תוכן עניינים

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) בקרב ילדים

הפרעת קשב וריכוז הינה מצב רפואי אשר משפיע על יכולתו של אדם להתמקד, לשים לב ולשלוט בהתנהגותו. אנשי מקצוע בדרך כלל מאבחנים ADHD בילדות, אולם ישנם אנשים רבים אשר אינם מאובחנים עד שהם מגיעים לבגרות, כאשר שלושת המאפיינים העיקריים של אדם הסובל מהפרעת קשב וריכוז הינם חוסר תשומת לב, היפראקטיביות ואימפולסיביות. כמו כן, ADHD יכולה גם לגרום לאנשים שונים לחוות רמות אנרגיה גבוהות מאוד.

הפרעת קשב וריכוז עשויה לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות אצל אנשים שונים, כאשר באופן כללי, ADHD מאופיינת בחוסר סבלנות רב, קושי בביצוע משימות בנחת, קושי במעקב אחר הוראות, קושי בהמתנה בתור ובהפגנת סבלנות, איבוד דברים לעתים קרובות, קשיים בהתארגנות, חוסר בקרה עצמית חוסר תשומת לב ודיבור בלתי פוסק.

חשוב לציין, כי אין בדיקה מכרעת אחת לאבחון הפרעת קשב וריכוז, אולם אנשי מקצוע יכולים לספק אבחנה מהימנה לגבי מצבם של ילדים ומבוגרים בהתאם לסימפטומים מהם סובלים. לאחר ההכרה ב-ADHD, ניתן לקבל מגוון של טיפולים שמטרתם לסייע בשיפור יכולת הריכוז וההתנהגות, כאשר אלו כוללים טיפול תרופתי, טיפול רגשי או שילוב של השניים גם יחד.

הפרעת קשב וריכוז הינה מצב שניתן לנהל בצורה טובה בעזרת תמיכה וטיפול מקצועי. בעת שאנשים הסובלים מ-ADHD לומדים טכניקות הסתגלות המסייעות לניהול נכון של זמן ומיומנויות ארגון המותאמות לקשייהם, הם מסוגלים להשיג רמה טובה יותר של ריכוז.

לא קל לחיות עם ADHD ומאובחנים רבים עשויים אף לתאר את חייהם כקשים במיוחד, כאשר ישנם אנשים אשר חושבים שמי שסובל מהפרעת קשב וריכוז אף פעם לא בשליטה או שמתקשה מכיוון שקשה לו לעקוב אחר הוראות. יחד עם זאת, בעוד ש-ADHD יכולה להוות אתגרים התנהגותיים בקרב ילדים, הרי שהמצב הוכיח את עצמו כיתרון עבור חלק מהאנשים.

איך לעזור לילד עם בעיות קשב וריכוז (ADHD)?

לא לכל האנשים הסובלים מבעיות קשב וריכוז יש את אותן תכונות אישיות, אולם ישנן מספר נקודות חוזק אשר יכולות להפוך את ה-ADHD ליתרון במקום לחסרון. להלן דוגמאות ליתרונות, חוזקות ותכונות אלה:

  • אנרגטיות

ילדים ומבוגרים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז הינם בעלי כמויות אנרגיה בלתי נדלות, אשר הם מסוגלים לתעל אותן לטובת הצלחה במגרש המשחקים, בבית הספר ובהמשך חייהם כאנשים בוגרים.

  • ספונטניות

ילדים עם ADHD יכולים להפוך את האימפולסיביות שלהם לספונטניות חיובית, כאשר הם עשויים לחוות את החיים כמסיבה והם פתוחים ומוכנים יותר לנסות דברים חדשים ולהשתחרר מהסטטוס קוו הקיים.

  • יצירתיות וכוח המצאה

החיים עם הפרעת הקשב והריכוז עשויים להקנות לילדם נקודת מבט שונה וייחודית על החיים ולעודד אותם לגשת למשימות ומצבים בעין ביקורתית. כתוצאה מכך, חלק מהאנשים הסובלים מ-ADHD עשויים להיות הוגי דעות וממציאים, וניתן לתאר אותם כמקוריים, אמנותיים ויצירתיים.

  • מיקוד יתר

ילדים המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז עשויים להיות בעלי מיקוד יתר, מה שגורם להם להתמקד בצורה כה אינטנסיבית במשימה עד כדי כך שהם לא יבחינו אפילו בעולם שסביבם. היתרון הטמון במיקוד יתר הינו שכאשר ילד או מבוגר עם ADHD מקבל משימה, הוא עשוי להתמקד ולהתמיד בה עד לסיומה מבלי להפר את הריכוז.

חשוב לציין, כי לעתים קרובות ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז זקוקים לסיוע ברתימת התכונות החיוביות הללו לטובתם. הורים, מורים, מדריכים ומטפלים יכולים כולם לשמש בתפקיד משמעותי זה. בנוסף, אנשי מקצוע המתמחים בעבודה עם ילדים ומבוגרים עם ADHD יכולים לעזור לילדכם ולכם לחקור את הצד היצירתי ולרכוש כלים לתיעול נכון יותר של האנרגיה.

טיפים להורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD)

כהורים, חשוב להבין כי הפרעת קשב וריכוז אינה באה לידי ביטוי רק בחוסר קשב או בפעילות יתר, לכן בעת שעולה חשד ל-ADHD מומלץ לפנות בהקדם לאבחון מקצועי ולאחר מכן, ללמוד אודות אפשרויות הטיפול השונות המוצעות כיום ולשלב אותן יחד עם יחס מקבל ואוהב בבית ובסביבה החינוכית.

הגישה שלכם לילדכם ולקשייו הינה הדבר החשוב ביותר. ההורים אינם מהנדסים, אלא הם מורי הדרך של ילדיהם, שכן ילדים אינם דף לבן או פיסת חימר לפיסול. זכרו כי ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז הינם בעלי קווי אישיות, כישורים ויכולות מולדות בדיוק כמו שאר הילדים, לכן חשוב ליצור עבורם הזדמנויות שיאפשרו להם להצליח בסביבתם. פתחו לילדכם דלתות בכדי שיוכל להשתפר, להתפתח ולהגיע להישגים טובים יותר.

בכדי לגרום לשינוי בהתנהגות ובהתנהלות של ילדים עם ADHD ולשפר את השליטה העצמית שלהם, כדאי להתמקד בעבודה סביב מספר מוקדים מרכזיים:

  • הבנייה וארגון הסביבה

הרגלי למידה, ארגון, תכנון, לוח זמנים, שגרה, הוראות ונורמות.

  • שימוש בעזרים חיצונים

ציורים, תמונות, שלטים, שעונים, פתקים וסימנים שמיעתיים.

  • שימוש בחיזוקים חיוביים ולא בעונשים

במידה ותרצו לפתור התנהגויות שליליות, אל תתחילו להטיל עונשים על התנהגות לא הולמת אלא בחיזוק ההתנהגות החיובית הרצויה. לדוגמא, כאשר תשאלו את ילדכם שאלה והוא יענה בכנות, חשוב להחמיא לו על אמירת האמת. בנוסף, כאשר הוא מצליח להתמודד עם תסכול או להתאפק במצב מסוים אשר דורש זאת, דאגו לצ'פר אותו ולברך אותו על הצלחתו באופן מיידי.

  • לגעת יותר, לדבר פחות

תיגשו לילדכם ותגעו בו בכדי למשוך את תשומת לבו, שכן מגע משדר אינטימיות, מסייע ביחסים בינאישיים ומביע רגישות וחיבה.

  • לחזות ולהקדים מצבים בעייתיים

לחשוב על כל הבעיות, להקדים סיטואציות בעייתיות בטרם הן מתרחשות ולתכנן מה ייעשה.

בנוסף, ניתן כמובן להיעזר באנשי מקצוע, פעילויות וטיפולים שונים המוצעים עבור ילדים ומבוגרים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז, כולל שחייה, רכיבה טיפולית, אימון אישי, הדרכת הורים לילדים עם בעיות קשב וריכוז, טיפול רגשי לא מילולי (טיפול באמנות, דרמה-תרפיה, טיפול בתנועה וכד'), טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), טיפול פסיכולוגי וטיפול תרופתי.

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) בקרב ילדים - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, האבחון והטיפול בהפרעת קשב וריכוז נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער וסטודנטים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון או הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון וטיפול בהפרעת קשב וריכוז בגבעתיים - חייגו 03-572-0282 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.טיפים של הדרכת הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז – ADHD

תוכן עניינים הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) – הקדמה האם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) נמשכת גם בבגרות? מהם הסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז (ADHD)? מהם הגורמים להפרעת קשב וריכוז (ADHD) בקרב ילדים? כיצד נראים החיים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD)? כיצד הורים יכולים לעזור לילדים עם הפרעת קשב…

טיפול תרופתי בהפרעת קשב וריכוז – סימנים שזקוקים לאיזון תרופתי

תוכן עניינים טיפול תרופתי ב-ADHD מהו הטיפול התרופתי הכי טוב לילדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) ? תופעות לוואי אפשריות של תרופות להפרעת קשב וריכוז (ADHD) סימנים שהטיפול התרופתי להפרעת הקשב (ADHD) זקוק לאיזון טיפול תרופתי להפרעת קשב וריכוז (ADHD) – סיכום טיפול תרופתי ב-ADHD עבור מרבית הילדים, טיפול תרופתי…

תסמינים של היפראקטיביות אצל ילדים

תוכן עניינים היפראקטיביות היפראקטיביות אצל ילדים מה גורם להיפראקטיביות אצל ילדים? טיפול בהיפראקטיביות היפראקטיביות אצל מתבגרים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) הפרעת קשב וריכוז (ADHD) אצל מתבגרים תסמינים של היפראקטיביות אצל ילדים ומתבגרים מהן הסכנות הטמונות בהיפראקטיביות? היפראקטיביות – סיכום היפראקטיביות ילדים רבים הם פעלתנים, אך כשמגיע הרגע שצריך לעצור…