תוכן עניינים

 • הפרעת קשב וריכוז (ADHD) - הקדמה
 • מהי הפרעת קשב וריכוז ?
 • מה גורם להפרעת קשב וריכוז ?
 • תסמינים של הפרעת קשב וריכוז
 • אבחון הפרעת קשב וריכוז
 • טיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD)
 • ADHD אצל מתבגרים
 • ADHD אצל מבוגרים
 • ADHD בבית הספר
 • הפרעת קשב וריכוז (ADHD) - סיכום

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) - הקדמה

ילדים המאובחנים כסובלים מהפרעת קשב וריכוז (ADHD) אינם שמים לב לפרטים, מדברים ללא הפסקה או מתקשים להישאר בשקט, כמו גם מתקשים לשלוט בזמנים או בהתנהגויות שלהם. למעשה, אלו הסימפטומים המרכזיים של הפרעת קשב והריכוז בקרב ילדים, בני נוער ומבוגרים.

מהי הפרעת קשב וריכוז ?

הפרעת קשב וריכוז הינה הפרעה נוירולוגית נפוצה בילדות והיא משפיעה על ילדים באופנים שונים.ADHD מקשה על ילדים להתרכז או לשים לב לפרטים וחלק מהילדים עשויים להיות היפראקטיביים או חסרי סבלנות במידה רבה. לעתים קרובות הפרעת קשב וריכוז פוגעת גם ביכולתם של ילדים להתנהג כראוי, הן בבית והן במסגרת בית הספר. יחד עם זאת, קיימים מגוון של טיפולים אפשריים ל-ADHD, כאשר רופאים ואנשי מקצוע נוספים יכולים לעזור.

מה גורם להפרעת קשב וריכוז ?

ילדים, בני נוער ומבוגרים מכל רקע יכולים לפתח ADHD, כאשר עד היום לא ידוע בוודאות מהם הגורם או הגורמים לקיומה של הפרעת קשב וריכוז, אולם קרוב לוודאי כי מדובר בשילוב של מספר גורמים שונים. מחקרים מציעים כי המטען הגנטי שנושאים עמם הילדים הינו אחד מהגורמים המרכזיים האפשריים, מכיוון שההפרעה לעתים קרובות עוברת מדור לדור במשפחה. בנוסף, עישון ושתיית אלכוהול במהלך ההיריון נמצאו כמעלים באופן משמעותי את האפשרות לכך שילד יסבול מ-ADHD כשיגיע לעולם.

הפרעת קשב וריכוז עם היפראקטיביות

גורמים נוספים אשר נמצאו כמגבירים סיכון לכך שילד יסבול מהפרעת קשב וריכוז כוללים כימיקלים אשר נמצאים בצבע ועופרת ישנים, פגיעות מסוימות במוח ותוספי מזון כגון צבע מאכל מלאכותי. כמו כן, אנשים מסוימים מאמינים כי סוכר מזוקק הינו גורם מרכזי להופעתה של ADHD בקרב ילדים, אולם מרבית המחקרים הקיימים אינם תומכים ברעיון זה.

תסמינים של הפרעת קשב וריכוז

תסמינים של הפרעת קשב וריכוז עלולים להיראות כהתנהגויות רגילות של ילדים, כאשר הפרעה זו הופכת אותן בבת אחת לחמורות יותר וגורמת להן להופיע בתדירות גבוהה יותר. במרבית המקרים, ילדים נוטים להציג סימפטומים של ADHD בסביבות גיל 5-6 שנים, כך שזהו השלב בו הורים צריכים לשים לב יתר על המידה להתנהגויות של ילדיהם הצעירים.

ילדים המאובחנים כבעלי ADHD עלולים להיות מוסחים בקלות ולשכוח דברים לעתים קרובות, להחליף במהירות רבה מדי פעילות אחת בפעילות אחרת, להתקשות להתמיד בדברים, לסבול מבעיה בכיווניות, לחלום בהקיץ יתר על המידה, להתקשות בסיום מטלות כגון שעורי בית או משימות, לאבד צעצועים ספרים וציוד בית ספרי לעתים קרובות וכן להתנהל באופן אימפולסיבי וחסר בקרה עצמית..

בנוסף, ילדים עם הפרעת קשב וריכוז נוטים להתנועע בעצבנות, לדבר ללא הפסקה ולקטוע דיבור של אנשים אחרים, להתרוצץ הרבה, לגעת ולשחק בכל חפץ שהם רואים, לגלות חוסר סבלנות וקוצר רוח, לפלוט הערות לא הולמות וכן לגלות קושי בשליטה ברגשותיהם במצבים שונים.

אבחון הפרעת קשב וריכוז

הורים רבים מתחבטים בשאלה האם ילדיהם סובל מהפרעת קשב וריכוז או מבעיה אחרת. רופא הילדים יכול לבצע עבורכם הערכה ראשונית או להפנות את ילדכם לרופא מומחה, נוירולוג או פסיכיאטר ילדים, אשר מנוסה יותר בתחום של ADHD, על מנת לערוך אבחון מקצועי ומקיף. חשוב לציין, כי אין מבחן בודד אשר מסוגל לקבוע חד משמעית האם ילדים או מבוגרים סובלים מהפרעת קשב וריכוז.

