תוכן ענייינים

  • מה זה קלפטומניה?
  • התמודדות עם קלפטומניה אצל ילדים ומבוגרים
  • איך לטפל בתסמינים של קלפטומניה?
  • דרכי טיפול בקלפטומניה וגניבה כפייתית
  • קלפטומניה - סיכום

מה זה קלפטומניה?

קלפטומניה הינה הפרעה נפשית המאופיינת בגניבה כפייתית והשלכות אישיות ומשפטיות משמעותיות, כאשר אנשים המאובחנים עם קלפטומניה מתמודדים עם תחושות קשות הקשורות לגניבה, כולל חרטה, לחץ, אשמה ובושה. בעוד הפרעה זו מסווגת כהפרעת שליטה בדחפים, לעתים ילדים ומבוגרים קלפטומנים יאובחנו גם כסובלים מהפרעה טורדנית-כפייתית (OCD).

גנבים כפייתיים אינם מסוגלים לשלוט בדחף העז שלהם לגנוב מכיוון שבעקבות פעולת הגניבה הם חווים הקלה משמעותית ברמת המתח הנפשי. כמו כן, במרבית המקרים, אנשים הסובלים מקלפטומניה מתמודדים עם בעיות נפשיות ורגשיות נוספות המתקיימות יחד עמה, כגון הפרעות אכילה, הפרעות במצב הרוח, התמכרות לסמים או אלכוהול, הפרעת שליטה בדחפים והפרעות חרדה שונות - מה שמקשה עוד יותר על הטיפול במצב.

במידה ואתם או ילדכם מגלים תסמינים של קלפטומניה ונאבקים ברגשות מעיקים של לחץ, חרטה, בושה ואשמה בעקבות גניבה כפייתית, חשוב שתדעו כי באפשרותכם להתגבר על המצב בעזרת תמיכה מקצועית. בתהליך של טיפול בקלפטומניה, מטפלים מוסמכים מסייעים למטופלים להכיר טוב יותר את ההפרעה הנפשית שלהם ומלמדים אותם טכניקות יעילות ובריאות להתמודדות עם הבעיה.

יחד עם זאת, בטרם תוכלו להסתייע במרכז לטיפול בקלפטומניה, עליכם להכיר בעובדה שאתם או ילדכם מתמודדים עם בעיה אמיתית הדורשת התערבות מקצועית חיצונית. בשל כך, בניסיונכם לעזור לקרוב משפחה או חבר קרוב להתמודד עם קלפטומניה, השלב הראשון שלכם יהיה להבהיר לו שקיימות דרכים מוכחות לטיפול במצבו ושהוא יוכל לנהל אורח חיים נורמטיבי לאחר שיטפל באופן מקצועי בבעיה.

התמודדות עם קלפטומניה

התמודדות עם קלפטומניה אצל ילדים ומבוגרים

התמודדות עם קלפטומניה אינה דבר פשוט משום שילדים, בני נוער ומבוגרים מתביישים להודות שהם גנבים כפייתיים. יתרה מכך, גניבה כפייתית לעתים קרובות דוחקת את הסובלים ממנה לשולי החברה ומונעת מהם לחיות חיי חברה תקינים. לכן, קיימת חשיבות רבה לבניית מעטפת אנושית המסייעת לקלפטומנים לטפל בבעיה, כאשר מעטפת זו יכולה לכלול את בני המשפחה והחברים הקרובים, פסיכולוג ילדים או מבוגרים, פסיכיאטר ילדים או מבוגרים וטיפול קבוצתי.

בני משפחה וחברים קרובים מהווים מרכיב משמעותי מתהליך הטיפול בקלפטומניה אצל ילדים ומבוגרים, שכן הם יכולים לתמוך במטופלים כשהם חווים קשיים שונים במהלך התהליך. בנוסף, הם יכולים להוות מקור מהימן לקבלת המלצות על מכוני אבחון וטיפול או אנשי מקצוע פרטיים שיוכלו לעזור לכם להתמודד עם התסמינים המטרידים.

פנייה לטיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי, בהתאם למצבו הנפשי והרגשי של האדם, תאפשר לו להתגבר במהירות וביעילות רבה יותר על הפרעת שליטה בדחפים וכן עם הפרעות או מצבים רפואיים אחרים המתקיימים במקביל. כמו כן, מומלצת השתתפות בקבוצת תמיכה, בזמן הטיפול אך גם לאחר סיומו, על מנת להעלות את רמת המוטיבציה להתמודד עם מצבים מאתגרים ולשפר את היכולת לקחת אחריות על החיים.

איך לטפל בתסמינים של קלפטומניה?

קיימות דרגות וסוגים שונים של טיפולים בקלפטומניה, הפרעת שליטה בדחפים והפרעות במצב הרוח, כאשר אופי ורמת הטיפול הנדרש משתנה מאדם לאדם בהתאם לחומרת מצבו האישי. במצבים חמורים של גניבה כפייתית, ילדים, מתבגרים ומבוגרים עשויים להזדקק לטיפול מרוכז ויסודי יותר מאשר טיפול רגשי בלבד, כגון אשפוז ממושך או אשפוז יום.

תוכניות טיפול בקלפטומניה הכוללות אשפוז מסוגים שונים מציבות מגבלות שונות על המטופלים, אולם בד בבד הם זוכים לטיפול ותמיכה אינטנסיבית בקשיי היום יום שלהם, אלו כוללים טיפולים פרטניים וטיפולים קבוצתיים כאחד. כאמור, קבוצת תמיכה לקלפטומנים מהווה מקור לחמלה ואמפתיה מצד מאובחנים אחרים עם ההפרעה ומאפשרת לדון אחד עם השני בתסמינים ובדרכי ההתמודדות האפשריות עמם.

תסמינים של קלפטומניה אצל ילדים

יש לציין, כי לעתים קרובות יש צורך בנטילת טיפול תרופתי על מנת לטפל באופן יעיל בקלפטומניה, כאשר התרופות השכיחות לטיפול בתסמינים של קלפטומניה הן מסוג מעכבי קליטה חוזרת בררניים של סרוטונין (SSRI). מכיוון שמחקרים שנערכו בעולם גילו כי הגורמים הביולוגיים להתפתחותה של קלפטומניה כוללים רמות נמוכות של סרוטונין, תרופות מסוג SSRI יגבירו את רמת הסרוטונין במוח.

למעשה, טיפול תרופתי המשולב עם טיפול רגשי נמצא כדרך ההתמודדות היעילה ביותר לטיפול בילדים ומבוגרים המאובחנים עם קלפטומניה. יחד עם זאת, קלפטומניה הינה הפרעה נפשית שאינה ניתנת לריפוי מוחלט, לכן מטפלים רגשיים עושים שימוש במספר גישות טיפוליות, הן קוגניטיביות והן התנהגותית, על מנת לתת מענה אופטימלי לצרכיהם של המטופלים השונים.

דרכי טיפול בקלפטומניה וגניבה כפייתית

ראשית, פסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית, המכונה גם טיפול CBT, מסייעת לגנבים כפייתיים לזהות את דפוסי החשיבה וההתנהגות הלקויים שלהם כדי שיוכלו להחליף אותם בדפוסים חיוביים ובריאים יותר. כמו כן, מטופלים רוכשים כלים המאפשרים להם לפתח כישורים חברתיים טובים יותר - מה שיקנה להם הזדמנות ליצור אינטראקציות חברתיות חיוביות עם אנשים קרובים ורחוקים כאחד.

שנית, טיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT) משלב את המרכיבים ההתנהגותיים של טיפול CBT וטיפולים התנהגותיים נוספים ומטרתו לעזור למטופלים לווסת ביעילות רבה יותר את רגשותיהם, בין היתר באמצעות טיפול בלחץ נפשי ותרגול מיינדפולנס. שלישית, פסיכותרפיה בין-אישית (IPT) מתמקדת בקשרים הבין אישיים והתפקוד החברתי של מטופלים במקביל למתן תמיכה מקצועית וסיוע בהתמודדות טובה יותר עם מצבים חברתיים ואינטראקציות חברתיות.

רביעית, תרפיית קבלה ומחויבות, המכונה גם טיפול ACT, הינה שיטת טיפול המבוססת על עקרונות הפסיכותרפיה הקוגניטיבית-התנהגותית (CBT) ומקנה למטופלים טכניקות מוכחות של נטילת אחריות ושינוי התנהגותי על ידי לימוד שיטות של קבלה ותרגול מיינדפולנס - מה שצפוי להרחיב באופן משמעותי את הגמישות הנפשית והרגשית שלהם ולאפשר להם להתמודד באופן יעיל יותר עם הבעיה.

טיפול בקלפטומניה אצל מבוגרים

חמישית, השתתפות בטיפולים קבוצתיים שונים, כולל קבוצות תמיכה מקצועיות וטיפול משפחתי, יכולה להוות גורם מכריע בטיפול בקלפטומניה אצל ילדים ומבוגרים, כאשר קבוצות תמיכה מסייעות לאלו המאובחנים עם הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD) או הפרעה דו-קוטבית (מאניה דפרסיה) להתמודד בצורה טובה יותר עם הקשיים הרבים שהם חווים במהלך חייהם.

חשוב לציין, כי קלפטומניה הינה הפרעה נפשית שרוב הסובלים ממנה אינם פונים לאבחון פסיכולוגי או פסיכיאטרי על מנת להעריך את מצבם ולשקול דרכי טיפול שונות כפי שקורה בהפרעות נפשיות אחרות. אף על פי שגניבה כפייתית מובילה לעתים קרובות להסתבכות עם החוק, מומלץ לפנות לקבלת עזרה מקצועית מיד עם ההבנה שקיימת בעיה אמיתית הנובעת מהפרעת שליטה בדחפים.

קלפטומניה - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול בקלפטומניה נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול בקלפטומניה בגבעתיים - חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.איך להתגבר על פחד מנחשים? טיפול בפוביה מנחשים – אופידיופוביה

תוכן עניינים אופידיופוביה (פחד מנחשים) תסמינים של אופידיופוביה (פחד מנחשים) מהם הגורמים לאופידיופוביה (פחד מנחשים)? טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) באופידיופוביה (פחד מנחשים) אופידיופוביה (פחד מנחשים) – סיכום אופידיופוביה (פחד מנחשים) מחקרים מראים כי אחד מכל שלושה מבוגרים בעולם סובל מאופידיופוביה, המכונה גם פחד מנחשים, מה שהופך אותה לפוביה הספציפית הידועה השכיחה…

טיפול בפחד מכלבים – פוביה מכלבים אצל ילדים ומבוגרים – סינופוביה

תוכן עניינים מה זה זואופוביה (Zoophobia)? גורמים של חרדה ופחד מחיות תסמינים של פוביה מבעלי חיים דרכי טיפול בפחד מבעלי חיים זואופוביה וסינופוביה – סיכום מה זה זואופוביה (Zoophobia)? בעוד מרבית הילדים והמבוגרים נהנים ומתרגשים מביקור בגן חיות וקרבה לבעלי חיים, חלק מהאנשים עשויים לפחד מחיות באופן המעורר בהם תחושות…

אבחון וטיפול ב-OCD אצל ילדים ומבוגרים – הפרעה טורדנית כפייתית

תוכן עניינים מה זה OCD? הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD) – מהן אובססיביות וכפייתיות? תסמינים של OCD – הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית טיפול ב-OCD (אוסידי) ומחשבות טורדניות הפרעת טורדנית-כפייתית (OCD) – סיכום מה זה OCD? הפרעה טורדנית-כפייתית, המוכרת גם בשם הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית, הינה הפרעה נוירו-פסיכולוגית אשר שכיחותה בקרב ילדים, בני נוער ומבוגרים נעה סביב…