לקות קריאה – אבחון קשיי קריאה או לקות למידה בקריאה – ליקויי קריאה

מאת: רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה

תוכן עניינים

ליקויי קריאה

מבין לקויות הלמידה הקיימות, לקויות קריאה הן הנפוצות ביותר. הן מתרחשות בשל בעיה באחד מהשלבים של תהליך הקריאה וההבנה. ילד בעל לקות קריאה ניחן ברמת קריאה נמוכה יחסית למצופה ממנו, וזאת ביחס לגילו, להשכלתו ולרמת האינטליגנציה שלו. ליקויים אלו מתבטאים בקריאה איטית, קריאה לא מדויקת, עיוות מילים, הבנה חלקית של הנקרא ואיות לא מדויק, משמע נטייה לכתוב עם שגיאות כתיב.

הקריאה עצמה לא תהיה אוטומטית עבור ילד בעל לקות קריאה, והיא תהיה כרוכה בהשקעת מאמץ גדול מצידו. בגלל הקושי לקרוא את הטקסט, מרבית המאמצים יוקדשו לחלק הטכני של הקריאה, וכך תשומת הלב להבנת הנקרא יורדת, מה שמוביל לירידה ביכולת ההבנה. כתוצאה מכך, הילד עשוי לסלוד ולהימנע מקריאה ככל שרק יוכל – הן בבית והן בכיתה. לקות קריאה גורמת לירידה בביטחון העצמי ולירידה בהישגים בבית הספר.

לקויות הקריאה הנפוצות ביותר הן דיסלקציה (או דיסלקסיה), אלקסיה והיפרלקסיה. הדרך לאבחן לקויות קריאה היא לגשת לקבלת אבחון דידקטי או אבחון פסיכודידקטי. במסגרת האבחון תיבדק האפשרות לקיום לקות קריאה כלשהי ותקבע גם לקות הקריאה הספציפית, וכמו כן גם תוצע תוכנית לטיפול בלקות הקריאה. תהליך הטיפול מתבסס על הוראה מתקנת ורכישת אסטרטגיות למידה חדשות ומותאמות אישית לילד.

לקות קריאה

קשיי קריאה – תסמינים

קשיי קריאה באים לידי ביטוי באמצעות מספר תסמינים, ואלו העיקריים והנפוצים שבהם:

• קריאה איטית, משובשת ולא מדויקת
• צורך להשקיע מאמץ רב בקריאה
• קשיים בהבנת הנקרא
• קושי בהפנמת צלילי התנועות והעיצורים השונים
שגיאות כתיב
• קריאה של כל הברה במילה בנפרד
• פחד, הימנעות וסלידה מקריאה
• סירוב לקרוא בקול רם בכיתה

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים:

סוגי לקויות קריאה

ישנם מספר סוגים של לקויות קריאה. להלן פירוט הסוגים המרכזיים והנפוצים ביותר של לקויות אלו:

דיסלקציה – לקות קריאה ולמידה נוירולוגית ומולדת, שהיא גם לקות הקריאה ולקות הלמידה הנפוצה ביותר. הלקות באה לידי ביטוי ישר בתחילת תהליך רכישת יכולת הקריאה. אנשים המתמודדים עם דיסלקציה מתקשים לקרוא, וקוראים פחות טוב מאנשים בגיל דומה ובעלי אינטליגנציה דומה. הם קוראים באופן איטי ולא מדויק. כתוצאה מכך, הם יחוו קשיים גם בכתיבה ובהבנת הנקרא.

אלקסיה / דיסלקציה נרכשת – סוג של דיסלקציה שאיננו מולד, אלא נרכש, ומתרחש בעקבות מחלה, אירוע מוחי או חבלת ראש. לעומת דיסלקציה שמאובחנת בילדות, אלקסיה יכולה להתפתח ולהופיע בכל גיל. הפגיעה הפיזית פוגעת ביכולות קוגניטיביות שהיו לאדם לפני התרחשותה, ובמקרה הזה – ביכולת הקריאה. בדומה לדיסלקציה, גם הסובלים מאלקסיה קוראים לאט ולא מדויק, מתקשים לזהות מילים ומתקשים להבין את מה שהם קוראים.

היפרלקסיה – תסמונת שהיא חלק מתסמונות הספקטרום האוטיסטי, ומאופיינת מצד אחד ביכולת קריאה יוצאת-דופן ומצד שני ביכולת נמוכה מאוד להבין את הנקרא. משמעות הדבר הוא שילדים בעלי היפרלקסיה מתחילים לקרוא מוקדם מאוד והם מסוגלים לזהות אותיות, ספרות ומילים באופן בלתי-רגיל ביחס לבני גילם, אך הם מתקשים מאוד להבין בפועל את מה שהם קוראים.

לקות למידה שפתית

אבחון קשיי קריאה

אבחון של לקויות קריאה מתבצע באמצעות אבחון דידקטי או אבחון פסיכודידקטי, הנערכים על ידי מאבחנים דידקטיים או פסיכולוגים חינוכיים. באמצעות האבחון ניתן להבין מהי בדיוק הבעיה העומדת בבסיס קשיי הקריאה שהילד מפגין, ולקבוע האם אכן מדובר בלקות קריאה או בקושי מסוג אחר.

האבחון יבדוק את איכות הקריאה על פי קריטריונים של דיוק וקצב ובנוסף לכך, יבדוק גם יכולות כמו פענוח מילים, הבנת הנקרא, כתיבה, קשב וזיכרון. האבחון יציע להורים תוכנית טיפולית יעילה, שתעזור לילד לשפר את מיומנויות הקריאה והבנת הנקרא.

