תוכן עניינים

 • מהי חרדת בחינות?
 • מה גורם לחרדת מבחנים?
 • איך להתמודד עם לחץ לפני מבחן?
 • טיפול בחרדת בחינות
 • איך להתמודד עם חרדת בחינות?
 • מתי מומלץ לפנות לטיפול בחרדת בחינות?
 • איך להוריד לחץ לפני מבחן?
 • חרדת בחינות - סיכום

מהי חרדת בחינות?

חרדת בחינות, סוג של חרדת ביצוע, מלווה ילדים וסטודנטים רבים במהלך לימודיהם בבית הספר ובאקדמיה. במידה והגעתם לכאן, ייתכן כי אתם או ילדכם סובלים מחרדת מבחנים ומומלץ שתקדישו מספר דקות כדי לקרוא מאמר זה עד הסוף.

תלמידים וסטודנטים רבים המתמודדים עם לחץ לפני מבחן, סבורים שהחרדה והתסמינים שהם חווים הם דבר חריג. כתוצאה מכך, מרבית האנשים נבוכים מהעובדה שהם סובלים מחרדת בחינות ועשויים להסתיר את רגשותיהם ותחושותיהם מבני משפחה וחברים קרובים.

יחד עם זאת, אנשים הסובלים מחרדת בחינות חווים תסמינים נפשיים וגופניים העשויים להטריד מאוד אותם ואת בני משפחתכם. חשוב לציין, כי רמות גבוהות של לחץ וחרדה מאפיינות בעיקר ילדים שקדנים המשקיעים רבות בלמידה ותרגול וכן ילדים המייחסים חשיבות רבה להישגים האקדמיים.

טיפול בחרדת בחינות

מה גורם לחרדת מבחנים?

ילדים וסטודנטים רבים מתמידים ללכת לשעורים, להכין את שעורי הבית וללמוד היטב לקראת מבחנים, אולם עבור מי שסובל מחרדת מבחנים, לגשת למבחן זה החלק הקשה ביותר במשוואה.

חלק ניכר מהתלמידים החווים פחד או לחץ לפני מבחן ובמהלכו, מציגים הישגים אקדמיים שאינם תואמים את רמת הידיעות שלהם ואת השקעתם הרבה בלמידה ובתרגול לקראת מבחנים. במקרים אלה, חשוב לפנות לאבחון מקצועי בכדי לערוך אבחנה מבדלת בין חרדת בחינות לבין לקויות למידה, הפרעת קשב וריכוז (ADHD) או בעיה אחרת.

חרדת בחינות, סוג של הפרעת חרדה, עשויה לנבוע מגורמים שונים ומגוונים, לעתים משולבים, וטומנת בחובה הופעת תסמינים פסיכולוגיים וגופניים בקרב ילדים וסטודנטים הסובלים ממנה. בכדי להפחית את עוצמת התסמינים, חשוב להכיר ראשית את הסיבות השכיחות ללחץ ממבחנים:

 • פחד מכישלון

בעוד הרצון של התלמיד להוכיח את עצמו יכול לשמש כגורם מניע להצלחה, כך הוא גם יכול להיות הרסני עבור אנשים הקושרים את הערך העצמי שלהם לתוצאה של מבחן זה או אחר. לכן, פחד מכישלון במבחן עשוי להוות לעתים קרובות מניע לחרדת בחינות.

 • חוסר הכנה או היעדר הכנה מספקת

תלמידים וסטודנטים הנוטים לחכות תמיד עד הרגע האחרון או לא ללמוד בכלל למבחנים, עלולים עם הזמן להתחיל לחוות תסמינים של חרדה ולחץ.

 • היסטוריית ציונים שליליים במבחנים

התקפי פאניקה וחרדה קודמים או ניסיון רע עם מבחנים קודמים הם סיבות שכיחות ביותר להלך רוח שלילי אצל תלמידים וגורמים העשויים להשפיע באופן משמעותי על ביצוע מבחנים בעתיד.

איך להתמודד עם לחץ לפני מבחן?

ישנם מספר גורמים אפשריים להופעתה של חרדת בחינות אצל ילדים וסטודנטים, כאשר לרוב נהוג לחלק אותם לגורמים נפשיים ולגורמים נסיבתיים. בשל כך, בכדי לדעת איך עליכם להתמודד עם לחץ לפני מבחן, חשוב להבין מהם הגורמים הרלוונטיים עבורכם.