הרופא המומחה זקוק לזמן על מנת לבדוק את הקשיים של ילדכם וכן בכדי לשלול או שלא לשלול את קיומן של בעיות בריאותיות אחרות. במהלך תהליך האבחון, סביר להניח שהרופא ירצה לשוחח עמכם, עם מחנכת הכתה של ילדכם ועם אנשי מקצוע נוספים אשר עובדים עם הילד.

זכרו כי לעתים קשה לאבחן ילד עם הפרעת קשב וריכוז מכיוון שהסימפטומים יכולים להרשים כבעיה אחרת. לדוגמא, ילדים יכולים להיראות שקטים ומנומסים להפליא, אולם למעשה הם סובלים מבעיה קשה בזמן שהם נדרשים לשימת לב לפרטים ולעתים קרובות דעתם מוסחת בקלות. ילדים אחרים עשויים להתנהג בצורה לא נאותה במסגרת בית הספר, אך המורים שלהם לא מעלים על דעתם כי מדובר ב-ADHD. בשל כך, במידה וילדכם חווה בעיות בבית הספר או בבית והן נמשכות מזה זמן רב, רצוי לפנות בהקדם לאבחון מקצועי עקב חשד להפרעת קשב וריכוז.

טיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD)

ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז יכולים לשפר את התנהגותם ותפקודם על ידי טיפול מקצועי הולם, כאשר באופן כללי קיימים שלושה סוגים שונים של טיפולים אפשריים:

 • טיפול תרופתי

  קיימות מספר תרופות מאושרות ע"י משרד הבריאות אשר יכולות לעזור לילדים המתמודדים עם ADHD, כאשר הסוג השכיח ביותר הינו ממשפחת הממריצים. התרופות אמורות לעזור לילדים להתמקד טוב יותר בדברים, להתרכז לאורך זמן בפעילויות שונות, ללמוד בקלות יותר ולהישאר שקטים ונינוחים. חשוב לציין, כי לעתים תרופות אלו גורמות לתופעות לוואי שונות, כולל בעיות שינה או כאבי בטן, לכן לרוב יש צורך לנסות מספר תרופות בכדי לראות איזו מהן משפיעה בצורה הטובה ביותר על ילדכם. בנוסף, חשוב מאוד שאתם והרופא המטפל של ילדכם תעקבו מקרוב אחר הילד בזמן שהוא תחת השפעת הטיפול התרופתי וכן בשעות שלאחר מכן.

 • שילוב של טיפול תרופתי וטיפול רגשי

  ילדים רבים מסתדרים טוב רק עם שילוב של השניים גם יחד, כלומר, הן טיפול רגשי והן טיפול תרופתי.

בנוסף, הורים יכולים לעזור לילדיהם על ידי עזרה, הבנה, הכוונה והדרכה, כאשר מומחים עשויים להראות לכם כיצד באפשרותכם לעזור לילדכם להשתנות לטובה. זכרו כי התמיכה בילדכם עוזרת במקביל לכל אחד מבני המשפחה. כמו כן, דברו עם היועצת החינוכית של בית הספר בו לומד ילדכם, שכן ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז זכאים לקבלת שירותי חינוך מיוחד במסגרת מערכת החינוך (סל שילוב בית ספרי).

ADHD אצל מתבגרים

להיות מתבגר זה לא קל. מתבגרים הסובלים מ-ADHD חווים תקופה קשה, בית הספר עלול להוות עבורם שדה להתמודדות לא פשוטה אשר דורשת מאמצים רבים ולעתים אף מאבקים עם עצמם או עם הסביבה. בנוסף, חלק מבני הנוער המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז נוטים לקחת יותר מדי סיכונים או שמפרים את החוקים לעתים קרובות, לא רק במסגרת החינוכית.

בדיוק כמו בקרב ילדים, מתבגרים עם הפרעת קשב וריכוז יכולים לשפר את תפקודים ההתנהגותי, החברתי והלימודי בעזרת טיפול מקצועי הולם. כמו כן, הורים יכולים לעשות מספר דברים למען ילדיהם אשר סובלים מ-ADHD. זכרו תמיד כי ילדכם זקוקים לתמיכה רבה מצדכם, לכן הציבו להם חוקים ברורים ועקביים, השתדלו שלא להעניש אותם בכל פעם שהם מפרים את החוקים ותנו למתבגרים שלכם לדעת שאתם זמינים תמיד כדי להיות להם לעזר.

