תוכן עניינים

 • בעיות התנהגות אצל ילדים
 • שקרים אצל ילדים
 • התרסה
 • התמכרות למסכים אצל ילדים
 • בעיות אכילה אצל ילדים
 • חוסר כבוד
 • בכיינות
 • אימפולסיביות אצל ילדים
 • בעיות שינה אצל ילדים
 • אגרסיביות אצל ילדים
 • התפרצויות זעם אצל ילדים
 • טיפול בבעיות התנהגות אצל ילדים
 • מתי מומלץ לפנות עם ילדים לטיפול בבעיות התנהגות ?
 • איך להתמודד עם בעיות התנהגות אצל ילדים ?
 • בעיות התנהגות אצל ילדים - סיכום

בעיות התנהגות אצל ילדים

האופן בו הורים מגיבים לבעיות התנהגות אצל ילדיהם ממלא תפקיד חשוב ומרכזי בסבירות שילדים יחזרו עליהן שוב בעתיד. זה נכון אם אתם מגדלים בן בעל כוח רצון עז או בת אנרגטית במיוחד.

להלן רשימה של 10 בעיות התנהגות נפוצות אצל ילדים ופתרונות אפשריים עבורן:

שקרים אצל ילדים

ילדים נוטים לשקר משלוש סיבות עיקריות: קבלת תשומת לב, הימנעות מהסתבכות וכדי להרגיש טוב יותר עם עצמם. הבחנה נכונה בסיבה שילדכם משקר יכולה לעזור לכם לקבוע את דרך הפעולה הטובה ביותר להתמודדות עם הבעיה. לדוגמא, כשאתם תופסים את ילדכם משקר לכם, שאלו אותו האם זה מה שקרה באמת או שזה מה שהוא מייחל שהיה קורה. בדרך זו, אתם תאפשרו לילדכם תוצאה נוספת מלבד השקר.

הדגישו את חשיבות הכנות אצל ילדים על ידי יצירת כלל ביתי האומר בפשטות – אמור את האמת תמיד. שבחו את ילדכם כשהם אומרים את האמת, במיוחד כאשר האמת עלולה לגרום להם לצרות בבית או בבית הספר. לדוגמא, תוכלו להגיד לילדכם שאתם גאים בו מאוד על כך שהוא נהג עמכם בכנות ולכן העונש שהצהרתם עליו בפניו יהיה תקף רק עד סוף היום במקום עד מחר, מכיוון שהוא אמר את האמת.

בעיות התנהגות אצל ילד

התרסה

התרסה היא התנהגות שקשה להורים לזהות ולהתייחס אליה. לעיתים ילדכם מתעלם מכם כשאתם אומרים לו להרים את הצעצועים מהרצפה ולסדר אותם בארון, או שהוא צועק עליכם כשאתם אומרים לו להפסיק לדפוק את הצעצוע שלו על השולחן. יחד עם זאת, זה נורמלי שילדים בוחנים גבולות מעת לעת.

בעת שילדכם מתריס על בקשתכם, השתמשו רק פעם אחת באזהרה. לדוגמא, הסבירו לו שבמידה והוא לא יאסוף את הצעצועים שלו ברגע זה, הוא לא יוכל לצפות בטלוויזיה בשעות הערב או לפני השינה. כאשר ילדכם אינו ממלא את בקשתכם לאחר האזהרה, הקפידו לקיים את מילתכם ואת התוצאה שהזהרתם מפניה. במידה ותפעלו כך בעקביות, ילדכם ילמד להקשיב בפעם הראשונה שתדברו עמו.

התמכרות למסכים אצל ילדים

בעיות התנהגות רבות אצל ילדים נובעות מניסיונם להיות מחוברים כל הזמן למכשירים דיגיטליים, הן בבית והן מחוצה לו. לדוגמא, ילדים הצועקים על הוריהם כאשר הם מבקשים מהם לכבות את הטלוויזיה או המחשב, או ילדים שמשחקים בטלפון של הוריהם בכל פעם שהם מסובבים את הראש. זכרו כי יותר מדי זמן מול מסכים אינו דבר בריא עבור ילדכם.

קבעו כללים ברורים בנושא הזמן המוקצב לצפייה במסכים דיגיטליים. במידה וילדכם הופך להיות תלותי מאוד במוצרים אלקטרוניים לצרכי בידור והנאה, חשבו מחדש את זמן המסכים. בעת שילדכם מפר את הכללים שהצבתם בבית, הוציאו את המכשירים האלקטרוניים מהבית והוו מודל בריא לחיקוי עבורו. במידת הצורך, שקלו לקיים "גמילה" דיגיטלית משפחתית כדי להבטיח שכולם יוכלו לתפקד באופן מיטבי ללא המכשירים שלהם.

