מכון-דרור-לוגו

תפריט

מאמרים בנושא
לקויות למידה

ילדים, בני נוער ומבוגרים המתמודדים עם סוגים שונים של לקויות למידה מתקשים בקריאה, כתיבה, הקשבה, דיבור, הנמקה ו/או מתמטיקה, כאשר אבחון הפרעת למידה ספציפית בגיל צעיר מאפשר לילדים לקבל עזרה מוקדם יותר ומגביר את סיכויי הצלחתם בלימודים, בעבודה ובמערכות יחסים.

באופן כללי, לקות למידה הינה מונח מקצועי המשמש לתיאור מגוון רחב של הפרעות למידה ספציפיות הקשורות לקליטה, עיבוד, אחסון ו/או שליפת מידע ופוגעות ביותר מ-10% מהילדים ברחבי העולם.

חשוב לציין, כי אדם אינו נחשב לקוי למידה אם קשיי הלמידה שלו נובעים מסיבות אחרות, כמו הפרעת קשב וריכוז (ADHD), מוגבלות שכלית, היעדר הזדמנויות ראויות ובעיות במוטוריקה, בשמיעה או בראייה.

סוגי לקויות למידה - מאמרים

סוגי לקויות למידה
לקויות למידה: מהי לקות למידה? המדריך המלא על ליקויי למידה

לקות למידה הינה הפרעה נוירו-התפתחותית הפוגעת ביכולתו של האדם לקבל, לעבד, לנתח או לאחסן מידע, כאשר הפרעת למידה גורמת לקשיים בקריאה, כתיבה, איות או פתירת בעיות חשבוניות, למרות שהאדם בעל פוטנציאל קוגניטיבי תקין ומעלה.

המדריך המלא >>
טיפול בלקויות למידה
טיפול בלקויות למידה: המדריך המלא על טיפול בלקות למידה

לקות למידה או הפרעת למידה ספציפית (SLD) הינה הפרעה נוירו-התפתחותית הגורמת להישגים אקדמיים נמוכים באופן משמעותי מהמצופה. לקויות למידה מקושרות לכישלון בלימודים, נמשכות חצי שנה לפחות וגוררות קשיים בקריאה, הבנת הנקרא, כתיב, הבעה בכתב וחישוב.

המדריך המלא >>
דיסלקציה
דיסלקציה: תסמינים, מאפיינים, אבחון ודרכי טיפול בדיסלקציה

דיסלקציה או לקות קריאה הינה הפרעה נוירו-התפתחותית הגורמת לקשיים ברכישת הקריאה, למרות שהאדם נבון ובעל מוטיבציה ללמידה. אנשים עם דיסלקציה מתקשים במודעות פונולוגית (מודעות לצלילים) ובהתאמת הצלילים לאותיות האלף-בית. לרוב דיסלקציה מאובחנת בבית הספר היסודי.

המדריך המלא >>
דיסקלקוליה
דיסקלקוליה: הגדרה, תסמינים, אבחון ודרכי טיפול בדיסקלקוליה

דיסקלקוליה הינה לקות ספציפית בחשבון הגורמת לפגיעה בכישורים מתמטיים, כמו ספירה, סדרתיות, הפנמת לוח הכפל וחיסור עם פריטה וכן לקשיים בהבנת מושגים מתמטיים וזיהוי סימנים אריתמטיים. אדם הסובל מדיסקלקוליה מגלה גם קשיים משמעותיים בערוץ החזותי-מרחבי.

המדריך המלא >>
לקות קריאה
לקות קריאה: תסמינים, סוגים, אבחון ודרכי טיפול בקשיי קריאה

ילדים בעלי לקות קריאה קוראים לאט ולא מדויק, והקריאה מצריכה מהם מאמץ רב. כתוצאה מכך נפגעות גם יכולות הבנת הנקרא וההבעה בכתב. ישנן מספר לקויות קריאה, ודיסלקציה היא המוכרת והנפוצה מביניהן. ניתן לטפל בלקויות קריאה באמצעות הוראה מתקנת.

