מה ההבדל בין דיספרקסיה (DCD) ורבלית ומוטורית אצל ילדים ומבוגרים?

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה DCD?

דיספרקסיה התפתחותית, המוכרת גם בשם המקצועי הפרעת קואורדינציה התפתחותית (DCD), הינה הפרעה נוירולוגית-מוטורית הבאה לידי ביטוי ביכולות התנועה והתיאום של ילדים ומבוגרים וטומנת בחובה תסמינים העשויים להיתפס תחילה כמגושמות כללית.

למעשה, תינוקות, פעוטות וילדים המאובחנים עם דיספרקסיה הינם בעלי מיומנויות מוטוריות שאינן מפותחות בהתאם למצופה מבני גילם.

אנשים הסובלים מהפרעת קואורדינציה התפתחותית (DCD) עלולים להתמודד עם ליקויים בתפיסה הפוגעים ביכולתם להבין נכון ולפרש את הדברים שהם רואים, שומעים, מרגישים וחשים בסביבתם.

בפועל, ההשפעות של דיספרקסיה מתייחסות לקשת רחבה של תחומים, כולל קשיים בהוצאה לפועל של תנועות או פעולות גופניות, כגון הליכה מהירה, היעדר תיאום מוטורי וקשיים קוגניטיביים שונים, כגון קשיי קשב וריכוז או בעיות בזיכרון לטווח קצר.

במרבית המקרים, דיספרקסיה מזוהה ומאובחנת על ידי אנשי מקצוע כבר במהלך תקופת הגיל הרך, כאשר ילדים הסובלים מהפרעה זו צפויים להמשיך להתמודד עם הקשיים הטמונים בה גם בהמשך חייהם כבני נוער ואנשים מבוגרים.

כמו כן, מכיוון שלא קיים טיפול תרופתי לדיספרקסיה ומדובר במצב רפואי לכל החיים, לרוב שיטת הטיפול המועדפת תהיה על ידי שילוב של קלינאית תקשורת ומרפאה בעיסוק.

דיספרקסיה DCD

גורמים וסוגים של הפרעת קואורדינציה התפתחותית (DCD)

הפרעת קואורדינציה התפתחותית (באנגלית: Developmental Coordination Disorder) משפיעה על אורח החיים של אנשים אחרים בדרכים אחרות ובמידות שונות, כולל על יכולות התנועה, הניידות והעלייה במדרגות, אם כי ילדים רבים כיום מצליחים להתמודד עם מרבית האתגרים בעזרת סיוע ותמיכה מקצועית הולמת.

חשוב לציין, כי כל אדם הסובל מ-DCD מפגין מאפיינים ייחודיים למצבו שלו, גם אם מרביתם משותפים לכולם.

בעוד גורמי הסיכון ל-DCD טרם ידועים בבירור למדע וחוקרים עדיין לא איתרו גן מסוים האחראי על המצב, אנו עדים לכך שדיספרקסיה התפתחותית יכולה לעבור במשפחה, כלומר, מהורים לילדיהם.

כמו כן, הפרעה זו שכיחה יותר בקרב בנים מאשר בנות והיא מופיעה לעתים קרובות יחד עם ליקויים קשורים נוספים, כגון:

כאמור, דיספרקסיה הינה הפרעה נוירולוגית הנובעת מפעילות חריגה ולא ברורה במוח האדם, כאשר הקושי בזיהוי מדויק של הגורמים לה טמון בכך שמעורבים תהליכים מורכבים רבים האחראים על התנועה והחושים.

יחד עם זאת, חוקרים רבים סבורים כי ישנם מספר גורמים העלולים להוות גורמי סיכון ל-DCD, כולל לידה מוקדמת ביותר, משקל לידה נמוך מאוד, רקע משפחתי של דיספרקסיה וכן שתיית אלכוהול ושימוש בסמים בתקופת ההיריון.

