תוכן עניינים

  • מהי התמכרות למסכים?
  • סוגים של התמכרות למסכים
  • למה ילדים ומבוגרים מכורים למסכים?
  • השפעות שליליות של התמכרות לטלפון וסמארטפון
  • טיפים בנושא גמילה ממסכים לילדים ומבוגרים
  • איך להתמודד עם התמכרות למשחקי מחשב?
  • דרכי טיפול בהתמכרות למסכים ואינטרנט
  • התמכרות למסכים - סיכום

מהי התמכרות למסכים?

רבים מהילדים, בני הנוער והמבוגרים בעולם נחשבים למכורים לטכנולוגיה, גם אם אינם מודעים לכך, כולל התמכרות למסכים, התמכרות לטלפון והתמכרות למשחקי מחשב. יתרה מכך, מחקרים שנערכו בעולם גילו כי בני האדם מכלים כ-4 שעות בממוצע בסמארטפון שלהם ועוד כ-6 שעות בממוצע בצפייה בטלוויזיה ושימוש במחשב או טאבלט.

יחד עם זאת, ישנן פעולות רבות בהן הורים יכולים לנקוט על מנת לשמור על עצמם ועל ילדיהם מפני ההשפעות השליליות של התמכרות למסכים, כאשר החשובה ביותר הינה לשוחח עמם על התמכרויות בעת שאלו הופכות להרסניות ומונעות מהם לתפקד באופן תקין בחיי היום יום או פוגעות בבריאותם הנפשית והגופנית.

למעשה, התמכרות למסכים מתארת מצב נפשי בו ילדים או מבוגרים נפגעים מההשפעות השליליות של הטכנולוגיה בעקבות התמכרות לאינטרנט, התמכרות לסמארטפון והתמכרות למשחקי מחשב. מכיוון שהטכנולוגיה אינה הגורם המרכזי למצבו של האדם, אלא השימוש המופלג במסכים השונים. חשוב לזכור כי מטרתה הראשונית הינה להניב תועלת, כך ששימוש מושכל וסביר בטכנולוגיה לא צפוי להזיק לאנשים.

סוגים של התמכרות למסכים

ישנם סוגים שונים של התמכרות למסכים, כאשר התמכרויות הקשורות לתלות בשימוש באמצעים טכנולוגיים לצורך ביצוע פעולות שונות משפיעות על חלקים שונים במוחו של האדם, בעוד אחרות טומנות בחובן התמודדות עם תסמינים גופניים או נפשיים. באופן כללי, סוגי ההתמכרויות כוללים התמכרות למשחקי מחשב, התמכרות לרשתות חברתיות, התמכרות לקניות באינטרנט, התמכרות לצריכת תוכן דיגיטלי והתמכרות להימורים באינטרנט.

התמכרות למשחקי מחשב וסמארטפון

יש לציין, כי הפעולות הללו עלולות לגרום נזק לחייהם של אנשים גם כשהן אינן ברמת חומרה של התמכרות מאובחנת. לדוגמא, מבוגרים אשר מכורים לרשתות החברתיות ועושים מאמץ רק כדי להגיב באופן מיידי למסרים שמקבלים ברשתות החברותיות השונות צפויים לסבול מירידה משמעותית בתפוקה במקום עבודתם. כמו כן, מכורים למסכים אשר מתקשים לעזוב את הסמארטפון בזמן נהיגה עשויים להתמודד עם השלכות מרחיקות לכת.

בנוסף, התמכרות למסכים וטכנולוגיה יכולה להוות ביטוי להתמכרויות מוכרות אחרות שהאדם סובל או סבל מהן בעבר. לדוגמא, אנשים שסבלו במהלך חייהם מהתמכרות לקניות או להימורים יכולים להפוך למכורים למסכים משום שעם עידן האינטרנט והגלובליזציה, ניתן לקנות ולהמר ללא הרף ברחבי האינטרנט.

למה ילדים ומבוגרים מכורים למסכים?

ילדים ומבוגרים המאובחנים עם הפרעת חרדה חברתית או מפגינים ביישנות וקושי לתקשר עם אנשים אחרים נמצאים בסיכון מוגבר להפוך למכורים למסכים, כאשר הם מוצאים באינטרנט ובמשחקי מחשב מקום מבטחים המקנה להם אפשרות לתקשר עם אנשים ללא צורך במפגש פנים אל פנים.

דיכאון מתמשך עשוי גם כן להוביל להתמכרות לאינטרנט ומסכים אצל אנשים המנסים לבלות את זמנם הפנוי באינטרנט כדי להשכיח מעט את מחשבותיהם השליליות, כאשר ככל שבני אדם מבלים זמן רב יותר בסמארטפון ומשחקי מחשב על מנת להשקיט את המחשבות הטורדניות, הם הופכים באופן טבעי למכורים למסכים.

במקרים אחרים, ילדים ומבוגרים עלולים להזדקק לטיפול בהתמכרות למסכים לאחר שהלכו בעקבותיהם של מודלים שליליים לחיקוי, זאת משום שהתמכרות לטלפון סלולרי ומשחקי מחשב יכולות לנבוע מגורמים סביבתיים. למשל, ילדים רבים מנסים להגיע להצלחות בתחום החברתי על ידי הקדשת שעות רבות בהן מתאמנים כדי להגיע להישגים מרשימים במשחקי מחשב הפופולריים בקרב חבריהם.

השפעות שליליות של התמכרות לטלפון וסמארטפון

השפעות שליליות של התמכרות לטלפון סלולרי כוללות הפרעות חרדה, דיכאון קליני, תחושת אשמה לאחר שימוש אינטנסיבי בטכנולוגיה, תחושת אופוריה במהלך שימוש באינטרנט, היעדר יכולת לבצע תיעדוף למטלות או לדחות דברים, בידוד חברתי, היעדר תחושת זמן, היעדרות תכופה והישגים נמוכים במקום העבודה, הישגים לימודיים ירודים בבית הספר או באקדמיה, דחיינות יתר, אי לקיחת אחריות, הפרעות במצב הרוח, פחדים, פוביות, תחושת בדידות וסטרס כרוני.

גמילה ממסכים לילדים ומבוגרים

תסמינים שכיחים של התמכרות לסמארטפון כוללים בעיות שינה, כאבי ראש, כאבי גב, תסמונת התעלה הקרפלית, הרגלי אכילה לא בריאים, בעיות היגיינה, היעדר טיפוח אישי, כאבי צוואר, ירידה קיצונית במשקל הגוף או השמנת יתר, יובש בעיניים ובעיות ראייה או שמיעה אחרות.

טיפים בנושא גמילה ממסכים לילדים ומבוגרים

כאמור, טכנולוגיה ואינטרנט מועילות לילדים ומבוגרים העושים בהם שימוש למטרות מסוימות, אולם הבעיה מתחילה כשעושים בכלים טכנולוגיים שימוש מוגזם ולא בריא. יחד עם זאת, הורים ובני משפחה אחרים אשר מבחינים בתחילתה של התמכרות לאינטרנט אצל ילדיהם או יקיריהם יכולי למנוע מהם בקלות להפוך למכורים למסכים בעזרת יצירת סביבת מסכים בטוחה.

ראשית, היו מודעים והבחינו בסימנים נפוצים של התמכרות למסכים ובדקו איך השימוש בסמארטפון ומשחקי המחשב משפיעים על הביצועים של ילדכם בבית הספר, על בריאותו, חבריו ויתר בני משפחתכם, אולם אל תאסרו באופן מוחלט את השימוש במסכים ואינטרנט משום שזו מלחמה שאין בה מנצחים.

בעוד איסור גורף על שימוש בטלפון סלולרי או משחקי מחשב אינו יעיל, מרבית אנשי המקצוע מסכימים על כך שהצבת גבולות היא הפתרון לגמילה ממסכים לילדים ומבוגרים, כאשר מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מצאו כי אנשים שאינם מוגבלים בזמן המסך שלהם מבלים כמעט פי שתיים זמן מול מסכים מאשר אלו שכן מוגבלים בזמן.

שנית, העריכו את התנהגותכם וההרגלים שלכם הקשורים בשימוש במסכים וטכנולוגיה, שכן ילדים ובני נוער לומדים איך להתנהג על פי מה שהוריהם עושים ולא מה שהם אומרים או דורשים מהם. בשל כך, סקרו את הרגלי השימוש שלכם במסכים ושקלו האם התנהגותכם מהווה דוגמא חיובית או דוגמא שלילית לילדכם הצעירים.

איך להתמודד עם התמכרות למשחקי מחשב?

כהורים, באפשרותכם לנסות את משחקי המחשב שילדכם אוהב וכך לוודא האם משחקים אלו משלבים יסודות שליליים או ממכרים. בהתאם לאופי המשחקי, תוכלו להציע ולעודד אותו לגוון את הפעילויות. לדוגמא, ילדים שאוהבים משחקי מחשב של טריוויה יוכלו להנות גם מפתרון של תשבצים ותשחצים שתדפיסו עבורם.

במקביל, השתדלו להעביר את המסכים והמחשבים לאזורים המשותפים בבית, זאת משום שהאינטרנט עמוס בתכנים לא הולמים לילדים ובני נוער ואלו דווקא התכנים שגורמים להם להפוך למכורים למסכים. לכן, הוציאו את המחשבים מחדרי הילדים והעבירו אותם לסלון או לחלל משותף אחר בבית, כך שתהיה לכם שליטה רבה יותר על התכנים שהם צורכים.