הגורמים הנפשיים העשויים לגרום לחרדת מבחנים כוללים פחד מציונים שליליים, תחושה של חוסר שליטה, פחד מלאכזב אחרים (הורים או מורים), מתן תשומת לב רבה מדי לבחינות ומבחנים בודדים, ציפיות גבוהות מדי של הפרט מביצועיו, שימוש בציונים כאמצעי שיקוף של הערך העצמי, הערכה עצמית ירודה ודיבור עצמי שלילי. 

הגורמים הנסיבתיים העלולים לגרור אחריהם חרדת מבחנים כוללים לחץ מביצוע בחינות מוגבלות בזמן, פחד מעריכת מבחנים בכתות צפופות והומות אדם, כישורי למידה ירודים, היעדר מוכנות מספקת, היסטוריה של לחץ נפשי הקשור בבחינות, היעדר הבנה מספרת של החומר הנלמד והיסטוריה של ציונים שליליים.

טיפול בחרדת בחינות

חשוב לציין, כי גם התלמידים והסטודנטים הטובים ביותר עשויים להזדקק לטיפול בחרדת הבחינות ממנה הם סובלים. למעשה, קיימים שני סוגים של תלמידים אשר ניתן להניח בסבירות גבוהה שהם סובלים או עשויים לסבול בעתיד מחרדת בחינות.

מצד אחד, תלמידים וסטודנטים מצטיינים, בעלי ציפיות גבוהות מאוד מעצמם או שהם פרפקציוניסטים, עשויים להתמודד עם חרדה ופחד ממבחנים במהלך לימודיהם בבית הספר או באקדמיה. תלמידים אלה נוטים להעמיס על עצמם לחץ רב מדי ולחוות קושי בהתמודדות עם טעויות - מה שיכול לגרום להם בקלות רבה לחוות הלם במהלך הבחינה וכתוצאה מכך, להתלונן שקיבלו בלאק-אאוט.

מצד שני, תלמידים וסטודנטים שאינם מתכוננים כראוי לקראת מבחנים עשויים גם הם להתמודד עם חרדת מבחנים במהלך לימודיהם בבית הספר או באקדמיה. תלמידים אלה נוטים לדחות את הלימודים והתרגול למועד מאוחר מדי או שפשוט אינם מבינים את החומר הנלמד - מה שעלול להוביל אותם לחוות ביטחון עצמי נמוך כאשר מגיעה העת לבצע את הבחינה.

מיותר לציין, כי במידה ותלמיד או סטודנט נכנס לחדר הבחינות בלחץ רב, כשהוא סבור שהוא הולך להיכשל במבחן, עצם המחשבה יכולה לגרום לכך שזה יקרה באמת. במקרים אלה, ייתכן והגיעה העת לפנות לטיפול בחרדת בחינות אצל איש מקצוע מנוסה.

איך להתמודד עם חרדת בחינות?

בכדי לדעת איך להתמודד בצורה הטובה ביותר עם חרדת בחינות, חשוב קודם לכן להכיר את התסמינים השכיחים המופיעים עמה. לדוגמא, תחושות של כעס, פחד, חוסר אונים, לחץ, אימה ואכזבה הן תגובות רגשיות שכיחות כשמדובר בחרדת בחינות.

בנוסף, ילדים וסטודנטים הסובלים מלחץ לפני מבחן מתארים תסמינים התנהגותיים וקוגניטיביים שונים, כולל קושי משמעותי להתרכז ולהתמקד בדברים, חשיבה ומחשבות שליליות וכן השוואת עצמם לאנשים אחרים, לאו דווקא ביחס להישגים במבחנים. 

כמו כן, בהתאם לחומרת החרדה, עשויים להופיע גם תסמינים גופניים ברמות שונות. תסמינים אלה כוללים כאבי ראש, בחילה, הקאות, שלשול, הזעה מוגברת, קוצר נשימה, דופק מהיר, סחרחורות, תחושת חולשה כללית והרגשה כי "הכל יכול לקרות בכל רגע". חרדת מבחנים יכולה להוביל גם להתקפי חרדה, כלומר, תחושה פתאומית של פחד עז או אי נוחות, בהם אנשים עשויים להרגיש שהם אינם מסוגלים לנשום או שהם לוקים בהתקף לב.