בעת שילדכם יעבור אבחון דיספרקסיה ובהתאם לתסמינים והמאפיינים הייחודיים שלו, הוא עשוי להיות מאותר כסובל מהפרעת קואורדינציה התפתחותית כוללנית או מסוג אחד מסוים של DCD.

בשל כך, אנשים עשויים לסבול מסימפטומים שונים ולהפגין קשיים שונים, קלים או קשים, אף על פי שיאובחנו עם אותה הפרעה.

באופן כללי, נהוג להפריד בין חמישה סוגי DCD, כאשר אלו כוללים:

 • דיספרקסיה ורבלית (שפתית) הגורמת לקשיי תקשורת ודיבור
 • דיספרקסיה מילולית הטומנת בחובה קושי בפעולות גופניות הקשורות לפה, כגון ליקויים ביכולת השליטה על הפה
 • דיספרקסיה מוטורית המובילה לכך שילדים יתקשו לבצע פעילויות ותנועות שונות למרות שהם מבינים מה מוטל עליהם לעשות
 • דיספרקסיה רעיונית הגורמת לקושי בחלוקת והפרדת מטלות מורכבות למשימות ותנועות קטנות ופשוטות יותר
 • דיספרקסיה מרחבית הגוררת קשיים בהבנת הוראות וסידור עצמים

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו

אבחון דיספרקסיה (DCD) אצל ילדים ומבוגרים

ילדים ומבוגרים חווים מהי דיספרקסיה בדרכים שונות, כאשר הסימפטומים הינם רבים ומורכבים, לעתים באים לידי ביטוי כהתנהגויות חריגות ולא כתסמינים פסיכולוגיים או גופניים הנראים לעין, כפי שקורה במצבים רפואיים אחרים.

בשל כך, במידה והנכם חושדים כי אתם או ילדכם סובלים מ-DCD, מומלץ שתשוחחו על כך עם רופא המשפחה או הילדים שלכם, שכן לעתים נדרשים לביצוע בדיקות מקיפות טרם קבלת אבחנה.

תהליך אבחון של דיספרקסיה התפתחותית עשוי להימשך זמן רב ולכלול בדיקות המועברות על ידי אנשי מקצוע מתחומים שונים.

לכן, ככל שתפנו לביצוע ההערכה הראשונית בשלב מוקדם יותר, כך ילדכם יוכל לזכות לתמיכה ולסיוע המקצועי הדרושים לו כדי להצליח להתמודד באופן מיטבי עם האתגרים הצפויים לו בעתיד, הן כילד או נער והן כאדם מבוגר.

התסמינים השכיחים של הפרעת קואורדינציה התפתחותית (DCD) הינם:

 • היעדר תיאום מוטורי
 • קושי באחיזת עצמים
 • קושי בפעילויות גופניות שונות
 • קושי ברכישת הקריאה והכתיבה
 • קושי בעצמאות בשירותים
 • נפילות או היתקלויות תכופות בחפצים
 • קושי להתרכז לאורך זמן
 • קושי בהבנה ובביצוע של הוראות ומשימות
 • קושי להישאר קשוב
 • קושי בלבישת בגדים, קשירת שרוכי נעליים וסגירת כפתורים ורוכסנים של חולצות, מכנסיים וז'קטים

בנוסף, סימפטומים נפוצים נוספים העשויים להעיד על קיומה של DCD אצל ילדים ומבוגרים כוללים:

 • קושי בלמידת כישורים חדשים
 • היעדר מיומנויות ארגון
 • קושי בלמידה ובאופן כללי במסגרת החינוכית
 • קושי בחברות
 • דימוי עצמי נמוך
 • קשיים בזיכרון לטווח הקצר והבינוני
 • קושי לבטא את המחשבות והרצונות באופן מילולי

למרות התופעות הרבות הצפויות להתממש עקב קיומה של דיספרקסיה התפתחותית, אשר עלולות להתפרש כגזירת גורל, חשוב להדגיש כי לאנשים אלה גם חוזקות רבות כתוצאה מהמצב, כגון יכולת חשיבה יצירתית וזיכרון מעולה לטווח ארוך.