ADHD אצל מבוגרים

מבוגרים רבים סובלים מהפרעת קשב וריכוז ואינם מודעים לכך. בדיוק כמו בילדות ובגיל ההתבגרות, גם מבוגרים החיים עם הפרעת קשב וריכוז עשויים לחוות קשיים בתחומים רבים, כולל קושי להרגיש מאורגנים, קושי להיות דבקים במשימה וקושי להגיע בזמן לעבודה. בנוסף, מבוגרים עם ADHD עלולים לחוות קשיים בניהול מערכות יחסים וכן להרגיש חסרי מנוחה או עצבניים כל הזמן. יחד עם זאת, חשוב לציין כי הפרעת קשב וריכוז ניתנת לאבחון וטיפול מקצועי.

עבור חלק מהמבוגרים, הרגע בו מגלים כי הם סובלים מ-ADHD יכול להיות מלווה בתחושת הקלה גדולה מאוד, שכן הם מסוגלים להבין את הקשר בין הפרעת הקשב והריכוז לבין הבעיות ארוכות הטווח שהיא גורמת וכמובן למצוא פתרונות חדשים אשר יביאו לשינוי משמעותי במצבם. במידה ונראה לכם כי אתם סובלים מסימפטומים שונים של ADHD, פנו בהקדם לייעוץ אצל אנשי המקצוע המתמחים בעבודה עם מבוגרים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז.

ADHD בבית הספר

ילדים רבים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז מציגים סימנים של ADHD עוד בטרם הגעתם לגיל בית ספר. יחד עם זאת, בתקופת בית הספר תלמידים אלו מתקשים לעמוד בציפיות הקיימות מילדים ברמת כיתתם, לכן רובם מופנים בסופו של דבר לאבחון מקצועי. כמו כן, ADHD הינה אחד הדברים הראשונים אשר בתי הספר חושדים בהם כאשר התנהגותם של ילדים בכתה או ביצועיהם במטלות הבית ספריות אינן תואמות את המצופה מבני גילם.

כאמור, התסמינים הידועים של הפרעת קשב וריכוז כוללים קושי לשבת בשקט לאורך זמן, פליטת תשובות בכתה מבלי להרים את היד קודם לכן, קושי לסיים את שעורי הבית באופן קבוע, מוסחות וחולמנות בעת שהמורה נותנת הוראות בכתה. יחד עם זאת, התנהגויות אלו בקרב ילדים יכולות לנבוע גם כתוצאה מגורמים אחרים, החל מחרדה או טראומה וכלה בילדים שהם פשוט צעירים יותר משאר עמיתיהם לכתה ומכאן שהם פשוט קצת פחות בוגרים מהם מבחינה רגשית.

בשל כך, קיימת חשיבות רבה לכך שמורים והורים יהיו מודעים כיצד באה לידי ביטוי הפרעת קשב וריכוז בבית הספר ומדוע היא עשויה להיות מבולבלת עם דברים אחרים אשר יכולים להשפיע על התנהגותם של ילדים. התבוננות בקפידה על ילדכם הינה גורם חשוב גם כן, במיוחד כאשר מדובר בילדים צעירים מכדי שיוכלו לנסח בעצמם באופן מילולי את מה שהם חשים. זכרו כי הפניית ילדים המתמודדים עם ADHD לאבחון וטיפול מקצועי יכולה לעזור להם להצליח טוב יותר, הן בבית הספר והן בתחומים אחרים בחייהם.

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, האבחון והטיפול בהפרעת קשב וריכוז נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער וסטודנטים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון או הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון וטיפול בהפרעת קשב וריכוז בגבעתיים - חייגו 03-5730282 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.טיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD)

תוכן עניינים טיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD) – הקדמה מהן אפשרויות הטיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD)? טיפול תרופתי להפרעת קשב וריכוז (ADHD) טיפול התנהגותי להפרעת קשב וריכוז (ADHD) טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) להפרעת קשב וריכוז (ADHD) אימון מיומנויות חברתיות להפרעת קשב וריכוז (ADHD) טיפולים אלטרנטיביים להפרעת קשב וריכוז (ADHD) תמיכה בהפרעת…

הדרכת הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז – הדרכת הורים בנושא ADHD

תוכן עניינים הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) – הקדמה האם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) נמשכת גם בבגרות? מהם הסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז (ADHD)? מהם הגורמים להפרעת קשב וריכוז (ADHD) בקרב ילדים? כיצד נראים החיים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD)? כיצד הורים יכולים לעזור לילדים עם הפרעת קשב…

טיפול תרופתי בהפרעת קשב וריכוז – סימנים שזקוקים לאיזון תרופתי

תוכן עניינים טיפול תרופתי ב-ADHD מהו הטיפול התרופתי הכי טוב לילדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) ? תופעות לוואי אפשריות של תרופות להפרעת קשב וריכוז (ADHD) סימנים שהטיפול התרופתי להפרעת הקשב (ADHD) זקוק לאיזון טיפול תרופתי להפרעת קשב וריכוז (ADHD) – סיכום טיפול תרופתי ב-ADHD עבור מרבית הילדים, טיפול תרופתי…