תוכן עניינים

 • הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) - הקדמה
 • האם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) נמשכת גם בבגרות?
 • מהם הסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז (ADHD)?
 • מהם הגורמים להפרעת קשב וריכוז (ADHD) בקרב ילדים?
 • כיצד נראים החיים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD)?
 • כיצד הורים יכולים לעזור לילדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD)?
 • הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) - סיכום

הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) - הקדמה

להיות הורה לילד עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) זה לא קל ודורש זמן, הקרבה, השקעה, סבל וסבלנות רבים. אף אחד מאיתנו לא נולד להיות הורה - יום אחד אנחנו הופכים לאמא או אבא וזהו. אנו לומדים להיות הורים מהטעויות שאנו עושים, מהתקשורת עם ילדינו ומהזמן שאנו מבלים יחד עמם.

במידה וילדכם סובל מהפרעת קשב וריכוז המאמצים רבים עוד יותר, כאשר אתם עלולים לחוש מותשים, מתוסכלים ולעתים אף חסרי אונים. הלמידה הקונבנציונאלית דורשת מילדים עם ADHD יותר מאמץ מהרגיל ולכן צריך לעשות הכל בכדי לנסות להפוך את חיי בית הספר של ילדכם לחוויה מהנה.

האם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) נמשכת גם בבגרות ?

בעבר, הפרעת קשב וריכוז נחשבה למצב הקיים רק בתקופת הילדות, כאשר הטענה הייתה כי ההפרעה נעלמת ככל שהילד מתפתח ומגיע לבגרות. יחד עם זאת, כיום אנו יודעים כי הפרעת קשב ADHD הינה מצב נוירולוגי הנמשך לאורך כל חייו של האדם, אם כי חלק מהסימפטומים עשויים להשתנות עם הזמן. לדוגמא, תסמינים של היפראקטיביות הקיימים בילדות עשויים לפחות ככל שהמתבגר או המבוגר רוכש דרכים בריאות יותר בכדי לתעל את האנרגיה שלו.

אף על פי שייתכנו שינויים בתסמינים ככל שאנשים מתבגרים, הפרעת קשב וריכוז עדיין יכולה לפגוע בתפקודם של מבוגרים. ADHD עשויה להשפיע על מספר תחומים בחייו של האדם, כולל מערכות יחסים, בריאות, עבודה וכספים. חשוב לציין, כי לעתים קרובות הפרעת קשב וריכוז אינה מאובחנת במשך זמן רב, לעתים עד הבגרות, כאשר מבוגרים רבים אשר חשו עצלנים או מפוזרים מופתעים לגלות בשלב מאוחר של חייהם כי הם סבלו כל השנים    מ-ADHD.

זה לא משנה אם אתם הורים אשר חושדים כי ילדכם סובל מ-ADHD או שאתם מבוגרים אשר לקראת או לאחר אבחון הפרעת קשב וריכוז, חשוב שתבינו את הסימפטומים שילדכם או אתם חווים וכן את אפשרויות הטיפול הקיימות והאסטרטגיות הטובות ביותר בכדי לחיות היטב עם ADHD.

מהם הסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז (ADHD) ?

תסמינים של הפרעת קשב וריכוז בקרב ילדים יכולים לכלול מגוון רחב של בעיות אקדמיות, חברתיות והתנהגותיות שונות, כאשר הסימפטומים השכיחים ביותר של ADHD בקרב ילדים ובני נוער הינם קושי להתמקד ולהתמיד במטלות, קושי לשבת בשקט לאורך זמן וצורך בזמן רב בכדי להשלים משימות. כמו כן, מבוגרים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז עלולים להשתעמם בקלות, להזדקק לזמן רב בכדי לבצע משימות הקשורות לעבודתם ובאופן כללי, נראה כי הם מתקשים להקשיב במהלך ניהול שיחות עם אחרים.

אנשים רבים אשר אובחנו עם ADHD לעתים נאלצים להיאבק עם עצמם בכדי להכיר בכך שהתנהגויות ובעיות בחייהם למעשה נובעות מהפרעת הקשב והריכוז ממנה הם סובלים. בעקבות זאת, הם עשויים לחשוב שזה שדעתם מוסחת בקלות או שהתנהגותם אימפולסיבית מכיוון שזה חלק ממי שהם, בעוד למעשה מדובר רק בסימפטומים של מצבם.

לעתים קרובות ילדים ומבוגרים מרגישים כי שופטים אותם מוסרית על התנהגויות הנובעות מ-ADHD. לדוגמא, אי היכולת לשבת בשקט לאורך זמן במהלך מפגש קבוצתי או פגישה אישית עשויה להתפרש אצל הסובבים כהתנהגות שאינה מכבדת אותם. כמו כן, ילדים אשר עושים טעויות רשלניות הנובעות מפזיזות או חוסר זהירות בבית הספר עשויים להיות מתויגים כחסרי מוטיבציה.

בנוסף, ילדים ומבוגרים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז נוטים לכנות את עצמם עצלנים או טיפשים, למרות שזו אינה המציאות. בשל כך, הבנת המשמעויות והדקויות של ADHD תסייע לכם ולילדכם להפריד את עצמכם מההערות השליליות הללו ומתחושות הבושה והאשמה אשר מגיעות יחד עמן. במקום זאת, הבנה נכונה של המצב תאפשר לכם למצוא וליזום פתרונות אפקטיביים עבורכם ועבור ילדכם.

מהם הגורמים להפרעת קשב וריכוז (ADHD) בקרב ילדים ?

בעוד שהמרכיב הגנטי מזוהה כגורם הדומיננטי ביותר, עד כדי כך שחוקרים בתחום מעריכים כי התרומה של הגנטיקה להפרעת קשב וריכוז הינה גבוהה מ-70%. יחד עם זאת, אין במחקרים אלה בכדי להבטיח ש-ADHD תעבור לדור הבא במשפחה. בנוסף, ישנם מספר גורמי סיכון סביבתיים אשר עשויים למלא תפקיד משמעותי. לדוגמא, חשיפה לרעלים מסוימים כמו עופרת או לחלות במחלות ספציפיות כמו דלקת כרום המוח, יכולות גם כן להגדיל את הסיכוי שילד יפתח ADHD. בנוסף, תזונה לקויה או שימוש בחומרים אסורים במהלך ההיריון עשויים להשפיע על התפתחותה של הפרעת קשב וריכוז.

אבחון הפרעת קשב וריכוז (ADHD)

קבלת אבחנה של ADHD אינה תהליך פשוט כמו ביצוע בדיקת דם שגרתית או מילוי שאלון מקוון, שכן נדרשת הערכה מפורטת ומקיפה של רופא נוירולוג או רופא פסיכיאטר. אנשי המקצוע הללו עושים שימוש במדריך לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות (DSM), ספר האבחנות הפסיכיאטריות של האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית, בכדי לקבוע האם ילדכם או אתם עומדים בקריטריונים של הפרעת קשב וריכוז.

בדיקת הפרעת קשב וריכוז נעשית באמצעות שאלונים, סולמות דירוג, הערכה פסיכולוגית וראיונות, כמו גם על ידי הערכת תשומת לב מתמשכת ומדידת השפעתן של הסחות דעת. חשוב לציין, כי תסמינים שונים של ADHD עשויים להיראות דומים לתסמינים של מצבים אפשריים אחרים, כגון דיכאון, הפרעה דו-קוטבית, לקויות למידה ובעיות שינה. בשל כך, ישנה חשיבות רבה לביצוע האבחון, שכן הוא יכול לקבוע האם יש לילדכם הפרעת קשב וריכוז, מצב אחר או שהוא סובל משניהם גם יחד. לדוגמא, ילדים המאובחנים עם ADHD נוטים גם לסבול מרמה גבוהה של חרדה.

כיצד נראים החיים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) ?

קבלת אבחנה של ADHD יכולה לעורר מגון רחב של רגשות בקרב ילדים, בני נוער ומבוגרים, כאשר הידיעה למה עליכם לצפות וכיצד לנהל את חייכם בצורה הטובה ביותר עשויה להיות מרכיב מרכזי בהתמודדות עם רכבת ההרים הרגשית. בעוד הפרעת קשב וריכוז אינה ניתנת לריפוי, בדרך כלל ניתן ללמוד כיצד לנהל את הסימפטומים השונים שלה, לכן חשוב שתעקבו אחר התסמינים וההתקדמות של ילדכם, כך שניתן יהיה להתאים עבורו את הטיפול האישי על פי צרכיו המשתנים.

הורים רבים אשר ילדיהם אובחנו כסובלים מ-ADHD מתלבטים האם ולמי עליהם לספר, כאשר ההתלבטות נוגעת בדרך כלל לאחיו של הילד, לחברים שלו, לבני משפחתו המורחבת ולצוות החינוכי של בית הספר. כמו כן, מבוגרים רבים מתחבטים עם עצמם לא פעם האם לספר למעסיק הנוכחי או העתידי על הפרעת הקשב והריכוז שלהם.

במקרים אלה, זכרו כי אמנם אין צורך לומר לכל מי שמכיר את ילדכם כי הוא סובל מהפרעת קשב וריכוז, אולם חשיפת האבחנה בפני אנשי מפתח המעורבים בחייו של הילד עשויה לסייע להם להבין אותו טוב יותר וכן לעזור לו לקבל את התמיכה והסיוע שהוא צריך בכדי להרגיש טוב ביותר.

כיצד הורים יכולים לעזור לילדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) ?

כאמור, גידול ילד עם הפרעת קשב וריכוז עשוי להיות דבר מאתגר, כאשר קבלת הטיפול והתמיכה המקצועית הטובה ביותר יכולה להיות המפתח לניהול מוצלח של הסימפטומים שילדכם חווה. הטיפול ב-ADHD עשוי לכלול תרופות אשר מטרתן לעזור לילדים לנהל את הדחפים שלהם, להישאר ממוקדים ולהימנע מהסחות דעת מיותרות.

ילדים עם הפרעת קשב וריכוז זקוקים לעתים קרובות להתאמות בדרכי הלמידה וההיבחנות במסגרת בית הספר, כאשר התאמות נפוצות עשויות לכלול מקום ישיבה בקרבת המורה והלוח ותוספת זמן במטלות כיתתיות ובמבחנים. כמו כן, הדרכת הורים הינה חלק חשוב ובלתי נפרד מהטיפול, כאשר אסטרטגיות של הדרכת הורים יכולות לעזור לכם לרכוש טכניקות תמיכה אשר יעזרו בצורה הטובה ביותר עבור ילדים עם ADHD לנהל את הסימפטומים שלהם.

להלן מספר עצות היכולות לסייע לכם לעזור לילדכם:

 • עודדו פעילויות שונות

חשוב מאוד לעודד את ילדכם להשתלב בפעילויות אמנותיות, מוזיקליות או ספורטיביות בכדי לחזק את הביטחון והדימוי העצמי שלהם.

 • עודדו השתלבות בקבוצה

מומלץ לעודד ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז להשתלב בקבוצת שווים בעלי תחומי עניין משותפים להם בכדי לסייע להם לפתח קשרי ידידות וחברות עם בני גילם.

 • חשיבה חיובית

הקפידו לשמור על חשיבה חיובית כלפי ילדכם ולתת להם הזדמנות להתחיל כל יום מחדש מבלי עונשים וכעסים מיותרים בשל חוסר סדר, הסחות, איחורים וכיוצ"ב.

 • עודדו התפתחות אישית

תנו לילדים עם ADHD לצמוח ולגדול בדרך אשר מתאימה להם, מתוך תפיסה שהצלחה לימודית לא בהכרח מנבאת הישגים אחרים בהמשך החיים.

 • הבינו מה קורה לילד הסובל מ-ADHD

קשה לו לעמוד בתור, לשבת בשקט לאורך זמן, לחשוב בטרם הוא עונה, להקשיב לזולת, לעקוב אחר הוראות ולקרוא זמן ממושך.

כהורים, הכי חשוב להתקדם ולהיות שלמים עם עצמנו, בלי רגשות אשם. לכן התייעצו עם אחרים, התחברו ללב שלכם ותראו מה עבד לכם בעבר.

הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, האבחון והטיפול בהפרעת קשב וריכוז נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער וסטודנטים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון או הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון וטיפול בהפרעת קשב וריכוז בגבעתיים - חייגו 03-5730282 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.טיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD)

תוכן עניינים טיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD) – הקדמה מהן אפשרויות הטיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD)? טיפול תרופתי להפרעת קשב וריכוז (ADHD) טיפול התנהגותי להפרעת קשב וריכוז (ADHD) טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) להפרעת קשב וריכוז (ADHD) אימון מיומנויות חברתיות להפרעת קשב וריכוז (ADHD) טיפולים אלטרנטיביים להפרעת קשב וריכוז (ADHD) תמיכה בהפרעת…

טיפול בהיפראקטיביות אצל ילדים ומבוגרים – תסמינים של ילד היפראקטיבי

תוכן עניינים היפראקטיביות היפראקטיביות אצל ילדים מה גורם להיפראקטיביות אצל ילדים? טיפול בהיפראקטיביות היפראקטיביות אצל מתבגרים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) הפרעת קשב וריכוז (ADHD) אצל מתבגרים תסמינים של היפראקטיביות אצל ילדים ומתבגרים מהן הסכנות הטמונות בהיפראקטיביות? היפראקטיביות – סיכום היפראקטיביות ילדים רבים הם פעלתנים, אך כשמגיע הרגע שצריך לעצור…

איך מזהים ילדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) ואיך אפשר לעזור להם?

תוכן עניינים טיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD) – הקדמה מהן אפשרויות הטיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD)? טיפול תרופתי להפרעת קשב וריכוז (ADHD) טיפול התנהגותי להפרעת קשב וריכוז (ADHD) טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) להפרעת קשב וריכוז (ADHD) אימון מיומנויות חברתיות להפרעת קשב וריכוז (ADHD) טיפולים אלטרנטיביים להפרעת קשב וריכוז (ADHD) תמיכה בהפרעת…