לקות קריאה - השלכות

ללקות קריאה יש השלכות שליליות על כל תחומי החיים של הילד, לרבות ההשלכות הבאות:

• השלכות רגשיות – לקויות קריאה מעוררות רגשות של תסכול, בושה, חרדה ודיכאון, ופוגעות בדימוי העצמי, הביטחון העצמי וההערכה העצמית של הילד.

• השלכות דידקטיות – לקויות קריאה פוגעות באופן משמעותי בהישגים של הילד בבית הספר. במידה ולקות הקריאה לא תקבל טיפול הולם, היא תפגע בהישגים שלו גם באקדמיה, אם יבחר להמשיך ללימודים גבוהים.

• השלכות התנהגותיות – הילד עשוי לגלות התנהגות תוקפנית ואף אלימה, שתבטא את התסכול רב שהוא חש בעקבות לקות הקריאה, וזאת במטרה להסית את תשומת הלב מהקושי איתו הוא מתמודד.

• השלכות פיזיולוגיות – לקויות קריאה עלולות להתבטא באופן סומאטי, ולעורר כאבים באזורים שונים בגוף, כמו כאבי בטן, כאבי ראש וכאבי גרון.

• השלכות נפשיות – ילד עם לקות למידה נמצא בסיכון מוגבר לפתח הפרעות כמו דיכאון וחרדה.

• השלכות חברתיות – ילדים בעלי לקות קריאה עשויים לחוות יחס חברתי שלילי מצד קבוצת השווים שלהם.

ליקויי קריאה

טיפול בלקות למידה בקריאה

טיפול בלקויות קריאה מתבצע על ידי הוראה מתקנת. באמצעות שיטה זאת, ניתן להקנות לילדים בעלי לקויות למידה וקריאה אסטרטגיות למידה שמתאימות להם באופן ספציפי. הטיפול מתבצע בהתאמה אישית מלאה לכל ילד, משמע, בהתאם לסגנון הלמידה שלו ובהתאם ללקות איתה הוא מתמודד. הוראה מתקנת לא מעלימה לחלוטין את לקות הקריאה, אך היא עוזרת לילד להתקדם מבחינה דידקטית ומפתחת את יכולות הקריאה, הכתיבה והבנת הנקרא שלו.

הטיפול מתבסס לרוב על מסקנות והמלצות האבחון הדידקטי או הפסיכודידקטי. כשמדובר בטיפול בלקות קריאה, ההוראה המתקנת תתמקד ברכישת ויישום אסטרטגיות לקריאה יעילה. היא תתמקד גם בשיפור יכולת הבנת הנקרא ויכולת ההבעה בכתב, בפיתוח מודעות פונולוגית ובהעלאת קצב ושטף הקריאה. אסטרטגיית הקריאה שתיושם במסגרת הטיפול תיבחר בהתאם לנקודות החוזקה של הילד ובהתאם ליכולות הספציפיות שלו.

ההוראה המתקנת תתבצע פעמים רבות באופן מהנה, צבעוני ויצירתי, המתאים מאוד לילדים, וזאת דרך משחקים, חידות ושעשועונים, כמו למשל שבץ-נא, ארץ-עיר, טריוויה, חריזה, משחקי זיכרון – ועוד. על מנת להעניק טיפול בלקויות למידה ולקויות קריאה יש צורך בהכשרה ספציפית וייעודית.

בין אנשי המקצוע המעניקים טיפול בלקויות קריאה ניתן למנות מורים המתמחים בהוראה מתקנת, מורים לחינוך מיוחד ומומחים בלקויות למידה. תהליך הטיפול בלקות כולל גם שלב של הדרכת הורים, שמקנה להם כלים איתם יוכלו לסייע לילד לפתח את יכולותיו גם בבית.

לקות קריאה - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, אבחון וטיפול בלקות קריאה נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון או הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון או טיפול בלקות קריאה בגבעתיים – חייגו 03-3723067 השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

רותי פרגר-מאור
רותי פרגר-מאור

פסיכולוגית חינוכית מומחית-בכירה עם ניסיון של 35 שנה באבחון, ייעוץ וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים. מתוך שליחות אמיתית לעתיד טוב יותר של החברה הישראלית, רותי הקימה ב-2008 את מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך. בנוסף, רותי מעבירה סדנאות, הדרכות להורים ומורים ואף מנהלת בהתנדבות קרן תרומות בתחומי החינוך והרווחה.

רוצה לקרוא עוד?

מאמרים מותאמים אישית במיוחד בשבילך

סוגי לקויות למידה
סוגי לקויות למידה – מהי לקות למידה? המדריך המלא על ליקויי למידה

לקות למידה הינה הפרעה נוירו-התפתחותית הפוגעת ביכולתו של האדם לקבל, לעבד, לנתח או לאחסן מידע, כאשר הפרעת למידה גורמת לקשיים בקריאה, כתיבה, איות או פתירת בעיות חשבוניות, למרות שהאדם בעל פוטנציאל קוגניטיבי תקין ומעלה.

המדריך המלא >>
טיפול בלקויות למידה
טיפול בלקויות למידה – המדריך המלא על טיפול בלקות למידה (2022)

לקות למידה או הפרעת למידה ספציפית (SLD) הינה הפרעה נוירו-התפתחותית הגורמת להישגים אקדמיים נמוכים באופן משמעותי מהמצופה. לקויות למידה מקושרות לכישלון בלימודים, נמשכות חצי שנה לפחות וגוררות קשיים בקריאה, הבנת הנקרא, כתיב, הבעה בכתב וחישוב.

המדריך המלא >>

הצעד הראשון לחיים טובים מתחיל כאן

לתיאום פגישה מקצועית עם המומחים שלנו, יש למלא את הפרטים הבאים: