אבחון וטיפול בדיסקלקוליה לילדים ומבוגרים – לקות למידה במתמטיקה

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

מה זה דיסקלקוליה?

דיסקלקוליה מתוארת כלקות ספציפית ביכולת החישוב האריתמטית המופיעה בדרך כלל ביחד עם לקויות למידה אחרות, כגון דיסלקציה, דיסגרפיה ו/או לקות קשב וריכוז.

באופן כללי, ילדים ומבוגרים הסובלים מדיסקלקוליה התפתחותית (באנגלית: Dyscalculia) עשויים להפגין תסמינים שונים, כולל

 • בלבול בין ספרות
 • היפוך של ספרות
 • כתיבת מספרים בכתב ראי

תהליך האבחון והטיפול בלקות למידה במתמטיקה הינו מורכב יחסית, כך שרצוי לגלות את סיבת הליקוי בהקדם האפשרי, עם דגש על מושגים אריתמטיים, זאת על ידי בדיקה מקיפה של פסיכולוגית ילדים או מבוגרים.

בנוסף, בדיוק כמו בלקויות למידה אחרות, מומלצת התערבות מקצועית מוקדמת אשר יכולה למנוע את החרפת המצב ופגיעה בביטחונו ודימויו העצמי של האדם.

דיסקלקוליה

לקות למידה במתמטיקה ("דיסלקציה במתמטיקה")

דיסקלקוליה, המכונה לעתים "דיסלקציה במתמטיקה", הינה לקות למידה ספציפית במתמטיקה המאופיינת בליקויים בלמידת עובדות חשבון בסיסיות, עיבוד ערך מספרי ועריכת חישובים מדויקים ורהוטים.

לצורך אבחנה של דיסקלקוליה, קשיים אלה חייבים להימדד בהתאם למה שמצופה עבור הגיל הכרונולוגי של הילד או המבוגר ושאינם נגרמים עקב חינוך ירוד, פעילויות יום יומיות או ליקויים אינטלקטואליים.

ההגדרה של דיסקלקוליה אינה חד משמעית ולעתים אף סותרת, לכן קשה ביותר להצביע על שכיחות התופעה, אולם מחקרים שונים אשר נערכו בעולם מצאו כי כ-5% מאוכלוסיית העולם סובלים מדיסקלקוליה התפתחותית.

יחד עם זאת, קשיי למידה במתמטיקה בהחלט אינם בחיתוליהם והם נפוצים מאוד בקרב ילדים ומבוגרים, עד כדי כך שלעתים קרובות הם עשויים להיות הרסניים בהשפעתם על הלימודים בבית הספר, כמו גם על ההשכלה הגבוהה והתפתחות הקריירה.

חשוב לציין, כי על פי אותם מחקרים, שכיחותם של קשיי למידה במתמטיקה בקרב אוכלוסיית העולם הינה לפחות 25%, כאשר דיסקלקוליה מופיעה לרוב יחד עם הפרעות התפתחותיות נוספות וכן עם לקויות למידה שונות, כגון, דיסלקציה דיסגרפיה או הפרעת קשב וריכוז (ADHD).

למעשה, נראה כי כיום ריבוי לקויות למידה הינו הכלל ולא היוצא מן הכלל.

יתרה מכך, מקובל מאוד להניח כי ריבוי לקויות למידה הינו תוצאה של גורמי סיכון המשותפים ומאפיינים הפרעות שונות, כגון קשיים בזיכרון העבודה.

יחד עם זאת, אין להניח מראש כי כל אדם המאובחן עם דיסלקציה או דיסגרפיה בהכרח יהיה גם בעל קשיים בתחום המתמטיקה, אם כי אחוז מקרים אלו עשוי להיות גבוה מאוד.

כמו כן, אין להסיק מהנתונים הנ"ל כי כל מי שסובל מלקות למידה במתמטיקה ("דיסלקציה במתמטיקה") בהכרח יסבול גם מבעיות עם מיומנויות הקריאה והכתיבה, מה גם שמצב מעין זה עשוי להתרחש באחוז נמוך בהרבה מהמצב הקודם שתואר.

זכרו כי אבחון על ידי פסיכולוגית מוסמכת ומנוסה יאפשר לכם את המידע הדרוש לכם כדי לדעת עם איזו לקות או לקויות אתם או ילדכם נאלצים להתמודד.

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו

מאפיינים של דיסקלקוליה, הגדרה ותסמינים

כאמור, ההגדרה של דיסקלקוליה הינה לקות למידה ספציפית במתמטיקה, או יותר נכון באריתמטיקה (חשבון).

ילדים ומבוגרים הסובלים ממנה יציגו לרוב מאפיינים שכיחים, כולל:

 • קושי בעת ספירה לאחור
 • תפיסה ירודה של מספר ואומדן
 • קושי בזכירת עובדות בסיסיות חרף שעות רבות של תרגול ושינון
 • היעדר אסטרטגיות המפצות על חוסר זיכרון מלבד השימוש במחשבון
 • קושי בהבנת ערכה, מקומה ותפקידה של הספרה "0" במערכת המספרים

בנוסף, תסמינים של לקות למידה בחשבון כוללים:

 • היעדר וודאות בתוצאות (האם התשובות המתקבלות נכונות או לא נכונות)
 • נטייה לאיטיות בביצוע חישובים (לכן תנו פחות דוגמאות ולא יותר זמן)
 • שכיחת תהליכים מתמטיים במיוחד כאשר הם הופכים מורכבים יותר, כגון חילוק ארוך
 • פעולת החיבור הופכת לעתים קרובות לפעולת ברירת המחדל, כאשר הפעולות האחרות בדרך כלל מבוצעות באופן לא תקין או שנמנעים מהן לחלוטין

יתרה מכך, ייתכנו הימנעות ממטלות הנתפסות כקשות ושהפתרון עשוי להסתיים בתשובה לא נכונה, יכולות נמוכות לעריכת חישובים בראש ורמות גבוהות של חרדת מתמטיקה.

כמו כן, השפעתה של לקות הלמידה אינה פוסקת כאשר מסתיימים שעורי החשבון או המתמטיקה והיא עשויה להשפיע על ילדים ומבוגרים גם מחוץ לכותלי בית הספר או המוסד האקדמי.

ילדים ומבוגרים המתמודדים עם דיסקלקוליה עשויים גם להציג:

 • קושי בזכירת מספרים, כגון מיקוד, מספרי טלפון ונקודות במשחקים
 • קושי בעניינים כספיים, כגון חישוב עודף, ספירת שטרות, חישוב טיפ, פיצול חשבון והערכת אומדן לגבי כמה אמור לעלות פריט מסוים
 • קושי בהערכת אורך המרחקים וכמה זמן ייקח להגיע ממקום אחד למשנהו
 • קושי בזכירת כיוונים
 • קושי בספירה מימין לשמאל
 • הרגשת תסכול רב בעת משחקים הדורשים שמירה על עקביות בניקוד, אסטרטגיות מספריות וספירה
 • קושי בקריאת שעונים ובספירת זמן
אבחון דיסקלקוליה

אבחון דיסקלקוליה לילדים ומבוגרים

מחקרים אשר נערכו בשנים האחרונות זיהו את האופי ההטרוגני של קשיי הלמידה במתמטיקה בכלל ושל דיסקלקוליה התפתחותית בפרט, אשר בגינו קשה לזהות לקות למידה ספציפית זו באמצעות עריכת בדיקה אחת בלבד.

בשל כך, לשם קבלת אבחנה של דיסקלקוליה אצל ילדים ומבוגרים נדרש אבחון מקיף הנערך על ידי פסיכולוגית מוסמכת.

בעת אבחון דיסקלקוליה, יש צורך להשתמש במגוון של כלים ומדדים על מנת לזהות אילו גורמים יוצרים קשיים עבור הילד או הסטודנט, כאשר הבנת קשיי הלמידה במתמטיקה תושג טוב יותר לאחר ראיון קליני עם אשת המקצוע ואבחון מקצועי אחד על אחד, כגון אבחון פסיכודידקטי מורחב.

התמודדות ודרכי טיפול בדיסקלקוליה

מפאת היות המתמטיקה תחום מאוד התפתחותי, חוסר בטחון או חוסר וודאות בנושאים מוקדמים ישפיעו לרוב על נושאים מאוחרים יותר ועשויים להוביל להתפתחותה של דיסקלקוליה התפתחותית (באנגלית: Dyscalculia), מכאן שחייבים להתחיל את ההתערבות כבר מיסודות החשבון ובגיל מוקדם ככל שניתן.

ישנן מספר דרכים אפשריות בהן הורים ומורים יכולים לתמוך בילדים הסובלים מלקות למידה במתמטיקה, הן במסגרת בית הספר והן מחוצה לו.

ראשית, ספקו לילדכם תמיכה אקדמית, משום שילדים המאובחנים עם דיסקלקוליה זקוקים לטיפול מקצועי מסור כדי לעזור להם להישאר על המסלול בשעורי מתמטיקה ולהתמודד עם שעורי הבית והמבחנים שלהם.

הקפידו לנסות סוגים שונים של תמיכה אשר יכולים לעזור לכם ולילדכם למצוא את הכלים הנכונים עבור קשייהם וצרכיהם.

לדוגמא, מורה להוראה מתקנת במתמטיקה, במיוחד כזו שיש לה ניסיון רב בעבודה עם תלמידים הלומדים בצורה אחרת, יכולה לעזור לילדכם ללמוד כיצד לגשת לבעיות מתמטיות בצורה יעילה יותר.

בנוסף, הוראה מתקנת במתמטיקה גם תאפשר לילדכם לתרגל את כישורי המתמטיקה שלו בסביבה איטית יותר, פחות מלחיצה ולא שיפוטית.

כמו כן, אמצעי למידה נכונים, כלים תומכים וטכנולוגיה יכולים לעזור לילדכם לנווט בעת התמודדות עם בעיות מתמטיות קשות, כגון:

 • מחשבון שהוא יודע כיצד להשתמש בו
 • עפרונות מחיקים
 • נייר משבצות לשמירה על עמודות ומספרים ישרים
 • תזכורות קבועות מראש בטלפון למעקב אחר זמנים
 • משחקים מתמטיים המאפשרים תרגול מיומנויות חיוניות בדרך מהנה

במקביל, פעלו יחד עם מחנכת הכתה של ילדכם כדי להבטיח את זכאותו לקבלת התאמות בתנאי למידה והיבחנות וכן תמיכה הולמת לתלמידים הסובלים מלקויות למידה, כולל:

 • גישה למחשבון במהלך שעורים ובחינות
 • תוספת זמן במבחנים
 • חלל עבודה שקט
 • אפשרות להקליט שעורים
 • גישה להערות המורה
 • הוראה מתקנת במתמטיקה או שעות פרטניות בבית הספר
 • סיוע בשעורי הבית
לקות למידה במתמטיקה

פחד וחרדה ממתמטיקה וחשבון

ילדים ומבוגרים רבים, עם או בלי דיסקלקוליה, נאבקים עם מה שמכונה בדרך כלל חרדת מתמטיקה.

למעשה, ילדים ובני נוער רבים המתקשים במתמטיקה חווים רמת חרדה גבוהה כאשר מדובר במטלות הקשורות למתמטיקה, במיוחד שעורי בית או מבחנים בבית הספר.

יחד עם זאת, פחד ממתמטיקה אינו בלעדי לילדים וסטודנטים הסובלים מלקות למידה במתמטיקה, אולם הוא שכיח במיוחד בקרבם.

במקרים רבים, חרדה ממתמטיקה הינה נבואה המגשימה את עצמה, מכיוון שילדים המתמודדים עם אתגרים במתמטיקה לעתים תכופות הופכים לכל כך חרדים עד כדי כך שהלחץ והחרדה משתלטות עליהם.

בעקבות זאת, הם אינם מסוגלים להתרכז בלמידת הבעיה או בהצלחתם בבחינה, משום שהם רק מודאגים מכך שהם עלולים לבצע אותה בצורה גרועה או לא מספיק טובה.

המפתח לעזרה לילדים ומבוגרים בהתמודדות עם דיסקלקוליה הינו להקנות להם כלים ואסטרטגיות לניהול לחץ וחרדה, שכן כאשר הם לומדים לנהל את החרדה המתעוררת מאתגרים מתמטיים, הם הופכים להיות מסוגלים יותר לקלוט מידע וטכניקות אשר יכולות לעזור להם.

דיסקלקוליה - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, אבחון וטיפול בדיסקלקוליה נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל פסיכולוגים ופסיכולוגיות המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון וטיפול בדיסקלקוליה בגבעתיים – חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה, בעלת מעל 30 שנות ניסיון בעבודה עם ילדים, בני נוער ומבוגרים. הקימה את מכון דרור ומנהלת אותו משנת 2008, במקביל לעיסוקה כמדריכת פסיכולוגים צעירים במגזר הציבורי. בנוסף, רותי מתפקדת כמנהלת מקצועית בהתנדבות של קרן פילנתרופית הפועלת בתחומי החינוך והרווחה בישראל.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

שיחת ייעוץ והכוונה

ללא עלות או התחייבות

מכון-דרור-לוגו