מתי מומלץ לפנות לטיפול בחרדת בחינות?

במידה ואחת מהתופעות הבאות מופיעות אצלכם או אצל ילדכם, ביחד או לחוד, לקראת או במהלך מבחנים, רצוי מאוד שתשקלו פנייה לאיש מקצוע המתמחה בטיפול בחרדות כדי להעריך את רמת החרדה ולשקול את דרכי הטיפול המתאימות ביותר עבורכם:

 • חווית בלאק-אאוט במהלך מבחנים

ילדכם התכונן כראוי ולמד היטב את החומר הנדרש לבחינה, אולם ברגע שהגיע זמן הבחינה הוא "קופא" ואינו מסוגל להיזכר בחומר שלמד ותרגל בבית.

 • לחץ רב לשכוח את החומר הנלמד

ילדכם מודאג כי הוא אינו מוכן או עלול לשכוח את כל החומר הנלמד לבחינה, למרות שהוא למד כראוי ויודע אותו היטב מזה זמן רב.

 • הרגשה שלא נעשה המאמץ המרבי כדי להצליח

ילדכם מבלה שעות רבות בלמידה ותרגול לקראת מבחנים, אך בכל זאת, הוא חרד מאוד להיכשל בהם, לא משנה כמה הוא התאמץ והשקיע כדי להתכונן היטב.

 • תחושה של אובדן ופחד מכשלון

ילדכם הופך ללחוץ ומוטרד מאוד כאשר מדברים בסביבתו על בחינות קרובות והוא כל הזמן שקוע במחשבות כל כישלון עתידי אפשרי.

 • קושי להתרכז בלמידה לקראת מבחנים

ילדכם חווה קושי רב להתרכז ולהתמקד בעת שהוא מתיישב ללמוד לבחינה קרובה. במקום זאת, הוא הופך למתוסכל והמום רק מהמחשבה על עצם קיום המבחן.

 • דחיית הלמידה עד הרגע האחרון

ילדכם נמנע מללמוד למבחנים ומתמהמה תמיד עד הרגע האחרון, לעתים קרובות עד הלילה הקודם למבחן.

 • הישגים טובים בכתה ובשעורי הבית בשילוב עם כשלונות במבחנים

ילדכם מגיע להישגים טובים בכתה או כשהוא מכין את שעורי הבית, אולם כאשר הוא נבחן על אותו החומר בדיוק, הישגיו הנמוכים בבחינות אינם משקפים את ידיעותיו.

 • חוסר בטחון עצמי

ילדכם נכנס לבחינה עם מחשבות שליליות ומוותר לעצמו מבלי לנסות ולהתמודד באמת. לדוגמא, במידה וילדכם שואל "מה הטעם להיבחן אם אני הולך להיכשל בכל מקרה?", עצם המחשבה עשויה להוביל למעגל נוסף של ציונים שליליים ולחץ רב.

 • תסמינים גופניים ולחץ לפני מבחן

כאמור, חרדת בחינות יכולה לגרום לילדים וסטודנטים לחוות תסמינים גופניים שונים, כולל דופק לב מואץ, כאבי ראש, סחרחורות ואף בחילות והקאות. ילדכם עשוי להתלונן על קלקול כיבה או על כל אחד מהתסמינים האחרים הנמשכים עד למועד המבחן. 

איך להוריד לחץ לפני מבחן?

במידה וילדכם נוטה לחוות חרדה לקראת מבחנים, שתפו אותו בטיפים הבאים שיסייעו לו ללמוד איך להוריד לחץ לפני מבחן חשוב:

 • התכוננו היטב לקראת מבחנים

עזרו לילדכם לפתח הרגלי למידה טובים ונכונים עבורם. לדוגמא, התחילו להתכונן לפחות שבוע או שבועיים לפני המבחן, במרווחי זמן קטנים ועל פני מספר ימים, במקום לנסות וללמוד את כל החומר במשך הלילה הקודם למבחן.

 • בצעו סימולציות של תנאי הבחינות

נסו לדמות ככל שתוכלו את תנאי הבחינות האמיתיים וערכו מבחנים לדוגמא, בהתאם למגבלות זמן ותנאים אחרים שעשויים להתקיים.

