תוכן עניינים

 • טיפול בחרדה - הקדמה
 • אילו אפשרויות קיימות לטיפול בחרדה ?
 • טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) לחרדה
 • שיטות נוספות לטיפול בחרדה
 • כיצד ניתן לעזור לילדים להתמודד עם חרדה ?
 • סוגים של חרדה
 • טיפול בחרדה - סיכום

טיפול בחרדה - הקדמה

חרדה בתקופת הילדות הינה תופעה התפתחותית נורמלית, כאשר הפחדים משתנים בהתאם לגיל ובאופן טבעי אלו אמורים להיעלם עם הזמן. במקרים מסוימים, החרדה הופכת לתופעה קבועה ואפילו משתקת אשר דורשת התייחסות מקצועית הולמת ואף טיפול מתאים.

בכדי לעזור לילדכם להתגבר על הפחדים שלהם, חשוב קודם כל להבין ממה הם פוחדים והאם הפחד מתאים לשלב ההתפתחותי בו הם נמצאים כעת. פחדים התפתחותיים מתרחשים החל מגיל חצי שנה, בילדות המוקדמת, ובאים לידי ביטוי בעיקר בפחד מזרים וחרדת פרידה מהדמות המטפלת בהם, בדרך כלל האם.

הופעתם מצביעה דווקא על מידה מסוימת של בשלות בקרב תינוקות, כאשר בגיל שנתיים לערך מתחילים להופיע גם פחד מחיות קטנות ומרעשים חזקים. בתקופת הגנים ועם ההתפתחות הקוגניטיבית, בגילאי 2-6 שנים מופיעים פחדים נוספים, כגון פחד מחושך, ממפלצות ורוחות רפאים.

בתקופת בית הספר היסודי, קרי, גילאי 6-11 שנים, החרדה הופכת להיות יותר מציאותית וספציפית, כגון פחד מפגיעה גופנית, רופאים וזריקות, כמו גם פחד מגירושי ההורים במידה וחשים באווירה מתוחה בבית. בשלב זה, הפחדים מדמויות דמיוניות מעולם הפנטזיה אמורים כבר להתפוגג.

בהמשך, בתקופת חטיבת הביניים, צפויים להופיע פחדים ודאגות הנובעים מדחייה או איומים מצד בני גילם, כמו גם פחד מביקורת או מכישלון. בתקופת בית הספר התיכון, נמשכים הפחדים מהשלב הקודם, כאשר מתעצמים הפחדים הקשורים לקשרים הבינאישיים, לצורך בהכרה ובשייכות, להישגים לימודיים ולתחומי עניין שונים. במקביל, דועכים הפחדים הקשורים למוות ולסכנות שונות. בנוסף, חשוב לציין כי גם השינויים הגופניים המתחוללים במהלך גיל ההתבגרות עשויים לעורר חרדה בקרב ילדים ובני נוער.

אילו אפשרויות קיימות לטיפול בחרדה ?

כפי שקורה במצבים פסיכולוגיים אחרים, הפרעות חרדה נוטות להיות כרוניות במידה והן אינן מטופלות כראוי. מרבית הילדים זקוקים להכוונה ותמיכה מקצועית על מנת להתמודד ולהתגבר על החרדה והפחדים שלהם, כאשר קיימות מספר אפשרויות טיפול יעילות ומוכחות מדעית אשר זמינות עבור אנשים הסובלים מהפרעות חרדה.

אין שיטת טיפול אחת אשר עובדת הכי טוב עבור כל הילדים, כך שילד אחד יכול להגיב טוב יותר או מוקדם יותר לשיטת טיפול מסוימת מילד אחר עם אותה אבחנה, בעוד שבשיטת טיפול אחרת המצב עשוי להיות הפוך. הרופא המטפל שלכם עשוי להמליץ על טיפול אחד או שילוב של טיפולים, כאשר שני הטיפולים היעילים ביותר עבור ילדים הסובלים מחרדות הינם טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) וטיפול תרופתי.

טיפול בחרדה

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) בחרדה

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי הינו גישה טיפולית באמצעות שיחות אשר הוכחה מדעית כיעילה בטיפול בהפרעות חרדה שונות, כאשר מטרת הטיפול הינה להקנות לכם או לילדכם מיומנויות וטכניקות בהן תוכלו לעשות שימוש בכדי להפחית את רמת הלחץ, הפחד והחרדה.

ב-CBT ילדכם ילמד לזהות ולהחליף דפוסי חשיבה והתנהגות שליליים במחשבות חיוביות ולהפריד בין מחשבות מציאותיות ולא מציאותיות, כמו גם יקבל "שעורי בית" כדי לתרגל את מה שנלמד במהלך הפגישות הטיפוליות. מדובר בכלים וטכניקות שאתם וילדכם תוכלו להשתמש בהן מייד ובמשך שנים רבות קדימה.

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי מבוסס על הרעיון כי האופן בו אנו חושבים ופועלים משפיע על האופן בו אנו חשים. באמצעות שינוי חשיבה מעוותת והתנהגות שאינה יעילה, אנו יכולים לשנות את רגשותינו ותחושותינו. בקרב ילדים ובני נוער, התמקדות תחילה בחלק ההתנהגותי של CBT יכולה להיות היעילה ביותר, כאשר המטרה הינה לבטל התנהגות נמנעת.

ב-CBT, המטפל יכול לעבוד יחד עם ההורים על מנת להבטיח שההתקדמות של ילדיהם חלה בבית ובבית הספר והוא יכול לתת עצות כיצד כל המשפחה יכולה להתמודד טוב יותר עם התסמינים של ילדכם. הטיפול הינו בדרך כלל קצר מועד, כאשר הפגישות הטיפוליות נמשכות 12-15 שבועות, אולם התועלת שאתם וילדכם תפיקו ממנה הינה ארוכת טווח!

אחת מהטכניקות החשובות ביותר של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי לילדים עם חרדה נקראת היחשפות ומניעת תגובה, כאשר הרעיון הבסיסי הינו שילדים נחשפים לדברים אשר מעוררים את החרדה והפחדים שלהם בצעדים מובנים, מצטברים ובסביבה בטוחה ומכילה. לאחר שהם מורגלים לכל אחד מהגורמים המעוררים בהם חרדה, החרדה דועכת והם מוכנים לקחת על עצמם יותר ויותר אתגרים.

טיפול בחשיפה (Exposure Therapy) שונה מאוד מפסיכותרפיה מסורתית בה המטופל והמטפל עשויים לחקור יחד את השורשים של החרדה בתקווה לשנות את ההתנהגות. בטיפול בחשיפה אנו מנסים לשנות את ההתנהגות בכדי להיפטר מהפחדים והוא יעיל בסוגים רבים של חרדות, כולל חרדת נטישה, פוביות ספציפיות, הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD), אגרנות כפייתית וחרדה חברתית.

טכניקה נוספת אשר עושים בה שימוש ב-CBT היא אימון לכישורים חברתיים באמצעות הדגמות, חזרות ומשחקי תפקידים, כאשר המטרה הינה לעזור למטופל ללמוד התנהגויות מתאימות ולהפחית את רמת החרדה במצבים חברתיים. תרגילים אלו מיועדים במיוחד לאנשים אשר סובלים מליקויים משמעותיים באינטראקציה חברתית ועשויים להיות ממוקד בתרגול מיומנויות חברותיות, כולל קשר עין, ניהול שיחה, אסרטיביות ושיחות טלפון.

שיטות נוספות לטיפול בחרדה

 • תרפיית קבלה והתחייבות (ACT): טיפול ACT זו עושה שימוש באסטרטגיות של קבלה ומודעות קשובה (מיינדפולנס) כדרך להתמודד עם מחשבות, רגשות ותחושות לא רצויות - מה שמאפשר לילדים לחיות את הרגע ולחוות דברים ללא שיפוט.

 • טיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT): גישה זו שמה דגש על לקיחת אחריות על בעיות של היחיד ומסייעת לילדים לבחון כיצד הם מתמודדים עם קונפליקטים שונים ורגשות שליליים עזים.

כיצד ניתן לעזור לילדים להתמודד עם חרדה ?

כהורים, יש באפשרותנו מספר דרכם לסייע לילדנו במידה והם סובלים מפחדים שונים. ראשית, חשוב ביותר לאפשר לילדכם להביע את כל פחדיו ומחשבותיו השליליות ולדבר עמו על הפחדים שלו כדי להבין מה באמת מפחיד אותו. הקפידו לשדר תחושת חיבה, הגנה, רוגע ואמון על מנת שילדכם יוכל להמשיך לספר לכם על פחדיו. כאשר הוא עושה זאת, קבלו את פחדיו כאמיתיים.

בנוסף, תגמלו את ילדכם ושבחו אותו בכל פעם שהוא מצליח להתגבר על החרדה. כאשר הילד עובר מצב המעורר בו פחד, נסו להסיח את דעתו (למשל, באמצעות משחקים). כמו כן, ספרו לילדכם תמיד את האמת, מכיוון שלעתים הלא נודע וחוסר המידע גורמים לפחדים אצל ילדים. השתדלו לא ללחוץ על ילדכם בשל הפחדים שלו, לא להטיף לו מוסר ולא להעניש אותו, בפרט בנוכחות חבריו.

במידה והחרדה הופכת לחמורה יותר, מתמשכת ופוגעת בתפקודו והתנהלותו של ילדכם בבית, בבית הספר או בסביבה החברתית שלו, ייתכן כי לא מדובר בפחדים נורמטיביים מבחינה התפתחותית, אלא בכאלה המצריכים קבלת טיפול מקצועי. במצבים אלו, רצוי לפנות להתייעצות אצל איש מקצוע המנוסה בעבודה עם ילדים, בני נוער ומבוגרים הסובלים מחרדות.