המדריך המלא >>
לקות שפתית
לקות שפתית: תסמינים, אבחון ודרכי טיפול בלקות שפה ספציפית

הפרעה שמופיעה בילדות ומשפיעה על מכלול יכולות השפה של הילד, כולל היכולת לבנות משפטים, להבין הנחיות, להבין את הנקרא, לקרוא ולכתוב. לאחר עריכת אבחון, ניתן להחיל שיפור ניכר במצב דרך פנייה לטיפול בהוראה מתקנת או טיפול אצל קלינאית תקשורת.

המדריך המלא >>
לקות למידה לא מילולית NVLD
לקות למידה לא מילולית (NVLD): תסמינים, אבחון ודרכי טיפול

לקות למידה לא מילולית הינה הפרעה נוירו-התפתחותית הגורמת לקשיים בזיהוי רמזים לא מילוליים (שפת גוף, הבעות פנים), דיבור מוקדם (שיחות "כמו מבוגר" מגיל צעיר), תיאום גרפו-ויזו-מוטורי לקוי ומסורבלות, קשיים בהבנת מסרים סמויים וליקויים בתפיסה החזותית-מרחבית.

המדריך המלא >>
שגיאות כתיב
שגיאות כתיב נפוצות: סוגי אסטרטגיות טיפול לשיפור שגיאות כתיב

כתיב (או אורתוגרפיה) מתייחס לכללי הכתיבה הנכונה בשפה. ללמוד לכתוב נכון לוקח זמן, כאשר האדם צריך לדעת להגות מילה כראוי לפני שמאיית אותה, כלומר הוא חייב להיות מסוגל לזהות ולהבחין בצלילים שבשפה המדוברת. קריאה מרובה מסייעת רבות בהפנמת הכתיב הנכון.

המדריך המלא >>
זיכרון
בעיות זיכרון לטווח קצר או ארוך: מבחן זיכרון חזותי או שמיעתי

זיכרון במובן הרחב ניתן להגדיר כיכולת המוח לשמור מידע ולשלוף אותו על פי הצורך, כאשר ישנם סוגי זיכרון שונים: זיכרון קצר טווח, זיכרון ארוך טווח, זיכרון עבודה וזיכרון תחושתי (זיכרון שמיעתי, זיכרון חזותי וכד'). כמו כן, קיימים זיכרון מילולי וזיכרון לא מילולי.

המדריך המלא >>
דיספרקסיה DCD
דיספרקסיה התפתחותית (DCD) ורבלית או מוטורית אצל ילדים

דיספרקסיה הינה הפרעה פסיכו-מוטורית המופיעה בילדות וגורמת לתנועות איטיות, מסורבלות מוטורית ולקושי לבצע פעולות יומיומיות, כמו לכתוב, לשרוך שרוכים או לרכוב על אופניים. מדובר בחוסר יכולת לתכנן תנועות פשוטות בכדי לבצע תנועה גדולה ומורכבת יותר, על אף אינטליגנציה תקינה.

המדריך המלא >>
אסטרטגיות למידה
אסטרטגיות למידה: לימודי מיומנויות למידה לילדים או לסטודנטים

תהליך של לימוד אסטרטגיות למידה לילדים או לסטודנטים, כולל מגוון כלים, חוברות עבודה ומשחקי אסטרטגיות למידה בעברית, במתמטיקה, בחשבון או באנגלית, זאת בהתאם לקשיי הלמידה הייחודיים של כל תלמיד או מבוגר. מאגר אסטרטגיות למידה למבחן כולל סוגי אסטרטגיות למידה בשפה, בקריאה, בהבנת הנקרא – ועוד.

המדריך המלא >>

שאלות ותשובות בנושא סוגי לקויות למידה

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: