תוכן עניינים

  • ארכנופוביה (פחד מעכבישים)
  • מה גורם לאנשים לפחד מעכבישים ?
  • איך נראה אדם הסובל מפוביה מעכבישים ?
  • מדוע פחד מעכבישים שונה מפוביות ספציפיות אחרות ?
  • דרכי טיפול בארכנופוביה אצל ילדים ומבוגרים
  • ארכנופוביה (פחד מעכבישים) - סיכום

ארכנופוביה (פחד מעכבישים)

בעוד עכבישים ודמויות כמו ספיידרמן הפכו לפופולריים בקרב ילדים וצעירים רבים, אנשים אחרים עשויים לחוות פחד וזעזוע בכל מצב בו הם נתקלים בעכבישים. במידה ואתם חשים שהפחד שלכם מעכבישים מפריע לשגרת חייכם, ייתכן ואתם סובלים מארכנופוביה.

ארכנופוביה, פוביה ספציפית מעכבישים, מתוארת על ידי תחושות של פחד, אימה וחרדה לא מידתיות וחסרות הגיון מכל סוגי העכבישים. למעשה, מדובר באחת מהפוביות הספציפיות השכיחות ביותר מבין אלו המקושרות לבעלי חיים וחרקים. במקרים מסוימים, הפחד עשוי להיות משתק עד כדי כך שאנשים נמנעים מלהגיע לכל מקום או מפגש שעשויים להימצא בו עכבישים.

במקרים לא מעטים של ארכנופוביה, אנשים עלולים להתקשות לאזור אומץ כדי לצפות בתמונות או בסרטים של עכבישים. בעת שמדובר בילדים צעירים, חשוב לעשות את מירב המאמצים על מנת שלא יופיעו שוב עכבישים בבית, שכן הם עשויים להימנע או לסרב לשהות בביתם כדי להפחית את רמת החרדה.

מה גורם לאנשים לפחד מעכבישים ?

קיימים גורמים אפשריים רבים להופעתה של פוביה מעכבישים אצל ילדים ומבוגרים, אולם מרביתם מתקבצים לכדי שלוש קבוצות בולטות של גורמים:

  • חוויות טראומטיות מהעבר

אנשים רבים המאובחנים עם ארכנופוביה החלו לפחד מעכבישים בעקבות אירוע שהיו מעורבים בו עכבישים וזכור להם כחוויה טראומטית, כגון עקיצה של עכביש או צפייה בסרט אימה הכולל עכבישים כגורם מפחיד ומאיים. במקרים אחרים, חרדה מעכבישים עשויה להתגלות בעקבות כך שאנשים היו עדים לאדם אחר אשר נפגע מעכביש.

ארכנופוביה

  • גורמים התפתחותיים

מחקרים שונים מצאו כי שינויים שהתרחשו בגנטיקה של האדם לאורך דורות רבים הובילו להתפתחותה של ארכנופוביה במידה כלשהי אצל מרבית האנשים כיום. מכיוון שבעבר השתמשו בפחד כאמצעי הגנה והישרדות מפני עכבישים ארסיים ומסוכנים רבים, ארכנופוביה הלכה והתפתחה וכן עברה בגנים מאדם לאדם.

  • גורמים סביבתיים

פוביה מנחשים מקושרת גם לאמונות תרבותיות רבות ברחבי העולם. לדוגמא, באפריקה יש תרבויות המאמינות כי עכבישים הינם בעלי חיים מסוכנים ומאיימים במיוחד. במקרים אלה, סביר ביותר שאנשים אף יפתחו ארכנופוביה חמורה.

איך נראה אדם הסובל מפוביה מעכבישים ?

כאמור, פוביה מעכבישים נחשבת לאחת הפוביות הספציפיות הנפוצות ביותר בקרב ילדים ומבוגרים, כאשר לפי מחקרים שנערכו בשנים האחרונות כ-5% מאוכלוסיית העולם סובלים או עלולים לסבול מארכנופוביה בשלב כלשהו של חייהם. בעת שמדובר בנשים, ההסתברות לפחד מעכבישים גבוהה עוד יותר.

אנשים המאובחנים עם ארכנופוביה עשויים לחוות תסמינים רבים ומגוונים, כולל פחד וחרדה עזים ובלתי מוסברים מעכבישים, לעתים אף מעצם המחשבה על מראה של עכביש, וכן חששות רבים שאינם תואמים את המצב בו האדם נמצא. כלומר, אנשים עלולים לבדוק בכפייתיות האם ישנם עכבישים בכל מקום בו הם שוהים.

בנוסף, פוביה מעכבישים באה לידי ביטוי בהימנעות ממקומות ומצבים בהם בדרך כלל ניתן להיתקל בעכבישים וחיות אחרות, כגון גני חיות, מוזיאונים, אתרי טבע ומבנים עתיקים, כמו גם הימנעות מכל פעילות בה עשויים להיות עכבישים, כמו קמפינג בשמורת טבע או טיול רגלי בפארק הסמוך לבית.

כמו כן, אנשים עשויים להימנע ממקומות בהם חוו אירועים טראומתיים עם עכבישים בעבר, לעתים עד כדי הימנעות משהייה בבית שלהם עצמם. בהתאם למידת החומרה, ארכנופוביה יכולה להיות מלווה בהתקפי חרדה ותסמינים גופניים שונים, כגון כאבי ראש, בחילות, כאבי בטן, רעידות, הזעת יתר, הקאות, דופק לב מואץ, סחרחורות ואף התעלפויות.

מדוע פחד מעכבישים שונה מפוביות ספציפיות אחרות ?

פוביות מוגדרות בדרך כלל כפחד עז, תמידי ובלתי הגיוני, כך שאם הפחד נובע ממקור הגיוני לחלוטין, אזי ייתכן ולא מדובר באמת בפוביה. חשוב לזכור כי חלק ניכר מהעכבישים בעולם הם באמת מסוכנים, בעוד אחרים אינם מסוכנים כלל וכלל, לכן לא ניתן להגיד באופן מוחלט שארכנופוביה הינה פחד שמגיע ממקור לא הגיוני בעליל.

במרבית המקרים, פוביה מעכבישים באה לידי ביטוי ברמת פחד שאינה תואמת את הסיטואציה המתרחשת או שעשויה להתרחש. משום כך, ניתן לומר שארכנופוביה שונה ממרבית הפוביות הספציפיות הידועות, שכן רבים חשים רמת פחד מסוימת בהיתקלות עם עכביש לא מסוכן, רק מעצם הידיעה שקיימים גם עכבישים מסוכנים בעולם. למעשה, ההבדל העיקרי הוא בחוסר הפרופורציה של הפחד.

דרכי טיפול בארכנופוביה אצל ילדים ומבוגרים

במידה והתסמינים המתוארים לעיל מוכרים לכם מזה זמן רב ופוגעים בשגרת היום יום שלכם ובאיכות חייכם, ייתכן ואתם או ילדכם סובלים מארכנופוביה ומומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בהקדם, על מנת לשקול יחד את אפשרויות הטיפול השונות. יחד עם זאת, במידה והפחד שלכם מעכבישים לא מפריע לתפקודכם היום יומי, אין זה הכרח לפנות לטיפול, אך חשוב שתכירו את הדרכים האפשריות לעת הצורך.

פחד מעכבישים

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), סוג של טיפול רגשי המתאים לילדים, בני נוער ומבוגרים, מהווה את דרך הטיפול השכיחה ביותר כשמדובר באנשים המפחדים מעכבישים. בעזרת המטפלת, אתם תחקרו את מקור הפוביה שלכם ותגלו כיצד להתמודד בצורה טובה ובריאה יותר עם המצב.

בטיפול CBT, המטרה המרכזית הינה לשנות את המחשבות השליליות המקושרות לעכבישים במחשבות חיוביות ונורמטיביות יותר, כאשר המטופל מקבל כלים וטכניקות לשליטה וניהול של הפחד והחרדה שהוא חווה. כמו כן, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי מערב שיטות של הרפיה עצמית, כולל מדיטציה ונשימות מבוקרות, תוך כדי חשיפה לתמונות של עכבישים ואף למצבים הכוללים מעורבות של עכבישים אמיתיים.

בנוסף לטיפול רגשי, אנשים הסובלים מארכנופוביה חמורה, בדיוק כמו בפוביות ספציפיות אחרות, עשויים להזדקק לטיפול תרופתי במקביל לטיפולים האחרים, כאשר תרופות נוגדות חרדות או תרופות נוגדות דיכאון מסייעות במקרים מסוימים לנהל תסמינים של פחד מעכבישים.

ארכנופוביה (פחד מעכבישים) - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול בארכנופוביה (פחד מעכבישים) נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית .

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול בארכנופוביה (פחד מעכבישים) בגבעתיים - חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.טיפול באגורפוביה – חרדה ופחד ממקומות פתוחים

תוכן עניינים מה זה אגורפוביה? גורמים ותסמינים של אגורפוביה טיפול באגורפוביה ופחד ממקומות פתוחים אגורפוביה – סיכום מה זה אגורפוביה? אגורפוביה הינה סוג של פוביה בה אדם חווה פחד ממקומות פתוחים המוביל להימנעות, לעתים מוחלטת, מהגעה למקומות שונים ועיסוק במגוון פעילויות, כולל כאלו שהיה נהנה מהן בעבר, כאשר הגורמים השכיחים…

אבחון וטיפול בחרדות אצל ילדים

תוכן עניינים חרדה – מה נורמלי ומה לא ? מה גורם לחרדה בקרב ילדים ? סימנים המעלים חשד שילד סובל מחרדה סוגים של חרדות חרדה חברתית חרדת נטישה חרדה כללית חרדה – סיכום חרדה – מה נורמלי ומה לא ? חרדה היא חלק כמעט בלתי נפרד מחייו של אדם בוגר,…

טיפול בחרדת נטישה אצל ילדים ומבוגרים

תוכן עניינים חרדת נטישה – הגדרה ותסמינים חרדת נטישה אצל תינוקות וילדים חרדת נטישה אצל מבוגרים פחד וחרדת נטישה בזוגיות איך מתמודדים עם פחד נטישה? טיפול מקצועי בחרדת נטישה הפרעת חרדת פרידה – סיכום חרדת נטישה – הגדרה ותסמינים חרדת נטישה מתארת רגשות עזים של לחץ וחרדה מתמשכת ומוגזמת אצל…