 • פתחו מיומנויות עמידה במבחנים

חשוב מאוד לקרוא את ההוראות בקפידה ולזכור שקודם כל עונים על שאלות שיודעים ברמת וודאות גבוהה ורק לאחר מכן חוזרים אל השאלות הקשות יותר. מומלץ גם לרשום לעצמכם ראשי פרקים לפני שמתחילים בפתירת המבחן.

 • שמרו על גישה חיובית

זכרו כי הערך העצמי של ילדכם לא צריך להיות תלוי ומוגדר על ידי ציונים במבחנים, כך שיצירת מערכת תגמולים וציפיות סבירות מהלימודים יכולה לעזור לילדכם לרכוש הרגלי למידה יעילים, להפסיק לחשוב באופן שלילי ולהוריד את רמת הלחץ לפני מבחנים.

 • הישארו ממוקדים

ביום המבחן, המליצו לילדכם לא לדבר עם חבריו על החומר הנלמד לפני תחילת הבחינה, שכן חשוב שהוא יתרכז בבחינה עצמה ולא בתלמידים אחרים ובבחינות שלהם.

 • הקפידו על הבריאות

וודאו מעת לעת שילדכם ישן די שעות בלילה, אוכל מזון בריא, עושה פעילות גופנית ושהוא נהנה מזמן אישי. במידה וילדכם חש מותש, נפשית או גופנית, יהיה לו קשה יותר להתמודד עם לחץ לפני מבחן.

 • תרגלו שיטות הרפיה

במידה וילדכם סובל מחרדת בחינות ולחוץ לפני לקראת מבחנים, חשוב לתרגל עמו שיטות הרפיה. לדוגמא, קחו נשימות עמוקות ואיטיות והרפו במודע את השרירים, נשימה אחת בכל פעם. פעולה זו תמריץ את גופכם ותאפשר לכם להתרכז טוב יותר. כעת, נסו זאת יחד עם ילדכם לקראת המבחן הבא.

 • פנו ליועצת בית הספר

בתי הספר מודעים כיום למחיר שחרדת מבחנים יכולה לגבות מתלמידים הסובלים ממנה, כך שבחלקם קיימים מרכזים או תכניות מיוחדות המיועדות לעזור לילדכם ולהעניק תמיכה חינוכית נוספת, כדי שיוכל להצליח בהתאם ליכולותיו. 

חרדת בחינות - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול בחרדת בחינות נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית .

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול בחרדת בחינות בגבעתיים - חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.טיפול בהתקפי פאניקה וחרדה – תסמינים של הפרעת פאניקה

תוכן עניינים התקפי פאניקה תסמינים של התקף פאניקה טיפול בהתקפי פאניקה וחרדה טיפול CBT בהתקפי פאניקה קשים מה ההבדל בין התקף חרדה להתקף פאניקה ? התקפי פאניקה – סיכום התקפי פאניקה אין הרבה מצבים בחיים שמפחידים אנשים יותר מאשר לחוות התקפי פאניקה וחרדה. במידה וחוויתם התקף פאניקה פעם אחת או…

התמודדות עם פחד קיומי וטיפול בחרדה קיומית

תוכן עניינים מה זה חרדה קיומית? פחד קיומי – גורמים מרכזיים התמודדות עם חרדה קיומית דרכי טיפול בחרדה קיומית איך להתמודד עם פחד קיומי? חרדה קיומית – סיכום מה זה חרדה קיומית? אנשים מרגישים מעת לעת אי ודאות לגבי אורח חייהם וזה נורמלי להרגיש כך במידה מסוימת, כאשר ילדים ומבוגרים…

טיפול באגרנות כפייתית ואספנות יתר

תוכן עניינים מה זה אגרנות כפייתית? גורמים ותסמינים של אגרנות כפייתית (Hoarding Disorder) מה עושים אנשים עם אספנות כפייתית? התמודדות עם אגירה כפייתית במשפחה טיפול באגרנות כפייתית אצל ילדים ומבוגרים אגרנות כפייתית – סיכום מה זה אגרנות כפייתית? הפרעת אגרנות כפייתית (באנגלית: Hoarding Disorder) מתארת מצבים בהם ילדים ומבוגרים רוכשים…