בעוד האתגרים רבים וארוכי טווח, זכרו כי בעזרת אבחון מוקדם וטיפול מקצועי, ילדים ומבוגרים יכולים לנהל את ההפרעה באופן מיטבי ולחיות חיים מלאים ומאושרים.

באם הנכם חוששים כי אתם או ילדכם עשויים לסבול מהפרעת קואורדינציה התפתחותית (DCD) מכיוון שהתסמינים הנ"ל מוכרים לכם משגרת יומכם, עליכם לפנות בהקדם לרופא המטפל בכם.

במידה וילדכם בגיל גן או בית ספר, תוכלו להתייעץ תחילה עם הצוות החינוכי והמקצועי של המסגרת החינוכית בה הוא מבקר. הקפידו להגיע לשיחות אלו עם רשימה מסודרת של הסימפטומים שזיהיתם והדאגות שלכם.

דיספרקסיה ורבלית

דרכי טיפול בדיספרקסיה (DCD)

חשוב לציין, כי לא קיים טיפול תרופתי ולכן טיפול בדיספרקסיה כולל שילוב של מספר אנשי מקצוע מתחומים שונים, כולל רפואה, פרה-רפואה ובריאות הנפש, כמו גם תמיכה וסיוע רב מצד בני המשפחה בבית והצוות החינוכי בגן או בבית הספר.

בעוד ילדים אינם נרפאים מ-DCD, הם בהחלט יכולים לשפר כישורים ולפתח מיומנויות חדשות בעזרת טיפולים מקצועיים אינטנסיביים וכאשר הורים נוקטים בגישה ממוקדת ופעילה.

לדוגמא, אנשים רבים המאובחנים עם הפרעת קואורדינציה התפתחותית (באנגלית: Developmental Coordination Disorder) חווים קושי רב ביכולות תיאום ושיווי משקל, כך שפיזיותרפיסט מוסמך יכול לעזור להם לתרגל טכניקות נכונות ומועילות יותר לשיפור מצבם.

כמו כן, פעילות גופנית וספורטיבית בשילוב עם תזונה בריאה, מאוזנת ומזינה יסייעו לגוף האדם לתפקד באופן מיטבי.

בעת שמדובר במבוגרים ולאחר קבלת אבחנה מקצועית, מומלץ לפנות לגופים שונים המספקים מידע וסיוע בתחום התעסוקה ובמיוחד בהנגשה של מקומות עבודה לאנשים הסובלים מדיספרקסיה.

בנוסף, לעתים קרובות אנשים נדרשים לסיוע מצד מטפלת רגשית מוסמכת על מנת ללמוד כיצד לנהל את העומס הרב במסגרת עבודתם.

זכרו כי הסיבות המצריכות פנייה לטיפול מקצועי כוללות קשת רחבה של אתגרים, כולל:

 • קושי בהבנה ובלמידת מידע חדש
 • קושי במסגרת החינוכית
 • קושי באחיזת כלי הכתיבה ובתאום עין-יד
 • קשיי קריאה
 • קושי להתלבש או להתקלח לבד
 • קושי באחיזת עצמים קטנים או רגישים
 • קושי לשחק בצעצועים מורכבים או לרוץ במרחבים צרים וצפופים
דיספרקסיה מוטורית

דיספרקסיה - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול בדיספרקסיה (DCD) נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול בדיספרקסיה (DCD) בגבעתיים – חייגו 03-3723067 השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה, בעלת מעל 30 שנות ניסיון בעבודה עם ילדים, בני נוער ומבוגרים. הקימה את מכון דרור ומנהלת אותו משנת 2008, במקביל לעיסוקה כמדריכת פסיכולוגים צעירים במגזר הציבורי. בנוסף, רותי מתפקדת כמנהלת מקצועית בהתנדבות של קרן פילנתרופית הפועלת בתחומי החינוך והרווחה בישראל.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו