תוכן עניינים

חרדה - מה נורמלי ומה לא ?

חרדה היא חלק כמעט בלתי נפרד מחייו של אדם בוגר, אולם ככל שמדובר על ילדים רכים שרק התחילו את חייהם, החרדה נתפסת אצל רובנו כבלתי סבירה או בלתי הגיונית. הגיעה העת להפריך או לאושש את הטענות והעובדות הקשורות לחרדה בקרב ילדים.

למעשה, חרדה היא חלק בלתי נפרד מהתפתחותם של ילדים, אולם חלק מהילדים עשויים לחוות את החרדה באופן משמעותי יותר ביחס לבני גילם - מה שעשוי למנוע מהם לבלות וליהנות מחיי היומיום שלהם. יחד עם זאת, במצב נורמלי, חרדה בקרב ילדים הינה זמנית ולרוב חולפת תוך זמן קצר, כאשר לכל קבוצת גיל ישנן חרדות האופייניות לה.

להלן דוגמאות אופייניות לחרדה בקרב ילדים מקבוצות גיל שונות:

 • תינוקות

עשויים לפתח חרדה בשל פרידה מהוריהם, מקולות גבוהים, מאנשים זרים, מגובה ועוד

 • ילדים בגילאי 2-6 שנים

יכולים לגלות פחד מחושך,

 • ילדים בגילאי בית ספר יסודי

עלולים לסבול מחרדה עקב סיבות זהות לעולם המבוגרים, כולל חרדה מכישלון, מסיטואציות חברתיות, ממבחנים, מאלימות ועוד

מה גורם לחרדה בקרב ילדים ?

חרדה עשויה לנבוע ממספר גורמים אשר עשויים להתקיים כל אחד לחוד או כולם גם יחד. ראשית, חרדה ידועה כעניין תורשתי, כך שבמידה וילד ירש מהוריו את הנטייה לפתח חרדות, סביר להניח שהוא יסבול מחרדה בשלב זה או אחר של חייו. שנית, ילדים יכולים ללמוד מסביבתם הקרובה כיצד להתנהל ולעתים הלמידה נעשית מאדם חרדתי. בנוסף, לעתים החרדה נובעת מחוויות אותן הילד עבר בעברו. כמו כן, סיבה נוספת שיכולה לגרום לילד לפתח חרדה הינה הבחירה אל אחד מהוריו או שניהם לגונן על ילדם יתר על המידה.

סימנים המעלים חשד שילד סובל מחרדה

באופן כללי, סימפטומים של חרדה כוללים הפגנת מצוקה מוגזמת מעבר לכל פרופורציה

בדרכים שונות: תסמינים גופניים, עצב, כעס, תסכול, חוסר אונים, מבוכה ועוד. להלן רשימה של סימנים אשר עשויים להעלות חשד כי ילד סובל מחרדה:

 • חש מצוקה בקלות או חווה סערת רגשות בעת הימצאות בסיטואציה מלחיצה
 • שואל שאלות עידוד חוזרות ונשנות, מודאג לגבי "מה יקרה אם..", לא ניתן לנחמו, אינו מגיב לטיעונים הגיוניים
 • סובל מכאבי ראש וכאבי בטן באופן כרוני וחולה מכדי ללכת לבית הספר באופן קבוע
 • חווה דאגה מוקדמת, כלומר, דואג לגבי שעות, ימים ואף שבועות קדימה
 • שיבושים משמעותיים בשינה, כולל קושי להירדם, סיוטים תכופים וקושי לישון לבד
 • פרפקציוניזם, ביקורת עצמית, הצבת סטנדרטים גבוהים מאוד עד כדי כך שהוך כל דבר ללא מספיק טוב עבורו
 • לוקח יותר מדי אחריות על עצמו, דואג לרצות אנשים אחרים, דאגה מופרזת מכך שאנשים אחרים כועסים עליו והתנצלויות שלא לצורך
 • מפגין הימנעות מוגזמת מסיטואציות, מסרב להשתתף בפעילויות צפויות ומסרב ללכת לבית הספר על בסיס קבוע
 • שיבושים בתפקוד היומיומי של הילד או משפחתו, כולל קושי ללכת לבית הספר, לבית של חבר, לפעילות דתית, להתכנסויות משפחתיות, לסידורים ולחופשות
 • הוריו מבלים זמן מוגזם בניחומו על מצוקה בעת מצבים שגרתיים ומבלים זמן מופרז בשידול ילדם לבצע פעילויות רגילות, כמו שעורי בית, שמירה על היגיינה והקפדה על ארוחות

סוגים של חרדה

קיימים סוגים רבים ומגוונים של חרדה בקרב ילדים, כאשר הנפוצים ביותר הם חרדה חברתית, חרדת נטישה וחרדה כללית. בכדי לנסות ולהבין מאיזו חרדה סובל ילדכם, עקבו אחר הנקודות הבאות אשר מאפיינות בדיוק מרבי כל אחת מהחרדות. יחד עם זאת, חשוב לציין כי אין זה מחליף ביקור אצל איש מקצוע המתמחה בחרדות. ילדים זוכים לאבחנה נכונה ולהמלצות לטיפול הולם רק על ידי אבחון מקצועי.

