תוכן עניינים

טיפול תרופתי ב-ADHD

עבור מרבית הילדים, טיפול תרופתי הינו הדרך הבטוחה והיעילה ביותר להפגת תסמינים של הפרעת קשב וריכוז. בדיוק כפי שמשקפיים עוזרים לאנשים למקד את העיניים והראייה שלהם, כך תרופות אלו עוזרות לילדים הסובלים מ-ADHD למקד טוב יותר את מחשבותיהם ולהתעלם מהסחות דעת. כמו כן, הטיפול התרופתי מאפשר להם לשים לב לדברים ולשלוט בהתנהגותם.

בעת טיפול בהפרעת קשב וריכוז, ייתכן והרופא המטפל ימליץ על נטילת תרופה בלבד או על שילוב של תרופה יחד עם טיפול התנהגותי. מחקרים מראים כי כ-80% מהילדים אשר סובלים מ-ADHD ומטופלים תרופתית משתפרים במידה רבה לאחר שנמצאים עבורם התרופה והמינון הנכונים.

קיימות שתי צורות שונות של טיפול תרופתי להפרעת קשב וריכוז בקרב ילדים ומבוגרים, כאשר תרופות בעלות שחרור מיידי משפיעות לטווח הקצר ונלקחות בדרך כלל כל 4 שעות, בעוד תרופות בעלות שחרור איטי או ארוך טווח משפיעות לטווח הבינוני או הארוך ונלקחות בדרך כלל פעם אחת בלבד בשעות הבוקר, לפני תחילת יום הלימודים.

ילדים הנוטלים תרופות בעלות שחרור איטי או ארוך טווח יכולים להימנע מנטילת תרופות במהלך בית הספר או בשעות אחר הצהריים, כאשר חשוב להקפיד שלא ללעוס או לרסק כדורים וטבליות בעלות שחרור איטי או ארוך טווח. יחד עם זאת, ניתן לפתוח ולפזר על מזון כמוסות עם שחרור איטי או ארוך, כאשר הן בצורת קפסולה, עבור ילדים אשר מתקשים בבליעות כדורים או טבליות.

מהו הטיפול התרופתי הכי טוב לילדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) ?

כהורים, חשוב שתדעו כי ייתכן שייקח זמן בכדי למצוא את התרופה, המינון ולוח הזמנים הטובים ביותר עבור ילדכם, כמו גם שייתכן שתאלצו לנסות סוגים שונים של תרופות להפרעת קשב וריכוז. בנוסף, ייתכן שיעלה הצורך, יותר מפעם אחת, להתאים את המינון של הטיפול התרופתי שילדכם נוטל, שכן המינון אינו מבוסס אך ורק על משקל הגוף שלו. בשל כך, עליכם לצפות כי הרופא המטפל ישנה את התרופה ו/או המינון שילדכם נוטל לאורך הזמן בכדי לקבל את התוצאות הטובות ביותר ולשלוט עד כמה שניתן בתופעות הלוואי האפשריות של הטיפול התרופתי.

מלבד סוג התרופה והמינון שילדכם נוטל, הרופא המטפל יכול גם להתאים עבורו את לוח הזמנים של נטילת התרופה בהתאם ליעדים שהושגו. לדוגמא, במידה ומטרת הטיפול התרופתי הינה להקל על הסימפטומים של הפרעת הקשב והריכוז בעיקר במסגרת בית הספר, אזי ילדכם יהיה רשאי ליטול את התרופות רק בימים בהם מתקיימים לימודים. חשוב שילדכם יעבור בדיקות רפואיות קבועות בכדי לפקח על מידת השפעתה של התרופה ולבדוק האם קיימות תופעות לוואי אפשריות.

תופעות לוואי אפשריות של תרופות להפרעת קשב וריכוז (ADHD)

טיפול תרופתי להפרעת קשב וריכוז עשוי לעתים לגרור עמו תופעות לוואי שונות, כאשר אלו נוטות להתרחש בשלב מוקדם של הטיפול והן בדרך כלל קלות וקצרות מועד. יחד עם זאת, חלק מהאנשים הנוטלים תרופות ל-ADHD עשויים לסבול מתופעות לוואי ממושכות או חמורות יותר.

תופעות הלוואי הנפוצות ביותר של תרופות להפרעת קשב וריכוז הינן ירידה בתיאבון, ירידה במשקל, בעיות שינה ונסיגה חברתית. כמו כן, ייתכנו תופעות לוואי נוספות, כולל אפקט של ריבאונד (פעילות מוגברת או מצב רוח שלילי בעת שהשפעת התרופה מתפוגגת), תנועות שרירים חולפות או טיקים, עיכוב קל בגדילה, עלייה בלחץ הדם או בדופק וכן התנהגויות ביזאריות שונות.

חשוב לציין, כי יותר ממחצית מהילדים אשר סובלים מטיקים, כגון תסמונת טורט, מאובחנים גם כבעלי הפרעת קשב וריכוז. תסמונת טורט הינה מצב תורשתי אשר קשור לטיקים תכופים ומחוות קוליות יוצאות דופן, כאשר השפעתן של תרופות ל-ADHD על טיקים אינה ניתנת לחיזוי. יחד עם זאת, מרבית המחקרים מעידים כי ברוב המקרים תרופות אלו הן בטוחות עבור ילדים עם הפרעת קשב וריכוז ו/או טיקים.

בכדי להקל על מרבית תופעות הלוואי האפשריות של הטיפול התרופתי ל-ADHD, חשוב לשנות את המינון על פי הצורך, להתאים את לוח הזמנים של נטילת התרופה ולהחליף את סוג התרופה במידה ואינה אפקטיביות או כאשר מופיעות תופעות לוואי ממושכות או חמורות. לשם כך, נדרש קשר הדוק עם הרופא המטפל של ילדכם עד שימצאו התרופה והמינון הטובים ביותר עבורם.

בהמשך הדרך, הקפידו על מעקב תקופתי עם הרופא המטפל בכדי לשמור על ההשפעות החיוביות ביותר. בכדי לפקח על השפעות התרופה על התנהגותו של ילדכם, תצטרכו אתם ומחנכת הכתה למלא מעת לעת מדדי דירוג התנהגות, לצפות בשינויים ביעדים של ילדכם, לשים לב לתופעות לוואי אפשריות ולעקוב אחר גובהו, משקלו, דופק הלב ולחץ הדם שלו. חשוב להדגיש, כי חלק מהתרופות להפרעת קשב וריכוז אסורות לנטילה יחד עם תרופות מסוימות אחרות ולילדים הסובלים ממצבים רפואיים מסוימים, כגון מחלות לב מולדות.

סימנים שהטיפול התרופתי להפרעת הקשב והריכוז (ADHD) זקוק לאיזון

כיצד ניתן לדעת האם הטיפול התרופתי להפרעת הקשב והריכוז של ילדכם צריך איזון ? הרשימה הבאה יכולה לעזור לכם לדעת מתי הגיע הזמן לדבר עם נוירולוג הילדים שלכם. להלן מספר סימנים המעידים על כך שהטיפול התרופתי להפרעת הקשב והריכוז של ילדכם זקוק לעדכון או התאמה:

  • במידה והטיפול התרופתי ל-ADHD שיפר את הריכוז בבוקר, אולם נראה כי הוא מאבד את התועלת בשעות אחר הצהריים המוקדמות, ייתכן כי המינון שניתן לילדכם מתפוגג מהר מדי בשעות הבוקר. 

  • במידה ונמשכת הירידה במשקל גם לאחר השבועות הראשונים או כאשר הטיפול התרופתי להפרעת הקשב והריכוז שומר על רמת תיאבון נמוכה של ילדכם בזמן הפסקת האוכל וכן במשך רוב שעות אחר הצהריים והערב, ייתכן כי המטבוליזם שלו איטי או שהמינון עלול להיות גבוה מדי עבורו.

  • במידה וילדכם נראה יותר מדי מתוח ועצבני במהלך שעות היום בהן השפעת התרופה פעילה, ייתכן כי המינון שילדכם נוטל גבוה מדי או שהתרופה הספציפית אינה טובה עבורו.

  • במידה ויכולת הריכוז השתפרה אולם ילדכם איבד את הניצוץ שלו והוא לא "עצמו" כאשר הוא נמצא תחת השפעת הטיפול התרופתי, ייתכן כי המינון עשוי להיות גבוה מדי או שהתרופה הנוכחית אינה טובה עבורו באופן אישי.

  • במידה והתפקוד בבית הספר השתפר במידה ניכרת אך ילדכם עדיין נאבק עם שעורי הבית בשעות אחר הצהריים המאוחרות, ייתכן כי הוא עשוי להיות זקוק למנה מאיצה קטנה אשר תאפשר להרחיב את טווח השפעת התרופה.

  • במידה וילדכם מגיב היטב לטיפול התרופתי במשך שעות היום אולם ברוב הלילות הוא מתקשה מאוד כאשר הגיע הזמן ללכת לישון, ייתכן כי הטיפול התרופתי עלול להשפיע למשך זמן רב מדי.

  • במידה וכאשר השפעת התרופה פגה, ילדכם נהפך לנרגז ועצבני מאוד או ליותר מדי רציני במשך מספר שעות בכל יום, ייתכן כי ההשפעה של הטיפול התרופתי ל-ADHD פגה מהר מדי - מה שעשוי לגרום לאפקט ריבאונד (Rebound).

טיפול תרופתי להפרעת קשב וריכוז (ADHD) - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, האבחון והטיפול בהפרעת קשב וריכוז נערך על-ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון רב שנים אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער וסטודנטים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המאובחן או המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים ליהנות מחוויית האבחון או הטיפול.

למידע נוסף ולקביעת מועד לאבחון וטיפול בהפרעת קשב וריכוז בגבעתיים - חייגו 03-572-0282 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.איך לעזור לילד עם בעיות קשב וריכוז?

תוכן עניינים הפרעת קשב וריכוז (ADHD) בקרב ילדים – הקדמה איך לעזור לילד עם בעיות קשב וריכוז (ADHD) טיפים להורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) הפרעת קשב וריכוז (ADHD) בקרב ילדים – סיכום הפרעת קשב וריכוז (ADHD) בקרב ילדים הפרעת קשב וריכוז הינה מצב רפואי אשר משפיע על יכולתו…

תסמינים של היפראקטיביות אצל ילדים

תוכן עניינים היפראקטיביות היפראקטיביות אצל ילדים מה גורם להיפראקטיביות אצל ילדים? טיפול בהיפראקטיביות היפראקטיביות אצל מתבגרים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) הפרעת קשב וריכוז (ADHD) אצל מתבגרים תסמינים של היפראקטיביות אצל ילדים ומתבגרים מהן הסכנות הטמונות בהיפראקטיביות? היפראקטיביות – סיכום היפראקטיביות ילדים רבים הם פעלתנים, אך כשמגיע הרגע שצריך לעצור…

טיפים של הדרכת הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז – ADHD

תוכן עניינים הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) – הקדמה האם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) נמשכת גם בבגרות? מהם הסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז (ADHD)? מהם הגורמים להפרעת קשב וריכוז (ADHD) בקרב ילדים? כיצד נראים החיים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD)? כיצד הורים יכולים לעזור לילדים עם הפרעת קשב…