שלילי על ההתנהגות המודעת של האדם, מטפלים ב-NLP (נלפ) מציעים תהליכים קצרי טווח המאפשרים למטופלים לבחון רגשות והתנהגויות הקשורות לנושא ספציפי ביותר, כמו חרדות ופחדים.

לעומת NLP, פסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית (CBT) הינה שיטת טיפול ממוקדת משימות ותרגילים המסייעת למטופלים לזהות התנהגויות בעיתיות ולהבין ממה הן נובעות וכיצד להתייחס אליהן. לאחר מכן, תוכלו ללמוד איך לשנות את האמונות הבסיסיות ודפוסי החשיבה המשפיעים על ההתנהגות, כך שהתנהלותכם הכללית תהפוך לחיובית ונינוחה יותר.

טיפול NLP - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, טיפול NLP נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופלים מרגישים בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים להם ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול NLP בגבעתיים - חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.