חרדה חברתית בקרב ילדים

חרדה חברתית מופיעה על פי רוב בסיטואציות בהם מתבקש הילד ליצור קשר עם ילדים חדשים או כאשר הוא מתבקש (או נוצרת סיטואציה) לעמוד במרכז. ילדים הסובלים מחרדה חברתית מאופיינים ברמת ביישנות ומופנמות גבוהה מהממוצע והם בעלי מספר חברים מצומצם, לרוב אחד או שניים בלבד. כמו כן, הם ימנעו ממפגשים חברתיים עם ילדים אחרים ולעתים ירגישו (לא בהכרח בצדק) כי ילדים אחרים צוחקים עליהם או מדברים עליהם מאחורי גבם.

חרדת נטישה בקרב ילדים

הורים רבים טוענים כי הם פוחדים שילדיהם יסבלו מחרדת נטישה, בעיקר ברגע בו הם משלבים אותם במסגרת חדשה. למרות שכל הורה משלב את ילדו בגן או בבית ספר חדשים, לא כל הילדים סובלים מחרדת נטישה. ילדים הסובלים מחרדת נטישה מפתחים פחדים ודאגות מכך שהם לא יכולים לבלות עם הוריהם. החרדה באה לידי ביטוי ברגע הפרידה מההורים, כאשר הילד בוכה וחושש שאחד מהוריו יחווה אירוע טראומתי, כמו תאונה. בנוסף, ילדים החווים חרדת נטישה אינם מעוניינים להגיע למסגרת החינוכית (גן או בית ספר) והם מסרבים לישון בבתים של אחרים, אלא עם זה בליווי הוריהם.

חרדה כללית בקרב ילדים

ילדים הסובלים מחרדה כללית יפתחו פחדים כמעט בכל תחום בחייהם. לדוגמא, הם יחוו חרדה במעמד מפגש עם חברים בגן שעשועים או כשיתבקשו להיות במרכז תשומת לב, כמו בעת שאילת שאלה מול כל התלמידים בכתה. כמו כן, ילד הסובל מחרדה כללית יפגין דאגה כלפי כל אספקט בחייו, כולל ביטחון, כסף, שיעורי בית, מבחנים ובריאות. בנוסף, הוא כל הזמן יבקש להגיע לשלמות, לא ישאל או לא יענה על שאלות בפרהסיה, יתקשה מאוד להצליח במבחנים, יחפש אישור לכל דבר ויפחד מסיטואציות חדשות.

חרדה - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול בחרדה נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית .

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול בחרדה בקרב ילדים בגבעתיים - חייגו 03-572-0282 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.דיכאון

תוכן עניינים דיכאון – הקדמה סימנים וסימפטומים של דיכאון מה ההבדל בין לחץ, חרדה ודיכאון? דיכאון – סיכום דיכאון – הקדמה דיכאון משפיע על אנשים מכל הגילאים, כאשר אחד מכל שמונה גברים ואחת מכל ארבע נשים חווים דיכאון בשלב כלשהו בחייהם. בכל עת, 6% מהמבוגרים בעולם מדוכאים. בנוסף, 6-7% מבני…

טיפים להורים של ילדים עם חרדה

תוכן עניינים חרדה – הקדמה סימנים וסימפטומים של חרדה טיפים להורים של ילדים עם חרדה טיפול בחרדה חרדה – סיכום חרדה – הקדמה מידה מסוימת של חרדה הינה חלק נורמלי לחלוטין מהתפתחותו הבריאה של ילדכם, כאשר חרדת נטישה, פחד מחושך, פחד מזרים, פחד מרעשים חזקים ופחד מסערות הם כולם דאגות…

פוביות

תוכן עניינים פוביות – הקדמה סוגים שונים של פוביות פוביות – סימפטומים שכיחים מהם הגורמים לפוביות ? פוביה ספציפית אגורפוביה טיפול בפוביות פוביות – סיכום פוביות – הקדמה פוביה הינה סוג של הפרעת חרדה המתארת פחד מוגזם ולא הגיוני מאובייקט, פעילות או מצב מסוים. למעשה, פוביות מערבות פחד עז סביב…