טיפול בחרדה

סוגים של חרדה

ילדים ומבוגרים רבים אשר סובלים מחרדה חווים סימפטומים של יותר מסוג אחד של הפרעות חרדה, כמו גם עלולים לחוות דיכאון, במידה והנכם או ילדכם חווים חרדה, חשוב מאוד לפנות לקבלת עזרה מקצועית מוקדם ככל הניתן, משום שהסימפטומים הללו עשויים שלא לחלוף בכוחות עצמם וכאשר הם נותרים ללא טיפול הולם, הם יכולים להתחיל להשתלט על חייכם. להלן סוגי החרדה השכיחים ביותר באוכלוסייה:

 • הפרעת חרדה מוכללת : אדם מרגיש חרדה במרבית הימים וחווה דאגה ולחץ מדברים רבים ומגוונים לתקופה של שישה חודשים או יותר.

 • חרדה חברתית : אדם חש פחד עז מפני ביקורת, מבוכה או השפלה, אפילו במצבים יומיומיים, כגון לדבר בפני אנשים, לאכול בפרהסיה, להיות אסרטיבי בבית הספר או במקום העבודה ולנהל שיחות חולין.

 • פוביות ספציפיות : אדם מרגיש מפוחד מאוד לגבי אובייקט או סיטואציה מסוימים ועשוי לעשות מאמץ רב על מנת להימנע מהם, כאשר קיימים סוגים רבים ומגוונים של פוביות. לדוגמא, פחד מזריקה או פחד מטיסה במטוס.

 • הפרעת פאניקה : אדם חווה התקפי פאניקה אשר באים לידי ביטוי ברגשות עזים, מכריעים ולעתים קרובות בלתי נשלטים של חרדה המשולבת עם טווח רחב של סימפטומים פיזיים.

באופן כללי, אדם הסובל מהתקף חרדה עלול לחוות קוצר נשימה, כאבים בחזה, סחרחורת והזעה מוגזמת. כמו כן, לעתים אנשים החווים התקף חרדה חושבים שהם עוברים התקף לב או עומדים למות. במידה והנכם או ילדכם חווים התקפי פאניקה חוזרים ונשנים או פחדים תמידיים במשך יותר מחודש ימים, ניתן להגיד שיש לכם הפרעת פאניקה. במקרים אלו, מומלץ לפנות לקבלת טיפול מקצועי בהקדם.

מלבד אלו, קיימות הפרעות נפשיות אחרות בהן סביר שתתקיים חרדה:

 • הפרעת טורדנית-כפייתית (OCD) : אדם חווה מחשבות או פחדים בלתי רצויים ופולשניים אשר גורמים לחרדה. על אף שהאדם עשוי להכיר במחשבות אלה כטיפשיות, לעתים קרובות הוא מנסה להקל על החרדה על ידי ביצוע התנהגויות מסוימות או טקסים. לדוגמא, פחד מחיידקים וזיהום עשוי להוביל לשטיפה וכביסה מתמדת של הידיים והבגדים.

 • הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) : פוסט טראומה עשויה להתרחש לאחר שאדם חווה אירוע טראומטי, כגון מלחמה, תקיפה, תאונה או אסון. הסימפטומים יכולים לכלול קושי להירגע, חלומות רעים או פלאשבקים של האירוע וכן הימנעות מכל דבר אשר קשור לאירוע הטראומטי. הפרעת דחק פוסט-טראומטית מאובחנת כאשר אדם חווה תסמינים עלו במשך חודש ימים לפחות.

טיפול בחרדה - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול בחרדה נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית .

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול בחרדה בגבעתיים - חייגו 03-5730282 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.טיפול בטריפופוביה – פחד מחורים קטנים או פוביה מנקודות

תוכן עניינים מהי טריפופוביה (פחד מחורים)? מה מפעיל טריפופוביה (פחד מחורים) ומהי השכיחות שלה? מהם התסמינים של טריפופוביה (פחד מחורים)? מה גורם לטריפופוביה (פחד מחורים)? טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) בטריפופוביה (פחד מחורים) טיפול בחשיפה בטריפופוביה (פחד מחורים) שימוש בטכניקות הרפיה כטיפול בטריפופוביה (פחד מחורים) טיפול תרופתי בטריפופוביה (פחד מחורים) טריפופוביה (פחד…

טיפים להורים של ילדים עם חרדה

תוכן עניינים חרדה – הקדמה סימנים וסימפטומים של חרדה טיפים להורים של ילדים עם חרדה טיפול בחרדה חרדה – סיכום חרדה – הקדמה מידה מסוימת של חרדה הינה חלק נורמלי לחלוטין מהתפתחותו הבריאה של ילדכם, כאשר חרדת נטישה, פחד מחושך, פחד מזרים, פחד מרעשים חזקים ופחד מסערות הם כולם דאגות…

התמודדות עם פחד ממים עמוקים, אקוופוביה והידרופוביה

תוכן עניינים מה זה אקוופוביה והידרופוביה? גורמים של פחד ממים אצל ילדים ומבוגרים תסמינים של פוביה ממים התמודדות עם פחד ממים עמוקים טיפול בפחד ממים – סיכום מה זה אקוופוביה והידרופוביה? בטרם נדון לעומק על אקוופוביה (באנגלית: Aquaphobia), חשוב להבהיר את ההבדלים בין המונחים אקוופוביה והידרופוביה. מחד, אקוופוביה מתארת פוביה…