תוכן עניינים

טיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD) - הקדמה

בכדי לסייע לילדכם להתמודד טוב יותר עם הפרעת הקשב והריכוז שלהם ולאפשר להם חוויות הצלחה משמעותיות, צריך תחילה להבין מה קורה להם. במידה וילדכם לא מקשיב, לא שם לב, מוסח בקלות בסביבה עתירת גירויים, ללא יכולת סינון, לא מסוגל להתמיד וחסר מודעות לזמן, ייתכן וילדכם סובל מ-ADHD.

ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז נוטים להגיד את הדבר הראשון שעובר להם בראש, עושים את הדבר הראשון שחשבו עליו, נמנעים או מבצעים בחוסר רצון מטלות הדורשות מאמץ מנטלי ממושך, לא לוקחים את הזמן לפני שפועלים, לא מפנימים נורמות, לא לומדים מתוצאות ועונשים לא עוזרים להם להתנהג טוב יותר. בנוסף, במידה וילדכם מתקשה לשבת לאורך זמן, נמצא בתנועה מתמדת, מפריע או פולש למרחב של אחרים, נוטה להתפרץ, מרבה לפטפט ומתקשה להמתין לתורו, סביר להניח כי הוא סובל גם מהיפראקטיביות ואימפולסיביות.

הפרעת קשב וריכוז מקושרת עם הישגים לימודיים מונמכים, קשיים חברתיים ועימותים עם הסביבה. יחד עם זאת, פנייה לאבחון מקצועי מקיף, הבנת מקור קשייו של הילד וייעוץ נכון, להבדיל מריצה נמהרת לרופא הנוירולוג, יאפשרו לכם לסייע לילדכם לשפר את תפקודם בבית הספר

ואת התנהלותם בבית, לווסת את ההתנהגות ולחזק את השליטה העצמית וכן לחזק את הביטחון ואת תחושת המסוגלות העצמיים שלהם. חשוב מאוד לפנות לגורם מקצועי מנוסה אשר מבין את ה-ADHD ואת דרכי הטיפול האפשריות בה, כמו גם מסוגל להקשיב, לייעץ ולהדריך אתכם במידה והנכם מרגישים צורך בכך.

מהן אפשרויות הטיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD)?

הסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז אינם משפיעים רק על התחום הלימודי והם יכולים ליצור קשיים רבים בחיי היומיום עם חברים ובני משפחה. מלבד טיפול תרופתי, קיימות מספר אפשרויות טיפול נוספות ב-ADHD, כאשר חלק מהילדים מגיבים בצורה הטובה ביותר רק לסוג אחד

מהטיפולים הללו. בעזרת לימוד עצמי בנושא הפרעת קשב וריכוז ובחשיבה משותפת עם הרופא של ילדכם, תוכלו להגיע לכדי תכנית טיפול המותאמת לצרכים האישיים של ילדכם.

טיפול תרופתי להפרעת קשב וריכוז (ADHD)

עבור ילדים רבים, הטיפול התרופתי הינו המפתח לניהול מוצלח של הפרעת הקשב והריכוז שלהם. מומחים וחוקרים מסכימים במידה רבה כי תרופות הינן צורת הטיפול היעילה ביותר עבור מרבית הילדים הסובלים מ-ADHD, כאשר הטיפול התרופתי מטיב עם כ-80% מהילדים הנוטלים אותו. כמו כן, סוג ומינון התרופה צריכים להיות מותאמים בקפידה לילד ולמצבו בכדי להשיג אפקטיביות מקסימלית. חשוב לציין, כי ייתכן וטיפול תרופתי אינו יתאים לכל הילדים והמשפחות.

ישנם שני סוגים עיקריים של תרופות הניתנות לאנשים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז, ממריצים ולא-ממריצים, והם משפיעים בדרכים שונות על המוח של האדם בכדי לעזור לו לשלוט בתסמינים המרכזיים של ADHD. בעבור חלק מהילדים, התרופות להפרעת הקשב והריכוז יכולות לגרום לתופעות לוואי לא נעימות, אולם בדרך כלל הן נעלמות לאחר מספר ימים מתחילת נטילת התרופה.

במידה וילדכם נטל או נוטל טיפול תרופתי אשר גורם לתופעות לוואי מתמשכות ובלתי רצויות, יש לפנות בהקדם לרופא המטפל בכדי לבחון אפשרות להחלפת התרופה הנוכחית בתרופה חדשה אחרת, בכדי לבדוק האם היא עשויה לעבוד טוב יותר עבורו. כמו כן, ייתכן והרופא ימליץ להחליף את הטיפול מתרופה ממריצה לתרופה לא-ממריצה, או להיפך.

בנוסף, ילדים רבים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז עשויים להיות מאובחנים במהלך חייהם עם חרדה או דיכאון. עבור ילדים אלו, הרופא המטפל עשוי להציע טיפול תרופתי נוסף או להמליץ על טיפול התנהגותי במקביל להמשך נטילת הטיפול התרופתי הנוכחי.

טיפול התנהגותי להפרעת קשב וריכוז (ADHD)

ילדים ומשפחות אשר מושפעים מהפרעת קשב וריכוז מוצאים תועלת לעתים קרובות בעבודה עם איש מקצוע המתמחה בעבודה עם ילדים, בני נוער ומבוגרים הסובלים מ-ADHD, כאשר חשוב לבסס את בחירתם בסוג הטיפול על הצורך האישי של ילדכם ושל משפחתכם.

אחת ממטרות העל של טיפול התנהגותי להפרעת קשב וריכוז הינה לשנות את ההתנהגויות השליליות של ילדכם ולהפוך אותן להתנהגויות חיוביות, כאשר לרוב טיפול זה כרוך בשימוש במערכת תגמולים בבית. חשוב לציין, כי טיפול התנהגותי מועיל לילדים מסוימים עם ADHD ולעתים קרובות נעשה בו שימוש במקביל לנטילת טיפול תרופתי.

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) להפרעת קשב וריכוז (ADHD)

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי הינו סוג של טיפול בשיחות אשר מטרתו הינה לגרום לילדים לחשוב ולנתח את מחשבותיהם, רגשותיהם והתנהגותם. למעשה, CBT עוזר לילדים להחליף את מחשבותיהם השליליות במחשבות מציאותיות וחיוביות יותר, כמו גם מסייע לילדים לבנות הערכה עצמית, אשר נוטה להיות מושפעת לרעה מהפרעת קשב וריכוז. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי יעיל בטיפול בהפרעת קשב וריכוז, בחרדה ובדיכאון, כאשר כ-50% מהאנשים אשר מאובחנים עם ADHD יסבלו גם מחרדה או דיכאון במהלך חייהם.

אימון מיומנויות חברתיות להפרעת קשב וריכוז (ADHD)

עבור חלק מהילדים, תסמינים של הפרעת קשב וריכוז יכולים להקשות מאוד על התחום החברתי. ילדים אלו נוטים לדבר ללא הפסקה או להתקשות לחשוב לפני שהם מדברים, כמו גם עשויים לגלות קשיים בניהול רגשותיהם. פנייה לטיפול מקצועי על ידי איש מקצוע יכולה לעזור לילדכם ללמוד ולתרגל מיומנויות חברתיות חשובות אשר נדרשות ליצירת אינטראקציה עם אחרים.

טיפולים אלטרנטיביים להפרעת קשב וריכוז (ADHD)

מלבד טיפול תרופתי, קיימות מספר אפשרויות טיפול נוספות שיש להן גיבוי מחקרי כלשהו, כאשר מחקרים הראו כי טיפולים אלטרנטיביים מועילים במידה מסוימת בהקלה על תסמינים של הפרעת קשב וריכוז. טיפולים אלו כוללים פעילות גופנית, פעילויות בחיק הטבע, תוספי אומגה, מיינדפולנס ושינויים בתזונה. כמו כן, ישנן אלטרנטיביות אשר הורים מנסים מעת לעת, אולם חשוב להדגיש כי הן אינן מגובות במחקרים או מוסדרות בחוק.

תמיכה בהפרעת קשב וריכוז (ADHD) בבית הספר

ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז יכולים להיעזר במספר התאמות בדרכי הלמידה וההיבחנות במסגרת בית הספר בו הם לומדים. התאמות אלו כוללות מתן תוספת זמן במבחנים, אפשרות לישיבה בקדמת הכתה וקבלת אישור לקום ולהתרענן במהלך השיעור. בנוסף, תכנית עיצוב

התנהגות עשויה להועיל גם כן עבור ילדים הסובלים מ-ADHD, כאשר התכנית מתארת את הצעדים שעל המורים לנקוט בכדי לעצור התנהגויות בעיתיות בבית הספר ולעודד התנהגות הולמת.

טיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD) - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, האבחון והטיפול בהפרעת קשב וריכוז נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער וסטודנטים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון או הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון וטיפול בהפרעת קשב וריכוז בגבעתיים - חייגו 03-572-0282 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.טיפול תרופתי בהפרעת קשב וריכוז – סימנים שזקוקים לאיזון תרופתי

תוכן עניינים טיפול תרופתי ב-ADHD מהו הטיפול התרופתי הכי טוב לילדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) ? תופעות לוואי אפשריות של תרופות להפרעת קשב וריכוז (ADHD) סימנים שהטיפול התרופתי להפרעת הקשב (ADHD) זקוק לאיזון טיפול תרופתי להפרעת קשב וריכוז (ADHD) – סיכום טיפול תרופתי ב-ADHD עבור מרבית הילדים, טיפול תרופתי…

המדריך המלא להפרעת קשב וריכוז (ADHD)

תוכן עניינים הפרעת קשב וריכוז (ADHD) – הקדמה מהי הפרעת קשב וריכוז ? מה גורם להפרעת קשב וריכוז ? תסמינים של הפרעת קשב וריכוז אבחון הפרעת קשב וריכוז טיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD) ADHD אצל מתבגרים ADHD אצל מבוגרים ADHD בבית הספר הפרעת קשב וריכוז (ADHD) – סיכום הפרעת קשב וריכוז…

טיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD)

תוכן עניינים טיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD) – הקדמה מהן אפשרויות הטיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD)? טיפול תרופתי להפרעת קשב וריכוז (ADHD) טיפול התנהגותי להפרעת קשב וריכוז (ADHD) טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) להפרעת קשב וריכוז (ADHD) אימון מיומנויות חברתיות להפרעת קשב וריכוז (ADHD) טיפולים אלטרנטיביים להפרעת קשב וריכוז (ADHD) תמיכה בהפרעת…