בעיות אכילה אצל ילדים

זה לא משנה אם ילדכם בררן באוכל או שהוא מתלונן על רעב כל 10-15 דקות, בעיות הקשורות באוכל עלולות להוביל למאבקי כוח אם לא תיזהרו ותנהגו כמצופה. פעלו באופן יזום כדי לעזור לילדכם לפתח גישה בריאה וחיובית לגבי אוכל. הבהירו כי אוכל נועד לספק אנרגיה לגופו, לא כדי לנחם אותו כאשר הוא עצוב או לבדר אותו כאשר משעמם לו.

השתדלו להימנע מלומר דברים פשוטים כמו "ירקות הם דבר בריא", שכן ילדים נוטים לחשוב שאוכל בריא כלל אינו טעים. לעומת זאת, דברו על כמה ירקות, פירות ומזונות מזינים אחרים הם טעימים וחיוניים לגוף.

אל תרגישו ותתנהגו כאילו אתם צריכים להיות טבח אישי לפי הזמנה כדי לשמור על כל הילדים מאושרים בזמן הארוחות המשפחתיות. הגישו ארוחה אחת בריאה לכולם והציבו גבולות סבירים לחטיפים וממתקים. במידה וילדכם רעב, הוא יאכל את מה שתגישו לו. אל תדאגו.

חוסר כבוד

קריאה בשמות גנאי, זריקת דברים באוויר ולעג לבני משפחה הם רק כמה מבעיות ההתנהגות הנפוצות אשר מעידות על חוסר כבוד אצל ילדים. כאשר הורים לא מתייחסים להתנהגות שאינה מכבדת באופן הראוי לה, סביר להניח שהיא תלך ותחמיר ככל שיחלוף הזמן.

במידה והכוונה של ילדכם היא לקבל את תשומת הלב שלכם, התעלמות יכולה להיות דרך הפעולה הטובה ביותר שתוכלו לנקוט בה. הבהירו לילדכם כי הוצאת הלשון אליכם כשאתם מדברים אליהם לא תביא לתגובה שהם מחפשים או מעוניינים בה. חשוב שיהיו השלכות מידיות לרוב ההתנהגויות הלא מכבדות. לדוגמא, בעת שילדכם קורא לכם בשמות גנאי, קחו ממנו זכויות יתר או שלחו אותו לפסק זמן בחדרו.

בכיינות

בכי אצל ילדים עלול להיות הרגל רע מאוד, במיוחד אם זה עוזר לילדכם להשיג את מבוקשו. לכן, חשוב לבלום את הבכי לפני שהבעיה תהפוך להיות גדולה עוד יותר. זכרו כי ילדים אחרים והמורים של ילדכם בבית הספר לא יעריכו ילד בכיין.

דרך פעולה ראשונה שיכולה להיות טובה עבורכם היא התעלמות מהבכי. הראו לילדכם שבכיינות לא תביא אתכם לשנות את דעתכם או החלטתכם והקדישו לו תשומת לב חיובית כאשר הוא מפסיק להתבכיין.

למדו את ילדכם דרכים הולמות יותר להתמודדות עם רגשות שאינם נוחים עבורו, כמו אכזבה או הפסד. הראו לו שלהגיד שהוא עצוב שאתם לא יכולים ללכת למגרש המשחקים היום יביא לו תוצאות טובות הרבה יותר מאשר להתבכיין שוב ושוב על כמה שזה לא הוגן שלא תיקחו אותו לשחק בסופת רעמים או כשיורד גשם זלעפות.

בעיות התנהגות אצל ילדים

אימפולסיביות אצל ילדים

ילדים צעירים נוטים להיות אימפולסיביים יותר מבחינה גופנית ולכן זה לא דבר יוצא דופן שילד בן 4 שנים יכה ילד אחר או מבוגר. ילדים בוגרים יותר נוטים להיות אימפולסיביים מילולית, כלומר, הם עלולים לפלוט דברים אשר פוגעים ברגשותיהם של אנשים אחרים.