יתרה מכך, עומדים לרשותכם כלים, תוכנות ואפליקציות שונות המאפשרות לעקוב אחר הרגלי השימוש של ילדכם במסכים וטכנולוגיה - מה שיאפשר לכם להיות מעודכנים בזמן על דפוסי שימוש מסוכנים ולנקוט בפעולה מיידית. כמו כן, חשוב לבחון מעת לעת את המיומנויות החברתיות של ילדים ולבדוק האם הם חדלו לתקשר עם בני גילם או שינו את תחומי העניין והתחביבים שלהם באופן קיצוני.

טיפול בהתמכרות למסכים

במידה וילדכם מפגין תסמינים חמורים ומתמשכים של התמכרות למסכים, ייתכן שהוא סובל מבעיה ראשונית אשר גרמה לכך, כולל דיכאון קליני, התפרצויות זעם או דימוי עצמי נמוך. במצבים אלו, מומלץ לפנות בהקדם לייעוץ פסיכולוגי על מנת לשקול התחלת תהליך טיפול של גמילה ממסכים לילדים.

דרכי טיפול בהתמכרות למסכים ואינטרנט

הצעד הראשון של טיפול בהתמכרות למסכים הינו קבלה העובדה שקיימת בעיה של התמכרות לאינטרנט, טכנולוגיה או משחקי מחשב המשפיעה באופן משמעותי על חייו של הילד או המבוגר. לאחר מכן, מכיוון שהתמכרות למסכים לרוב נובעת מבעיות אחרות, כגון דיכאון קליני או בעיות שליטה בכעסים, יש צורך בפנייה לפסיכולוג ילדים או פסיכיאטר ילדים כדי לבדוק את הצורך בטיפול רגשי ו/או טיפול תרופתי.

יחד עם זאת, במצבים של התמכרות קלה למסכים, ניתן להגיע לתוצאות גם על ידי מאמצים עצמיים ומשפחתיים רבים. למשל, לאחר שאדם הבין היטב שהוא זקוק לגמילה ממסכים, באפשרותו לעשות שימוש בכלים, תחביבים ומערכות יחסית משפחתיות וחברתיות על מנת להתמודד טוב יותר עם המצב.

שיטות הטיפול הרגשי השכיחות בהן עושים שימוש לטיפול בהתמכרות למסכים הן טיפול אישי, טיפול משפחתי, טיפול קבוצתי, פסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית (CBT), תרפיית קבלה ומחויבות (ACT), טיפול באומנות (הבעה ויצירה), טיפול פסיכולוגי דינמי וטיפול פסיכואנליטי.

התמכרות למסכים - סיכום

חשוב לדעת כי במכון דרור, טיפול בהתמכרות למסכים נערך על-ידי צוות בעל ניסיון רב שנים, אשר כולל אנשי מקצוע המתמחים בעבודה אבחונית וטיפולית עם ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אנו, במכון דרור, מאמינים כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר המטופל מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים שאף מאפשרים לו ליהנות מהחוויה הטיפולית.

למידע נוסף ולקביעת מועד לטיפול בהתמכרות למסכים בגבעתיים - חייגו 03-3723067 או השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.טיפים בנושא חזרה לבית הספר

תוכן עניינים טיפים לחזרה לבית הספר כיצד הורים יכולים לעזור בחזרה לבית הספר של ילדיהם ? טיפים להורים בנושא חזרה לבית הספר טיפים לחזרה לבית הספר החופש הגדול תכף נגמר ושנת הלימודים החדשה בפתח. חזרה לשגרה אינה עניין פשוט ועבור חלק מהילדים מדובר בהתחלה חדשה של גן, בית ספר, חטיבת…

מאפייני גיל ההתבגרות אצל בנים ובנות – מדריך להורים למתבגרים

תוכן עניינים מהו גיל ההתבגרות? מאפייני גיל ההתבגרות – בעיות חברתיות בעיות רגשיות בגיל ההתבגרות אצל בנים ובנות פסיכולוגיה ומאפיינים של משבר גיל ההתבגרות הדרכת הורים ויחסים בין הורים למתבגרים גיל ההתבגרות – סיכום מהו גיל ההתבגרות? מאפייני גיל ההתבגרות מההיבט החברתי והפסיכולוגי כוללים שינויים רגשיים, חברתיים וגופניים הבאים לידי…

אבחון וטיפול ב-ODD – הפרעת התנגדות מתריסה

תוכן עניינים מה זה ODD? הפרעת התנגדות מתריסה (ODD) – תסמינים וגורמים אבחון ODD אצל ילדים ומבוגרים טיפול ב-ODD – הפרעת התנגדות הפרעת התנגדות (ODD) – סיכום מה זה ODD? הפרעת התנגדות, המכונה גם ODD, הינה הפרעת התנהגות המאובחנת לרוב בתקופת הילדות, כאשר ילדים הסובלים מ-ODD מגלים חוסר שיתוף פעולה…