למרבה המזל, ישנם דברים רבים שתוכלו לעשות כהורים כדי ללמד את ילדכם כישורי ביקורת עצמית. לדוגמא, דרך פשוטה להפחתת התנהגות אימפולסיבית היא על ידי חלוקת שבחים לילדכם בכל פעם שהוא חושב לפני שהוא מתנהג או מדבר. אמרו לו כי הוא עשה עבודה נהדרת כשהשתמש במילים כדי לבטא את הכעסים שלו, או שהוא עשה בחירה טובה כשהתרחק מסיטואציה מסוימת כשחש כעס.

כהורים, חשוב שתלמדו גם כישורים לניהול כעס וכישורי משמעת וביקורת עצמית. השיגו שליטה על רגשותיכם וכך תעזרו לילדכם לשלוט על רגשותיו ותסייעו לו להרגיש בשליטה רבה יותר על התנהגותו ומעשיו.

בעיות שינה אצל ילדים

בעיות התנהגות הקשורות לשינה אצל ילדים הן נפוצות מאוד, כולל סירוב להישאר במיטתם או התעקשות לישון במיטה עם הוריהם. ללא התערבות מקצועית הולמת, ילדכם עשוי להיות משולל שינה, מה שעלול להוביל לבעיות התנהגות רבות עוד יותר.

חוסר שינה נקשר לבעיות התנהגות מוגברות בקרב ילדים צעירים. חסך בשעות שינה יכול להוביל גם לבעיות בריאותיות גופניות שונות. לכן, קבעו מספר כללים לשעת השינה וצרו שגרה בריאה לפני זמן השינה.

עקביות היא המפתח שלכם כדי לסייע לילדכם לבסס הרגלי שינה בריאים, כך שגם אם עליכם להחזיר את ילדכם לחדרו עשרים פעמים בשעה אחת, המשיכו לעשות זאת. זכרו כי בסופו של דבר, ההתנהגות של ילדכם לפני השינה תלך ותשתפר בזכות כך.

אגרסיביות אצל ילדים

בעיות התנהגות הנובעות מאגרסיביות אצל ילדים עשויות לנוע בטווח שבין השלכת ספרי הלימוד כשילדכם מתוסכל משיעורי הבית שלו ועד הכאה באגרוף את אחיו כשהוא עצבני. חלק מהילדים הופכים לאגרסיביים מכיוון שאינם יודעים כיצד להתמודד עם רגשותיהם באופן התואם את הסיטואציה החברתית. לעומת זאת, ילדים אחרים הם פרפקציוניסטים המתמוססים בכל פעם שדברים לא הולכים בדיוק כפי שתכננו.

התנהגות אגרסיבית היא נורמלית עבור פעוטות וילדים בגיל הרך, אולם התוקפנות צריכה ללכת ולפחות עם הזמן, כאשר ילדים צוברים מיומנויות חדשות. תנו לילדכם לחוש בתוצאה מיידית לכל גילוי תוקפנות מצדו. קחו ממנו זכויות יתר והשתמשו בהשבה כדי לעזור לילדכם לתקן את מעשיו אם הוא פגע במישהו. במידה ובעיות ההתנהגות שלו לא משתפרות עם הזמן, פנו לקבלת עזרה מקצועית.

התפרצויות זעם אצל ילדים

התפרצויות זעם נפוצות בעיקר בקרב פעוטות וילדים בגיל הרך, אך הן יכולות להימשך לתקופת בית הספר ולכיתת הלימוד אם הן לא מטופלות במהירות ובמקצועיות. התעלמות יכולה להיות אחת הדרכים הטובות ביותר להתמודדות עם התקפי זעם אצל ילדים.

למדו את ילדכם כי באמצעות רקיעה במקום, צעקות או זריקת עצמו על הרצפה בפרהסיה, הוא לא יקבל את מה שהוא רוצה. חשוב גם להראות לו דרכים טובות ויעילות יותר שיסייעו לו למלא את צרכיו השונים.

טיפול בבעיות התנהגות אצל ילדים

בעיות התנהגות אצל ילדים מטופלות בצורה הטובה ביותר על ידי אסטרטגיות משמעת עקביות. זכרו כי זה נורמלי שילדים חווים נסיגה בהתנהגות מדי פעם. לדוגמא, ילדכם עשוי לחזור לדבר כתינוק כשהוא בן 8 או שהוא עשוי להתריס שוב לאחר חודשיים של התנהגות נאותה.

שלבים כאלה הם נורמליים ועשויים להיות רק חלק מתהליך ההתפתחות שילדכם צריך לעבור במהלך חייו. יחד עם זאת, במידה ובעיות ההתנהגות אינן מגיבות לאסטרטגיות המשמעת שלכם או שההתנהגות של ילדכם החלה לשבש את תפקודו בלימודים ומערכות היחסים עם בני גילו, דברו על כך עם רופא הילדים שלכם. אתם תרצו לשלול את כל הבעיות ההתפתחותית, לקויות הלמידה או המצבים הרפואיים האפשריים האחרים.

זכרו כי מפגש עם איש מקצוע מנוסה אין פירושו שהילד שלכם חריג וזה גם לא אומר שאתם הורים לא מוכשרים. לעיתים קרובות, מסיבות שונות, ילדים פשוט זקוקים לתמיכה מקצועית נוספת או לסוג אחר של משמעת כדי להפגין את כישוריהם באופן מיטבי. התערבות מוקדמת היא לרוב המפתח לטיפול מוצלח בבעיות התנהגות אצל ילדים.

במידה ואתם שואלים את עצמכם האם ילדכם עשוי להזדקק לעזרה מקצועית, אל תהססו לפנות לטיפול רגשי. יחד עם זאת, כאשר אין בעיות התנהגות רציניות, שיחה עם פסיכולוגית ילדים עשויה להניח את דעתכם ולתת לכם כלים חדשים להתמודדות. כמו כן, אם אכן מתגלות בעיות התנהגות משמעותיות, פסיכולוגית ילדים יכולה לזהות ולטפל בבעיה לפני שהיא מחמירה.

מתי מומלץ לפנות עם ילדים לטיפול בבעיות התנהגות ?

בעוד קיימות סיבות רבות לכך שעליכם לפנות עם ילדכם לקבלת עזרה מקצועית, להלן מספר מצבים כלליים שכיחים שעליכם לשים לב אליהם במיוחד:

 • אסטרטגיות החינוך למשמעת שלכם לא עובדות

  במידה וטכניקות המשמעת שלכם אינן יעילות דיין, פסיכולוגית ילדים או מטפלת רגשית לילדים יכולה לעזור לכם לרכוש טכניקות משמעת חדשות המותאמות למצבו של הילד.

 • התנהגותו של ילדכם פוגעת בתפקודו בבית הספר

  במידה ומוציאים את ילדכם לעיתים קרובות מהכיתה או שהוא חווה קושי בביצוע מטלות אקדמיות בשל התנהגותו, ייתכן ועליכם לפנות לקבלת ייעוץ פסיכולוגי.

 • התנהגותו של ילדכם משפיעה על חיי החברה שלו

  ילדים מגלים חשיבות רבה לקיום אינטראקציות חברתיות חיוביות עם בני גילם. לכן, במידה והתנהגותו של ילדכם מונעת ממנו ליצור או לקיים חברויות, חשוב שתפנו לקבלת עזרה מקצועית.

 • התנהגותו של ילדכם לא תואמת להתפתחותו

  במידה וילדכם בן 8 אך עדיין מתפרץ בזעם לעיתים תכופות, או שילדכם בן 10 אך עדיין מכה אנשים, הוא מגלה התנהגויות שאינן תואמות לגילו מבחינה התפתחותית. בקשו עזרה מקצועית אם ההתנהגות של ילדכם נראית לכם אינה בוגרת בהשוואה לילדים אחרים בני גילו.

ילדים בגילאים שונים עשויים להפגין התנהגויות ספציפיות המעידות על צורך מיידי בפנייה לפסיכולוגית ילדים. מצבים מוגדרים בהם עליכם לפנות לקבלת עזרה מקצועית עבור ילדכם כוללים התנהגות אכזרית כלפי בעלי חיים, משחק באש, התנהגות מינית, פגיעה עצמית (דפיקות ראש, חיתוך, שימוש בסמים וכד') ואי ציות קיצוני.

התנהגויות אגרסיביות, מעבר לגילויי תוקפנות תקינים מדי פעם בקרב ילדים בגיל הרך, הכוללות איומים, שבירת דברים, זריקת דברים או פגיעה באחרים עשויות גם כן להעיד על הצורך בפנייה לטיפול מקצועי.

בנוסף, היעדר שינוי בהתנהגות חרף השלכות מיידיות ועקביות, חוסר חרטה או חוסר אמפתיה לרגשותיהם של אנשים אחרים וכן עדות לפסיכוזה (דיווח על שמיעת או ראיית דברים שאנשים אחרים לא רואים או שומעים) מצריכות קבלת ייעוץ מקצועי.

איך להתמודד עם בעיות התנהגות אצל ילדים ?

פסיכולוגית ילדים עשויה לשלול תחילה את כל הסוגיות בתחום בריאות הנפש העשויות לעמוד מאחורי בעיות ההתנהגות של ילדכם, כגון הפרעת קשב וריכוז (ADHD). במידה וילדכם סובל מהפרעת קשב וריכוז, הפסיכולוגית יכולה לדון עמכם באפשרויות הטיפול ואסטרטגיות החינוך למשמעת היעילות ביותר עבור ילדים עם ADHD.

במקרים אחרים, דיכאון יכול לתרום באופן משמעותי לבעיות התנהגות. לדוגמא, בני נוער מדוכאים עשויים להתנהג ברגזנות ועשויים לסרב לקום בבוקר לבית הספר, כמו גם יעדיפו לבלות את רוב זמנם הפנוי מסוגרים בחדרם.

הפרעות חרדה יכולות גם כן להוביל לבעיות התנהגות אצל ילדים. נערים מתבגרים החווים חרדה עלולים להפוך לווכחנים או שאינם מתרצים אם הם מודאגים ממשהו. הערכה פסיכולוגית מקיפה תעזור לשלול את כל המצבים הנפשיים, וטיפול ביסודם של מצבים אלה עשוי להוביל לשיפור גדול בהתנהגותו של ילדכם.

פסיכולוגית ילדים תיתן לכם המלצות ותפנה את ילדכם ואתכם לקבלת טיפול והדרכה בהתאם לצורך. לדוגמא, ילד שעבר טראומה בעקבות אירוע משמעותי עשוי להפיק תועלת רבה מטיפול רגשי פרטני. לעומת זאת, ילד הנאבק להסתגל למצב משפחתי חדש עשוי להפיק תועלת מטיפול רגשי פרטני או טיפול משפחתי.

בפעמים אחרות, המטפלת עשויה לעבוד עם ההורים מבלי שילדם יהיה נוכח במפגשים. מתן תמיכה והדרכת הורים יכולה להוביל לתוצאות המהירות ביותר כשמדובר בבעיות התנהגות רבות בקרב ילדים צעירים.

חשוב לציין, כי כאשר הורים לומדים כיצד לאמן את ילדיהם ולהתאמן בטכניקות שונות של עיצוב התנהגות, זה יכול להיות יעיל בהרבה מאשר מטפלת רגשית העובדת עם הילד רק שעה אחת או שעתיים בשבוע.

בעיות התנהגות אצל ילדים – סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, הטיפול בבעיות התנהגות אצל ילדים נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה טיפולית עם ילדים, מתבגרים ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית .

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול בבעיות התנהגות אצל ילדים בגבעתיים - חייגו 03-572-0282 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.10 טיפים לחיזוק בשלות ומוכנות לכיתה א’

תוכן עניינים מוכנות לכתה א’ – הקדמה 10 טיפים לחיזוק המוכנות לכתה א’ של ילדכם מוכנות לכתה א’ – סיכום מוכנות לכתה א’ – הקדמה ילדכם מסיים בקרוב את גן חובה ועכשיו הגיע הזמן להתכונן לקראת כניסתו לכתה א’. במידה ובתקופת הגנים ילדכם ביקר בגן רק לחצי יום לימודים, כעת…

איך לבחור פסיכולוג ילדים? מדריך לבחירת פסיכולוגים ילדים

תוכן עניינים איך לבחור פסיכולוג ילדים ? מתי הזמן הנכון לפנות לפסיכולוג ילדים ? איך בוחרים פסיכולוגים ילדים ? פסיכולוג ילדים – סיכום איך לבחור פסיכולוג ילדים ? במידה והנכם מרגישים שילדכם חווה בעיה אשר טיפול פסיכולוגי עשוי להטיב עמה, הצעד הראשון שלכם יכול להיות שיחה על דאגותיכם עם רופא…

פיתוח ושיפור מיומנויות חברתיות וכישורים חברתיים לילדים

תוכן עניינים מיומנויות חברתיות וכישורים חברתיים פיתוח מיומנויות חברתיות אצל ילדים החשיבות של שיפור מיומנויות חברתיות לילדים קבוצת מיומנויות חברתיות לילדים ונוער מיומנויות חברתיות וכישורים חברתיים – סיכום מיומנויות חברתיות וכישורים חברתיים מיומנויות חברתיות מתארות התנהגויות ודרכים אחרות של תקשורת הדרושות כדי ליצור ולשמר מערכות יחסים ביעילות. למעשה, כישורים חברתיים…